Рішення від 28.10.2025 по справі 280/4343/24

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2025 року Справа № 280/4343/24 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді: Семененко М.О., за участю секретаря судового засідання: Тетерюк Н.В., представника позивача: адвоката Колосар М.Є., представника відповідача: Міщенко О.В., розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в режимі відеоконференції адміністративну справу за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю «СПП СЕРВІС» (69035, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Південне шосе, буд. 32; код ЄДРПОУ 35810546)

до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 44118663)

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «СПП СЕРВІС» (далі - позивач, ТОВ «СПП СЕРВІС») до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - відповідач, ГУ ДПС у Запорізькій області), в якій позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення (форма “Н») №00048910407 від 16.04.2024, винесене ГУ ДПС у Запорізькій області.

В обґрунтування позову зазначає, що спірним податковим повідомленням-рішенням до позивача застосовано штрафні санкції за порушення граничного строку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі також ЄРПН), визначеного п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України (далі - ПК України). При винесенні оскаржуваного податкового повідомлення-рішення контролюючий орган застосував штрафну санкцію в розмірі, передбаченому абзацом першим пункту п. 120-1.1 ст. 120 ПК України, разом із тим 08.02.2023 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» від 12.01.2023 № 2876-ІХ (далі - Закон № 2876-ІХ), яким пом'якшено відповідальність платників податків на період дії воєнного стану за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних. З посиланням на положення пункту 11 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, які передбачають, що штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій, позивач вважає, що контролюючий орган при визначенні розміру штрафної санкції мав керуватися пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, а не положеннями статті 120-1 цього Кодексу. Просить позов задовольнити.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 20.05.2024 позовну заяву залишено без руху, позивачу надано строк для усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою суду від 27.05.2024 відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 19.06.2024.

Відповідач проти задоволення позову заперечив, 29.05.2024 подав відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що за результатами камеральної перевірки встановлено порушення позивачем термінів реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН. З посиланням на норми Закону України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12.05.2022 №2260-ІХ (далі - Закон №2260-ІХ), який набрав чинності 27.05.2022, вказує, що платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо: реєстрації в ЄРПН такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року; реєстрації в ЄРПН зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 ПК України, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 20 липня 2022 року. Звертає увагу, що позивач не звертався до контролюючого органу з питання отримання статусу платника податків, який не має можливості виконувати податкові обов'язки, передбачені ПК України або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи у відповідності до Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, та переліків документів на підтвердження, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 (далі - Порядок № 225). Зазначає, що штрафи у розмірах, встановлених п.90 підрозділу 2 Розділу XX «Перехідні положення» ПК України, застосовуються у разі порушення платником податку передбачених п.89 Підрозділу 2 Розділу XX «Перехідні положення» ПК України граничних строків реєстрації ПН/РК у ЄРПН із датою складання, починаючи з 16 січня 2023 року. При цьому порушення платником податку граничних строків реєстрації ПН/РК у ЄРПН, які припадають на період до дати набрання чинності Законом № 2876-ІХ (тобто застосовується до ПН/РК з датою складання не пізніше 15 січня 2023 року включно), тягне за собою накладання на такого платника податку штрафу у розмірах, встановлених п.120-1.1 ст.120-1 ПК України. Відтак зменшений розмір штрафних санкцій може бути застосований лише щодо податкових накладних, складених та зареєстрованих несвоєчасно після набрання чинності Законом №2876-IX або до накладних, строк реєстрації яких не скінчився станом на день набрання чинності цим Законом (08 лютого 2023 року). Вважає спірне податкове повідомлення-рішення правомірним. Просить відмовити в задоволенні позову.

14.06.2024 представником позивача подано заяву про зміну (доповнення) підстав позову, в якій викладено фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.

Ухвалами суду від 19.06.2024 прийнято до розгляду заяву про зміну (доповнення) підстав позову від 14.06.2024, відкладено підготовче засідання на 10.07.2024.

Ухвалою суду від 08.07.2024 задоволено клопотання представника позивача про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.

Ухвалою суду від 10.07.2024 відкладено підготовче засідання на 24.07.2024.

Протокольними ухвалами суду від 24.07.2024 продовжено строк підготовчого провадження у справі на тридцять днів, відкладено підготовче засідання на 25.09.2024.

18.09.2024 представником позивача подано заяву про зміну (доповнення) підстав позову, в якій зазначено, що Сертифікатом Київської обласної (регіональної) торгово-промислової палати від 30.07.2024 № 3200-24-1433 засвідчено, що внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України ТОВ «СПП Сервіс» не мало можливості реєструвати податкові накладні в ЄРПН в період з 24.02.2022 по 05.12.2023. Отже, на підставі підпункту 112.8.9 п. 112.8 ст. 112 ПК України ТОВ «СПП Сервіс» підлягає звільненню від фінансової відповідальності за порушення строків реєстрації податкових накладних з датою виписки лютий-травень 2022 року, липень-жовтень 2022 року, березень 2023 року, оскільки таке порушення відбулось внаслідок дії форс-мажорних обставин, підтверджених сертифікатом ТПП. З цих підстав вважає, що спірне податкове повідомлення-рішення має бути скасоване як протиправне. Наведені обставини просить врахувати як доповнення до фактичних та правових підстав позову.

Протокольною ухвалою суду від 25.09.2024 прийнято до розгляду заяву про зміну (доповнення) підстав позову від 18.09.2024.

Ухвалою суду від 25.09.2024 зупинено провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі №280/8779/24 за позовом ТОВ «СПП СЕРВІС» до ГУ ДПС у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою суду від 23.05.2025 поновлено провадження у справі, призначено підготовче засідання на 11.06.2025.

