Україна
Донецький окружний адміністративний суд
31 жовтня 2025 року Справа№200/7471/25
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Буряк І.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач, ОСОБА_1 , через свого представника, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить суд:
визнати протиправним дії відповідача, які полягають в неправильному проведені розрахунку пенсії;
зобов'язати відповідача обчислити пенсію позивачу, починаючи з 28.08.2025, з розрахунку 80% відсотків від заробітної плати (доходу позивача), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", застосувавши показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії у розмірі 14154,64 (2019, 2018 та 2017) грн., з урахуванням коефіцієнтів індексації: 1.11, 1.14, 1.197, 1.0796 та 1.115, відповідно до ч.2 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зарахувавши до пільгового стажу позивача за Списком 1 періоди роботи: з 01.07.2021 по 19.08.2024, з 07.10.2024 по 25.07.2025.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, зазначає, що 28.07.2025 позивач звернувся до територіального органу пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії, в якій просив зарахувати до його пільгового стажу за Списком 1 періоди роботи, згідно наданих довідок.
Відповідачем протиправно не зараховано вказані періоди до пільгового стажу за Списком 1 та, як наслідок, не застосовано коефіцієнт 0.8, чим порушено право позивача. Як вбачається з розрахунку стажу, проведеного відповідачем, розмір стажу позивача за Списком 1 складає 11 років 5 місяців 15 днів. Отже, з урахуванням безпідставно не зарахованих періодів роботи (з 01.07.2021 по 19.08.2024, з 07.10.2024 по 25.07.2025 = 3 роки 11 місяців 8 днів), пільговий стаж позивача складає 15 років 4 місяці 23 дні.
Зважаючи на те, що на момент звернення із заявою про перерахунок пенсії, у позивача наявний підземний стаж за Списком 1 у розмірі 15 років 4 місяці 23 дні, на переконання позивача розрахунок пенсії є необґрунтованим, у зв'язку з незастосуванням коефіцієнту 0.8, відповідно до ст. 8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Крім того, позивач наголосив, що при обрахунку розміру пенсії, відповідачем застосовано неправильний показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення.
Вважаючи вказані розрахунки протиправними, позивач звернувся до суду за захистом порушеного права.
Ухвалою суду від 01.10.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи вирішено проводити у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.
ГУ ПФУ в Донецькій області надано відзив на позовну заяву, де викладено прохання у позові відмовити, з огляду на наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області з 20.02.2020, як отримувач пенсії за віком на пільгових умовах відповідно ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV.
При призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за попередні три роки до звернення 2017-2019 в розмірі 7763,17 грн.
Статтею 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що з 1 квітня, без додаткового звернення до органів Пенсійного фонду, проводиться перерахунок пенсій особам, які після призначення/ попереднього перерахунку пенсії продовжували працювати та набули не менше 24 місяців страхового стажу, або менше 24 місяців страхового стажу, але після призначення/попереднього перерахунку пройшло не менше 2-х років.
У зв'язку з внесенням змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та Податкового кодексу України щодо подання єдиної звітності з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування і податку на доходи фізичних осіб щокварталу (замість щомісяця) та відсутністю станом на 01.04.2022 в Реєстрі застрахованих осіб даних про страховий стаж за січень та лютий поточного року, органами Пенсійного фонду перерахунок пенсій працюючим пенсіонерам з 01.04.2022 проведено у травні поточного року з виплатою сум доплати за квітень та травень разом з підвищеними розмірами пенсій у червні.
Тобто автоматичний перерахунок працюючим пенсіонерам був проведений з 1 квітня, але тільки після надходження відомостей про сплату єдиного внеску за попередній квартал.
Так, оскільки ОСОБА_1 було призначено пенсію у лютому 2020 року та він був працюючим пенсіонером, тому йому було автоматично проведено 22.05.2022, 24.05.2024 масові перерахунки пенсії по стажу відповідно до абз.3 ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Отже, оскільки підприємством за ОСОБА_1 були сплачені страхові внески по 31.06.2021, тому у управління були відсутні правові підстави для врахування стажу роботи по 19.08.2024.
