31 жовтня 2025 р. № 400/9533/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Величка А.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 ,
треті особиІНФОРМАЦІЯ_2 в АДРЕСА_3 ,
провизнання дій та бездіяльності протиправними; зобов'язання вчинити певні дії,
До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - ІНФОРМАЦІЯ_3 про: визнання неправомірною бездіяльність відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 , як такий, що не контролює підпорядкований йому орган, яким керує керівник Баштанського РТЦК в Миколаївській області Андрій Чернявський щодо відмови позивачу у звільнені від мобілізації під час особливого періоду з моменту введення воєнного стану в Україні, як особі, яка має на утриманні 5 (п'ятеро) дітей віком до 18 років до змісту п. 3 "В" прописаних ч. 12 ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок за військову службу"; поновити порушені права та зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 припинити неправомірні дії керівника Баштанського РТЦК в Миколаївській області ОСОБА_2 , який грубо порушує права та позбавляє позивача у звільнені від мобілізації під час особливою періоду з моменту введення воєнного стану в Україні, як особі, який має на утриманні 5 (п'ятеро) дітей віком до 18 років до змісту п. 3 "В" прописаних ч. 12 ст. Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу".
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач неодноразово звертався до ІНФОРМАЦІЯ_5 з заявами з приводу звільнення останнього від призову відповідно до вимог п.3 ч.12 ст.26 ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу», як особу яка має на утриманні 5 (п'ятеро дітей) віком до 18 років. При цьому отримавши відмову у наданні відстрочки та вручення повістки позивачу стало підставою звернення до суду з позовними вимогами до ІНФОРМАЦІЯ_1 так як керівник Баштанського РТЦК в Миколаївській області перебуває у його підлеглості.
Ухвалою суд від 30.10.2024 відкрито провадження та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Заперечень від сторін щодо розгляду справи в порядку письмового провадження до суду не надходило.
Відповідач на адресу суду надав відзив на позовну заяву просить в задоволенні позову відмовити, вказуючи на те, що у ІНФОРМАЦІЯ_6 відсутні повноваження на розгляд питань надання військовозобов'язаним відстрочки. Пунктом 57 постанови Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 № 560 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» (далі - Порядок № 560) імперативно встановлено, для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі: голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу); члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
Відповідно до п. 60 Порядку № 560 Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом. Комісії щодо розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки при районному ТЦК та СП створюються на підставі розпорядження районної військової адміністрації.
Позивач не надає обґрунтування в чому саме є порушення його прав та інтересів, рішеннями діями чи бездіяльністю відповідача, просить в задоволенні позову відмовити.
Розглянувши заяву по суті, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 проживає однією сім'ю з 2020 року із ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_7 із якою узаконив шлюб від 08 березня 2022 року, згідно свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 виданого Казанківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Баштанському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 08 березня 2022 року та утримує на вихованні 5 неповнолітніх дітей до 18 - ти річного віку.
ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_8 , який підтверджується свідоцтвом про його народження серії НОМЕР_2 виданого Казанківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Баштанському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції м. Одеса) за реєстром № 10 від 18 травня 2022 року та записом в посвідченні багатодітної сім'ї серії НОМЕР_3 .
ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_9 відносно якого позивач є прийомним батьком, який підтверджується свідоцтвом про його народження серії НОМЕР_4 виданого Миколо - Гулаківською сільською радою Казанківського району Миколаївської області за реєстром за № 02 від 11 березня 2010 року та записом в посвідченні багатодітної сім'ї серії НОМЕР_3 .
ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_10 , що підтверджується свідоцтвом про її народження серії НОМЕР_5 , виданого Казанківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану за реєстром № 15 у Баштанському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 18 травня 2022 року та записом в посвідченні багатодітної сім'ї серії НОМЕР_3 .
ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_11 , що підтверджується свідоцтвом про його народження серії НОМЕР_6 виданого Казанківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Баштанському районі Миколаївської області за реєстром № 06 Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) від 14.12.2022 року та записом в посвідченні багатодітної сім'ї НОМЕР_7 .
ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_12 , що підтверджується свідоцтвом про її народження серії НОМЕР_8 виданого Казанківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Баштанському районі Миколаївської області за реєстром № 53 Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) від 09.06.2022 року та записом в посвідченні багатодітної сім'ї серії НОМЕР_3 .
Позивач неодноразово звертався до ІНФОРМАЦІЯ_5 щодо звільнення від призову відповідно до ст.12 ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу.»
07.10.2024 року позивач отримав відмову у наданні відстрочки у вигляді повідомлення за № 5/11535 від 30.09.2024 року за підписом голови комісії Баштанського РТЦК полковника ОСОБА_9 , також при отриманні вказаного повідомлення позивачу вручено повістку, вважаючи рішення полковника ОСОБА_9 протиправним та вважає що останнім були здійсненні неправомірні дії у перевищенні своїх службових обов'язків звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 так як відповідач не контролює підпорядкований йому орган яким керує керівник ОСОБА_10 .
На підставі вказаного позивач звернувся з цим позовом до суду.
Враховуючи правову природу взаємовідносин сторін, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25 березня 1992 року №2232-XII (далі - Закон № 2232-XII) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Згідно пункту 57 постанови Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 № 560 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» (далі - Порядок №560) встановлено, для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі: голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу); члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
Відповідно до п. 60 Порядку № 560 Комісія вивчає отримані заяви та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Комісії щодо розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки при районному ТЦК та СП створюються на підставі розпорядження районної військової адміністрації.
Відповідно до п.11 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 (далі - Положення №154) районні ТЦК та СП оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних.
Компетенцію надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, у відповідності пункту 57 Порядку № 560 покладено на Комісію щодо розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки при районному ТЦК та СП, а на районний ТЦК та СП пунктом 11 Положення №154 покладено оформлення для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, яка надається в установленому порядку.
На підставі вищевикладеного суд приходить до висновку, що у ІНФОРМАЦІЯ_6 відсутні повноваження щодо розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, ухвалення рішень про надання або відмову у наданні відстрочки.
Стаття 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» регламентує підстави для звільнення військовослужбовців з військової служби. Позивач має статус військовозобов'язаного.
Підстави для надання відстрочки військовозобов'язаним від призову на військову службу під час мобілізації встановлені статтею 23 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
В позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; докази, що підтверджують вказані обставини; у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень в позовній заяві зазначаються обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача відповідно до п. 4, п. 5, п. 9 ч. 5 ст. 160 КАС України.
Позивач не зазначає обставини, та не надає доказів та обґрунтувань в чому полягає неправомірна бездіяльність відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_6 , яка на його думку призвела до втрати контролю над підпорядкованим органом ІНФОРМАЦІЯ_13 , в результаті чого було допущено неправомірні дії в перевищенні посадових повноважень, які не відповідають змісту п. 3 «В» ч. 12 ст. 6 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Суд приходить до висновку, що позивачем не надано обґрунтування та підтвердження порушення своїх прав та інтересів рішеннями, діями чи бездіяльністю саме ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Судовому захисту підлягають виключно порушені права, свободи та інтереси особи, внаслідок вчинення суб'єктом владних повноважень протиправних дій, бездіяльності чи прийняття відповідного протиправного рішення.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -
КАС України) суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Закон не пов'язує наявність владних повноважень у відповідного суб'єкта владних повноважень чи його посадової особи з наявністю у такого суб'єкта статусу юридичної особи чи дієздатністю в розумінні процесуальних кодексів. Відсутність у такого суб'єкта відповідного статусу не спростовує його владні повноваження.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до положень ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З урахуванням викладеного, судом не встановлено обставин порушення законних прав позивача відповідачем щодо прийняття рішення ІНФОРМАЦІЯ_14 .
Враховуючи вищезазначене, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Оскільки позивачу відмовлено у задоволенні позову, відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_9 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 код ЄДРПОУ НОМЕР_10 ) про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
2. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя А.В. Величко