06.06.2025 представником позивача подано заяву про зміну (доповнення) підстав позову, в якій зазначено, що у постанові від 14.01.2025 № 440/17191/23 Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду зазначив, що підпункт 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 ПК України є самостійною підставою для звільнення від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Підпункт 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 ПК України встановлює загальне правило, яке діє незалежно від наявності воєнного стану в Україні. Колегія суддів Верховного Суду вважає, що наявність форс-мажорних обставин може бути досліджено на загальних умовах та в порядку процедури, встановленої Порядком №225 під час дії воєнного стану. Процедура, встановлена Порядком №225 не відображає всі можливі форс-мажорні обставини. Порядок № 225 розроблено відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, а не статті 112 цього кодексу. Вибір яку процедуру та підставу обрати (загальну чи спеціальну на період дії воєнного стану) є правом платника податків. Запровадження окремого механізму для відтермінування виконання податкових обов'язків під час дії воєнного стану не може позбавляти платника податків права на дотримання умов, установлених загальними правилами притягнення до відповідальності. Також слід зважати на презумпцію правомірності рішень платника податку (в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу). Оскільки жодних правил щодо реалізації загальних правил притягнення платника податків до фінансової відповідальності не встановлено, Порядком №225 прийнято правила застосування норм підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, платник податків має можливість застосувати як загальні правила для звільнення від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, так і спеціальні правила на період дії воєнного стану. Зазначає, що підтверджений Сертифікатом Київської обласної (регіональної) торгово-промислової палати від 30.07.2024 № 3200-24-1433 період форс-мажору охоплює період виписки податкових накладних, які не були зареєстровані позивачем вчасно внаслідок збройної агресії Російської Федерації. Отже, в силу підпункту 112.9.9 пункту 112.8 статті 112 ПК України ТОВ «СПП Сервіс» має бути звільнене від відповідальності на загальних засадах, а не в силу спеціальних приписів підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України. Просить суд врахувати наведені правові та фактичні підстави, як доповнення до підстав позову ТОВ «СПП Сервіс».

Протокольними ухвалами суду від 11.06.2025 прийнято до розгляду заяву про зміну (доповнення) підстав позову від 06.06.2025, відкладено підготовче засідання на 02.07.2025.

17.06.2025 відповідачем подано відзив на позовну заяву, з урахуванням заяв про зміну (доповнення) підстав позову, в якому не погоджується із заявленими позовними вимогами, звертає увагу на висновки Верховного Суду, викладені в постанові від 15.04.2025 по справі № 280/8196/23, які полягають в тому, що визначальним критерієм, який має братися до уваги під час вирішення питання про відповідальність за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних після скасування з 27 травня 2022 року дії мораторіїв, є можливість виконання платником своїх зобов'язань. При цьому всі платники повинні мати однакові умови, за яких вони можуть уникнути відповідальності шляхом реєстрації податкових накладних у відповідний перехідний період - до 15 липня 2022 року. Вказує, що позивачем подано до ГУ ДПС у Запорізькій області заяву від 24.07.2024 за № 39656/6, з відповідними документами, для отримання статусу платника податків, який не має можливості виконувати податкові обов'язки, а саме про неможливість своєчасної реєстрації податкових накладних з датою виписки лютий-травень 2022, липень-жовтень 2022, березень 2023. ГУ ДПС у Запорізькій області було прийнято рішення від 13.08.2024 № 34813/6/08-01-0405-03 щодо можливості своєчасного виконання платником податку свого податкового обов'язку (платником порушено строки звернення з заявою, яка подається не пізніше 30.09.2022 року та не встановлено обставин, передбачених п. 4 та п. 6 розділу ІІ Порядку № 225 - податкові накладні почали реєструватись з 26.04.2023 року). Посилається на результат розгляду справи №280/8779/24, в межах якої позивач оскаржував до суду рішення ГУ ДПС у Запорізькій області від 13.08.2024 № 34813/6/08-01-0405-03, однак, у подальшому відмовився від позову. З посиланням на постанову Верховного суду від 18 лютого 2025 року у справі № 400/226/24 та інші вказує, що наявність сертифікату Торгово-промислової палати у спірних правовідносинах не може бути єдиною і беззаперечною обставиною для звільнення платника податків від відповідальності, а такий сертифікат має оцінюватися у сукупності з іншими обставинами, які підтверджують або спростовують позицію контролюючого органу про фактичну можливість позивача виконати свій податковий обов'язок вчасно. Просить відмовити в задоволенні позову.

Ухвалою суду від 02.07.2025 зупинено провадження у справі до 01.10.2025, призначено наступне підготовче засідання на 01.10.2025.

Ухвалою суду від 01.10.2025 провадження у справі поновлено.

Протокольною ухвалою суду від 01.10.1025 закрито підготовче провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні на 20.10.2025.

У судовому засіданні 20.10.2025 оголошено перерву до 28.10.2025.

27.10.2025 представником позивача подано додаткові письмові пояснення, в яких зазначив, що представник ГУ ДПС у Запорізькій області поставив під сумнів доказове значення Сертифікату Київської обласної (регіональної) торгово-промислової палати від 30.07.2024 № 3200-24-1433 в контексті предмету спору, мотивувавши свою позицію тим, що Сертифікат засвідчує дію форс-мажору виключно для цілей пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу Х, п. 201.10 ст. 201 ПК України, в той час як позивач посилається на підставу звільнення від відповідальності, передбачену пп. 112.8.9 п. 112.8 ст. 112 Кодексу. Водночас, позивач вважає таку позицію помилковою, оскільки запровадження окремого механізму для відтермінування виконання податкових обов'язків під час дії воєнного стану не може позбавляти платника податків права на дотримання умов, установлених загальними правилами притягнення до відповідальності. Таким чином, ТОВ «СПП Сервіс» не позбавлене права доводити дію форс-мажорних обставин на загальних підставах, посилаючись при цьому на Сертифікат Київської обласної (регіональної) торгово-промислової палати від 30.07.2024 № 3200-24-1433 як на належний доказ, який засвідчує існування таких обставин та їх вплив на можливість позивача реєструвати податкові накладні у спірний період. Також вважає безпідставними посилання відповідача на обставини, встановлені рішенням суду справі №280/8779/24, оскільки таке рішення визнано нечинним із закриттям провадження у справі.

