Справа № 420/12272/25
31 жовтня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючої судді - Бойко О.Я.,
розглянувши у письмовому провадженні справу за правилами загального позовного провадження за адміністративним позовом Головного управління ДПС в Одеській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, вирішив адміністративний позов задовольнити.
І. Суть спору:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за адміністративним позовом позивача, Головного управління ДПС в Одеській області до відповідача, фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , у якій позивач просить суд:
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) суму заборгованості:
- з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у розмірі 8 409 738 (вісім мільйонів чотириста дев'ять тисяч сімсот тридцять вісім), 84 грн. на бюджетний рахунок UA838999980333109341000015744, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код 37607526, отримувач коштів ГУК в Одеській обл./м.Одеса/11010500;
- з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарі (робіт, послуг) у розмірі 22 200 999 (двадцять два мільйони двісті тисяч дев'ятсот дев'яносто дев'ять),37 грн. на бюджетний рахунок UA358999980313090029000015001, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код 37607526, отримувач коштів ГУК в Одеській обл./Одеськ. обл./14060100;
- з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати у розмірі 1 020 (одна тисяча двадцять),00 грн. на бюджетний рахунок UA778999980333109340000015744, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код 37607526, отримувач коштів ГУК в Одеській обл./м.Одеса/11010100;
- з адмін.штрафів та іншим санкціям у розмірі 1 020 (одна тисяча двадцять),00 грн. на бюджетний рахунок UA51899998013050106000015744, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код 37607526, отримувач коштів ГУК в Одеській обл./м.Одеса/11010100;
- з військового збору у розмірі 701 683 (сімсот одна тисяча шістсот вісімдесят три).09 грн. на бюджетний рахунок UA938999980313050137000015001, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код 37607526, отримувач коштів ГУК в Одеській обл./Одеська обл./11011001;
- адміністративні штрафи та інші санкції у розмірі 9 020 (дев'ять тисяч двадцять),00 грн. на бюджетний рахунок UA18999980313050106000015744, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код 37607526, отримувач коштів ГУК в Одеській обл./м.Одеса/21081100.
ІІ. Аргументи сторін
(а) Позиція позивача
Позивач стверджує, що станом на дату подання позову відповідно до розрахунку заборгованості до бюджету та інтегрованої картки платника податкова заборгованість відповідача перед бюджетом становить 31 314 461,30 грн.
Відповідно до вимог п.59.1 ст.59 ПК України на адресу відповідача податковим органом направлено податкову вимогу форми «Ф» №0020078-1305 від 17.08.2023, однак сума податкового боргу відповідачем самостійно не сплачена.
(б) Позиція відповідача
Відповідач своє право на надання відзиву на позов не реалізував, хоча був належним чином повідомлений про розгляд справи, ухвала про відкриття провадження у справі з додатками та встановленим строком для подання відзиву належним чином направлялася на адресу відповідача.
При цьому, суд вжив додаткових заходів для належного сповіщення відповідача про розгляд цієї справи за його участі шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України в порядку статті 130 КАС України.
ІІІ. Процесуальні дії у справі
12.05.2025 суд ухвалив відкрити загальне позовне провадження.
01.07.2025 суд ухвалив закрити підготовче провадження та призначив розгляд справи по суті.
16.09.2025 сторони до суду не з'явилися. Від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи без його участі.
14.10.2025 оскільки сторони до судового засідання не прибули, хоча були належним чином повідомлені про розгляд справи , суд на підставі ч.9 ст.205 КАС України ухвалив продовжити розгляд справи в письмовому провадженні.
IV. Обставини, встановлені судом
Відповідач на підставі інтегрованої картки платника склав податкову вимогу форми «Ф» №0020078-1305 від 17.08.2023, якою визначив суму податкового боргу до розрахунку заборгованості до бюджету у сумі 31 314 461,30 грн. , а саме:
Заборгованість з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у сумі 8 409 738,84 грн. виникла на підставі нарахування:
- податкова декларація №9310916699 від 02.05.2023 на загальну суму 6 397,72 грн.
- податкове повідомлення-рішення № 24851/15-32-24-07 від 29.09.2023 на загальну суму 123 494,53 грн.
- податкове повідомлення-рішення №35976/15-32-24-07 від 28.08.2024 на загальну суму 1 020,00 грн.
- податкове повідомлення-рішення №3259/15-32-24-05-20 від 21.01.2025 на загальну суму 3 412 ,99 грн.
- податкове повідомлення-рішення №3247/15-32-24-05-20 на загальну суму 8 398 568,13 грн.
Заборгованість з податку на доадну вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у сумі 22 200 999,37 грн. виникла на підставі нарахувння:
- податкове повідомлення -рішення № 26500/15-32-24-07 від 16.10.2023 на загальну суму 568,05 грн.
- податкове повідомлення - рішення №3278/15-32-24-05-20 від 21.01.2025 на загальну суму 9 180 грн.
- податкове повідомлення-рішення №3275/15-32-24-05-20 від 21.01.2025 на загальну суму 3 400 грн.