Щодо зобов'язання управління зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 періоду роботи з 07.10.2024 по 25.07.2025 та зробити перерахунок пенсії з 28.08.2025, управління зазначає наступне
Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058 у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію з дати останнього перерахунку пенсії (з 24.05.2025) не пройшло 2 роки та не набуто 24 місяці страхового стажу, у зв'язку з чим відсутні підстави для проведення перерахунку із зарахування до пільгового стажу періоду роботи з 07.10.2024 по 25.07.2025.
Щодо зобов'язання управління зробити перерахунок пенсії з урахуванням пільгового стажу відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», управління зазначає наступне. на день звернення за перерахунком пенсії стаж на підземних роботах складає Список №1 - 11 років 05 місяців 15 днів замість необхідних 15- ти років, передбачених Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Враховуючи відсутність пільгового підземного стажу за Списком №1, відсутні підстави для задоволення позовних вимог, а відтак в задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Щодо позовних вимог визнати протиправним дії відповідача, які полягають в неправильному проведені розрахунку пенсії ОСОБА_1 , управління зазначає наступне.
З 01.03.2022 здійснено перерахунок «Індексація заробітку» та встановлено доплату в сумі 135 грн (доплата на індексацію з 01.03.2022), оскільки збільшений показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні 6186.32 грн (сума після здійснення перерахунку «Індексація заробітку» з 01.03.2025) є меншою за встановлений показник при призначенні пенсії - 7763.17 грн.
З 01.03.2023 здійснено перерахунок «Індексація заробітку», встановлено доплату в сумі 100 грн (доплата на індексацію з 01.03.2023) та збережено доплату в сумі 135 грн (доплата на індексацію з 01.03.2022), оскільки збільшений показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні 7405.03 грн (сума після здійснення перерахунку «Індексація заробітку» з 01.03.2025) є меншою за встановлений показник при призначенні пенсії - 7763.17 грн.
З 01.03.2024 здійснено перерахунок «Індексація заробітку», середній показник заробітної плати (доходу) в Україні збільшено до 7994.47 грн, збережено доплати на індексацію з 01.03.2022 в сумі 115.70 грн, з 01.03.2023 - 100 грн, з 01.03.2024 - 100 грн.
З 01.03.2025 здійснено перерахунок «Індексація заробітку», середній показник заробітної плати (доходу) в Україні збільшено на коефіцієнт 1,115 в сумі 8913.83 грн.
Отже, розмір пенсії Позивача обчислено згідно діючого законодавства.
Щодо зобов'язання управління обчислити пенсію позивачу, починаючи з 28.08.2025, з розрахунку 80% відсотків від заробітної плати (доходу позивача), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", управління зазначає наступне, що відсутні підстави для її задоволення, як передчасної.
Спору в цій частині фактично не існує, оскільки відповідний перерахунок пенсії ще не проведено та її виплату не здійснено.
Фактичні обставини, встановлені судом у справі, такі.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області з 20.02.2020, як отримувач пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV.
При призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за попередні три роки до звернення 2017-2019 в розмірі 7763,17 грн.
Відповідно протоколу про призначення позивачу пенсії страховий стаж складає 35 років 10 місяців 13 днів, додаткові роки за Список 1 - 09 років, в тому числі - Роботи підземні, професії за пост.№202 (25) - 09 років 29 днів.
22.05.2022, 24.05.2024 відповідачем автоматично проведено масові перерахунки пенсії по стажу відповідно до абз.3 ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та врахований стаж по 31.06.2021.
Через відсутність даних про сплачені страхові внески після 31.06.2021, відповідачем під час проведення автоматичних перерахунків не врахований стаж роботи по 19.08.2024.
Після проведених перерахунків стаж позивача становить 41 рік 06 місяців 10 днів, додаткові роки за Список 1 - 11 років, в тому числі - Роботи за Список 1 - 11 років 05 місяців 15 днів.
