Справа № 686/31189/25
Провадження № 1-кс/686/10333/25
30 жовтня 2025 року м. Хмельницький
Слідчий суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого дізнавача СД Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до документів, у кримінальному провадженні №12025243060000296 від 05.08.2025 р., за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.358 ч.1 КК України,
Старший дізнавач СД Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області з клопотанням, погодженим із прокурором Окружної прокуратури міста Хмельницького ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ).
В обґрунтування даного клопотання дізнавачем зазначено, що «05.08.2025 до Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області надійшли матеріали Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України для підготовки питань щодо посилення соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та щодо використання території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи від 30 травня 2025 року, згідно яких вбачається, що, в період часу з 2020 рік по 2025 рік, з метою отримання статусу особи яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, ліквідатора Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, невстановленою особою могло бути здійснено підробку офіційного документа з метою прийняття позитивного рішення на свою користь комісією з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
05.08.2025 сектором дізнання Хмельницького районного управління поліції ГУНП в Хмельницькій області внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12025243060000296 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 358 КК України.
Під час досудового розслідування було встановлено, що відповідно до рішення ІНФОРМАЦІЯ_2 для підготовки питань щодо посилення соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та щодо використання території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі ТСК) від 30 травня 2025 року, було витребувано в ІНФОРМАЦІЯ_3 (надалі ІНФОРМАЦІЯ_4 ) інформацію про результати роботи у 2020-2025 роках комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених обласними, ІНФОРМАЦІЯ_5 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 № 551 «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян». З урахуванням всіх соціальних гарантій та виплат, передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» надання статусу ліквідатора та потерпілого тягне за собою відповідні виплати з державного бюджету. В той же час, викликає занепокоєння, що зі спливом майже 40 років після Чорнобильської катастрофи є доволі стрімкою динаміка збільшення статусів ліквідаторів. Дана позиція підтримується профільними громадськими організаціями, які об'єднують ліквідаторів Чорнобильської катастрофи, які вказують на наявність випадків підроблення документів, для отримання відповідних статусів. Разом з тим встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_6 на виконання абз. 10 п. 111 постанови Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 р. №551 «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян» доручено в термін до 01 вересня 2025 р. здійснити перевірку обґрунтованості прийняття рішень комісіями з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених при обласних державних адміністраціях щодо видачі посвідчень за період з 2020 р. по 1 кв. 2025 р.
З огляду на наведене, є необхідність верифікації фактів можливого підроблення документів або внесення завідомо неправдивих відомостей до поданих документів, які надаються для розгляду комісіям з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи за період з 2020 по І кв. 2025 року.
Так само, під час досудового розслідування було встановлено, що в ІНФОРМАЦІЯ_1 , що розташовано за адресою: АДРЕСА_1 , перебувають особові справи осіб, яким визначено статус осіб, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи та інших категорій, а саме в ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
Допитано в якості свідка ОСОБА_5 представника ІНФОРМАЦІЯ_7 , який повідомив, що в його обов'язки входить організація проведення засідань комісії з визначення статусу осіб, які постраждалі в наслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, в склад комісії входять 14 осіб, так само в його обов'язки входить формування справ з встановленими статусами.
Відповідно до постанови від 2 грудня 1992 р.№647 м. Київ, «Про порядок віднесення деяких категорії громадян до відповідних категорій осіб, які постраждалі в наслідок Чорнобильської катастрофи та Постанови КМУ від 11.07.2018 №551 Київ «Деякі питання видання посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншим категоріям громадян», який регламентує порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншим категоріям громадян» приймаються рішення на засіданнях комісії про встановлення статусу особам. Так, при зверненні громадян подаються необхідний перелік документів, в кожному випадку окремий перелік, на підставі яких приймаються рішення. Так само, зазначив, що члени комісії не несуть відповідальності за достовірність наданих громадянами документів. Крім цього, від обласного ІНФОРМАЦІЯ_8 перелік осіб, яким визначено статус, як постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій з 01.01.2020 по 05.08.2025 на 59 арк. Вказаний перелік, опрацьовано, та встановлено певний перелік особових справ громадян, які в перше отримували статус, як постраждалих в наслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, з метою подальшого вилучення їх для перевірки на наявність підроблених документів. Під час опрацювання вказаного переліку було встановлено, що за період з 01.01.2020 по 05.08.2025, встановлено декілька категорій осіб, які звертались до ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме особи, які звертались за причиною звернення 1А(відповідно до постанови); 1А (зміна групи інвалідності); повторно 2 А (втрата посвідчення); 2Я (відповідно до постанови); повторно 3Б (відповідно до паспортних даних); дружина померлого; дитина народжена; повторно Д (псування); 1Б (псування); 1А (відповідно до рішення ІНФОРМАЦІЯ_9 ); вперше 1А, встановлення групи інвалідності та пов'язання її з наслідками ЧК. Так, привернуло увагу 12 особових справ, які підлягають першочерговому вилученню, та перевірки щодо достовірність наданих документів для отримання статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та інших категорій, а саме: за 2020 рік - ОСОБА_6 , 1942 р.н.; ОСОБА_7 , 1966 р.н.; ОСОБА_8 , 1960 р.н.; - за 2021 рік - ОСОБА_9 , 1958 р.н.; ОСОБА_10 , 1962 р.н., ОСОБА_11 , 1966 р.н.; за 2022 рік - ОСОБА_12 , 1956 р.н., ОСОБА_13 ,1961 р.н.; за 2023 рік - ОСОБА_14 , 1962 р.н.; за 2024 рік - ОСОБА_15 , 1962 р.н., за 2025 рік - ОСОБА_16 , 1966 р.н.; ОСОБА_17 , 1952 р.н.
