Справа№592/13507/25
Провадження №2-о/592/248/25
29 жовтня 2025 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми у складі:
головуючого: судді Бичкова І. Г. ,
присяжних: Бурятової Л. В. , Гончаренко Н. Д. ,
за участю секретаря судового засідання: Глазько С. О. ,
представниці заявниці: адвоката Лисенко Н. О.
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в приміщенні Ковпаківського районного суду м. Суми цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Міністерство оборони України, військова частина НОМЕР_1 , про оголошення фізичної особи померлою, -
20.08.2025 року представниця заявниці ОСОБА_2 звернулась до суду із заявою, у якій просить оголосити померлим батька заявниці ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Просить вважати датою смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 , місцем смерті - населений пункт: с. Діброва Сіверськодонецького р-ну Луганської обл. і, а також те, що загибель ОСОБА_3 настала під час безпосередньої участі у бойових діях та забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони Батьківщини та територіальної цілісності, відсічі і стримування збройної агресії з боку збройних сил російської федерації на території України. В своїй заяві представниця заявниці посилалась на те, що заявниця є донькою ОСОБА_3 , який більш ніж два роки перебуває у статусі зниклого безвісти. ОСОБА_3 був мобілізований до лав Збройних Сил України відповідно до Указу Президента від 24.02.2022 № 69/2022. Він проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 , був призначений командиром другого розвідувального відділення розвідувального взводу. 21.07.2023 під час ворожих штурмових дій позицій Збройних Сил України, поблизу с. Діброва Сіверськодонецького р-ну Луганської обл. , з ним було втрачено зв'язок та місце перебування визначене як невідоме, що підтверджується сповіщенням сім'ї. Окрім того, побратими ОСОБА_3 підтвердили факт його загибелі ІНФОРМАЦІЯ_3 , оскільки були поряд під час бойового зіткнення. Заявниця вважає, що на даний час є достатні підстави для оголошення померлим ОСОБА_3 . На підставі рішення суду вона, як донька загиблого військовослужбовця, матиме можливість отримати в органах ДРАЦСУ свідоцтво про його смерть, а в подальшому отримати право скористатися своїми сімейними, цивільними і соціальними правами, пов'язаними із смертю батька, зокрема: спадкування, отримання статусу члена сім'ї загиблого військовослужбовця, допомоги сім'ї загиблого військовослужбовця та інше.
У відкритому судовому засіданні представниця заявниці заяву підтримала, просила суд її задовольнити.
Представники заінтересованих осіб в судове засідання не з'явилися, у письмових заявах просили розглядати справу без їх участі у зв'язку з напруженою бойовою обстановкою та активними бойовими діями.
Від представника Міністерства оборони України надійшли додаткові пояснення у справі, в яких він просив суд при винесенні рішення врахувати висновки, викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду України від 11.12.2024 у справі № 755/11021/22.
Представник військової частини НОМЕР_2 письмово сповістив суд про те, що військову частину НОМЕР_1 переформовано у механізований батальйон у складі військової частини НОМЕР_2 .
Ухвалою суду від 23.09.2025 було задоволене клопотання представниці заявниці адвоката Лисенко Н. О. про витребування доказів у військовій частині НОМЕР_1 , а саме: матеріалів проведеного службового розслідування за фактом зникнення безвісти солдата ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Дослідивши матеріали справи, вислухавши представницю заявниці, суд дійшов висновку про те, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Із змісту копії паспорта громадянина України серії НОМЕР_3 , виданого 17.03.2008 Краснопільським РВ УМВС України в Сумській області, вбачається, що ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Чернеччина Краснопільського району Сумської області.
Згідно копії свідоцтва про народження ОСОБА_1 серії НОМЕР_4 вона є донькою ОСОБА_3 .
Із змісту сповіщення сім'ї № 18 від 25.07.2023 начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 підполковника ОСОБА_4 , ОСОБА_3 вважається зниклим безвісти. ІНФОРМАЦІЯ_2 під час ворожих штурмових дій позицій Збройних Сил України, поблизу села Діброва Сіверськодонецького району, з ним було втрачено зв'язок та місце перебування невідоме.
Відповідно до витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань, 31.07.2023 до чергової частини Сумського РУП ГУНП в сумській області надійшло повідомлення від ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , про те, що її брат - військовослужбовець в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зник безвісти 24.07.2023 в районі населеного пункту Діброва Сіверськодонецького району (ос 34391 від 31.07.2023) , кримінальне провадження № 12023200480002952.
