Рішення від 31.10.2025 по справі 380/24269/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 жовтня 2025 рокусправа № 380/24269/24

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Грень Н.М., розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області до Управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи,

УСТАНОВИВ:

Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області звернулося до суду з позовом до Управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради, в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить:

1.Визнати протиправною та скасувати реєстраційну дію державного реєстратора Управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради від 29.08.2024 №14151200000022944 щодо державної реєстрації припинення юридичної особи ДП ЛМУ ПрАТ “Карпаткурортбуд» (код за ЄДРПОУ 04718542), юридична адреса: 79040, Львівська обл., м. Львів, вул. Конюшинна 19) в результаті ліквідації.

2.Зобов'язати Управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради (ЄДРПОУ 26526811, вул. Городоцька, 299, м. Львів, 79040) внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запис про відміну реєстраційної дії від 29.08.2024 № 14151200000022944 щодо державної реєстрації припинення юридичної особи ДП ЛМУ ПрАТ “Карпаткурортбуд» (код за ЄДРПОУ 04718542), юридична адреса: 79040, Львівська обл., м. Львів, вул. Конюшинна 19) в результаті ліквідації.

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що державним реєстратором при прийнятті рішення щодо внесення до ЄДР запису №14151200000022944 щодо державної реєстрації припинення юридичної особи ДП ПрАТ “Карпаткурортбуд», грубо порушено вимоги Закону №755-IV. Зазначає, що ГУ ПФУ у Львівській області відповідно до вимогам частини 7 статті 13 вказаного Закону не передавались до ЄДР відомості про відсутність (наявність) заборгованості із сплати страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування - у день отримання запиту від суб'єкта державної реєстрації та про відсутність (наявність) заборгованості із сплати страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування - протягом 30 календарних днів з дати отримання відомостей про проведення реєстраційної дії щодо початку проведення спрощеної процедури державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації по ДП ПрАТ “Карпаткурортбуд». Вказує, що передбачений абзацом 6 пунктом 2 частини 7 статті 25 Закону №755-IV принцип мовчазної згоди не підлягав застосуванню, оскільки ГУ ПФУ у Львівській області подавало заперечення проти проведення державної реєстрації припинення ДП ПрАТ “Карпаткурортбуд», що підтверджується витягами з ІКІС ПФУ: Підсистема «Відомості реєстру страхувальників». Зазначає, що державний реєстратор на виконання вимог пункту 3 спільного наказу №1915/5/755 повинен був врахувати заперечення ГУ ПФУ у Львівській області проти проведення державної реєстрації припинення ДП ПрАТ “Карпаткурортбуд». Вважаючи дії відповідача протиправними, просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Ухвалою судді від 03.12.2024 відкрито спрощене позовне провадження у справі.

Відповідачем позову не визнано з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву (вх,№90029 від 05.12.2024), суть яких полягає у тому, що державним реєстратором управління не вчинялась реєстраційна дія припинення юридичної особи ДП ПрАТ “Карпаткурортбуд» в результаті ліквідації, а нотаріус є самостійним суб'єктом державної реєстрації, тому управління є неналежним відповідачем у даній справі. Зазначає, що при вчиненні оскаржуваної реєстраційної дії у Єдиному державному реєстрі були відсутні відомості про наявність заборгованості із сплати податків і зборів та/або наявність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування щодо суб'єкта господарювання ДП ПрАТ “Карпаткурортбуд». Вказує, що ГУ ПФУ у Львівській області долучає лише інформацію про наявність повідомлення про наявність заперечень щодо ліквідації страхувальника, а не про наявність заборгованості зі сплати страхових внесків. Просить відмовити у задоволенні позову.

Суд, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Державне підприємство ПрАТ “Карпаткурортбуд» (код за ЄДРПОУ 04718542, юридична адреса: юридична адреса: 79040, Львівська обл., м. Львів, вул. Конюшинна 19), будучи відповідно частини 1 статті 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) страхувальником, та перебувало на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області.

Державне підприємство ПрАТ “Карпаткурортбуд» перебувало в стані припинення з 26.02.2022. У зв'язку з прийняттям рішення про припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, проведені остаточні розрахунки щодо платежів стосовно яких контролюючими органами є органи Пенсійного фонду України та видано довідку про відсутність заборгованості із сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України і фондів соціального страхування від 30.12.2022 №1300-5604-8/124917.

Оскільки процедуру ліквідації не було виконано протягом 30 днів від дати реєстрації довідки, підприємству надалі надсилались розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, у зв'язку з чим виникла заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у сумі 8256,21 грн.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 07.06.2024 у справі №380/7724/24 позов про стягнення заборгованості відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у сумі 8256,21 грн-задоволено.

29.08.2024 державним реєстратором управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради вчинено реєстраційну дію за №14151200000022944 про державну реєстрацію припинення юридичної особи в результаті ліквідації на підставі рішення засновників (учасників) або уповноваженого органу юридичної особи.

Для вчинення реєстраційної дії державному реєстратору було подано:

заяву щодо державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації від 29.08.2024 (крім громадських формувань та державних органів);

довідку архівної установи про прийняття документів, що відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню;

інформацію з Державного реєстру прав.

Предметом позову у цій справі є оскарження реєстраційної дії від 29.08.2024 № 14151200000022944 щодо державної реєстрації припинення юридичної особи ДП ЛМУ ПрАТ “Карпаткурортбуд» (код за ЄДРПОУ 04718542), юридична адреса: 79040, Львівська обл., м. Львів, вул. Конюшинна 19) в результаті ліквідації

При вирішенні спору суд керувався таким.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців регулюються Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 №755-IV (надалі - Закон №755 - IV).

Відповідно до наданого у статті 1 Закону №755 - IV визначення термінів, такі вживаються в такому значенні:

7) Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, відокремлені підрозділи юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави;

12) принцип мовчазної згоди у сфері державної реєстрації (далі принцип мовчазної згоди) - принцип, згідно з яким державний реєстратор набуває право на проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій без одержання від державних органів у порядку та випадках, визначених цим Законом, відповідних документів (крім судових рішень та виконавчих документів) або відомостей, за умови, що відповідні державні органи у встановлений цим Законом строк не направили до державного реєстратора такі документи або відомості.

Повноваження державного реєстратора, яким відповідно до частини першої статті 6 Закону №755 - IV може бути громадянин України, який має вищу освіту, відповідає кваліфікаційним вимогам, визначеним Міністерством юстиції України, та перебуває у трудових відносинах з суб'єктом державної реєстрації (крім нотаріусів), та нотаріус, визначено частиною другою цієї статті.

Зокрема, згідно до пунктів 3, 3-1, 4 частини 2 статті 6 Закону №755-IV державний реєстратор перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації. Під час проведення реєстраційних дій у випадках, передбачених цим Законом, обов'язково використовує відомості реєстрів, автоматизованих інформаційних систем, держателем (розпорядником, володільцем, адміністратором) яких є державні органи, шляхом безпосереднього доступу до них, у тому числі відомості, що містять персональні дані особи, а також використовує відомості, отримані у порядку інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів. Проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру.

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону №755-IV відомості про юридичну особу, громадське формування, що не має статусу юридичної особи, та фізичну особу - підприємця вносяться до Єдиного державного реєстру на підставі:

1) відповідних заяв про державну реєстрацію;

2) документів, що подаються для проведення інших реєстраційних дій;

3) відомостей, отриманих у результаті інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів;

4) повідомлень про виявлення розбіжностей між відомостями про кінцевих бенефіціарних власників та структуру власності клієнта, зокрема про виявлення неповноти, неточностей чи помилок в інформації про кінцевого бенефіціарного власника або структуру власності, що містяться в Єдиному державному реєстрі;

5) інформації від Національного банку України про визнання структури власності юридичної особи, державне регулювання та нагляд за діяльністю якої здійснює Національний банк України, непрозорою (прозорою).

Частиною 1 статті 13 Закону №755-IV передбачено, що інформаційна взаємодія між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів у випадках, визначених цією статтею, здійснюється інформаційно-телекомунікаційними засобами в електронній формі у порядку, визначеному Міністерством юстиції України спільно з відповідними державними органами.

Відповідно до частини 14 статті 17 Закону №755-IV для державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації на підставі рішення про припинення юридичної особи, прийнятого учасниками юридичної особи або відповідного органу юридичної особи, а у випадках, передбачених законом, - рішення відповідних державних органів, або судового рішення про припинення юридичної особи, не пов'язаного з її банкрутством, після закінчення процедури припинення, але не раніше закінчення строку заявлення вимог кредиторами, подаються такі документи:

1) заява про державну реєстрацію припинення юридичної особи в результаті її ліквідації;

2) довідка архівної установи про прийняття документів, що відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню.

Відповідно до пунктів 5-8 частини 2 статті 25 Закону №755-IV порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, включає: 5) перевірку відомостей Єдиного державного реєстру на наявність заборони вчинення реєстраційних дій; 6) перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації; 7) прийняття рішення про проведення реєстраційної дії - для громадських формувань, символіки та засвідчення факту наявності всеукраїнського статусу громадського об'єднання; 8) проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру.

При цьому порядок та підстави для відмови у державній реєстрації передбачені статтею 28 Закону №755-IV.

Підстави для відмови у державній реєстрації визначені частиною 1 статті 28 Закону №755-IV, відповідно до пункту 11 якого підставою для відмови у державній реєстрації є подання документів для державної реєстрації припинення юридичної особи:

- щодо юридичної особи, що ліквідується, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати податків і зборів та/або наявність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім банків, стосовно яких процедура ліквідації здійснюється відповідно до Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб (абзац сьомий);

- щодо юридичної особи, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування (абзац восьмий).

Отже, однією з підстав для відмови в проведенні державної реєстрації припинення юридичної особи є наявність відомостей про заборгованість із сплати страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування.

Інформаційну взаємодію між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів визначає стаття 13 Закону №755-IV, відповідно до частини 7 якої Пенсійний фонд України забезпечує передачу до Єдиного державного реєстру таких відомостей:

- про відсутність (наявність) заборгованості із сплати страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування - у день отримання запиту від суб'єкта державної реєстрації;

- про відсутність (наявність) заборгованості із сплати страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування - протягом 30 календарних днів з дати отримання відомостей про проведення реєстраційної дії щодо початку проведення спрощеної процедури державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації.

