03 листопада 2025 року
м. Київ
cправа № 910/3283/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Мачульського Г. М. - головуючого, Краснова Є. В., Рогач Л. І.,
розглянувши заяву Акціонерного товариства "Райффайзен Банк"
про повернення судового збору,
сплаченого за подання касаційної скарги на постанову Північного апеляційного господарського суду від 28.04.2025 та рішення Господарського суду міста Києва від 13.02.2025
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сандора"
до Акціонерного товариства "Райффайзен Банк",
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельна компанія "Нова Трейд",
про стягнення 2 611 892,76 грн,
Ухвалою Верховного Суду від 15.10.2025 відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Акціонерного товариства "Райффайзен Банк" на підставі пункту 5 частини 1 статті 293 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України).
Акціонерне товариство "Райффайзен Банк" звернулося до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду із заявою про повернення судового збору, сплаченого за подання касаційної скарги згідно з платіжною інструкцією від 13.08.2025 №22753.
Перевіривши зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України, Суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення поданої заяви, виходячи з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 123 ГПК України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір" (далі - Закон).
Згідно із пунктом 3 частини 1 статті 7 Закону сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі.
Відповідно до частини 2 статті 7 Закону у випадках, установлених пунктом 1 частини 1 цієї статті, судовий збір повертається в розмірі переплаченої суми; в інших випадках, установлених частиною першою цієї статті, - повністю.
Положеннями частини 1 статті 9 Закону визначено, що судовий збір зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України, отже його повернення має бути здійснено саме із спеціального фонду Державного бюджету України.
З огляду на викладене, заява про повернення судового збору підлягає задоволенню, а судовий збір - поверненню.
Керуючись статтями 123, 234, 235 ГПК України, статтями 7, 9 Закону,
1. Заяву Акціонерного товариства "Райффайзен Банк" про повернення судового збору задовольнити.
2. Повернути Акціонерному товариству "Райффайзен Банк" зі спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір у сумі 78 356 (сімдесят вісім тисяч триста п'ятдесят шість) грн 78 коп., сплачений згідно з платіжною інструкцією від 13.08.2025 №22753.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.
Головуючий Г. М. Мачульський
Судді Є. В. Краснов
Л. І. Рогач