Ухвала від 30.07.2025 по справі 752/17327/25

Справа № 752/17327/25

Провадження по справі № 1-кс/752/6123/25

УХВАЛА

іменем України

"30" липня 2025 р. слідчий суддя Голосіївського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні у залі суду клопотання старшого слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП у м. Києві ОСОБА_3 про надання тимчасового доступу до документів у кримінальному провадженні № 12025100000000700 від 02.06.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 364 КК України, -

встановив:

16 липня 2025 року до слідчого судді Голосіївського районного суду м. Києва надійшло клопотання слідчого ОСОБА_3 , погоджене заступником начальника відділу Київської міської прокуратури ОСОБА_4 , про надання тимчасового доступу до документів, які перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

В обґрунтування клопотання слідчий зазначив, що відділом розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП у м. Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12025100000000700 від 02.06.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 364 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що службові особи ІНФОРМАЦІЯ_2 за попередньою змовою з службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 та іншими контролюючими органами у сфері земельних відносин та містобудування, зловживаючи службовим становищем запровадили протиправний механізм одержання неправомірної вигоди від суб'єктів господарської діяльності за надання дозволів на проведення будівельних робіт з порушенням державних будівельних норм на території міста Києва.

Так, в ході досудового розслідування встановлено, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) на замовлення ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) здійснюється будівництва житлового комплексу « ІНФОРМАЦІЯ_5 » за адресою: АДРЕСА_2 .

Між тим, документація для будівництва вищезазначеного житлового комплексу була погоджена головним інспектором нагляду ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 з суттєвими порушеннями ДБН, зокрема:

-відповідно до наказу п. 15.5 Наказу ІНФОРМАЦІЯ_6 №45 від 16.05.2011 Про затвердження Порядку розроблення проектної документації на будівництво об'єктів проектна документація на об'єкт будівництва має бути розроблена з урахуванням будівельних норм та нормативних документів, обов'язковість застосування яких встановлення нормативно-правовими актами, чинних на дату передання її замовнику. Проектна документація на об'єкти будівництва, побудовані повністю або частково відповідно до затвердженого проекту, не підлягає коригуванню у зв'язку з введенням нових нормативних актів, за винятком випадків, коли таке коригування зумовлено підвищенням у нових нормативних актах та нормативних документах, обов'язковість застосування яких встановлена нормативно-правовими актами таких вимог безпеки: забезпечення механічного опору та стійкості, електро-, вибухо-, пожежобезпечності, енергоефективності об'єкта, інженерно-технічних заходів, цивільного захисту та вимог нормативів з питань створення умов для безперешкодного доступу для осіб з інвалідністю та інших мало мобільних груп населення. Таким чином вищевказаним забудовником було отримано дозвіл на будівництво ІУ113182432229, що був скасований 16.05.2023. Тобто з врахуванням вказаного пункту проектна документація PD01:8796-6816-3969-1500 (ред. 3 від 05.06.2023) на яку було видано дозвіл ІУ013230529201 від 06.06.2023 має бути розроблена з урахуванням будівельних норм та нормативних документів, обов'язковість застосування яких встановлена нормативно-правовими актами, чинних на дату передання її замовнику, тобто чинних станом на 05.06.2023;

-відповідно до п.3.12 ДБН Б2.2-12 відсоток забудови це відношення площі під забудовою будинку з урахуванням площі в контурах, що виступають, до площі земельної ділянки. Відповідно до вимог прим. 3 табл. 6.2 п.6.1.14 ДБН Б.2.2-12 сумарна площа під забудовою житлового будинку, включаючи експлуатовані покрівлі стилобантих частин, підземних та напівпідземних споруд, що використовуються під благоустрій та озеленення для мешканців житлових будинків, не повинна перевищувати 70% земельної ділянки за умов забезпечення під'їздів до вхідних груп житлового будинку, проїзду пожежної техніки, автомобілів швидкої допомоги та інженерного захисту території щодо відведення поверхневого стоку. За проектом площа забудови стилобату складає близько 74%;

-проектна документація розроблена з порушенням п. 9.1 Наказу ІНФОРМАЦІЯ_6 №45 від 16.05.2011, а саме на окремі розділи проектної документації на будівництво об'єкта не накладено кваліфікований електронний підпис відповідальних осіб, відповідальних за їх розроблення, які мають кваліфікаційний сертифікат відповідного напряму;

-у проектній документації порушено граничних відсоток забудови земельної ділянки для житлових будинків згідно п. 6.1.14 ДБН Б.2.2.-12. У наявній проектній документації вказано 30.5% при максимально допустимому показнику 30%. При цьому зазначений у проектній документації відсоток забудови фактично занижений;

-згідно ДБН В.1.1-7 п.7.3.29 системи підпору повітря ( системи створення різниці тисків) у сходових клітках типів Н2, Н3, Н4 слід поділяти по висоті на секції (відсіки) протипожежними перегородками 1-го типу для створення у їх об'ємі необхідного тиску повітря. На планах та розрізах відсутній поділ сходових кліток на секції по висоті. При влаштуванні поділу на секції також буде порушено п.6.3.1.1 ДБН В.2.2-40 щодо ширини маршу сходів;

-згідно ДБН В.1.1.-7 п.8.11 між сходовими маршами слід передбачати проміжок завширшки у просвіті не менше ніж 75мм, дане рішення відсутнє;

-згідно ДБН В.2.2-40 п.6.3.1.1 ширина маршу сходів загального користування всередині будівлі повинна бути не менше ніж 1,35м з влаштуванням поручнів. Згідно завантажених креслень ширина сходової клітини 2 730. Згідно ДБН В1.1-7 п.8.11 між сходовими маршами слід передбачати проміжок завширшки у просвіті не менше ніж 75мм. При товщині поручня 35-45мм маємо реальну ширину маршу 1 292,5мм без врахування оздоблення стін. Тобто навіть за відсутності проміжку згідно п.8.11 неможливо влаштувати нормативну ширину, що порушує вимоги п.6.3.1.1 ДБН В.2.2-40 інклюзивність будівель і споруд;

-відсутній пожежний проїзд навколо будинку в межах ділянки будівництва;

-в осях А/2-4 третина фасаду на 4-15 поверхах виступає на 2000мм, відповідно пожежні відступи та пожежний проїзд повинні мати відступ від цього елементу;

-ширина коридору типового поверху становить 1650м, що суперечить пункту 5.7 ДБН В.2.2-15:2019 зі зміною №1;

-ширина ліфтового холу складає 2 640, що суперечить вимогам пункту 5.7 ДБН В.2.2-15:2019 зі зміною №1 та 4.3.3.2 ДСТУ ISO 4190-1-2001;

-у коридорі без природного освітлення довжиною 23,9м. відсутнє димовидалення та компенсація димовидалення п. 8.16 абзац 3 В.2.2-15:2019 зі зміною №1;

-проектом передбачено стіни сходових кліток REI180, що не забезпечується вказаними конструктивними рішеннями (захисний шар та товщина стіни);

-розмір місць для паркування складає 5х2,5, що суперечить вимогам п. 5.2 ДБН В.2.3-15:2007;

-відсутні шахти компенсації підпору димовидалення у коридорах;

-відсутній другий евакуаційний вихід з другого рівня дворівневих квартир, що суперечить вимогам п.8.11 ДБН В.2.2-15:2019 зі зміною №1;

-присутні три технічних поверхи - на відм. +108,00, + 112,65, +116,40. Відповідно до п додатку А, п. А.9 ДБН В.2.2-15:2019 зі зміною №1 поверховість рахується як усі надземні (ключаючи мансардний), у тому числі технічні і цокольний, якщо верх його перекриття знаходиться вище середньої планувальної позначки землі не менше ніж на 2м. Відповідно будинок є 34 поверховим;

-збільшення опалювальної площі (квартир) на 75% та їх кількості на 82 шт. призводить до змін у проектах внутрішніх мереж та потужностей підключення до зовнішніх мереж. В експертному звіті вказано про збільшення показників річних витрат, при цьому розділи по інженерним мережам, а також щодо енергоефективності залишились без коригувань;

-розділ ІТЗ ЦЗ не відповідає вимогам ні за складом ні за суттю, взагалі відсутні прийняті рішення відповідно вимог ДБН;

-у складі проектної документації відсутні ТУ від КП « ІНФОРМАЦІЯ_7 » та відповідні розрахунки стійкості схилу, що порушує вимоги п.4.3 та 4.4 ДБН А.2.2-3:2014 зі зміною 1,2;

-у складі проектної документації відсутній дублюючий розрахунок;

-відсутній поділ будинку та інженерних систем на протипожежні відсіки по вертикалі згідно п.10.1.1.3 ДБН В.2.2-41-2019;

-відсутнє погоджене історико-містобудівне обґрунтування, у якому погоджено висоту будинку (+237м до гребню даху в абсолютних позначках за балтійською системою координат) меншу ніж виконане коригування у 2019 році. Відповідно лист Мінкульту від 21.07.2017 не погоджував висоту збільшену у 2019 році, оскільки листом затверджена документація від 2016 року з висотою 22 поверхи. Також згідно листа окремо має бути погоджений паспорт опорядження фасадів;

-не враховані вимоги затвердженого у встановленому законом порядку ІАОП, постанова №92 від 21.02.2018 діяла до 01.01.2019р. Коригування зі збільшенням висоти проведене у липні 2019 року;

-не забезпечено нормативні площі дитячих майданчиків, майданчиків для господарських потреб, для відпочинку гостьової автостоянки, чим порушено вимоги п.6.1.2.8, табл.. 6.4 ДБН Б.2.2-12:2019 та п.4.10 ДСП №173-96;

-не забезпечено нормативні відстані від майданчиків для відпочинку, чим порушено вимоги п.4.10 ДСП №173-96;

-порушено вимоги 6.1.26 табл. 6.3 ДБН Б.2.2-12:2019 щодо мінімально розрахункової площі земельної ділянки для окремо розташованого житлового будинку;

-порушено вимоги п.6.1.28 табл. 6.4. ДБН Б.2.2-12:2019 щодо розмірів майданчиків у складі прибудинкової території.

Незважаючи на вказані порушення державних будівельних норм, 29.02.2024 головним інспектором нагляду ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 видано дозвіл № ІУ013230529201 на виконання будівельних робіт.

Окрім того, відповідно вимог ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в України» від 20.09.2019 № 132-ІХ, замовники, які до 01.01.2021 розпочали будівництво/реконструкцію об'єктів, зобов'язані вносити плату пайової участі для замовників.

Між тим, за інформацією ІНФОРМАЦІЯ_8 ( ІНФОРМАЦІЯ_9 ) від 04.07.2025 встановлено, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) договори пайової участі у зв'язку із будівництвом об'єкту на АДРЕСА_2 з Департаментом не укладались, пайові кошти на створення і розвиток соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва до міського бюджету не перераховувались, довідки про виконання умов пайової участі або про відсутність зобов'язання по сплаті пайової участі не надавалися.

З метою виявлення та фіксації відомостей про обставини кримінального правопорушення, а також здобуття доказів, які самостійно або в сукупності з іншими доказами можуть мати значення для кримінального провадження, слідчий просить надати тимчасовий доступ до документів, з можливістю ознайомлення з оригіналами та вилучення належним чином їх завірених копій, які перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , та стосуються будівництва житлового комплексу « ІНФОРМАЦІЯ_5 » за адресою: АДРЕСА_2 .

У відповідь на його запит у порядку ст. 93 КПК України, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » відмовило у наданні вищезазначених документів, оскільки вони містять конфіденційну інформацію. Таким чином, отримати вищезазначені документи, іншим шляхом неможливо.

У судове засідання слідчий не з'явився. Подав до суду заяву про розгляд вищезазначеного клопотання без його участі.

Також, при поданні клопотання про тимчасовий доступ до документів слідчий просив розглянути його без виклику особи, у володінні якої знаходяться витребувані документи, з метою унеможливлення зміни або знищення документів, до яких він просить надати тимчасовий доступ. За таких обставин, у відповідності до положень ч.2 ст. 163 КПК України, слідчий суддя вважає можливим розглянути клопотання про тимчасовий доступ до документів без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.

У зв'язку з неприбуттям у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі та на підставі ч.4 ст.107 КПК України фіксування кримінального провадження в суді за допомогою технічних засобів не здійснюється.

Розглянувши клопотання, дослідивши додані до нього матеріали, надавши оцінку відомостям, що у них містяться, слідчий суддя дійшов до наступних висновків.

З урахування вимог п.1 ч.2 ст.132 КПК України клопотання подано до Голосіївського районного суду м. Києва в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування, враховуючи, що таким органом є відділ розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП у м. Києві, який розташовано у Голосіївському районі м. Києва за адресою: АДРЕСА_3 .

Вирішуючи питання, що визначені у ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя приходить до наступних висновків.

Виходячи зі змісту вимог ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження, одним із яких є тимчасовий доступ до речей і документів.

Згідно із ст. 132 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів є одним із засобів забезпечення кримінального провадження.

Відповідно до ч. 5 ст.132 КПК України, під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.

Статтею 160 КПК України передбачено право сторін кримінального провадження на звернення до слідчого судді під час досудового розслідування з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 КПК України.

