Рішення від 30.10.2025 по справі 200/4988/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2025 року Справа№200/4988/25

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Голуб В.А., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дії та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

07 липня 2025 року до Донецького окружного адміністративного суду, через систему «Електронний суд», представницею позивача - Бєліковою Н.А., діючої в інтересах ОСОБА_1 , надійшла позовна заява до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дії та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що він був виключений з військового обліку 17.01.2007. Проте вказана інформація не була внесена до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, що на думку позивача, є протиправним. З метою усунення вищевказаних розбіжностей позивач 25.05.2025 направив на адресу відповідача засобами поштового зв'язку заяву з вимогою внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про непридатність до військової служби та виключити позивача з військового обліку відповідно до тимчасового посвідчення № НОМЕР_1 . Проте, листом від 12.06.2025 відповідач рекомендував позивачу прибути до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ОСОБА_2 ) або до ІНФОРМАЦІЯ_2 за місцем фактичного проживання з оригіналами документів для проходження ВЛК щодо підтвердження визнання непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку з подальшим внесенням відомостей до Реєстру. На переконання позивача, відповідачі протиправно не оновили данні у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що і зумовило звернення ОСОБА_1 до суду.

З огляду на вказане, позивач просить суд:

визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) та ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо повторного взяття на військовий облік військовозобов'язаних ОСОБА_1 ;

визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) та ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягає у невнесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей відносно ОСОБА_1 про непридатність до військової служби та про виключення його з військового обліку військовозобов'язаних на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»;

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) та ІНФОРМАЦІЯ_4 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості відносно ОСОБА_1 про його непридатність до військової служби та про виключення його з військового обліку військовозобов'язаних (присвоєння йому статусу «невійськовозобов'язаний») на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

В установлений законом строк, відповідачами відзиви на адміністративний позов не подані. Згідно з приписами статті 175 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у строк, встановлений судом в ухвалі про відкриття провадження у справі, відповідач має право надіслати суду - відзив на позовну заяву і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову; позивачу, іншим відповідачам, третім особам - копію відзиву та доданих до нього документів. Частиною другою вказаної статті КАС України визначено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 01 липня 2025 року по справі № 200/4760/25 задоволено заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову до подачі позовної заяви. Заборонено посадовим особам ІНФОРМАЦІЯ_1 та будь-якому іншому територіальному центру комплектування та соціальної підтримки вчиняти дії, пов'язані з мобілізацією ОСОБА_1 до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 200/4760/25.

Ухвалою від 11 липня 2025 року суддею Галатіною О.О. заявлено самовідвід в адміністративній справі № 200/4988/25 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дії та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 11.07.2025 головуючим суддею визначено Голуб В.А.

Ухвалою від 14 липня 2025 року суд залишив без задоволення клопотання представниці позивача про розгляд справи з викликом сторін. Задовольнив клопотання представниці позивача про витребування доказів у відповідачів. Прийняв до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дії та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії та відкрив провадження по справі № 200/4988/25. Розгляд адміністративної справи суд вирішив здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Витребував у ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_1 належним чином засвідчені копії особової справи ОСОБА_1 та всіх документів стосовно обліку ОСОБА_1 , які наявні у відповідачів.

За приписами частини 5 статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.

Разом з тим, суд зазначає, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації в Україні введено воєнний стан із 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Надалі дію воєнного стану продовжено та на момент винесення рішення суду він діє.

З огляду на введення на території України воєнного стану, справа розглянута судом протягом розумного строку.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 05.08.2008 позивача визнано непридатним до військової служби за гр.1 ст. 86 «а» наказу МОУ № 207 від 1999 року. Крім того, у вказаному посвідченні проставлено штамп, що позивача знято з військового обліку 14.07.2008, відповідно до наказу Міністерства оборони України № 342-06р (п. 5.7.1 пп. 3).

24 травня 2025 року позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою, у якій просив внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів інформацію про виключення ОСОБА_1 із військового обліку.

Проте, листом від 12.06.2025 відповідачем ІНФОРМАЦІЯ_1 рекомендовано позивачу прибути до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 ) або до ІНФОРМАЦІЯ_2 за місцем фактичного проживання з оригіналами документів для проходження військово-лікарської комісії щодо підтвердження визнання непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку з подальшим внесенням відомостей до Реєстру.

Вважаючи протиправними дії та бездіяльність відповідачів щодо повторного взяття на військовий облік військовозобов'язаних та не виключення позивача з військового обліку, останній звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.

Приписами частини 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України від 25.03.1992 № 2232-XII «Про військову службу і військовий обов'язок» (далі - Закон № 2232-XII).

Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями (частини перша-друга статті 1 Закону).

Виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки) (частина сьома статті 1 Закону № 2232-XII).

Поняття та види, порядок ведення військового обліку, постановка на військовий облік, а також зняття та виключення з нього визначені статтями 33 - 37 Закону № 2232-XII (на день постановки позивача на військовий облік та визнання його не придатним до військової служби Закон № 2232-XII діяв у редакції від 14.07.2008).

У відповідності до частини першої статті 33 Закону № 2232-XII усі військовозобов'язані та призовники підлягають військовому обліку.