У судовому засіданні 28.10.2025 судом проголошено скорочене рішення.

Під час судового розгляду представники сторін підтримали свої вимоги та заперечення з підстав, викладених у заявах по суті справи, представник позивача просив позовні вимоги задовольнити, представник відповідача наполягав на відсутності підстав для задоволення позову.

Заслухавши вступне слово та пояснення учасників справи, .

13.03.2024 ГУ ДПС у Запорізькій області на підставі пп.20.1.4, п.20.1 ст.20, п.75.1 ст.75 у порядку ст.76 ПК України проведено камеральну перевірку ТОВ «СПП СЕРВІС» (код ЄДРПОУ 35810546) з питань своєчасності реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН з датою виписки лютий - травень 2022 року, липень - жовтень 2022 року, березень 2023 року, за результатами якої складено акт №2227/08-01-04- 07/35810546 від 13.03.2024 (далі - Акт камеральної перевірки).

Перевіркою встановлено перевищення позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН, встановлених п.201.10 ст.201, ПК України, з урахуванням п.89 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідних положень ПК України, пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ “Перехідні положення» ПК України, а саме:

1) податкову накладну № 14 від 11.02.2022 зареєстровано в ЄРПН 29.09.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 441 день;

2) податкову накладну № 21 від 20.02.2022 зареєстровано в ЄРПН 30.05.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 319 днів;

3) податкову накладну № 20 від 20.02.2022 зареєстровано в ЄРПН 30.05.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 319 днів;

4) податкову накладну № 23 від 20.02.2022 зареєстровано в ЄРПН 30.05.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 319 днів;

5) податкову накладну № 24 від 20.02.2022 зареєстровано в ЄРПН 30.05.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 319 днів;

6) податкову накладну № 22 від 20.02.2022 зареєстровано в ЄРПН 28.06.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 348 днів;

7) податкову накладну № 18 від 20.02.2022 зареєстровано в ЄРПН 28.06.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 348 днів;

8) податкову накладну № 26 від 20.02.2022 зареєстровано в ЄРПН 28.06.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 348 днів;

9) податкову накладну № 30 від 21.02.2022 зареєстровано в ЄРПН 01.12.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 504 дні;

10) податкову накладну № 28 від 21.02.2022 зареєстровано в ЄРПН 01.12.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 504 дні;

11) податкову накладну № 27 від 21.02.2022 зареєстровано в ЄРПН 01.12.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 504 дні;

12) податкову накладну № 32 від 21.02.2022 зареєстровано в ЄРПН 01.12.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 504 дні;

13) податкову накладну № 31 від 21.02.2022 зареєстровано в ЄРПН 01.12.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 504 дні;

14) податкову накладну № 35 від 21.02.2022 зареєстровано в ЄРПН 28.06.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 348 днів;

15) податкову накладну № 29 від 21.02.2022 зареєстровано в ЄРПН 01.12.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 504 дні;

16) податкову накладну № 33 від 21.02.2022 зареєстровано в ЄРПН 01.12.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 504 дні;

17) податкову накладну № 44 від 28.02.2022 зареєстровано в ЄРПН 01.12.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 504 дні;

18) податкову накладну № 43 від 28.02.2022 зареєстровано в ЄРПН 26.05.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 315 днів;

19) податкову накладну № 5 від 16.03.2022 зареєстровано в ЄРПН 26.05.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 315 днів;

20) податкову накладну № 4 від 16.03.2022 зареєстровано в ЄРПН 26.05.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 315 днів;

21) податкову накладну № 3 від 16.03.2022 зареєстровано в ЄРПН 26.05.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 315 днів;

22) податкову накладну № 2 від 20.03.2022 зареєстровано в ЄРПН 28.07.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 378 днів;

23) податкову накладну № 9 від 20.03.2022 зареєстровано в ЄРПН 30.05.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 319 днів;

24) податкову накладну № 6 від 20.03.2022 зареєстровано в ЄРПН 29.09.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 441 днів;

25) податкову накладну № 7 від 20.03.2022 зареєстровано в ЄРПН 28.07.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 378 днів;

26) податкову накладну № 10 від 20.03.2022 зареєстровано в ЄРПН 30.08.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 411 днів;

27) податкову накладну № 1 від 20.03.2022 зареєстровано в ЄРПН 28.07.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 378 днів;

28) податкову накладну № 8 від 20.03.2022 зареєстровано в ЄРПН 30.08.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 411 днів;

29) податкову накладну № 11 від 20.03.2022 зареєстровано в ЄРПН 30.08.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 411 днів;

30) податкову накладну № 12 від 23.03.2022 зареєстровано в ЄРПН 26.05.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 315 днів;

31) податкову накладну № 19 від 29.03.2022 зареєстровано в ЄРПН 01.12.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 504 днів;

32) податкову накладну № 13 від 29.03.2022 зареєстровано в ЄРПН 01.12.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 504 днів;

33) податкову накладну № 21 від 29.03.2022 зареєстровано в ЄРПН 01.12.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 504 днів;

34) податкову накладну № 14 від 29.03.2022 зареєстровано в ЄРПН 01.12.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 504 днів;

35) податкову накладну № 23 від 29.03.2022 зареєстровано в ЄРПН 01.12.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 504 днів;

36) податкову накладну № 15 від 29.03.2022 зареєстровано в ЄРПН 01.12.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 504 днів;

37) податкову накладну № 22 від 29.03.2022 зареєстровано в ЄРПН 01.12.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 504 днів;