Відповідно до витягу з Єдиного реєстру осіб Міністерства внутрішніх справ України зниклих безвісти за особливих обставин від 18.01.2024 № 20240118-976, ОСОБА_3 зник на території проведення бойових дій (під час воєнних дій) .
Із змісту витягу з наказу № 114 від 29.07.2023 командира військової частини НОМЕР_2 “Про призначення службового розслідування» вбачається, що було призначене проведення службового розслідування за фактом зникнення безвісти військовослужбовців (в тому числі ОСОБА_3 ) 21.07.2023 під час ворожого штурму вогневої позиції “Сантропе» .
Згідно витягу з акту службового розслідування, в складі комісії було проведено службове розслідування з метою уточнення причин і умов, що сприяли відсутності на військовій службі з 21.07.2023 командира другого розвідувального відділення розвідувального взводу військової частини НОМЕР_2 солдата ОСОБА_3 . Було зроблено висновки, згідно яким він зник безвісти 21.07.2023 неподалік від населеного Діброва Сіверськодонецького району Луганської області під час ворожого штурму вогневої позиції “Сантропе» під час виконання бойового завдання.
Відповідно до письмових пояснень т. в. о. командира НОМЕР_5 механізованого батальйону ОСОБА_6 солдат ОСОБА_3 перебував у складі резервної групи швидкого реагування, які з 20.07.2023 прибули на позицію “Сантропе» . 21.07.2023 було виявлено, що позиція “Сантропе» захоплена.
Із змісту витягу з журналу бойових дій НОМЕР_5 механізованого батальйону від 21.07.2023 вбачається, що ОСОБА_3 зник безвісти 21.07.2023 під час штурмових дій противника вогневої позиції “Сантропе» .
Згідно рапорту командира НОМЕР_5 механізованого батальйону ОСОБА_7 від 23.07.2023 ОСОБА_3 зник безвісти 21.07.2023 під час штурмових дій противника вогневої позиції “Сантропе» .
Відповідно до рапорту начальника штабу, першого заступника 106 механізованого батальйону майора ОСОБА_8 від 01.09.2023 ОСОБА_3 перебував в районі виконання завдань на підставі бойового розпорядження командира НОМЕР_5 механізованого батальйону № 187 дск від 26.06.2023.
Згідно письмовим поясненням свідка ОСОБА_9 , солдата НОМЕР_5 механізованого батальйону, він особисто бачив загибель побратима ОСОБА_3 21.07.2023, під час другої хвилі ворожої атаки позиції “Сантропе» . Свідок бачив, як ОСОБА_3 отримав кульове поранення, після його огляду стало зрозуміло, що поранення є смертельним і на момент огляду він не подавав ознак життя.
Із змісту письмових пояснень свідка ОСОБА_10 , солдата НОМЕР_5 механізованого батальйону, вбачається, що під час другої штурмової хвилі ворога 21.07.2023 позиції “Сантропе» батальйон зазнав втрат, п'ять бійців загинули. Серед загиблих був ОСОБА_3 , його тіло налічувало численні кульові поранення. Свідок оглянув лице солдата ОСОБА_3 та переконався, що побратим мертвий. Після цього ворог взяв в полон тих солдат, які залишились живими, попередньо ще раз обстрілявши бійців, що не подавали ознак життя, щоб переконатись в тому, що вони мертві.
Згідно п. 3 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 ЦК України фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку протягом шести місяців.
У відповідності до ч. 2 ст. 46 ЦК України фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.
Оголошення особи померлою має своїм призначенням необхідність усунення невизначеності, яка склалася щодо правовідносин за участю особи, яка тривалий час є відсутньою за місцем свого постійного проживання і місце перебування якої невідоме.
Особливістю цієї категорії справ є те, що висновок суду про оголошення громадянина померлим ґрунтується на юридичному припущені смерті особи.
В п. 13 постанови Пленуму Верховного Суду України “Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995 звертається увага суду на необхідність відрізняти оголошення особи померлою від встановлення факту смерті особи. Оголошення фізичної особи померлою - це ствердження судовим рішенням припущення про смерть даної особи, тобто констатація високого ступеня ймовірності смерті. Встановлення факту смерті можливо, якщо суд на підставі незаперечних доказів ствердить, тобто доведе обставини, які вірогідно свідчать про смерть особи у точно визначений час, обставини, за яких настала смерть і факт неможливості реєстрації органом державної РАЦС факту смерті (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0005700-95#Text) .
У цих справах суд визнає днем смерті громадянина, оголошеного померлим, день його гаданої смерті, якщо він пропав безвісті за обставин, які загрожували смертю або давали підстави припускати його загибель від певного нещасного випадку, а в інших випадках днем смерті вважається день набрання законної сили рішення суду про оголошення громадянина померлим.
