31 жовтня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/3405/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7-А, код ЄДРПОУ 20632802)
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 , через представника - адвоката Дзіся А.Р., звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Позов мотивовано тим, що позивачка з 2023 року отримує пенсію за віком. Відповідач у 2024 - 2025 роках не проводив належний перерахунок її пенсії з метою індексації згідно з частиною 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням відповідних коефіцієнтів збільшення. На заяву позивачки про перерахунок (індексацію) пенсії відповідач відмовив у такому перерахунку. З цих підстав представник позивачки просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо непроведення індексації пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2020-2022 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796 та 1,115;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 01.03.2025 року індексацію її пенсії відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 12236,71 грн., на коефіцієнти збільшення у розмірі 1,0796 та 1,115.
Ухвалою судді від 26.05.2025 року відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що згідно з пунктом 5 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №124 від 20.02.2019 року, індексація пенсій проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії станом на 01.10.2017 року (3764,40 грн.), послідовно збільшеного на відповідні коефіцієнти у 2019 - 2024 роках. У 2025 році з метою зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених у різні роки, запроваджені окремі коефіцієнти збільшення, які застосовуються для індексації пенсій. Доводячи правомірність виконаних перерахунків, просив суд у задоволенні позову відмовити.
Розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження, суд установив такі обставини.
ОСОБА_1 з 2007 року призначено пенсію по інвалідності на умовах Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
У січні 2023 року позивачка у зв'язку з досягненням пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", звернулася до ГУ ПФУ в Кіровоградській області із заявою про переведення її на пенсію за віком.
ГУ ПФУ в Кіровоградській області з 30.01.2023 року перевело позивачку на пенсію за віком, здійснивши перерахунок пенсії на підставі частини 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Спірні правовідносини виникли у зв'язку з проведенням у 2024 - 2025 роках щорічної індексації пенсії позивачки відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
З 01.03.2024 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області відповідно до підпункту 6 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України №185 від 24.02.2024 року "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" встановило позивачці щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100 грн.
З 01.03.2025 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області відповідно до підпункту 6 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України №209 від 25.02.2025 року "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році" проіндексувало пенсію позивачки із застосуванням коефіцієнту збільшення 1,0345.
У квітні 2025 року представник позивачки звернувся до відповідача і заявою, у якій просив провести належну індексацію її пенсії відповідно до вказаних постанов Кабінету Міністрів України.
Відповідач надав відповідь, у якій повідомив, що перерахунки пенсії позивачки з метою індексації у 2024 - 2025 роках проведені відповідно до норм чинного законодавства.
Позивачка, не погоджуючись із розміром своєї пенсії, 21.05.2025 року звернулася до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір, суд дійшов до таких висновків.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 року (надалі - Закон №1058-IV).
Згідно зі статтею 1 Закону №1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Відповідно до статті 7 Закону №1058-IV загальнообов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється, серед іншого, за принципами: законодавчого визначення умов і порядку здійснення загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та диференціації розмірів пенсій залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати (доходу).
Частиною 1 статті 9 Закону №1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно з частиною 1 статті 27 Закону №1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Відповідно до частини 2 статті 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Згідно з частиною 2 статті 42 Закону №1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
У статті 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Частиною 5 статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" передбачено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (надалі - Порядок №124), який містить такі норми:
1. Цим Порядком відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон) визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
2. Перерахунку підлягають пенсії, обчислені: відповідно до Закону.
3. Перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абзацом третім частини третьої статті 45 Закону (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок).
4. Коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається за такою формулою: К = ((ЗСЦ + ЗСЗ) х 50%):100% + 1, де:
- ЗСЦ - показник зростання споживчих цін за попередній рік (у відсотках);
- ЗСЗ - показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (у відсотках), що визначається за такою формулою: ЗСЗ = Псзп (1): Псзп (2) х 100% - 100%, де:
Псзп (1) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення;
Псзп (2) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду України для фінансування виплати пенсій у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування коефіцієнт щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, може бути збільшено, але він не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.
Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.
5. У 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 р. на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.
Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Пенсії, які призначені відповідно до Закону та розмір яких не підвищено відповідно до пункту 4 цього Порядку, абзаців першого, другого цього пункту, з урахуванням абзаців першого, третього частини першої, частини другої статті 28, абзацу другого пункту 4-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону, пункту 4 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 3 жовтня 2017 р. № 2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", а також з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 р. № 265 "Деякі питання пенсійного забезпечення громадян", щороку підвищуються за рішенням Кабінету Міністрів України в межах бюджету Пенсійного фонду України. Підвищення встановлюється в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, і враховується під час подальших перерахунків пенсії.
6. Під час перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена статтею 25 Закону на дату проведення перерахунку.
Під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
7. Збільшений відповідно до цього Порядку показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, застосовується під час проведення наступних перерахунків пенсій, переведення з одного виду пенсії на інший (крім умов, визначених абзацом третім частини третьої статті 45 Закону).
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" установлено, що у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17.
У 2020 році Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 01.04.2020 року №251 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році", якою установив, що у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11.
У 2021 році Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 22.02.2021 року №127 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році", якою установив, що у 2021 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11.
У 2022 році Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 16.02.2022 року №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", якою установив, що з 1 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14.
У 2023 році Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 24.02.2023 року №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", якою установив, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
У 2024 році Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 23.02.2024 року № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" (надалі - постанова КМУ №185), якою зокрема постановив:
1. Установити, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.
2. Установити, що з 1 березня 2024 р.:
6) до пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2023 р. включно, які не підвищуються з 1 березня 2024 р. згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", встановлюється щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 р. №127 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році", пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" та пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії;
3. Установити, що:
- у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;
- розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
8. Пенсійному фонду України забезпечити перерахунок пенсій і щомісячних страхових виплат, передбачений пунктами 1-3 цієї постанови, за матеріалами справ.
У 2025 році Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 25.02.2025 року №209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році" (надалі - постанова КМУ №209), якою зокрема постановив:
1. Установити, що з 1 березня 2025 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115.
2. Установити, що з 1 березня 2025 р.:
6) з метою зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених у різні роки, пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон) за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2024 р. включно, які не підвищені згідно з пунктом 1 цієї постанови, перераховуються шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який використовувався для призначення/перерахунку їх пенсії, на коефіцієнт збільшення:
- для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2021 році, - 1,0575;
- для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2022 році, - 1,046;
- для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2023 році, - 1,0345;
- для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2024 році, - 1,023.
Перерахунок пенсій відповідно до цього підпункту проводиться із збереженням щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" і підпунктом 6 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році", в межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час подальших перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії;
3. Установити, що:
- у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 і підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;
- розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
7. Пенсійному фонду України забезпечити перерахунок пенсій і щомісячних страхових виплат, передбачений пунктами 1-3 цієї постанови, за матеріалами справ.
Суд зазначає, що загальнообов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється за принципом диференціації розмірів пенсій залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати (доходу). Пенсія за віком розраховується за єдиною формулою для всіх (частина 1 статті 27 Закону №1058-IV), а розмір пенсії обчислюється індивідуально для кожної особи і залежить від тривалості набутого страхового стажу особи (коефіцієнта страхового стажу Кс), від величини одержуваного заробітку (доходу), з якого було сплачено страхові внески (індивідуального коефіцієнта заробітку), та часу звернення за призначенням пенсії (показника Зс - середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три роки, що передують зверненню за призначенням пенсії).