38) податкову накладну № 20 від 29.03.2022 зареєстровано в ЄРПН 01.12.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 504 днів;

39) податкову накладну № 17 від 29.03.2022 зареєстровано в ЄРПН 01.12.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 504 днів;

40) податкову накладну № 16 від 29.03.2022 зареєстровано в ЄРПН 01.12.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 504 днів;

41) податкову накладну № 24 від 29.03.2022 зареєстровано в ЄРПН 01.12.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 504 днів;

42) податкову накладну № 18 від 29.03.2022 зареєстровано в ЄРПН 01.12.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 504 днів;

43) податкову накладну № 3 від 12.04.2022 зареєстровано в ЄРПН 01.12.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 504 дні;

44) податкову накладну № 2 від 12.04.2022 зареєстровано в ЄРПН 01.12.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 504 дні;

45) податкову накладну № 1 від 12.04.2022 зареєстровано в ЄРПН 01.12.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 504 дні;

46) податкову накладну № 4 від 18.04.2022 зареєстровано в ЄРПН 01.12.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 504 дні;

47) податкову накладну № 9 від 20.04.2022 зареєстровано в ЄРПН 31.10.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 473 дні;

48) податкову накладну № 6 від 20.04.2022 зареєстровано о в ЄРПН 31.10.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 473 дні;

49) податкову накладну № 10 від 20.04.2022 зареєстровано в ЄРПН 31.10.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 473 дні;

50) податкову накладну № 8 від 20.04.2022 зареєстровано в ЄРПН 30.08.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 411 дні;

51) податкову накладну № 7 від 20.04.2022 зареєстровано в ЄРПН 31.10.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 473 дні;

52) податкову накладну № 12 від 20.04.2022 зареєстровано в ЄРПН 31.10.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 473 дні;

53) податкову накладну № 5 від 21.04.2022 зареєстровано в ЄРПН 01.12.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 504 дні;

54) податкову накладну № 13 від 22.04.2022 зареєстровано в ЄРПН 01.12.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 504 дні;

55) податкову накладну № 14 від 22.04.2022 зареєстровано в ЄРПН 01.12.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 504 дні;

56) податкову накладну № 3 від 16.05.2022 зареєстровано в ЄРПН 01.12.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 504 дні;

57) податкову накладну № 5 від 20.05.2022 зареєстровано в ЄРПН 06.11.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 479 дні;

58) податкову накладну № 9 від 20.05.2022 зареєстровано в ЄРПН 31.10.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 473 дні;

59) податкову накладну № 6 від 20.05.2022 зареєстровано в ЄРПН 31.10.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 473 дні;

60) податкову накладну № 4 від 20.05.2022 зареєстровано в ЄРПН 31.10.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 473 дні;

61) податкову накладну № 8 від 20.05.2022 зареєстровано в ЄРПН 31.10.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 473 дні;

62) податкову накладну № 7 від 20.05.2022 зареєстровано в ЄРПН 30.08.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 411 дні;

63) податкову накладну № 10 від 20.05.2022 зареєстровано в ЄРПН 31.10.2023, граничний термін реєстрації - 15.07.2022, прострочення становить 473 дні;

64) податкову накладну № 8 від 20.07.2022 зареєстровано в ЄРПН 06.11.2023, граничний термін реєстрації - 15.08.2022, прострочення становить 448 днів;

65) податкову накладну № 5 від 20.07.2022 зареєстровано в ЄРПН 06.11.2023, граничний термін реєстрації - 15.08.2022, прострочення становить 448 днів;

66) податкову накладну № 1 від 20.07.2022 зареєстровано в ЄРПН 06.11.2023, граничний термін реєстрації - 15.08.2022, прострочення становить 448 днів;

67) податкову накладну № 7 від 20.07.2022 зареєстровано в ЄРПН 06.11.2023, граничний термін реєстрації - 15.08.2022, прострочення становить 448 днів;

68) податкову накладну № 4 від 20.07.2022 зареєстровано в ЄРПН 06.11.2023, граничний термін реєстрації - 15.08.2022, прострочення становить 448 днів;

69) податкову накладну № 6 від 20.07.2022 зареєстровано в ЄРПН 06.11.2023, граничний термін реєстрації - 15.08.2022, прострочення становить 448 днів;

70) податкову накладну № 2 від 20.07.2022 зареєстровано в ЄРПН 06.11.2023, граничний термін реєстрації - 15.08.2022, прострочення становить 448 днів;

71) податкову накладну № 3 від 20.07.2022 зареєстровано в ЄРПН 06.11.2023, граничний термін реєстрації - 15.08.2022, прострочення становить 448 днів;

72) податкову накладну № 5 від 20.08.2022 зареєстровано в ЄРПН 06.11.2023, граничний термін реєстрації - 15.09.2022, прострочення становить 417 днів;

73) податкову накладну № 4 від 20.08.2022 зареєстровано в ЄРПН 06.11.2023, граничний термін реєстрації - 15.09.2022, прострочення становить 417 днів;

74) податкову накладну № 8 від 20.08.2022 зареєстровано в ЄРПН 06.11.2023, граничний термін реєстрації - 15.09.2022, прострочення становить 417 днів;

75) податкову накладну № 7 від 20.08.2022 зареєстровано в ЄРПН 06.11.2023, граничний термін реєстрації - 15.09.2022, прострочення становить 417 днів;

76) податкову накладну № 2 від 20.08.2022 зареєстровано в ЄРПН 06.11.2023, граничний термін реєстрації - 15.09.2022, прострочення становить 417 днів;

77) податкову накладну № 6 від 20.08.2022 зареєстровано в ЄРПН 06.11.2023, граничний термін реєстрації - 15.09.2022, прострочення становить 417 днів;

78) податкову накладну № 3 від 20.08.2022 зареєстровано в ЄРПН 06.11.2023, граничний термін реєстрації - 15.09.2022, прострочення становить 417 днів;

79) податкову накладну № 1 від 20.08.2022 зареєстровано в ЄРПН 06.11.2023, граничний термін реєстрації - 15.09.2022, прострочення становить 417 днів;

80) податкову накладну № 1 від 05.09.2022 зареєстровано в ЄРПН 06.11.2023, граничний термін реєстрації - 30.09.2022, прострочення становить 402 днів;

81) податкову накладну № 4 від 20.09.2022 зареєстровано в ЄРПН 06.11.2023, граничний термін реєстрації - 15.10.2022, прострочення становить 387 днів;

82) податкову накладну № 2 від 20.09.2022 зареєстровано в ЄРПН 06.11.2023, граничний термін реєстрації - 15.10.2022, прострочення становить 387 днів;

83) податкову накладну № 6 від 20.09.2022 зареєстровано в ЄРПН 06.11.2023, граничний термін реєстрації - 15.10.2022, прострочення становить 387 днів;

84) податкову накладну № 5 від 20.09.2022 зареєстровано в ЄРПН 06.11.2023, граничний термін реєстрації - 15.10.2022, прострочення становить 387 днів;

85) податкову накладну № 7 від 20.09.2022 зареєстровано в ЄРПН 06.11.2023, граничний термін реєстрації - 15.10.2022, прострочення становить 387 днів;

86) податкову накладну № 3 від 20.09.2022 зареєстровано в ЄРПН 06.11.2023, граничний термін реєстрації - 15.10.2022, прострочення становить 387 днів;

87) податкову накладну № 7 від 20.10.2022 зареєстровано в ЄРПН 06.11.2023, граничний термін реєстрації - 15.11.2022, прострочення становить 356 днів;

88) податкову накладну № 4 від 20.10.2022 зареєстровано в ЄРПН 06.11.2023, граничний термін реєстрації - 15.11.2022, прострочення становить 356 днів;

89) податкову накладну № 10 від 20.10.2022 зареєстровано в ЄРПН 06.11.2023, граничний термін реєстрації - 15.11.2022, прострочення становить 356 днів;

90) податкову накладну № 3 від 20.10.2022 зареєстровано в ЄРПН 06.11.2023, граничний термін реєстрації - 15.11.2022, прострочення становить 356 днів;

91) податкову накладну № 9 від 20.10.2022 зареєстровано в ЄРПН 06.11.2023, граничний термін реєстрації - 15.11.2022, прострочення становить 356 днів;

92) податкову накладну № 5 від 20.10.2022 зареєстровано в ЄРПН 06.11.2023, граничний термін реєстрації - 15.11.2022, прострочення становить 356 днів;

93) податкову накладну № 8 від 20.10.2022 зареєстровано в ЄРПН 06.11.2023, граничний термін реєстрації - 15.11.2022, прострочення становить 356 днів;

94) податкову накладну № 6 від 20.10.2022 зареєстровано в ЄРПН 06.11.2023, граничний термін реєстрації - 15.11.2022, прострочення становить 356 днів;

95) податкову накладну № 31 від 22.03.2023 зареєстровано в ЄРПН 28.04.2023, граничний термін реєстрації - 18.04.2023, прострочення становить 10 днів.

На підставі висновків Акту камеральної перевірки контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення форми “Н» № 00048910407 від 16.04.2024, яким згідно з п.120-1.1 ст.120-1, з урахуванням вимог розділу ХХ “Перехідні положення» ПК України, п.52-1, п.69.1 підрозділу 10 розділу ХХ “Перехідні положення» ПК України, за затримку реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних до позивача застосовано штраф у сумі 2 712 753,80 грн.

До податкового повідомлення-рішення складено розрахунок штрафної санкції, за змістом якого вбачається, що сума штрафу застосована відповідно до пункту 120-1 статті 120-1 ПК України за ставкою 50% суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, окрім податкової накладної / розрахунку коригування № 31 від 22.03.2023, за порушення термінів реєстрації якої застосовано суму штрафу за ставкою 2% суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, відповідно до пункту 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України.

Не погоджуючись з правомірністю зазначеного податкового повідомлення-рішення, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам по суті, суд виходить з того, що згідно із ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає ПК України.

Згідно з п.14.1.60 ст.14 ПК України Єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Пунктом 201.1 статті 201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою (абзац перший пункту 201.10 статті 201 ПК України).

Пункт 201.10 статті 201 ПК України також установлює граничні строки реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, серед іншого:

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

- для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Указаним пунктом також визначено, що у разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом

Зважаючи на викладене, у період спірних правовідносин ПК України закріплював обов'язок платників податку на додану вартість забезпечувати своєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Пункт 120-1.1 статті 120-1 ПК України установлює, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім окремо визначених видів податкових накладних) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

18 березня 2020 року набрав чинності Закон України від 17 березня 2020 року №533-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» (далі - Закон №533-IX).

У зв'язку з набранням чинності Закону № 533-ІХ (з урахуванням змін, внесених Законом України від 30 березня 2020 року № 540-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» та Законом України від 13 травня 2020 року № 591-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)») підрозділ 10 розділу XX ПК України був доповнений пунктом 52-1 такого змісту:

«За порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; порушення вимог законодавства в частині: - обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; - цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; - обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; - здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; - здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку; - порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню».

Верховний Суд за результатами аналізу наведених норм у постанові від 10 грудня 2021 року у справі № 420/10367/20 сформував такий правовий висновок:

«Перелік порушень податкового законодавства, за які контролюючим органом нараховуються штрафні санкції в період дії карантину на території України є вичерпним та не включає застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних у період з 1 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.

