Постанова від 23.10.2025 по справі 477/2077/25

Справа № 477/2077/25 Провадження № 3/477/923/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2025 р. м. Миколаїв

Суддя Вітовського районного суду Миколаївської області Полішко В.В., з секретарем - Котовою О.Д.,

з участю:

прокурора - Кричун А.Ю.,

особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 ,

розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Миколаївського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, про притягнення

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , одруженого, маючого на утриманні трьох неповнолітніх дітей, працюючого водієм у міжнародній гуманітарній організації з розмінування,

до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

30 вересня 2025 року на адресу суду надійшла справа про адміністративне правопорушення №477/2077/51 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

В судовому засіданні встановлено, що згідно з наказом Департаменту патрульної поліції України (далі-ДПП НП України) № 659 о/с від 30.05.2023 року «По особовому складу» ОСОБА_1 прийнято на службу в поліції за конкурсом та призначено на посаду поліцейського взводу №1 роти №2 батальйону №4 Управління патрульної поліції в Миколаївській області Департаменту патрульної поліції України (далі-УПП в Миколаївській області ДПП України), присвоївши спеціальне звання рядовий поліції.

За наказом ДПП НП України № 895 о/с від 30.05.2024 року «Про особовий склад» капралу поліції ОСОБА_1 , поліцейському взводу №2 роти №2 батальйону №3 УПП в Миколаївській області ДПП України, присвоєно спеціальне звання сержант поліції.

У подальшому ОСОБА_1 переведено на посаду поліцейського взводу №2 роти №2 батальйону №3 УПП в Миколаївській області ДПП України.

За наказом ДПП НП України № 907 о/с від 03.06.2025 року «По особовому складу» сержанта поліції ОСОБА_1 , поліцейського взводу №2 роти №2 батальйону №3 УПП в Миколаївській області ДПП України, звільнено з посади з 13.06.2025 року.

Нормою ч. 1 ст. 17 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу в поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.

Таким чином, сержант поліції ОСОБА_1 , будучи поліцейським взводу №2 роти №2 батальйону №3 УПП в Миколаївській області ДПП України, згідно пп. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», відносився до суб'єктів, на яких поширюється дія цього Закону.

Під терміном «суб'єкти декларування», за абз. 16 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», визначено - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Отже, сержант поліції ОСОБА_1 , поліцейський взводу №2 роти №2 батальйону №3 УПП в Миколаївській області ДПП України, є суб'єктом декларування, а саме особою, яка зобов'язана подавати декларацію відповідно до Закону України «Про запобігання корупції».

Відповідно до норм абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

У роз'ясненнях «щодо застосування окремих положень Закону України »Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)» від 13.11.2023 №4, НАЗК зазначено, в тому числі, що декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру, крім декларації кандидата на посаду (абз. 1-3 пп. 2 п. 2 розділу 11 Порядку № 449/21). Днем припинення діяльності є останній день виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у пп, а», «в» - «г» п. 2 ч. 1 ст. З Закону, у тому числі перебування на посадах, зазначених у п. 1, пп. «а», «в» - «ґ» п. 2 ч. 1 ст. З Закону. Відлік строку подання декларації при звільненні починається з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення діяльності. Якщо в особи упродовж звітного періоду були підстави для подання декларації при звільненні декілька разів, кожна з них має 5\ ти подана за період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями.

Припиненням діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до Порядку перевірки факту подання суб'єктами декларування декларацій відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» та повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 20.08.2021 року № 539/21 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 06 жовтня 2021 року за № 1303/36925), є останній день виконання суб'єктом декларування зазначених функцій.

Останнім днем виконання поліцейським взводу №2 роти №2 батальйону №3 УПП в Миколаївській області ДПП України сержантом поліції ОСОБА_1 , як суб'єктом декларування (далі-суб'єкт декларування), функцій держави є 13.06.2025 року.

З урахуванням норм ч. 1 ст. 253 та ч. 5 ст. 254 ЦК України, строк у 30 календарних днів з дня припинення суб'єктом декларування діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави, почався з 14.06.2025 року та сплив 13.07.2025 року включно.

Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затверджено наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 23.07.2021 року № 448/21 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 липня 2021 року за № 986/36608), відповідно до абз. 2 п. 1 р. 2 якого передбачається, що до Реєстру включаються такі електронні документи (далі - документи), як декларації, у тому числі виправлені декларації, що подаються відповідно до Закону.

Відповідно до інформації, яка міститься у Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, суб'єктом декларування декларацію «При звільненні», за період 01.01.2025 року - 13.06.2025 року, подано 15.07.2025 року о 16-44 годині.

Тобто, подання декларації 15.07.2025 року є несвоєчасним її поданням, чим порушено вимоги абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».

Щодо обізнаності ОСОБА_1 з необхідністю подання декларації після звільнення підтверджується Рекомендаціями для поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є суб'єктами декларування, про дотримання, про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції», при звільненні зі служби /роботи, підписаними ним 30.05.2025 року.

Згідно з відомостями Єдиного Державного Реєстру Декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування з офіційного сайту НАЗК України ОСОБА_1 неодноразово подавав декларації типу «щорічна», що свідчить про наявність у нього навиків в роботі з реєстром.

Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноважений на виконання функцій держави або місцевого самоврядування типу - «При звільненні».

ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненому визнав, підтвердив викладені у протоколі про адміністративне правопорушення обставини. Пояснив, що за збігом сімейних обставин не встиг подати таку декларацію вчасно. Щиро розкаявся у вчиненому.

Вислухавши пояснення ОСОБА_1 , думку прокурора, вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя дійшов наступного висновку.

Склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 1726 КУпАП, є формальним, то для наявності об'єктивної сторони такого правопорушення закон вимагає встановлення лише діяння (дії або бездіяльності).

Для встановлення ознак складу цього правопорушення необхідно підтвердження одночасно ознак таких двох обставин: 1) наявність факту несвоєчасного подання е-декларації та 2) відсутність поважних причин щодо неподання е-декларації у визначений законом строк.

Згідно п.п. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», на ОСОБА_1 поширюється дія цього Закону, як на поліцейського.

З огляду на вищезазначене, ОСОБА_1 зобов'язаний був подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме «При звільненні» до 13.07.2025 року включно.

Разом з тим, з огляду на публічну сторінку Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що ОСОБА_1 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, типу «При звільненні», за період 01.01.2025 року - 13.06.2025 року, подав 15.07.2025 року о 16-44 годині, чим допустив порушення встановленого строку подання декларації, що підтверджується витягом.

З огляду на відомості Єдиного Державного Реєстру Декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, з офіційного сайту НАЗК України ОСОБА_1 неодноразово подавав декларації, що свідчить про наявність в нього навиків в роботі з реєстром.

Згідно з копією Рекомендацій для поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є суб'єктами декларування, про дотримання, про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції», при звільненні зі служби /роботи, ОСОБА_1 був ознайомлений з цими Рекомендаціями, про що поставив свій підпис 30.05.2025 року.

Аналізуючи вищенаведене слід дійти висновку, що ОСОБА_1 , будучи обізнаним про необхідність подання декларації при звільненні, маючи навик роботи з Єдиним Державним Реєстром Декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та діючий електронний цифровий підпис, без поважних причин не подав та не вживав жодних заходів щодо своєчасного подання декларації при звільненні.

З огляду на матеріали справи ОСОБА_1 не мав поважних причин подати електронну декларацію з порушенням визначених законодавством строків.

Таким чином, приходжу до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується дослідженими у справі доказами та тягне адміністративну відповідальність, передбачену частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

Враховуючи особу правопорушника, який вперше притягується до адміністративної відповідальності, визнав винуватість та щиро розкаявся у вчиненому, вважаю можливим накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у мінімальному розмірі.

З огляду на те, що ОСОБА_1 має статус учасника бойових дій, суд вважає за можливе, на підставі ЗУ «Про судовий збір», звільнити його від сплати судового збору.

Керуючись ч. 1 ст. 172-6, ст.ст. 283, 284 КпАП України,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 притягнути до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. 00 коп.

Штраф перераховувати на рахунок (UA158999980314050542000014230, Одержувач Миколаїв. ГУК/Миколаївськ. р-н/21081100; ЄДРПОУ одержувача 37992030, Банк одержувача Казначейство України (ЕАП); код класифікації 21081100), призначення платежу - штраф

Постанова може бути оскаржена через Вітовський районний суд Миколаївської області до Миколаївського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя В.В.Полішко