Пенсії є об'єктом індексації грошових доходів населення. Індексація пенсій проводиться шляхом осучаснення показника Зс - середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який є складовою формули обчислення пенсії, на коефіцієнт збільшення, що визначається щороку Кабінетом Міністрів України. Індексації (перерахунку) підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли по 31 грудня року, що передує року, в якому проводиться індексація. При цьому, коефіцієнти збільшення застосовуються до показника середньої заробітної плати, який враховувався для обчислення пенсії, кумулятивно (тобто накопичувально) залежно від дати призначення/перерахунку пенсії. Це дозволяє врахувати загальне зростання цін при перерахунку пенсій.
Суд установив, що позивачці у 2023 році призначено пенсію за віком на умовах Закону №1058-IV. Розмір пенсії за віком обчислено із застосуванням показника Зс - середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки, що передували року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2020, 2021, 2022 роки ((10340,35 грн. + 12993,56 грн. + 13376,21 грн.) : 3 = 12236,71 грн.).
З 2024 року вона набула право на щорічну індексацію пенсії та її перерахунок відповідно до частини 2 статті 42 Закону №1058-IV та Порядку №124. Такі перерахунки пенсій проводяться щороку з 1 березня, автоматично (без звернення особи), за матеріалами пенсійних справ. Індексація пенсії проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії при її призначенні, на коефіцієнт збільшення, визначений згідно з абзацом 1 пункту 4 Порядку №124 (з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії). Згідно з пунктом 7 Порядку №124 збільшений показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, застосовується під час проведення наступних перерахунків пенсій.
Відповідач у 2024 - 2025 роках проводив щорічні перерахунки пенсії позивачки з метою індексації з 1 березня. Втім в результаті індексації у 2024 році ні заробітна плата для обчислення пенсії, ні основний розмір пенсії за віком позивачки не підвищувався. У 2025 році пенсія позивачки була проіндексована із застосуванням пониженого коефіцієнту збільшення 1,0345.
Відповідач відстоює позицію, що за правилами пункту 5 Порядку №124 індексація пенсій, призначених за Законом №1058-IV, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії станом на 01.10.2017 року (обчислений як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки в сумі 3764,40 грн.), на відповідні коефіцієнти, встановлені Кабінетом Міністрів України: 1,17 - з 01.03.2019 року, 1,11 - з 01.05.2020 року, 1,11 - з 01.03.2021 року, 1,14 - з 01.03.2022 року, 1,197 - з 01.03.2023 року, 1,0796 - з 01.03.2024 року, 1,115 - з 01.03.2025 року.
Тож за твердженнями відповідача, розрахований з метою індексації пенсій показник середньої заробітної плати, збільшений наростаючим підсумком на відповідні коефіцієнти, становив у 2019 році - 4404, 35 грн. (3764,40 грн. х 1,17), у 2020 році - 4888,83 грн. (4404,35 грн. х 1,11), у 2021 році - 5426,60 грн. (4888,83 х 1,11), у 2022 році - 6186,32 грн. (5426,60 грн. х 1,14), у 2023 році - 7405, 03 грн. (6186,32 грн. х 1,197), у 2024 році - 7994, 47 грн. (7405, 03 грн. х 1,0796), у 2025 році - 8913, 83 грн. (7994, 47 грн. х 1,115).
Відповідач доводить, що оскільки пенсію позивачці призначено у 2023 році із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2020, 2021, 2022 роки (12236,71 грн.), що є більшим ніж зазначені показники середньої заробітної плати для цілей індексації у 2024 - 2025 роках, то основний розмір пенсії позивачки в результаті індексації, проведеної відповідно до пункту 1 постанови КМУ №185 не підвищувався. Натомість згідно з цією постановою позивачці встановлена щомісячна доплата до пенсії з 01.03.2024 року в розмірі 100 грн.