Отже, штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в ЄРПН у період з 1 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, не застосовуються». Кабінет Міністрів України установив карантин на підставі постанови від 11 березня 2020 року № 211 з 12 березня 2020 року. Постановою від 27 червня 2023 року № 651 «Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» Кабінет Міністрів України скасував 30 червня 2023 року з 24 години 00 хвилин на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Отже, законодавець шляхом внесення змін до ПК України запровадив мораторій на застосування штрафних санкцій, у тому числі і за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних у відповідний період.

До завершення карантину Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні був введений воєнний стан, який на підставі Указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжувався та триває досі.

З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу та забезпечення прав і обов'язків платників податків Верховна Рада України прийняла Закон України від 03 березня 2022 року № 2118-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану», який набрав чинності 7 березня 2022 року (далі - Закон № 2118-IX).

Цим Законом підрозділ 10 розділу XX ПК України був доповнений пунктом 69, згідно з яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

На підставі підпунктів 69.1, 69.9 підрозділу 10 розділу XX ПК України в разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, встановленої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, - то в такому випадку платники податків звільняються від визначеної цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Для платників та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Законом від 24 березня 2022 року № 2142-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану» було внесено зміни до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України, а саме: слова «трьох місяців» замінено словами «шести місяців».

27 травня 2022 року набрав чинності Закон № 2260-IX.

У цьому Законі підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України викладено у такій редакції:

«У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику».

Відтак, з набранням чинності Законом № 2260-IX передбачене підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України звільнення від відповідальності поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язку, зокрема, щодо реєстрації у відповідному реєстрі податкових накладних.

Закон № 2260-IX підпункт 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнив положеннями, відповідно до яких у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.

Отже, з 27 травня 2022 року припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.

Окрім цього, Законом України від 12 січня 2023 року № 2876-IX «Про внесення змін до розділу XX «Прикінцеві положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» (набрав чинності 08 лютого 2023 року) підрозділ 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану збільшені строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування та зменшені розміри штрафних санкцій за їх порушення.

Відповідно до пункту 89 підрозділу 2 розділу XX ПК України, тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Відповідно до пункту 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі: 2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Як зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 13 травня 1997 року № 1-зп/1997, стаття 58 Конституції України 1996 року закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності. Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.

Закон № 2876-IX не містить прямої вказівки про надання його нормам зворотної дії в часі, а отже його дія не розповсюджується на період до набрання ним чинності. Крім того, відповідальність, встановлена пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України, застосовується за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу, тобто прямо пов'язана зі збільшеними строками реєстрації податкових накладних.

Податкове правопорушення у вигляді несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної.

А тому розповсюджувати дію пунктів 89, 90 на правовідносини, які були припинені (тобто податкові накладні складені та зареєстровані з порушенням строку, який визначений пунктом 201.1 статті 201 ПК України, до внесення змін Законом № 2876-IX) є неможливим.

Відтак зменшений розмір штрафних санкцій може бути застосований лише щодо податкових накладних, складених та зареєстрованих несвоєчасно після набрання чинності Законом № 2876-IX або до накладних, строк реєстрації яких не скінчився станом на день набрання чинності цим Законом (08 лютого 2023 року).

Аналогічний правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 30 січня 2024 року у справі № 280/4484/22 та від 06 лютого 2024 року у справі № 160/10740/23, від 21 серпня 2024 у справі №440/8796/23 тощо.

Враховуючи зазначене, можна дійти висновку, що до податкових накладних, які були зареєстровані позивачем з порушенням граничного терміну після набрання чинності Законом №2260-IX та до набрання чинності Законом № 2876-IX (всі податкові накладні / розрахунки коригування згідно розрахунку штрафної санкції, окрім податкової накладної / розрахунку коригування №31 від 22.03.2023), застосуванню підлягали загальні норми, що передбачають відповідальність за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, а саме: пункт 120-1.1 статті 120-1 ПК України.

Щодо податкової накладної / розрахунку коригування № 31 від 22.03.2023, відповідач правомірно застосував до позивача штрафні санкції згідно пунктів 89,90 ПК України відповідно до Закону № 2876-ІХ (після 08 лютого 2023 року) виходячи із 2% суми податку на додану вартість, вказаної у податковій накладній /розрахунку коригування.

Щодо застосування пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України щодо визначення можливості/неможливості в платника податку виконувати свої обов'язки, слід зазначити наступне.

Приписами пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України передбачено, що у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225 затверджено Порядок №225, який розроблено відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» ПК України з метою тимчасового, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, підтвердження платниками податків можливості чи неможливості своєчасного виконання податкового обов'язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 глави 2 розділу II Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо. Дія цього Порядку поширюється на платників податків - фізичних осіб - резидентів України, зокрема самозайнятих осіб, юридичних осіб (резидентів і нерезидентів України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування, та на яких покладено обов'язок зі сплати податків та зборів, подання звітності, виконання інших обов'язків, передбачених Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Розділом ІІ Порядку №225 передбачено, що до платників податків / податкових агентів, які не можуть виконувати податкові обов'язки, передбачені Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються правила для підтвердження можливості чи неможливості виконання платником такого обов'язку, передбачені цим Порядком.

Підставами неможливості виконання платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов'язків (у тому числі обов'язків податкових агентів) є:

1) втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп'ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації;

2) неможливість використати чи вивезти документи, комп'ютерне та інше обладнання внаслідок ведення бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації;

3) використання чи вивезення документів, комп'ютерного або іншого обладнання, пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я посадової особи платника податків або неможливе у зв'язку з встановленням уповноваженими органами державної влади відповідно до закону в умовах воєнного стану заборон та/або обмежень;

4) відсутність у платника податків інших посадових осіб, уповноважених відповідно до законодавства нараховувати, стягувати та вносити до бюджету податки, збори, а також вести бухгалтерський облік, складати та подавати податкову та фінансову звітність, відсутність можливості у власника призначити таких посадових осіб за умови відсутності у такого платника податків об'єктів оподаткування, або показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу, може бути пов'язана з такими обставинами:

посадова особа є одночасно одним із власників юридичної особи за умови, що відсутність такого співвласника (акціонера, учасника, засновника) унеможливлює прийняття рішення про призначення на постійній або тимчасовій основі іншої посадової особи;

юридична особа заснована на власності окремої фізичної особи, яка одночасно є єдиною посадовою особою такої юридичної особи.

5) перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження / знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями Російської Федерації;

6) інші обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини), підтверджені документально.

До платників податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, які на дату набрання чинності цим Порядком мають можливість подати до контролюючого органу заяву та документи (копії документів), інформацію про відсутність можливості виконання податкових обов'язків, застосовуються такі правила.

У разі неможливості виконання платником податків податкового обов'язку, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, платник податків подає не пізніше 30 вересня 2022 року заяву про відсутність такої можливості (крім виконання обов'язку щодо реєстрації акцизних накладних та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо) разом з вичерпним переліком документів (копій документів), інформації, які передбачені Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 або Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - фізичної особи, зокрема самозайнятої особи, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 (далі - Переліки документів) до контролюючого органу в порядку передбаченому пунктом 8 цього розділу.

Заява має містити: повне найменування платника податків згідно з реєстраційними документами або прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) платника податків; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); податкову адресу платника податків; найменування контролюючого органу, до якого подається заява; дату подання заяви; чітке та стисле обґрунтування підстав для підтвердження неможливості виконання платником податків податкових обов'язків з посиланням на документальне підтвердження викладених фактів; вичерпний перелік додатків із зазначенням кількості сторінок кожного документа, їх повної назви та реквізитів (дата, номер, найменування органу, що видав документ); які саме податкові обов'язки не мав / не має можливості виконати платник податків; інформацію про податкові періоди, за які неможливо виконувати податкові обов'язки, або інформацію щодо обставин, пов'язаних з проведенням воєнних (бойових) дій, терористичними актами, диверсіями або іншими обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), спричиненими військовою агресією Російської Федерації, тимчасовою окупацією збройними формуваннями Російської Федерації; підписи платника податку-фізичної особи або посадових осіб платника податку, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).

За наявності інших документів, інформації, що підтверджують неможливість своєчасно виконати свій податковий обов'язок, платники податків-юридичні особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, надають такі документи (копії документів).

Платники податків зобов'язані зберігати протягом строку давності, встановленого Кодексом, оригінали відповідних документів, що підтверджують неможливість виконання податкового обов'язку.

На вимогу контролюючого органу та в межах його повноважень, визначених законодавством, платники податку зобов'язані пред'явити оригінали документів, що підтверджують неможливість виконання податкового обов'язку, передбаченого Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи.

Затвердження положення Порядку №225 обумовлено необхідністю підтвердження платниками податків можливості чи неможливості своєчасного виконання податкового обов'язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, тощо.

При цьому, метою зазначеної процедури є убезпечення платників податків, які постраждали від збройної агресії Російської федерації від негативних наслідків у зв'язку із об'єктивною неможливістю виконати свої податкові обов'язки щодо своєчасного подання звітності, сплати податків, тощо.

Тобто, платник податків, який у зв'язку із проведенням бойових дій втратив можливість здійснювати господарську діяльність, отримувати дохід від підприємницької діяльності та/або навіть втратив основні засоби для ведення такої господарської діяльності не може бути притягнутий до відповідальності у зв'язку із невиконанням ним податкових обов'язків.

При цьому суд зазначає, що вказаним податковим законодавством, чинним на момент виникнення спірних правовідносин, встановлено чіткі вимоги до порядку подання та змісту таких заяв платників податків, зокрема, щодо зазначення обґрунтування підстав для підтвердження неможливості виконання платником податків податкових обов'язків з посиланням на документальне підтвердження викладених фактів, вичерпний перелік додатків із зазначенням кількості сторінок кожного документа, їх повної назви та реквізитів (дата, номер, найменування органу, що видав документ), а також які саме податкові обов'язки не мав / не має можливості виконати платник податків; інформацію про податкові періоди, за які неможливо виконувати податкові обов'язки.

Зазначене узгоджується з правовими висновками, викладеними у постановах Верховного Суду від 27.09.2023 у справі № 160/19256/22, від 04.10.2023 у справі № 160/19575/22 та від 06.12.2023 у справі № 280/6502/22.

Отже, той платник податків, у якого відсутня можливість своєчасно виконати податковий обов'язок, в тому числі й щодо своєчасної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування до податкової накладної, з 27 травня 2022 року повинен довести обставини неможливості виконання податкового обов'язку шляхом подання відповідної заяви та документів до контролюючого органу відповідно до вимог Порядку №225. За умови отримання відповідного рішення контролюючого органу щодо неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку відповідальність, передбачена статтею 120-1 ПК України, до цього платника податків не застосовується (постанова Верховного Суду від 13.03.2025 у справі №160/12290/23).

З матеріалів справи судом встановлено, що 24.07.2024 ТОВ «СПП Сервіс» звернулось до ГУ ДПС у Запорізькій області із заявою про неможливість своєчасної реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування з датою виписки лютий-травень 2022 року, липень-жовтень 2022 року, березень 2023 року.

За результатами розгляду заяви позивача відповідачем було прийнято рішення від 13.08.2024 № 34813/6/08-01-0405-03 щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку, яке зокрема обґрунтовано тим, що платником порушено встановлені пунктами 3, 4, 6 розділу ІІ Порядку №225 строки звернення з заявою про неможливість своєчасної реєстрації податкових накладних з датою виписки лютий-травень 2022 року, липень-жовтень 2022 року, березень 2023 року від 24.07.2024 №20-973. Крім того, контролюючим органом не встановлено обставин, передбачених пунктом 4 та пунктом 6 розділу ІІ Порядку №225.