Враховуючи вище викладене, з метою проведення повного, об'єктивного та неупередженого досудового розслідування у кримінальному провадженні, надання належної правової оцінки та забезпечення прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень, встановлення осіб, причетних до вчинення даного кримінального правопорушення у формі проступку, виникла необхідність у отриманні тимчасового доступу до оригіналів особових справ осіб, яким визначено статус, як постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій, з 01.01.2020 по 05.08.2025, з метою їх вилучення, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , що розташовано за адресою: АДРЕСА_1 .».
Дізнавач в судове засідання не з'явився, проте зазначив, що просить розглянути клопотання у закритому судовому засіданні та за його відсутності.
Вивчивши надані матеріали, приходжу до висновку, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
За змістом ст.131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження, різновидом яких є тимчасовий доступ до речей і документів, застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Так, відповідно ст.159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до ч.5 ст.163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Оцінивши обґрунтованість наведених дізнавачем доводів, слідчий суддя дійшов висновку, що під час розгляду клопотання доведено наявність достатніх підстав вважати, що документи, про тимчасовий доступ до яких клопоче дізнавач, знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , такі документи самі по собі, так і в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні. Також дізнавачем доведено, що ці документи можливо використати як доказ та те, що без їх отримання не виявляється можливим іншими способами довести обставини, які передбачається довести в ході досудового розслідування кримінального провадження.
Відповідно до ч.7 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів. З матеріалів клопотання слідує, що необхідність вилучення оригіналів документів обумовлене потребою проведення судової експертизи, зокрема судової почеркознавчої експертизи, крім того, існує загроза знищення вказаних документів, тому слідчий суддя розглядає клопотання слідчого без виклику представників осіб, у володінні яких знаходяться документи, і вважає, що є підстави для надання розпорядження щодо можливості вилучення оригіналів документів.
Відтак, з урахуванням доведених дізнавачем обставин, а саме: підстав для застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження як тимчасовий доступ до речей і документів, визначених у ст.ст.160,163 КПК України; що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права та свободи; за допомогою саме такого виду заходу забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ, може бути виконане завдання слідчого щодо забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування, слідчий суддя вважає, що подане дізнавачем клопотання є підставним, обґрунтованим і підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.163, 164 КПК України, -
Клопотання старшого дізнавача СД Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 , - задовольнити.
Надати дозвіл дізнавачам СД Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 на тимчасовий доступ до документів, з можливістю їх вилучення у ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ), а саме до оригіналів особових справ осіб, яким визначено статус, як постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій, з 01.01.2020 по 05.08.2025, а саме: за 2020 рік - ОСОБА_6 , 1942 р.н.; ОСОБА_7 , 1966 р.н.; ОСОБА_8 , 1960 р.н.; - за 2021 рік - ОСОБА_9 , 1958 р.н.; ОСОБА_10 , 1962 р.н., ОСОБА_11 , 1966 р.н.; за 2022 рік - ОСОБА_12 , 1956 р.н., ОСОБА_13 ,1961 р.н.; за 2023 рік - ОСОБА_14 , 1962 р.н.; за 2024 рік - ОСОБА_15 , 1962 р.н., за 2025 рік - ОСОБА_16 , 1966 р.н.; ОСОБА_17 , 1952 р.н.
Службовим та посадовим особам ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) забезпечити тимчасовий доступ до оригіналів вищезазначених документів та надати можливість їх вилучити.
Ухвала діє по 29 грудня 2025 року.
Відповідно до ст.166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя