Постанова від 28.10.2025 по справі 703/2781/25

Справа № 703/2781/25

3-в/703/98/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2025 року суддя Смілянського міськрайонного суду Черкаської області Овсієнко І.В., розглянувши в залі суду в м. Сміла подання про припинення виконання адміністративного стягнення у виді суспільно-корисних робіт, накладеного на ОСОБА_1 постановою судді Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 23.06.2025 у справі №703/2781/25 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 183-1 КУпАП,

УСТАНОВИВ:

Начальник Черкаського районного відділу №3 філії Державної установи «Центр пробації» в Черкаській області Пархоменко І.О. звернувся до суду з поданням про припинення виконання адміністративного стягнення у виді суспільно-корисних робіт на строк 120 годин, накладеного на ОСОБА_1 постановою судді Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 23.06.2025 у справі №703/2781/25 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 183-1 КУпАП, у зв'язку наявністю підстав, що унеможливлюють виконання адміністративного стягнення.

Подання обґрунтовано тим, що ОСОБА_2 поставлений на облік Черкаського районного відділу №3 філії Державної установи «Центр пробації» в Черкаській області. Станом на липень 2025 року ОСОБА_2 відсутній за місцем свого проживання, що за адресою АДРЕСА_1 , оскільки з 2018 року перебуває за кордоном. У зв'язку з тим, що наразі існують обставини, які унеможливлюють виконання постанови Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 23.06.2025, начальник органу пробації звернувся до суду з поданням, в якому просить припинити виконання адміністративного стягнення у виді суспільно-корисних робіт на строк 120 годин, накладеного на ОСОБА_2 постановою Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 23.06.2025 у справі №703/2781/25 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 183-1 КУпАП.

Представник органу пробації в судове засідання не з'явилася, із письмовими заявами про відкладення судового розгляду не зверталася.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Постановою Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 23.06.2025 ОСОБА_2 визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 183-1 КУпАП та притягнуто до адміністративної відповідальності у виді виконання суспільно корисних робіт на строк 120 годин.

Постанова суду набрала законної сили 04.07.2025 та була направлена на виконання до Черкаського районного відділу №3 філії Державної установи «Центр пробці» в Черкаській області.

08.07.2025, за зазначеною у постанові суду адресою АДРЕСА_1 , працівниками Черкаського РВ №3 доставлено виклик громадянину ОСОБА_1 , однак за пояснення мешканки даної квартири ОСОБА_3 , яка є матір'ю ОСОБА_2 встановлено, що з 2018 року син перебуває за кордоном. Вказана обставина підтверджується письмовими поясненням ОСОБА_3 від 08.07.2025.

Відповідно до повідомлення Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України від 05.09.2025 щодо перетинання державного кордону України встановлено, що громадянин ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , перетнув державний кордон та виїхав за межі України, востаннє 06.01.2021 на пункті пропуску «Ягодин».

Постановою головного державного виконавця відділу Державної виконавчої служби у місті Смілі Черкаського району Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 29.09.2025 у виконавчому провадженні №59552307 з примусового виконання виконавчого листа №2/703/540/13, виданого 16.04.2013 про стягнення із ОСОБА_1 на користь ОСОБА_4 аліментів на утримання доньки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у розмірі 1/4 частини всіх видів його заробітку щомісячно, але не менше 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи із 21.03.2013 та до досягнення дитиною повноліття, виконавчий документ на підставі п. 1 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження» - повернутий стягувачеві. Залишок нестягненої суми зі сплати аліментів станом на 01.09.2025 складає 161632,15 грн, сума штрафу - 58279,75 грн.

Відповідно до ст. 31-1 КУпАП, суспільно корисні роботи полягають у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, оплачуваних робіт, вид яких та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначає відповідний орган місцевого самоврядування. Суспільно корисні роботи призначаються районним, районним у місті, міським чи міськрайонним судом (суддею) на строк від ста двадцяти до трьохсот шістдесяти годин і виконуються не більше восьми годин, а неповнолітніми - не більше двох годин на день.

Згідно зі ст. 325-1 КУпАП, постанова районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду (судді) про накладення адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт надсилається на виконання органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, не пізніше дня, наступного за днем набрання постановою законної сили. Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої визначається відповідним органом місцевого самоврядування. За виконання суспільно корисних робіт порушнику нараховується плата за виконану ним роботу. Оплата праці здійснюється погодинно за фактично відпрацьований час у розмірі не меншому, ніж встановлений законом мінімальний розмір оплати праці.

