03 листопада 2025 року м. Чернігівсправа № 927/854/25
Господарський суд Чернігівської області у складі судді Кузьменко Т.О. при розгляді справи
за позовом: Фермерського господарства “САМ» (код ЄДРПОУ 22825267), вул. Набережна, 10, с. Боромики, Чернігівський р-н, 15532
до відповідача 1: Головного управління Держгеокадастру в Чернігівській області (код ЄДРПОУ 39764881), пр-т Миру, 14, м. Чернігів, 14000
до відповідача 2: Березнянської селищної ради (код ЄДРПОУ 04412366), вул. Свято-Покровська, 2а, с. Березна, Чернігівська обл., 15622
про скасування державної реєстрації земельної ділянки та припинення речових прав;
за участю представників сторін:
від позивача: не з'явився;
від відповідача 1: Бойко Т.М.;
від відповідача 2: не з'явився
Фермерське господарство “САМ» звернулось до Господарського суду Чернігівської області з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області та Березнянської селищної ради про скасування державної реєстрації в Державному земельному кадастрі земельної ділянки з кадастровим номером 7423086300:11:000:0422, площею 0,5676 га, видом цільового призначення 16.00, що розміщується: Чернігівська область, Менський район, Локнистенська сільська рада, проведеної Відділом у Менському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області 10.10.2019 року, із закриттям запису у Поземельній книзі з одночасним припиненням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо цієї земельної ділянки в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до відомостей ДЗК та меж ділянки Позивача, земельна ділянка 7423086300:11:000:0422 має перетин 0.5676 га площі земельної ділянки (що становить 100% площі такої ділянки) з земельною ділянкою площею 38.2 га, що на праві постійного користування належить ФГ “САМ» на підставі Державного акту на право постійного користування землею серії ЧН № 00111, а отже формування земельної ділянки 7423086300:11:000:0422 було здійснено з порушенням чинного законодавства.
Ухвалою Господарського суду чернігівської області від 01.09.2025 позовну заяву прийнято до провадження, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 02.10.2025, встановлено сторонам строки для подання відзиву на позов, відповіді на відзив, заперечень.
Ухвала суду від 01.09.2025 доставлена до Електронних кабінетів сторін 02.09.2025 о 00:51, що підтверджується довідками про доставку електронного листа.
12.09.2025 відповідачем 2 подано відзив на позов, який прийнято судом до розгляду та долучено до матеріалів справи.
15.09.2025 відповідачем 1 подано відзив на позов, який прийнято судом до розгляду та долучено до матеріалів справи.
У зв'язку із знеструмлення електромережі суду, виходу з ладу сервера автоматизованої системи та враховуючи інші обставини, що впливають на безперебійність та функціонування автоматизованої системи, судове засідання, призначене на 02 жовтня 2025 року на 09 год. 30 хв., не відбулось.
Ухвалою суду від 03.10.2025 сторін повідомлено про те, що підготовче засідання відбудеться 22.10.2025.
22.10.2025 позивачем подана відповідь на відзив відповідача 2, яка долучена судом до матеріалів справи.
22.10.2025 (зареєстрована після проведення судового засідання) позивачем подана відповідь на відзив відповідача 1, яка долучена судом до матеріалів справи.
У підготовчому засіданні 22.10.2025 постановлено протокольну ухвалу про відкладення підготовчого засідання на 30.10.2025.
Крім того, запропоновано сторонам у строк до 28.10.2025 надати пояснення з приводу призначення земельно-технічної експертизи земельної ділянки з кадастровим номером 7423086300:11:000:0422 з визначенням кола питань, які піддягають з'ясуванню під час проведення експертизи та визначенням експертної установи, якій буде доручено проведення земельно-технічної експертизи.
28.10.2025 відповідачем 1 подані пояснення щодо призначення земельно-технічної експертизи, в яких останні повідомив, що ним не буде заявлятись клопотання про призначення земельно-технічної експертизи. Разом з тим, відповідач 1 заперечив проти доручення проведення експертизи Чернігівському НДЕКЦ МВС України.
28.10.2025 позивачем подані пояснення щодо призначення земельно-технічної експертизи.