Згідно з частиною третьою статті 33 Закону № 2232-XII військовий облік усіх військовозобов'язаних та призовників провадиться за місцем їх проживання, а також за обсягами та деталізацією і поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний. Військовий облік військовозобов'язаних за призначенням поділяється на загальний і спеціальний.

Відповідно до пункту 3 частини 6 статті 37 Закону № 2232-XII (на момент виключення позивача з військового обліку Закон № 2232-XII діяв у редакції від 14.07.2008) виключенню з військового обліку у військових комісаріатах підлягають громадяни: визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

Аналогічні норми містить пункт 3 частини шостої статті 37 Закону № 2232-XII у редакції від 24.05.2025, згідно з яким виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які визнані непридатними до військової служби.

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації), а також визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном визначені Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів від 30.12.2022 № 1487 (далі - Порядок № 1487).

Відповідно до пункту 20 Порядку № 1487 військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.

Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».

Згідно із пунктом 22 Порядку № 1487 взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Відповідно до пункту 79 Порядку № 1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно з частиною восьмою статті 5 Закону України від 16 березня 2016 року № 1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі - Закон № 1951-VIII) органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Згідно з ч. 9 ст. 5 Закону № 1951-VIII органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Стаття 14 Закону № 1951-VIII регламентує ведення Реєстру.

Так, ведення Реєстру включає:

1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;

2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;

3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.

Положеннями частини 3 статті 14 Закону № 1951-VIII визначено, що актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.

Згідно з пунктом 4 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 559 (далі - Порядок № 559), передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;

в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

За змістом п. 5 Порядку № 559 військово-обліковим документом призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також громадян, виключених з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 частини шостої статті 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу», в електронній формі (далі - військово-обліковий документ в електронній формі) є відображення в електронній формі відомостей про громадянина України, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також відомостей щодо звернення або повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення до Національної поліції.

З матеріалів справи встановлено, що відповідно до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 05.08.2008 позивача визнано непридатним до військової служби за гр. 1 ст. 86 «а» наказу Міністерства оборони України № 207 від 1999 року. Крім того, у вказаному посвідченні проставлено штамп, що позивача знято з військового обліку 14.07.2008, відповідно до наказу Міністерства оборони України № 342-06р (п. 5.7.1 пп. 3).

Однак, наказ Міністерства оборони України № 342 від 09.06.2006 втратив чинність відповідно до наказу Міністерства оборони України №24 від 15.01.2015 «Про внесення змін до Настанови з військового обліку прапорщиків, мічманів, сержантів, старшин, солдатів і матросів запасу в Збройних Силах України та інших військових формувань».

Разом з тим, позивачем не подано до матеріалів справи жодної постанови ВЛК, яка б підтвердила його непридатність за станом здоров'я до військової служби.

Суд звертає особливу увагу на той факт, що позивач був саме знятий з військового обліку, а не виключений з нього.

Зазначені поняття не є тотожними. Так, у випадку виключення особи з військового обліку, чинним законодавством не передбачено можливості та механізмів поновлення такої особи на обліку і така особа з моменту виключення вже не вважається і не може вважатися військовозобов'язаною в майбутньому, водночас зняття з військового обліку може передбачати поновлення в певних випадках.

Відповідно до абзацу 7 п. 2 ч. 1 статті 37 Закону № 2232-XII, взяттю на військовий облік військовозобов'язаних у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, підлягають громадяни України зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України.

Відтак, оскільки позивача знято з військового обліку, а не виключено з нього, то останній на виконання абзацу 7 п. 2 ч. 1 статті 37 Закону № 2232-XII повинен був взятий (поновлений) на військовий облік, а тому вимоги позивача в частині визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) та ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо повторного взяття на військовий облік військовозобов'язаних ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.

Поряд з цим, надаючи оцінку доводам позивача про те, що він є "невійськовозобов'язаним", оскільки має відповідний штамп у своєму паспорті, суд вважає таке твердження безпідставним з огляду на те, що чинним законодавством така відмітка не передбачена як підстава для звільнення від військового обов'язку. Паспорт громадянина України (у вигляді ID-картки чи книжечки) є документом, що посвідчує особу та громадянство. Він не призначений для відміток про військовий облік.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що вимоги позивача в частині визнання протиправною бездіяльності відповідачів, що полягає у невнесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей відносно ОСОБА_1 про непридатність до військової служби та про виключення його з військового обліку військовозобов'язаних на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», а також зобов'язання внести відомості відносно ОСОБА_1 про його непридатність до військової служби та про виключення його з військового обліку військовозобов'язаних (присвоєння йому статусу «невійськовозобов'язаний») на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», не підлягають задоволенню, адже матеріалами справи не підтверджено, що позивача було саме виключено з військового обліку.

Враховуючи вищевикладене, позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дії та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії не підлягає задоволенню.

Розподіл судових витрат не здійснюється у зв'язку з відмовою у задоволенні позову.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 139, 244-250, 255, 262, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) про визнання протиправними дії та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, - залишити без задоволення.

Повний текст рішення складено та підписано 30 жовтня 2025 року.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.А. Голуб