- податкове повідомлення-рішення №3271/15-32-24-05-20 від 21.01.2025 на загальну суму 22 187 851,30 грн.
Заборгованість з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковим агентом із доходів платник аподатків у вигляді заробітної плати у сумі 1020,00 грн. виникла на підставі нарахування:
- податкове повідомлення-рішення №3268/15-32-24-05-20 від 21.01.2025 на загальну суму 1020 грн.
Заборгованість по адмінштрафам та іншим санкціям у сумі 1020 грн. виникла на підставі нарахування:
- податкове повідомлення-рішення №3234/15-32-24-05-20 від 21.01.2025 на загальну суму 1020 грн.
На даний час заборгованість перед бюджетом не сплачена.
V. Джерела права та висновки суду.
Дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить до задоволення.
Відповідно до ст.ст. 67, 68 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори у порядку та у розмірах, встановлених законом, неухильно додержуватися Конституції та законів України.
Відповідно п.15.1 ст.15 ПК України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Відповідно до п.п. 16.1.3, 16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно п.36.1 ст. 36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Відповідно до п.36.5 ст. 36 ПК України відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.
Згідно пп. 41.1.1 п. 41.1 ст. 41 ПК України контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.
Згідно п.95.1 ст. 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
За приписами п. 58.3 ст. 58 ПК України (у редакції на час спірних правовідносин) податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення або у порядку, визначеному пунктом 42.4 статті 42 цього Кодексу. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг.
У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
У разі якщо вручити податкове повідомлення - рішення неможливо через помилку, допущену контролюючим органом, податкове повідомлення - рішення вважається таким, що не вручено платнику податків.
Підпунктом 14.1.39 п. 14.1 ст.14 ПК України передбачено, що грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
Відповідно до пп.14.1.156 п.14.1 ст.14 ПК України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України.
Згідно з пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до п. 38.1 ст.38 ПК України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
За приписами п. 54.1 ст. 54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до п.59.1 ст.59 ПК України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з п.59.5 ст.59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Звертаючись до фактів цієї справи , станом на дату подання позовної заяви відповідно до довідки про податкову заборгованість з розрахунку податкового боргу та інтегрованої картки платника (IКП), податкова заборгованість відповідача, перед бюджетом становить 31 314 461,30 грн.
При цьому, відповідач борг не погасив.
Згідно з п.п. 59.1, 59.3, 59.4 ст.59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує шістдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків (п. 59.1 ст.59 ПК України).
Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання (п. 59.3 ст. 59 ПК України).
Податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (п. 59.4 ст. 59 ПК України).
З огляду на матеріали справи, у зв'язку з несплатою боржником заборгованості податковим органом було винесено податкову вимогу форми «Ф» №0020078-1305 від 17.08.2023, яку було направлено платнику рекомендованим листом.
Рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку (п. 56.1 ст. 56 ПК України).
Доказів визнання протиправною та скасування податкової вимоги форми «Ф» №0020078-1305 від 17.08.2023 податкових повідомлень-рішень матеріали справи не містять.
Таким чином, суд вважає необхідним стягнути з відповідача суму податкового боргу в у зазначеному вище розмірі.
VI. Судові витрати
Враховуючи, що відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз, розподіл судових витрат зі сплати судового збору на користь позивача не здійснюється.
На підставі викладеного, керуючись 139, 242-246, 250, 251, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд, -
1.Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) суму заборгованості:
- з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у розмірі 8 409 738 (вісім мільйонів чотириста дев'ять тисяч сімсот тридцять вісім), 84 грн. на бюджетний рахунок UA838999980333109341000015744, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код 37607526, отримувач коштів ГУК в Одеській обл./м.Одеса/11010500;
- з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарі (робіт, послуг) у розмірі 22 200 999 (двадцять два мільйони двісті тисяч дев'ятсот дев'яносто дев'ять),37 грн. на бюджетний рахунок UA358999980313090029000015001, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код 37607526, отримувач коштів ГУК в Одеській обл./Одеськ. обл./14060100;
- з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати у розмірі 1 020 (одна тисяча двадцять),00 грн. на бюджетний рахунок UA778999980333109340000015744, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код 37607526, отримувач коштів ГУК в Одеській обл./м.Одеса/11010100;
- з адмін.штрафів та іншим санкціям у розмірі 1 020 (одна тисяча двадцять),00 грн. на бюджетний рахунок UA51899998013050106000015744, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код 37607526, отримувач коштів ГУК в Одеській обл./м.Одеса/11010100;
- з військового збору у розмірі 701 683 (сімсот одна тисяча шістсот вісімдесят три).09 грн. на бюджетний рахунок UA938999980313050137000015001, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код 37607526, отримувач коштів ГУК в Одеській обл./Одеська обл./11011001;
- адміністративні штрафи та інші санкції у розмірі 9 020 (дев'ять тисяч двадцять),00 грн. на бюджетний рахунок UA18999980313050106000015744, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код 37607526, отримувач коштів ГУК в Одеській обл./м.Одеса/21081100.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Оскільки справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Оксана БОЙКО