28.07.2025 позивач звернувся із заявою (зареєстрована за № 5975) до сервісного центру №23 Павлоградського об'єднаного управління ПФУ, де просив провести перерахунок - зміна надбавки престижність шахтарської праці та зарахувати пільговий стаж згідно даних трудової книжки та часткової сплати СПОВ, із приміткою про неможливість надати довідку про пільговий характер роботи у зв'язку із окупацією.
Заяву від 28.08.2025 опрацьовано за принципом екстериторіальності, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області.
У зв'язку з відсутністю необхідної кількості пільгового стажу, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області прийнято рішення від 05.08.2025 № 057250002240 про відмову в частині проведення перерахунку пенсії - обчислення розміру пенсії згідно норм Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Вказане рішення позивач не оскаржує, тобто таке не є предметом позову у даній справі. Поряд із цим у суду відсутні підстави для залучення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у якості відповідача у цій справі, оскільки вимог до вказаного управління позивачем не заявлено.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що суперечливим питанням у справі, згідно позовних вимог, заявлених у позові, є правомірність дій відповідача щодо не обчислення з 28.08.2025 пенсії позивачу на підставі вимог Закону України «Про підвищення престижність шахтарської праці», її індексації з вказаної дати (28.08.2025) та не зарахування спірних періодів до пільгового стажу.
Правова позиція суду ґрунтується на такому.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Суд враховує, що конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості, пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, виконанням трудових обов'язків і є однією з форм соціального захисту, цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки, визначені у Законі України «Про пенсійне забезпечення».
Закон України «Про пенсійне забезпечення» № 1788 від 05.11.1991, відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.
Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначаються періоди, з яких складається страховий стаж. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше (ч. 4 ст. 24 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування).
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до частини першої статті 9 Закону № 1058-IV в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058-IV) у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.
Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону № 1058-IV мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач 28.08.2025 у відповідності до вимог частини 4 статті 42 Закону № 1058-IV звертався до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про проведення перерахунку із врахуванням до пільгового стажу періодів трудової діяльності.
Вказана заява, за принципом екстериторіальності, розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області, та за наслідком її розгляду прийнято рішення від 05.08.2025 № 057250002240 про відмову позивачу в частині проведення перерахунку пенсії - обчислення розміру пенсії згідно норм Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, від 05.08.2025 № 057250002240 не є предметом позову у даній справі.
З урахуванням встановлених обставин, суд дійшов висновку про безпідставність вимог до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в частині визнання протиправними дій та зобов'язання обчислити пенсію позивачу, починаючи з 28.08.2025, з розрахунку 80% відсотків від заробітної плати (доходу позивача), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідно до ч.2 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зарахувавши до пільгового стажу позивача за Списком 1 періоди роботи: з 01.07.2021 по 19.08.2024, з 07.10.2024 по 25.07.2025, оскільки із відповідною заявою про проведення перерахунку із врахуванням до пільгового стажу періодів трудової діяльності позивач до відповідача не звертався.
Водночас, абзацом 4 частини 4 статті 42 Закону № 1058-IV передбачено, що, якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Тобто вказаний перерахунок проводиться виключно за заявою пенсіонера.
Матеріалами справи підтверджено, що на дату призначення позивачу пенсії стаж 11 років 5 місяців 15 днів зараховано органом пенсійного фонду до пільгових робіт за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України. Встановлене не заперечується пенсійним органом, та доказів протилежного представником позивача не надано.
Відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Відтак, є підстави для висновку, що на момент призначення пенсії за віком на пільгових умовах у позивача об'єктивно був відсутній необхідний пільговий стаж, тому відповідач, як суб'єкт призначення пенсії, правомірно не застосував положення Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» при обрахунку розміру пенсії позивача.
Разом із тим, наведений представником позивача у позовній заяві розрахунок пільгового страхового стажу позивача за Списком №1 станом на дату подання позову, який за її підрахунком складає 15 років 4 місяці 23 дні, не спростовує викладений висновок суду.