Позивач оскаржив рішення ГУ ДПС у Запорізькій області від 13.08.2024 №34813/6/08-01-0405-03 щодо можливості своєчасного виконання ТОВ «СПП СЕРВІС» свого податкового обов'язку до суду у межах справи № 280/8779/24.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 18.11.2024 у справі №280/8779/24 у задоволенні позову відмовлено.

Водночас, ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 17.04.2025 у справі №280/8779/24 рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 18.11.2024 у справі №280/8779/24 визнано нечинним та закрито провадження у справі у зв'язку з відмовою ТОВ «СПП СЕРВІС» від позову.

Отже, рішення ГУ ДПС у Запорізькій області від 13.08.2024 №34813/6/08-01-0405-03 щодо можливості своєчасного виконання ТОВ «СПП СЕРВІС» свого податкового обов'язку на даний час є чинним.

Щодо посилань позивача на Сертифікат Київської обласної (регіональної) Торгово-промислової палати №3200-24-1433 від 30.07.2024 суд зазначає таке.

Верховний Суд в постанові від 13.03.2025 у справі №160/12290/23 зазначив, що саме податковий орган визначає можливість чи неможливість виконання платником податків своїх податкових обов'язків. Платник податків, зі свого боку, повинен вчиняти всі необхідні дії, спрямовані на виконання свого податкового обов'язку, або ж довести податковому органу неможливість його виконання.

Колегія суддів Верховного Суду у згаданій постанові наголосила, що відповідно до положень пункту 112.2 статті 112 ПК України особа вважається винною у вчиненні правопорушення, якщо буде встановлено, що вона мала можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких цим Кодексом передбачена відповідальність, проте не вжила достатніх заходів щодо їх дотримання.

Повертаючись до особливостей справляння податків в умовах воєнного стану, Верховний Суд звернув увагу на зміст пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, за яким платник податків звільняється від відповідальності за невиконання чи неналежне виконання податкового обов'язку у випадку неможливості його виконання. Ця норма передбачає конкретну підставу для невиконання податкових правил - об'єктивну нездатність їх дотримання.

Верховний Суд акцентував увагу, що жодна правова норма не повинна тлумачитися як така, що дозволяє умисно вчиняти правопорушення, при цьому не ставлячи в залежність від наявності конкретних фактичних обставин, які б могли обґрунтувати неможливість дотримання правила поведінки. Інакше це створює системні ризики для підтримання правопорядку і може призводити до деструкції належного порядку розвитку суспільних відносин.

Верховний Суд неодноразово зазначав, що має встановлюватися (доводитися) вплив обставин непереборної сили, засвідчених відповідними сертифікатами ТПП України, на неможливість платника податку належним чином виконувати свої зобов'язання і на зміну його економічного стану цими форс-мажорними обставинами (постанови від 19 серпня 2022 року у справі № 818/2429/18, від 17 червня 2020 року у справі №812/677/17, від 03 вересня 2019 року у справі №805/1087/16). Ці фактори мають перебувати у причинно-наслідковому зв'язку.

Повертаючись до обставин даної справи, слід зазначити, що позивач посилається на форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), які на його думку підтверджуються Сертифікатом Київської обласної (регіональної) Торгово-промислової палати №3200-24-1433 від 30.07.2024.

Водночас, за змістом указаного сертифікату зроблено висновок про неможливість виконання TOB «СПП Сервіс» податкових обов'язків фактично, виключно з посиланням на обставини введення в Україні воєнного стану, а також Накази TOB «СПП Сервіс» №35 від 25.02.2022, яким зупинено роботу підприємства з 25.02.2022, та №163 від 05.12.2023, яким поновлено роботу підприємства.

Водночас, порушення, що є предметом розгляду у справі, мають тривалий та повторюваний характер, про що свідчать дати реєстрації податкових накладних та їх кількість, а також вчинені саме у період, коли, за твердженням позивача, діяльність підприємства була зупинена.

При цьому, склалася ситуація, коли платник податків у період, коли робота підприємства за його твердженням була зупинена (згідно наказів, на які наявне посилання в Сертифікаті Київської обласної (регіональної) Торгово-промислової палати №3200-24-1433 від 30.07.2024, такий період становить з 25.02.2022 по 05.12.2023), все ж таки фактично здійснював господарську діяльність (про що свідчать дати складення податкових накладних / розрахунків коригування), мав змогу укладати та виконувати договори, проте з певних суб'єктивних причин не виконав належним чином свій податковий обов'язок щодо своєчасної реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в ЄРПН. Ці тези перебувають у логічному конфлікті між собою.

З огляду на проміжок часу, протягом якого платником податків систематично допускалися зазначені правопорушення, можливість виконання податкових обов'язків з його боку є очевидною.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що твердження позивача про неможливість виконання податкових обов'язків з посиланням на наявність Сертифікату Київської обласної (регіональної) Торгово-промислової палати №3200-24-1433 від 30.07.2024, є хибними та безпідставними.

З огляду на встановлені обставини справи, суд дійшов висновку, що спірне податкове повідомлення-рішення відповідає критеріям, встановленим ч.2 ст.2 КАС України, прийнято відповідачем правомірно, а тому підстави для його скасування відсутні.

Частинами 1, 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Приписами статті 90 КАС України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

За наведеного вище суд вважає, що заявлені позовні вимоги не знайшли свого підтвердження матеріалами справи, є не обґрунтованими, а надані сторонами письмові докази є належними та достатніми для постановлення судового рішення про відмову в задоволенні адміністративного позову.

З урахуванням статті 139 КАС України, у зв'язку з відмовою в задоволенні позову розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись ст.ст.2, 5, 9, 77, 132, 243-246, 255, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «СПП СЕРВІС» (69035, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Південне шосе, буд. 32; код ЄДРПОУ 35810546) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 44118663) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення - відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 03.11.2025.

Суддя М.О. Семененко