Позивач просить призначити судову земельно-технічну експертизу, доручити проведення експертизи Чернігівському науково-дослідному експертно-криміналістичному центру МВС України, на вирішення експертів поставити питання:
Чи є порушення меж (або накладання) земельної ділянки площею 0,5676 га з кадастровим номером 7423086300:11:000:0422, видом цільового призначення 16.00, що розміщується: Чернігівська область, Менський район, Локнистенська сільська рада, державна реєстрація якої проведена Відділом у Менському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області 10.10.2019 року, на земельну ділянку площею 38,2 га, яка згідно Державного акту на право постійного користування землею серії ЧН № 00111 від 15.05.1997, виданого Менською районною державною адміністрацією на підставі розпорядження № 149 від 21.04.1997, передана у постійне користування ОСОБА_1 , який є засновником Фермерського господарства «САМ», межі якої були встановлені в ході проведення комісійної судової земельно-технічної експертизи, за результатами якої було складено Висновок від 19.11.2024 № СЕ-19/125-24/6462-ЗТ у справі № 927/959/22? Якщо так, то яка площа та координати площини накладання?
Крім того, позивачем заявлено клопотання про витребування у ГУ ДГК в Чернігівській області проектів землеустрою (технічних документацій) (належним чином завірені копії чи оригінали) з формування земельних ділянок: 7423086300:11:000:0414, 7423086300:11:000:0422, 7423086300:11:000:0423.
30.10.2025 відповідач 2 подав клопотання про розгляд справи без участі представника. Суд клопотання задовольнив.
У підготовчому засіданні 30.10.2025 суд оголосив перерву до 03.11.2025.
Судом розглянуті клопотання позивача про призначення судової земельно-технічної експертизи та про витребування доказів.
Щодо призначення судової земельно-технічної експертизи.
Частинами 1 та 2 статті 2 ГПК України встановлено, що завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави. Основними засадами (принципами) господарського судочинства, зокрема, є верховенство права, рівність учасників судового процесу перед законом і судом, змагальність сторін.
Відповідно до частин 1, 3 статті 13 ГПК України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін; кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Статтею 73 ГПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються, в тому числі, на підставі висновків експерта.
Згідно статті 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частиною 1 статті 79 ГПК України визначено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Відповідно до частин 1, 5 статті 236 Господарського процесуального кодексу України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим; обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до частини 1 статті 99 ГПК України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу в справі за сукупності таких умов: для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання в сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності, або за клопотанням учасника справи, мотивованим неможливістю надати експертний висновок у строки, встановлені для подання доказів, з причин, визнаних судом поважними, зокрема через неможливість отримання необхідних для проведення експертизи матеріалів.
Відповідно до частини 1 статті 101 ГПК України учасник справи має право подати до суду висновок експерта, складений на його замовлення.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про судову експертизу», судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об'єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні, зокрема, суду.
Спеціальні знання - це професійні знання, отримані в результаті навчання, а також навички, отримані обізнаною особою в процесі практичної діяльності в різноманітних галузях науки, техніки та інших суспільно корисних галузях людської діяльності, які використовуються разом з науково-технічними засобами під час проведення експертизи. Змістом спеціальних знань є теоретично обґрунтовані і перевірені практикою положення і правила, які можуть відноситися до будь-якої галузі науки, техніки, мистецтва тощо.
Необхідність судової експертизи в господарському судочинстві зумовлена тим, що в процесі здійснення правосуддя суд стикається з необхідністю встановлення таких фактів (обставин), дані про які потребують спеціальних досліджень. Експертиза - це науковий, дослідницький шлях до висновків, які формулюються у висновку експерта, про фактичні обставини справи.
За приписами статті 98 ГПК України висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством. Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань. Предметом висновку експерта не можуть бути питання права. Висновок експерта може бути наданий на замовлення учасника справи або на підставі ухвали суду про призначення експертизи.
Суд зазначає, що алгоритм та порядок встановлення фактичних обставин кожної конкретної справи не є типовим та залежить в першу чергу від позиції сторін спору, а також доводів і доказів, якими вони обґрунтовують свою позицію. Всі юридично значущі факти, які складають предмет доказування, визначають фактичний склад у справі, що формується, виходячи з підстав вимог і заперечень сторін та норм матеріального права. Підстави вимог і заперечення осіб, які беруть участь у справі, конкретизують предмет доказування, який може змінюватися в процесі її розгляду.
Відповідно до частини 1 статті 237 ГПК України при ухваленні рішення суд вирішує, зокрема, такі питання: чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин.
Із системного аналізу приписів статей 86, 236, 277 ГПК України вбачається, що з метою забезпечення законності та обґрунтованості судового рішення, на місцевий господарський суд покладено обов'язок всебічно та повно з'ясувати і дослідити обставини справи, що мають значення для її вирішення по суті.