Відповідно до ст. 325-3 КУпАП, на власника підприємства, установи, організації або уповноваженого ним органу за місцем виконання порушником суспільно корисних робіт покладається: погодження з органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, переліку об'єктів, на яких порушники виконують суспільно корисні роботи, та видів таких робіт; контроль за виконанням порушниками призначених їм робіт; своєчасне повідомлення органу центрального органу виконавчої влади, визначеного абзацом другим цієї статті, про ухилення порушника від виконання суспільно корисних робіт; ведення обліку та інформування органу центрального органу виконавчої влади, визначеного абзацом другим цієї статті, про кількість відпрацьованих порушником годин; нарахування плати порушнику за виконання суспільно корисних робіт та перерахування її на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби для подальшого погашення заборгованості зі сплати аліментів.

Порядок виконання адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт передбачений наказом Міністерства юстиції України №474/5 від 19.03.2013 "Про затвердження Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт" (далі Порядок).

Згідно з розділом 11 Порядку, виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт покладається на уповноважений орган з питань пробації. Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначається відповідним органом місцевого самоврядування. Строк стягнення у вигляді суспільно корисних робіт обчислюється в годинах, протягом яких порушник виконував визначену суспільно корисну працю. Суспільно корисні роботи виконуються не більше восьми годин на день, неповнолітніми - двох годин на день. Щороку на початку року уповноважений орган з питань пробації надсилає запити (додаток 1) до органів місцевого самоврядування та власникам підприємств щодо погодження переліку об'єктів, на яких порушники відбуватимуть суспільно корисні роботи, та видів таких робіт.

Відповідно до п. 12.1 Порядку, при виконанні постанов суду (судді) про застосування суспільно корисних робіт на уповноважений орган з питань пробації покладаються: облік порушників; роз'яснення порушникам порядку та умов відбування суспільно корисних робіт; погодження з органами місцевого самоврядування та власниками підприємств переліку об'єктів, на яких порушники виконуватимуть суспільно корисні роботи, та видів таких робіт; контроль за відбуванням стягнення порушниками та виконанням обов'язків власником підприємства за місцем відбування порушниками суспільно корисних робіт; облік відпрацьованого порушниками часу; проведення у разі потреби контрольних перевірок за місцем відбування порушниками суспільно корисних робіт; з'ясування причин невиходу порушників на суспільно корисні роботи; складання протоколу про адміністративне правопорушення стосовно порушників, які ухиляються від відбування суспільно корисних робіт.

Як зазначено в п. 15.1 Порядку однією з підстав припинення виконання стягнення у вигляді суспільно-корисних робіт та зняття правопорушника з обліку є наявність підстав, що унеможливлюють виконання постанови суду, після отримання відповідного судового рішення.

Зважаючи на те, що в матеріалах справи відсутня інформація щодо того, що ОСОБА_1 від відбування стягнення у вигляді суспільно корисних робіт ухиляється, існують об'єктивні та істотні обставини, які унеможливлюють виконання постанови суду в частині накладеного адміністративного стягнення, і ці обставини знаходяться поза межами компетенції суду, органу пробації та особи, яка притягнута до відповідальності.

Відповідно до п. 13.14 Порядку, усі питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, відповідно до статті 304 КУпАП вирішуються судом, який виніс постанову.

За приписами ст. 304 КУпАП питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.

Враховуючи наведене вище, виходячи з неможливості виконання постанови суду про накладення адміністративного стягнення відносно ОСОБА_1 у виді суспільно корисних робіт, з об'єктивних і незалежних від органу пробації та особи, яка притягнута до відповідальності підстав, а також зважаючи на відсутність законодавчо визначеного механізму врегулювання питання щодо заміни правопорушнику адміністративного стягнення у виді суспільно-корисних робіт будь-яким іншим стягненням, суд вважає за необхідне припинити виконання постанови Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 23.06.2025, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді 120 годин суспільно-корисних робіт.

Керуючись ст. 304 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

Подання начальника Черкаського районного відділу №3 філії Державної установи «Центр пробації» в Черкаській області - задовольнити.

Припинити виконання адміністративного стягнення у вигляді суспільно-корисних робіт на строк 120 годин, накладеного на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що призначене постановою судді Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 23.06.2025 у справі №703/2821/24, провадження 3/703/1386/25 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 183-1 КУпАП, у зв'язку наявністю підстав, що унеможливлюють виконання.

Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення та набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, а в разі оскарження після розгляду справи апеляційним судом, якщо така не буде скасована.

Суддя І.В.Овсієнко