Щодо 2025 року, то відповідно до підпункту 6 пункту 2 постанови КМУ №209 для індексації пенсій, призначених у 2021 - 2024 роках, застосовується не загальний коефіцієнт, встановлений пунктом 1 цієї постанови (1,115), а коефіцієнти у нижчому розмірі, залежно від року призначення пенсії. Зокрема для пенсій, призначених у 2023 році і обчислених із використанням показника середньої зарплати 12236,71 грн., коефіцієнт збільшення складає 1,0345. Тож відповідач з 01.03.2025 року провів перерахунок пенсії позивачки з метою її індексації шляхом множення показника середньої заробітної плати за 2020, 2021, 2022 роки (12236,71 грн.) на коефіцієнт збільшення 1,0345. Внаслідок такого перерахунку основний розмір пенсії позивачки дещо підвищився. Також позивачці збережена щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 грн.
Позивачка у цій справі висуває вимоги, аби відповідач здійснив належну індексацію її пенсії відповідно до постанов КМУ №185, №209 - шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати за 2020, 2021, 2022 роки, врахованого для обчислення її пенсії, на відповідні коефіцієнти, а при проведенні індексації пенсії відповідно до постанови КМУ №209 застосував коефіцієнт збільшення 1,115, встановлений пунктом 1 цієї постанови.
Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду розглядав справу №200/5836/24 у подібних правовідносинах та у постанові від 16.04.2025 року вказав, що положення Порядку №124 не узгоджуються із приписами частини 2 статті 42 Закону №1058-IV, оскільки по-різному визначають показник, який збільшується на відповідні коефіцієнти:
- показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за приписами Закону №1058-IV);
- показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії станом на 01.10.2017 року (за приписами Порядку №124).
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, застосування при проведенні індексації пенсій починаючи з 2020 року відповідно до частини 2 статті 42 Закону №1058-IV положень пункту 5 Порядку №124 є протиправним.
Таким чином, при проведенні перерахунку пенсій, призначених у 2020 - 2024 роках згідно із Законом №1058-IV, у зв'язку зі щорічною індексацією збільшенню підлягає показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, як це передбачено частиною 2 статті 42 Закону №1058-IV. Застосуванню також підлягають відповідні постанови Кабінету Міністрів України №127, №118, №168, №185, №209, якими визначені розміри (коефіцієнти) щорічного збільшення. Порядок №124 підлягає застосуванню виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону №1058-IV.
Суд вважає, що відповідач, здійснюючи з 01.03.2024 року перерахунок пенсії позивачки відповідно до частини 2 статті 42 Закону №1058-IV, протиправно не застосував належний показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії позивачки при її призначенні у 2023 році.
Щодо коефіцієнту збільшення, застосованого з метою індексації пенсії позивачки у 2025 році, суд зазначає, що частина 2 статті 42 Закону №1058-IV закріплює механізм індексації пенсій, а конкретні показники, розмір і порядок індексації визначає Кабінет Міністрів України.
Зокрема, Кабінет Міністрів України щорічно напередодні індексації визначає та затверджує розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати, який залежить від показників зростання споживчих цін та середньої заробітної плати, а також від бюджету Пенсійного фонду України.
Привила розрахунку цього коефіцієнта наведені в абзаці 2 частини 2 статті 42 Закону №1058-IV, а формула - в пункті 4 Порядку №124 і такий коефіцієнт (К) відповідає 50 % показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 % показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні.
Згідно з абзацом 3 частини 2 статті 42 Закону №1058-IV у разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду України для фінансування виплати пенсій коефіцієнт К щорічного збільшення може бути збільшений, але не більше ніж до 100 % показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні. Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Воднораз, Закон №1058-IV не передбачає випадків пониження такого коефіцієнта збільшення та не уповноважує Кабінет Міністрів України на визначення розміру зменшеного коефіцієнта або на встановлення окремих коефіцієнтів для різних категорій пенсіонерів, зокрема в залежності від дати призначення пенсії.
Кабінет Міністрів України розрахував коефіцієнт збільшення на 2025 рік, виходячи з темпів зростання споживчих цін у 2024 році (12 %) і зростання середньої заробітної плати (11 %) за останні три роки (2022 - 2024 роки) порівняно з попередніми трьома роками (2021 - 2023 роки), і такий склав 1,115, що відповідає приписам абзацу 2 частини 2 статті 42 Закону №1058-IV.
