Справа № 159/7753/25
Провадження № 2-а/159/251/25
03 листопада 2025 року м. Ковель
Ковельський міськрайонний суд Волинської області у складі судді Чалого А.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання незаконною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,
28.10.2025 від імені позивача ОСОБА_2 , подано до суду адміністративний позов до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання незаконною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення №3727 від 15.09.2025, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності, за частиною 3 статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у вигляді штрафу у розмірі 17000 гривень.
Дослідивши позовну заяву та додані до не документи, суд приходить до наступного.
Згідно з пунктом 6 частини 1 статті 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
За змістом ч. 1 ст. 55 КАС України, сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.
Відповідно до частини першої статті 57 КАС України, представником у суді може бути адвокат або законний представник.
Згідно з частиною четвертою статті 59 КАС України повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність".
Суд встановив, що адміністративний позов підписаний Ніколаєвим Л.Ф. на підтвердження повноважень надано копію нотаріальної довіреності від 05.08.2024 .
Водночас, у довіреності не зазначено відомостей щодо повноважень представника на вчинення конкретної процесуальної дії, а саме права підпису процесуальних документів, які подаються до суду, що в даному випадку права підпису адміністративного позову.
Відповідно до пункту 3 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
Отже, враховуючи те, що позовна заява не підписана позивачем особисто, а суду не надано належних документів на підтвердження повноважень щодо підписання позовної заяви від імені позивача, позовна заява підписана особою, яка не має права її підписувати суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає поверненню, як така, що підписана особою, яка не має права її підписувати.
Керуючись пунктом 3 частини 4 статті 169, статтею 248 КАС України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання незаконною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення - повернути позивачу.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та доданими до неї документами.
Роз'яснити позивачу, що згідно з частиною 8 статті 169 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала про повернення позовної заяви набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання шляхом подачі апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяА. В. Чалий