Згідно ст. 305 ЦПК України заява про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою подається до суду за місцем проживання заявника або за останнім відомим місцем проживання (перебування) фізичної особи, місцеперебування якої невідоме, або за місцезнаходженням її майна.
Відповідно до ч. 1 ст. 306 ЦПК України у заяві про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою повинно бути зазначено: для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою або оголосити її померло; обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи, або обставини, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти, або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку.
Тому оголошення фізичної особи померлою - це ствердження судовим рішенням припущення про смерть цієї особи, тобто констатація високого ступеня вирогідності смерті.
Підставою для оголошення особи померлою є не факти (докази) , які напевне свідчать про її загибель, а обставини, що дають підставу припускати смерть такої особи.
У ході судового розгляду було встановлено, що оголошення ОСОБА_3 померлим необхідне заявниці для проведення державної реєстрації смерті її батька, з метою подальшого оформлення спадкових прав, оформлення державної допомоги та вшанування пам'яті померлого.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про те, що заява про оголошення фізичної особи померлою є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 48 ЦК України, у випадку, якщо фізична особа, яка була оголошена померлою, з'явилась, або якщо одержано відомості про місце її перебування, суд за місцем перебування цієї особи, або суд, що постановив рішення про оголошення її померлою, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи скасовує рішення суду про оголошення фізичної особи померлою.
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 11.12.2024 у справі № 755/11021/22, провадження № 14-94цс24 наголошує на тому, що під час визначення моменту для початку відліку шестимісячного строку, встановленого реченням другим ч. 2 ст. 46 ЦК України, суд повинен враховувати соціальний контекст та засаду справедливості. Оскільки в умовах російської агресії, яка триває на території України, ситуація в країні залишається недостатньо стабільною, будь-які правові рішення повинні бути чутливими до складних життєвих обставин, у яких опинилися люди. Відрахування шестимісячного строку з дня припинення або скасування воєнного стану чи закінчення воєнних дій, збройного конфлікту було б непропорційним обмеженням прав та інтересів значної кількості цивільних осіб, членів сімей Захисників і Захисниць України. Велика Палата Верховного Суду наголошує на тому, що в ч. 2 ст. 46 ЦК України йдеться про воєнні дії, збройний конфлікт, а не про воєнний стан. Не можна тлумачити цей припис як такий, що його можливо застосувати стосовно оголошення особи померлою винятково після скасування воєнного стану на усій території України (https://reyestr.court.gov.ua/Review/123992364) .
З урахуванням наведеного, у суду відсутні підстави ставити під сумнів достовірність і правдивість фактів, повідомлених у заяві заявницею, вони об'єктивно підтверджуються і не суперечать іншим зібраним у справі доказам.
Згідно ч. 3 ст.46 ЦК України фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті.
Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для оголошення ОСОБА_3 померлим.
Європейський суд з прав людини зазначив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст. 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (SERYAVIN AND OTHERS v. UKRAINE, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10.02.2010 року) .
З врахуванням вищевикладеного та беручи до уваги те, що солдат ОСОБА_3 зник безвісти 21.07.2023 неподалік від населеного пункту село Діброва Сіверськодонецького району Луганської області під час виконання бойового завдання, а також те, що до даного часу минуло більше двох років, протягом якого місце його перебування, у тому числі у полоні, не встановлено, суд дійшов висновку про те, що під час судового розгляду були встановлені обставини, які свідчать про те, що солдат ОСОБА_3 зник безвісти у зв'язку з воєнними діями, та надають суду підстави припускати настання його смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 .
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 46 ЦК України; ст. ст. 258-259, 263-265, 293, 308 ЦПК України, -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Міністерство оборони України, військова частина НОМЕР_1 про оголошення ОСОБА_3 померлим, задовольнити повністю.
Оголосити померлим командира 2 розвідувального відділення розвідувального взводу військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_6 (адреса: АДРЕСА_1 ) , паспорт серії НОМЕР_3 , виданий 17.03.2008 Краснопільським РВ УМВС України в Сумській області.
Датою смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вважати ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Місцем смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вважати населений пункт: село Діброва Сіверськодонецького району Луганської області.
Вважати, що загибель ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в селі Діброва Сіверськодонецького району Луганської області настала під час безпосередньої участі у бойових діях та забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони Батьківщини та територіальної цілісності, відсічі і стримування збройної агресії з боку збройних сил російської федерації на території України.
Рішення може бути оскаржене.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Сумського апеляційного суду.
Головуючий: І.Г. Бичков
Присяжні: Л.В. Бурятова
Н.Д. Гончаренко