Суд, розглядаючи справу, має вживати заходів для всебічного й повного встановлення обставин спору, що не суперечить принципу змагальності, оскільки останній відображається в змісті процесуальних прав та обов'язків осіб, що беруть участь у справі, та реалізується в сукупності з принципами рівності та диспозитивності. Проте суд наділяється, у тому числі, організаційно-розпорядчими повноваженнями, необхідними для здійснення ним функцій органу правосуддя та прийняття законних і обґрунтованих судових актів.
Експертиза призначається судом у випадку необхідності встановлення фактів (обставин), дані про які вимагають спеціальних знань, та які мають суттєве значення для правильного вирішення спору по суті. При цьому в силу приписів статті 99 ГПК України господарський суд самостійно визначає, чи є у нього необхідність у спеціальних знаннях і, відповідно, призначення для цього експертизи, чи такої необхідності немає і суд може вирішити спір на підставі інших доказів, поданих у справі.
У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Дульський проти України» (Заява №61679/00) від 01.06.2006 зазначено, що експертиза, призначена судом, є одним із засобів встановлення або оцінки фактичних обставин справи і тому складає невід'ємну частину судової процедури.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, підставою для звернення позивача до суду було те, що відповідно до відомостей ДЗК та меж ділянки Позивача, земельна ділянка 7423086300:11:000:0422 має перетин 0,5676 га площі земельної ділянки (що становить 100% площі такої ділянки) з земельною площею 38,2 га, що на праві постійного користування перебуває у ФГ “САМ» на підставі Державного акту на право постійного користування землею серії ЧН № 00111, а формування земельної ділянки 7423086300:11:000:0422 було здійснено з порушенням чинного законодавства.
В контексті цього суд зазначає, що з огляду на предмет доказування у даній справі суттєвим питанням є визначення відповідності фактичного землекористування в частині порушення меж та накладання земельних ділянок відповідно до правовстановлюючих документів та документації із землеустрою на ці земельні ділянки, що за приписами п. 6.1. Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08.10.98 № 53/5 (далі - Інструкція), є одним з основних завдань земельно-технічної експертизи.
Отже, з урахуванням вищевикладених норм права та фактичних обставин справи, враховуючи доводи та заперечення сторін, з метою з'ясування фактичних обставин справи, які входять до предмета доказування та мають суттєве значення для правильного вирішення наявного спору, встановлення яких потребує спеціальних знань у сфері іншій чим право, якими суд не володіє, оскільки питання щодо встановлення відповідності фактичного землекористування стосується безпосереднього предмету судового розгляду, суд дійшов висновку про наявність підстав для призначення у справі судової земельно-технічної експертизи, а відтак задовольняє клопотання позивача про призначення експертизи та, виходячи з основних засад (принципів) господарського судочинства - рівності та змагальності сторін, диспозитивності господарського судочинства, вважає за необхідне призначити у межах справи №927/854/25 судову земельно-технічну експертизу.
Враховуючи визначений п. 6.2.1 Інструкції орієнтовний перелік вирішуваних питань, на вирішення експерта слід поставити такі питання:
- чи є порушення меж (або накладання) земельної ділянки площею 0,5676 га з кадастровим номером 7423086300:11:000:0422, переданої в комунальну власність Локнистенській сільській раді Менського району Чернігівської області згідно наказу Головного управління Держгеокадастру в Чернігівській області № 25-8511/14-19-сг від 05.11.2019 «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у комунальну власність» на земельну ділянку площею 38,2 га, яка згідно Державного акту на право постійного користування землею серії ЧН № 00111 від 15.05.1997, виданого Менською районною державною адміністрацією на підставі розпорядження № 149 від 21.04.1997, передана у постійне користування ОСОБА_1 , який є засновником Фермерського господарства «САМ», відповідно до документації із землеустрою та правовстановлюючих документів на ці земельні ділянки? Якщо так, то яка площа та координати площини накладання?
Частинами 3-5 статті 99 ГПК України встановлено, що при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто в установлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз'яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов'язаний мотивувати таке відхилення або зміну.
За частиною 1 статті 7 Закону України “Про судову експертизу» судово-експертну діяльність здійснюють державні спеціалізовані установи, їх територіальні філії, експертні установи комунальної форми власності, а також судові експерти, які не є працівниками зазначених установ, та інші фахівці (експерти) з відповідних галузей знань у порядку та на умовах, визначених цим Законом.