Відповідно до ч.1 ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитись з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Згідно ч.5 ст.163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Відповідно до п. 4 ч.1 ст. 162 КПК України конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю, відноситься до охоронюваної законом таємниці.

Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

За вказаних у клопотанні обставин, з урахуванням даних, що містяться у додатках до клопотання, існують достатні підстави вважати, що речі і документи, до яких слідча має намір отримати доступ, можуть знаходитися у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , й у сукупності з іншими доказами мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, та необхідні для проведення судових та криміналістичних експертиз з метою встановлення обставин вчинення кримінального правопорушення, осіб, причетних до нього тощо.

Враховуючи, обставини кримінального правопорушення, що розслідується у даному кримінальному провадженні, його кваліфікації, а також відомостей, що містяться у документах, якими слідчий обґрунтує підстави тимчасового доступу до документів, слідчий суддя вважає, що втручання має законну мету.

Іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів є неможливим.

З огляду на викладене, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання слідчого підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. 131, 132, 159-166 КПК України, слідчий суддя -

постановив:

клопотання задовольнити.

Надати старшому слідчому відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП у м. Києві ОСОБА_3 та/або іншим слідчим групи слідчих у кримінальному провадженні № 12025100000000700 від 02.06.2025, дозвіл на тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю ознайомлення з оригіналами та отримання належним чином засвідчених копій наступних документів:

- наказу про затвердження проектної документації;

- містобудівних умов і обмежень;

- технічних умов;

- завдань на проектування;

-експертного звіту (позитивний) щодо розгляду проектної документації на будівництво;

- викопіювання з Плану зонування міста території будівництва;

- витягу з Державного земельного кадастру щодо цільового призначення земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:82:026:0013;

- витягу з Поземельної книги Державного земельного кадастру на земельну ділянку з кадастровим номером 8000000000:82:026:0013;

- дозвільних документів на початок виконання підготовчих та будівельних робіт на вказаних земельних ділянках, додатків до них, повідомлень про зміну даних у них, їх скасування та документів, підтверджуючих кожен пункт, відображений у вказаних документах;

- проектно-кошторисної та виконавчої первинної та з подальшими змінами і доповненнями документації на проведення будівельних робіт на зазначених земельних ділянках, у т.ч. техніко-економічне обґрунтування, техніко-економічний розрахунок, проект, ескізний проект, робочий проект, робочу документацію;

- інформації про проведені експертизи проекту будівництва або внесення змін до проекту та проходження повторних або додаткових експертиз, експертиз коригування проекту, результати їх розгляду, прийняті рішення, видані висновки з додатками;

- переліку та контактних даних посадових осіб забудовників, генпідрядника, субпідрядника, проектанта, осіб відповідальних за авторський і технічний нагляд;

- наказів, інших документів щодо призначення осіб, які виконували, виконують технічний та авторський нагляд, актів, журналів, іншої документації щодо проведення технічного та авторського нагляду на об'єкті будівництва та їх кваліфікаційних сертифікатів, зазначивши окремо строк їх дії та інформацію про продовження строку дії;

- погоджених меж водоохоронних зон та режиму ведення господарської діяльності в них, у т.ч. з ІНФОРМАЦІЯ_10 , територіальними органами ІНФОРМАЦІЯ_11 , органами місцевої виконавчої влади або виконавчим комітетом ради;

- матеріалів перевірок, проведених уповноваженими державними органами на об'єкті будівництва упродовж 2019-2024 років, подані за їх результатами позовні заяви з приводу оскарження перевірок та документів, складених в ході їх проведення, результати розгляду судами;

- договорів пайової участі укладені з ІНФОРМАЦІЯ_8 ( ІНФОРМАЦІЯ_9 );

- договорів щодо погодження місця розташування та висоти об'єкта на при аеродромних територіях та об'єктів, діяльність якого може вплинути на безпеку польотів і роботу радіотехнічних приладів цивільної авіації, висновки щодо граничної висоти об'єкта на при аеродромній території із зазначенням гранично допустимої висоти щодо об'єкта із зазначенням гранично допустимої висоти щодо об'єкта будівництва;

- договорів оренди/суборенди земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:82:026:0013;

- погодження Історико - містобудівного обґрунтування, проектної документації на будівництво житлового будинку та надання дозволу на проведення будівельних та інших робіт.

Визначити строк дії ухвали два місяці, який обраховується з дня постановлення ухвали слідчим суддею.

Роз'яснити, що відповідно до ч.1 ст.166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя ОСОБА_1