Кабінет Міністрів України, встановивши в пункті 1 постанови КМУ №209 на 2025 рік цей загальний коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,115, воднораз у підпункті 6 пункту 2 установив для пенсій, призначених відповідно до Закону №1058-IV у 2021 - 2024 роках, окремі (нижчі) коефіцієнти, мотивуючи це необхідністю зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених у різні роки.
Положення підпункту 6 пункту 2 постанови КМУ №209 суперечать частині 2 статті 42 Закону №1058-IV, а тому не підлягають застосуванню при проведенні індексації пенсій.
Відповідач діяв всупереч вимогам верховенства права та при перерахунку пенсії позивачки з метою її індексації з 01.03.2025 року протиправно застосував коефіцієнт збільшення, який є нижчим від мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом 2 частини 2 статті 42 Закону №1058-IV.
Отже відповідач у спірних правовідносинах діяв неправомірно, щороку порушував встановлений законом механізм проведення перерахунку пенсії позивачки з метою її індексації, що призвело до неправильного розрахунку (заниження) заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої обчислюється пенсія, та як наслідок - до заниження основного розміру пенсії позивачки та сум щомісячних пенсійних виплат, виплачуваних їй з березня 2024 року.
Визначаючи спосіб захисту порушеного права позивачки, суд враховує строк звернення до адміністративного суду, установлений частиною 2 статті 122 КАС України.
Судовому захисту у цій справі підлягають порушені права позивачки у межах останніх шести місяців, що передують даті звернення до суду, тобто починаючи з 21.11.2024 року. Позовні вимоги про перерахунок пенсії з 01.03.2025 року заявлені у межах цього строку.
У цей період пенсія за віком позивачки підлягала індексації відповідно до пункту 1 постанови КМУ №209 із застосуванням у формулі визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії (Зп) показника Зс, який враховувався для обчислення пенсії при її призначенні у 2023 році (12236,71 грн.), збільшеного на відповідні коефіцієнти підвищення, які застосовуються кумулятивно починаючи з 2024 року (1,0796 - з 01.03.2024 року, 1,115 - з 01.03.2025 року).
Відповідач нараховував індексацію неправильно, що потягнуло заниження розміру пенсії за віком та похідних від нього доплат.
Суд вважає, що дії відповідача щодо порушення механізму індексації пенсії позивачки слід визнати протиправними.
Права позивачки на отримання пенсії у розмірі, встановленому законом, слід відновити - зобов'язавши відповідача провести належний перерахунок пенсії позивачки з метою її індексації, починаючи з дати, про яку просить позивачка - з 01.03.2025 року, із застосуванням належних показників та коефіцієнтів в сукупності, та виплатити їй заборгованість за минулий час, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком.
Відповідач, дотримуючись механізму індексації пенсій, при перерахунку пенсії позивачки з 01.03.2025 року повинен застосувати показник Зс, який враховувався для обчислення пенсії за віком у 2023 році, збільшений наростаючим підсумком на відповідні коефіцієнти за 2024 - 2025 роки (12236,71 грн. х 1,0796 х 1,115 = 14729,99 грн.).
З огляду на задоволення позову, здійснені позивачкою витрати на сплату судового збору за подання позовної заяви через електронний кабінет в сумі 968,96 грн. (1211,20 грн. х 0,8) слід стягнути на її користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 262, 263 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо порушення при проведенні індексації ОСОБА_1 механізму, передбаченого частиною 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести з 01.03.2025 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 з метою її індексації із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховувався для обчислення пенсії при її призначенні (12236,71 грн.), та коефіцієнтів збільшення 1,0796, 1,115, а також виплатити заборгованість, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком, врахувавши висновки суду у цій справі.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в сумі 968,96 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