З огляду на те, що відповідачем 1 заявлено заперечення щодо експертної установи, запропонованої позивачем, суд вважає за доцільне визначити експертну установу для проведення експертизи - Чернігівське відділення Київського науково - дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України.
Витрати, пов'язані з проведенням судової земельно-технічної експертизи, мають бути покладені на Фермерське господарство «САМ».
Відповідно до п. 1.13. Інструкції строк проведення експертизи встановлюється керівником експертної установи (або заступником керівника чи керівником структурного підрозділу) і не повинен перевищувати 90 календарних днів. У разі значного завантаження експерта (за наявності у нього на виконанні одночасно понад десять експертиз, у тому числі комісійних та комплексних) більший розумний строк установлюється за письмовою домовленістю з органом (особою), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта), після попереднього вивчення експертом наданих матеріалів. Час попереднього вивчення матеріалів не повинен перевищувати п'ятнадцяти робочих днів. У разі відмови органу (особи), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта), у погодженні запропонованого розумного строку проведення експертизи матеріали справи повертаються з пропозицією призначити експертизу іншим суб'єктам судово-експертної діяльності, визначеним у ст. 7 Закону України “Про судову експертизу».
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 12 Закону України «Про судову експертизу» незалежно від виду судочинства та підстави проведення експертизи судовий експерт зобов'язаний на вимогу особи або органу, які залучили експерта, судді, суду дати роз'яснення щодо даного ним висновку.
Згідно з частинами 3, 4 статті 69 ГПК України експерт зобов'язаний надати обґрунтований та об'єктивний письмовий висновок на поставлені йому питання.
Експерт зобов'язаний з'явитися до суду за його викликом та роз'яснити свій висновок і відповісти на питання суду та учасників справи. За відсутності заперечень учасників справи експерт може брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
Частиною п'ятою статті 98 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд має право за заявою учасників справи або з власної ініціативи викликати експерта для надання усних пояснень щодо його висновку.
Щодо клопотання про витребування доказів.
Частиною 1 статті 100 ГПК України встановлено, що про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Статтею 102 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що матеріали, необхідні для проведення експертизи, експерту надає суд, якщо експертиза призначена судом, або учасник справи, якщо експертиза проводиться за його замовленням. При призначенні експертизи суд з урахуванням думки учасників справи визначає, які саме матеріали необхідні для проведення експертизи. Суд може також заслухати призначених судом експертів з цього питання. Копії матеріалів, що надаються експерту, можуть залишатися у матеріалах справи.
Експерт не має права з власної ініціативи збирати матеріали для проведення експертизи, розголошувати відомості, що стали йому відомі у зв'язку з проведенням експертизи, або повідомляти будь-кому, крім суду та учасника справи, на замовлення якого проводилася експертиза, про її результати. Призначений судом експерт не має права спілкуватися з учасниками судового процесу поза межами судового засідання.
При визначенні матеріалів, що надаються експерту чи експертній установі, суд у необхідних випадках вирішує питання про витребування відповідних матеріалів за правилами, передбаченими цим Кодексом для витребування доказів.
Відповідно до п. 6.1.3 Інструкції для вирішення питань земельно-технічної експертизи експерту необхідно надати оригінали або завірені якісні копії відповідної правовстановлювальної та технічної документації із землеустрою на земельну ділянку. У разі неможливості експертом самостійно виконати топографо-геодезичні роботи результати таких робіт повинні бути надані на дослідження органом (особою), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта).
Із пояснень позивача слідує, що проект землеустрою (технічна документація) з формування земельної ділянки з кадастровим номером 7423086300:11:000:0422 зберігається у Головному управлінні Держгеокадастру у Чернігівській області.
З урахуванням вказаного та зважаючи, що завданням проведення судової земельно-технічної експертизи є, зокрема, визначення відповідності фактичного землекористування в частині порушення меж та накладання земельних ділянок відповідно до правовстановлюючих документів та документації із землеустрою на ці земельні ділянки, суд вважає за доцільне витребувати у Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області проект землеустрою (технічну документацію) (оригінал або належним чином завірену копію у повному обсязі з читабельним текстом) з формування земельної ділянки з кадастровим номером 7423086300:11:000:0422, яка є предметом спору у цій справі.
Щодо витребування проектів землеустрою з формування земельних ділянок з кадастровими номерами 7423086300:11:000:0414, 7423086300:11:000:0423 суд не вбачає підстав для їх витребування станом на день призначення експертизи.