Заява, подана позивачем з метою проведення перерахунку, не була предметом розгляду відповідача, зобов'язань для органу ПФУ щодо самостійного проведення перерахунку пенсії, в даному випадку, Законом №1058-IV не встановлено.
Отже, зазначені доводи представника позивача є безпідставними та помилковими, судом не встановлено порушень права позивача, діями Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Щодо позовних вимог зобов'язати відповідача обчислити пенсію позивачу, починаючи з 28.08.2025, із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії у розмірі 14154,64 (2019, 2018 та 2017) грн., з урахуванням коефіцієнтів індексації: 1.11, 1.14, 1.197, 1.0796 та 1.115, відповідно до ч.2 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд зазначає, що дані позовні вимоги є передчасними.
Такі правовідносини між сторонами можуть виникнутиь лише у разі обчислення пенсії позивача у відповідності до приписів статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з розрахунку 80% відсотків від заробітної плати (доходу позивача), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Отже, станом на день розгляду даної справи, у суду відсутній об'єкт для судового захисту в цій частині позовних вимог.
Статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України установлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень; до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень.
Відтак, завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи у публічно-правових відносинах, причому захист прав, свобод та інтересів є похідним, тобто передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення. Таким чином, адміністративний суд під час розгляду справи повинен встановити факт або обставини, які б свідчили про порушення прав, свобод чи інтересів позивача з боку відповідача - суб'єкта владних повноважень, створення перешкод для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав та свобод позивача.
Рішення, прийняті суб'єктами владних повноважень, дії, вчинені ними під час здійснення управлінських функцій, а також невиконання повноважень, встановлених законодавством (бездіяльність), можуть бути оскаржені до суду відповідно до частин першої, другої статті 55 Конституції України, статей 2, 6 КАС України.
Отже, обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було реальним.
Наявність реального та безпосереднього порушення прав позивача як необхідної умови судового захисту висловлена Верховним Судом України у постановах від 22 березня 2016 року № п/800/484/15/21-557а16, 01 грудня 2015 року № 800/134/15/21-2247а15, 01 грудня 2015 року № 800/135/15/21-3222а15.
Тобто, виходячи з аналізу вищезазначеної правової норми, суд захищає лише порушені, невизнані або оспорюванні права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин, а тому до адміністративного суду вправі звернутися особа, яка вважає, що її право чи охоронюваний законом інтерес порушено чи оскаржується.
Окрім того, зі змісту наведених приписів КАС України випливає, що підставою для звернення особи до суду з позовом є її суб'єктивне уявлення, особисте переконання в порушенні прав чи інтересів, при цьому обов'язковою умовою здійснення такого захисту судом є об'єктивна наявність відповідного порушення права або законного інтересу на момент звернення до суду.
При цьому, відповідно до частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Поряд із цим відповідно частини 2 статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Тобто, суд може вийти за межі позовної заяви, обираючи спосіб захисту порушеного права, однак суд не може змінювати предмет позову у справі.
Відтак, згідно з вищевказаними нормами права, особа має право звернутись до адміністративного суду з позовом лише у разі, якщо вона вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю відповідача (суб'єкта владних повноважень) порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. При цьому, обставину дійсного (фактичного) порушення відповідачем прав, свобод чи інтересів позивача має довести належними та допустимими доказами саме позивач. Задоволенню в адміністративному судочинстві підлягають лише ті вимоги, які відновлюють порушені права чи інтереси особи в сфері публічно-правових відносин.
Позивач вважає, що в даному випадку діями відповідача порушуються його право на належний розрахунок пенсії. Разом з цим, в діях відповідача на час розгляду цієї справи судом не встановлено порушення права позивача згідно заявлених позовних вимог, а позивачем не доведено порушення своїх порушених прав свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин.
Підсумовуючи вищевикладене, повно та всебічно проаналізувавши матеріали адміністративної справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати не підлягають відшкодуванню.
Керуючись статями 9, 19, 72-79, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області (84121, Україна, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010), про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст складено 31.10.2025.
Суддя І.В. Буряк