Наказом Міністерства юстиції України та Міністерства соціальної політики України від 13.07.2016 № 1915/5/755, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.07.2016 за № 956/29086, затверджено Порядок інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань й інформаційними системами Пенсійного фонду України (далі - Порядок інформаційної взаємодії).

Відповідно до пункту 1 у цьому Порядку під терміном «документи в електронній формі» слід розуміти запити суб'єкта державної реєстрації, відомості про відсутність (наявність) заборгованості із сплати страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування - у день отримання запиту від суб'єкта державної реєстрації, відомості про відсутність (наявність) заборгованості із сплати страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування - протягом 30 календарних днів з дати отримання відомостей про проведення реєстраційної дії щодо початку проведення спрощеної процедури державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, а також інші документи в електронній формі, передбачені Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».

Пунктом 10 Порядку інформаційної взаємодії визначено, що передача до Реєстру відомостей, визначених Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», здійснюється Пенсійним фондом України у строки, встановлені цим Законом.

Аналіз наведених вище положень Закону №755-IV та Порядку інформаційної взаємодії дає підстави стверджувати, що підставною для відмови в проведенні державної реєстрації припинення юридичної особи є наявність відомостей про заборгованість із сплати страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування цієї юридичної особи, відповідальним за актуальність передачі таких відомостей до Єдиного державного реєстру є Пенсійний фонд України в особі його територіальних органів.

ГУ ПФУ у Львівській області, оскаржуючи реєстраційну дію від 29.08.2024 від № 14151200000022944 щодо державної реєстрації припинення юридичної особи ДП ЛМУ ПрАТ “Карпаткурортбуд» (код за ЄДРПОУ 04718542), юридична адреса: 79040, Львівська обл., м. Львів, вул. Конюшинна 19) в результаті ліквідації, посилається е на наявність заборгованість із сплати страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування цієї юридичної особи, а також достовірності відомостей, поданих до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

При цьому позивач посилається на те, що ним у відповідності до вимог частини 7 статті 13 Закону №755-IV не передавались до ЄДР відомості про відсутність (наявність) у ДП ЛМУ ПрАТ “Карпаткурортбуд» заборгованості із сплати страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування, що, на думку позивача, унеможливлювало проведення оскаржуваної реєстраційної дії.

Суд вважає такі доводи позивача помилковими, з огляду на таке.

З матеріалів справи встановлено, що заперечення ГУ ПФУ у Львівській області у зв'язку із необхідністю проведення перевірки правильності нарахування, обчислення та сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України, а також достовірності відомостей, поданих до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування було сформовано 30.12.2022, тобто майже за рік до проведення відповідачам оскаржуваної дії припинення юридичної особи ДП ЛМУ ПрАТ “Карпаткурортбуд»

Позивачем не надано, а судом не здобуто жодних доказів на вчинення ГУ ПФУ у Львівській області будь-яких дій, вчинених протягом року та спрямованих на проведення такої перевірки, порядок проведення якої не регулюється ані Законом №755-IV, ані Порядком інформаційної взаємодії і стосується взаємодії пенсійного органу з керуючим припиненням (ліквідатором) юридичної особи ДП ЛМУ ПрАТ “Карпаткурортбуд».

Суд звертає увагу, що позивачем такої інформації також не надано і до позовної заяви.

Згідно з Витягом з ІКІС ПФУ: Підсистема «Відомості з реєстру страхувальників» повідомлення про наявність заперечень щодо ліквідації страхувальника, в графі Заперечення ОПФУ: 08 зазначено наявність інших обставин, а не наявність заборгованості із сплати страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування.

Відсутність у Єдиному державному реєстрі відомостей про наявність заборгованості у ДП ЛМУ ПрАТ “Карпаткурортбуд» із сплати страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування свідчить про відсутність підстав для відмови в проведенні реєстраційної дії «Державна реєстрація припинення юридичної особи шляхом ліквідації».

Наявність заперечення територіального пенсійного органу проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації у зв'язку із необхідністю проведення перевірки не є такою підставою в розумінні Закону №755-IV.

Відповідно до вимог частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачами виконано обов'язок доведення правомірності своїх дій.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Даючи оцінку спірним прововідносинам, суд дійшов висновку, що такі відповідає критеріям, встановленим частиною 2 статті 2 КАС України до такого роду рішень, Закону №755-IV та Порядку інформаційної взаємодії, відповідач при її вчинені діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, тому відсутні підстави визнання такої протиправною.

Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд висновує, що позов є безпідставним і у його задоволенні слід відмовити повністю.

Відповідно до положень статті 139 КАС України не підлягають відшкодуванню понесені позивачем судові витрати у вигляді судового збору.

Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 132, 159, 241-246, 262, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) до Управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради (вул. Городоцька, буд. 299, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885), про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи, - відмовити повністю.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду

СуддяГрень Наталія Михайлівна