Разом з тим, згідно з п. 1 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про судову експертизу" незалежно від виду судочинства судовий експерт має право подавати клопотання про надання додаткових матеріалів, якщо експертиза призначена судом або органом досудового розслідування або ознайомлюватися з матеріалами справи, що стосуються предмета судової експертизи.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 228 ГПК України суддя може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи, зупинити провадження в справі, зокрема, в разі призначення судом експертизи.
Зупинення провадження у справі - це тимчасове і повне припинення всіх процесуальних дій у справі, зумовлене настанням зазначених у законі причин, що перешкоджають подальшому руху процесу і щодо яких невідомо, коли їх може бути усунено. Зупинення провадження у справі на час проведення судової експертизи є правом господарського суду, що зумовлене неможливістю вирішення спору по суті за відсутності висновків про встановлення фактів, які можуть бути встановлені лише експертом.
Оскільки для проведення зазначеної експертизи потрібний значний проміжок часу, провадження у справі на час проведення такої експертизи слід зупинити на підставі пункту 6 частини 1 статті 229 вказаного ГПК.
Відтак, провадження в даній справі підлягає зупиненню на час проведення експертизи.
Керуючись статтями 99, 100, 102, 177, 182, 228, 229, 233 - 235, 255 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Витребувати в Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області проект землеустрою (технічну документацію) (оригінал або належним чином завірену копію у повному обсязі з читабельним текстом) з формування земельної ділянки з кадастровим номером 7423086300:11:000:0422.
2. Витребувані в п. 1 даної ухвали документи надати в строк до 10.11.2025.
3. Попередити Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, що відповідно до ч. 9 ст. 81 ГПК України у разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин, суд вправі застосувати заходи процесуального примусу у вигляді штрафу, передбачені цим кодексом.
4. Призначити у справі № 927/854/25 судову земельно-технічну експертизу.
5. Проведення судової експертизи доручити експертам Чернігівського відділення Київського науково - дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України (вул. Старобілоуська, 25-А, м. Чернігів, 14000)
6. На вирішення експерта поставити наступні питання:
- чи є порушення меж (або накладання) земельної ділянки площею 0,5676 га з кадастровим номером 7423086300:11:000:0422, переданої в комунальну власність Локнистенській сільській раді Менського району Чернігівської області згідно наказу Головного управління Держгеокадастру в Чернігівській області № 25-8511/14-19-сг від 05.11.2019 «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у комунальну власність» на земельну ділянку площею 38,2 га, яка згідно Державного акту на право постійного користування землею серії ЧН № 00111 від 15.05.1997, виданого Менською районною державною адміністрацією на підставі розпорядження № 149 від 21.04.1997, передана у постійне користування ОСОБА_1 , який є засновником Фермерського господарства «САМ», відповідно до документації із землеустрою та правовстановлюючих документів на ці земельні ділянки? Якщо так, то яка площа та координати площини накладання?
7. Витрати, пов'язані з проведенням судової земельно-технічної експертизи, покласти на Фермерське господарство «САМ», зобов'язавши останнє оплатити вартість експертизи не пізніше 10 банківських днів відповідно до виставленого експертною установою рахунку.
8. Запропонувати судовому експерту реалізувати надане йому статтею 13 Закону України «Про судову експертизу» право, щодо зазначення в експертному висновку фактів, які мають значення для справи і з приводу яких йому не були поставлені питання.
9. Попередити експерта, який буде проводити експертизу, про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків (статті 384, 385 Кримінального кодексу України).
10. Погодити експерту/експертам Чернігівського відділення Київського науково - дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України проведення судової земельно-технічної експертизи у термін, що перевищує 90 календарних днів, в межах технічних можливостей в порядку черговості.
11. Зупинити провадження у справі № 927/854/25 до закінчення проведення судової земельно-технічної експертизи та отримання судом висновку експерта.
12. Цю ухвалу та матеріали справи №927/854/25 направити до Чернігівського відділення Київського науково - дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України.
13. Зобов'язати експерта надіслати суду та сторонам копію висновку судового експерта.
14. Після проведення експертизи разом з висновком судового експерта за результатами дослідження матеріали справи №927/854/25 (оригінали наданих документів, у випадку їх направлення на вимогу експерта) повернути на адресу Господарського суду Чернігівської області.
15. Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення 03.11.2025 та може бути оскаржена безпосередньо до Північного апеляційного господарського суду протягом десяти днів з дня складання повної ухвали
Повний текст ухвали складено 03.11.2025.
Суддя Т.О.Кузьменко