Справа №766/14300/25
н/п 3/766/4789/25
28.10.2025 року м. Херсон
Суддя Херсонського міського суду Херсонської області Дорошинська В.Е., розглянувши матеріали, які надійшли з ІНФОРМАЦІЯ_1 (з місцем дислокації АДРЕСА_1 ) військова частина НОМЕР_1 Державної прикордонної служби України про військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-19 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП), відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с. Запруддя, Камінь-Каширського району Волинської області, проживаючого: АДРЕСА_1 , працюючого - військова частина НОМЕР_1 , начальника відділення вогневої підтримки ІНФОРМАЦІЯ_3 (з місцем дислокації АДРЕСА_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП- НОМЕР_2 ,
ОСОБА_1 проходячи військову службу на посаді начальника відділення вогневої підтримки ІНФОРМАЦІЯ_3 (з місцем дислокації АДРЕСА_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 , під час дії особливого періоду, воєнного стану, 18.08.2025 року близько 16:30 під час підготовки до несення служби в прикордонному наряді «Черговий КСП» , після отримання особистої зброї 9 мм пістолета Макарова серії РН №1659 з особистої необережності здійснив випадковий постріл в приміщенні місця тимчасового зберігання зброї, що знаходиться на командно-спостережному пункті п'ятої прикордонної застави в АДРЕСА_1 , в бетонну підлогу (1 набій 9мм ПС) .
Своїми діями ОСОБА_1 , порушив ст. 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України та ст. ст. 11,17 Статуту внутрішньої служби ЗСУ п.4 Наказу начальника НОМЕР_3 прикордонного загону від 30.11.2024 року №96-ОД «Про озброєння прикордонних нарядів».
Дії ОСОБА_1 суд кваліфікує за ч. 2 ст. 172-19 КУпАП, а саме: порушення правил поводження із зброєю, а також боєприпасами, вибуховими, іншими речовинами і предметами, що становлять підвищену небезпеку для оточення, а також з радіоактивними матеріалами, вчинені в умовах особливого періоду.
Під час судового розгляду ОСОБА_1 провину у скоєному правопорушенні визнав повністю, у скоєному щиро розкаявся, не заперечував проти обставин, викладених в протоколі про адміністративне правопорушення, просив врахувати ті обставини, що характеризується, позитивно, до адміністративної відповідальності не притягався, шкоди державі не завдано, шкідливі суспільно-небезпечні наслідки не настали, на підставі викладено просив звільнити його від адміністративної відповідальності на підставі ст.22 КУпАП, обмежившись усним зауваженням, провадження по справі закрити у зв'язку з малозначністю адміністративного правопорушення .
Окрім пояснень ОСОБА_1 наданих в судовому засіданні, вина останнього підтверджена наступними дослідженими в судовому засіданні доказами:
- протоколом про адміністративне правопорушення ПдРУ № 293926 від 13.09.2025, в якому викладено обставини вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення;
- копією матеріалів службового розслідування проведеного за фактом можливого неналежного виконання службових обов'язків, з боку окремих військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_4 НОМЕР_3 прикордонного загону, а саме висновком службового розслідування;
- наказом НОМЕР_3 прикордонного загону від 20.08.2025 №3402-АГ«Про призначення службового розслідування»;
- службовою характеристикою на ОСОБА_1 ;
- витягом ЖБД ІНФОРМАЦІЯ_3 (з місцем дислокації АДРЕСА_1 ) від 14.08.2025 № 02.12.1-1 (гриф) ІНФОРМАЦІЯ_1 (з місцем дислокації АДРЕСА_1 );
- поясненнями ОСОБА_1 від 25.08.2025;
- витягом з журналу інструктажу особового складу (прикордонного наряду) п? ІНФОРМАЦІЯ_5 (з місцем дислокації АДРЕСА_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 (з місцем дислокації АДРЕСА_1 ) № НОМЕР_4 ;
- поясненнями ОСОБА_2 від 25.08.2025, відповідно до яких останній пояснив, що у період з 12. год 00 хв. 18.08.2025 року по 16 год. 30 хв. 18.08.2025 року виконував обов'язки в прикордонному наряді «Черговий КСП». 18.08.2025 о 16 год. 30 хв. в його присутності, під час заряджання зброї, у визначеному місці, лейтенантом ОСОБА_1 , було здійснено випадковий постріл з особистої зброї 9 мм ПМ, серії НОМЕР_5 . Так як, він не помітив, що магазин був приєднаний до 9 мм ПМ, тому вчасно не зміг заподіяти випадковому пострілу. Куля влучила в бетонну підлогу, постраждалі відсутні. По даному випадку здійснив доповідь в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 (з місцем дислокації АДРЕСА_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 (з місцем дислокації АДРЕСА_1 ) капітану ОСОБА_3 ;
- поясненнями ОСОБА_2 від 25.08.2025, відповідно до яких останній пояснив, що 18.08.2025 року о 16:10 год. під час проведення інструктажу перед заступанням на службу в прикордонний наряд « ІНФОРМАЦІЯ_6 », у складі лейтенанта ОСОБА_1 , ним було наголошено на здійсненні заряджання-розряджання зброї у визначеному місці, в присутності «Чергового КСП». 18.08.2025 близько 16 год 30 хв. перебуваючи на КСП почув постріл. В подальшому встановлено що, постріл здійснив лейтенант ОСОБА_4 зі службового 9 мм ПМ серії РН № 1659. Постріл був випадковий, у визначеному місці заряджання-розряджання зброї в присутності « ІНФОРМАЦІЯ_7 » капітана ОСОБА_5 влучила в підлогу, постраждалих немає. По даному факту було здійснено доповідь по команді;
- копією книги видачі зброї та боєприпасів 02.12.1-39;
- поясненнями ОСОБА_6 від 25.08.2025 року;
- рапорт про відшкодування заподіяного збитку;
- довідкою розрахунком ;
- квитанцією про сплату;
- витягом з книги штатно-посадового обліку особового складу п? ІНФОРМАЦІЯ_5 (з місцем дислокації АДРЕСА_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 (з місцем дислокації АДРЕСА_1 );
Дослідивши наведені вище докази, суд приходить до наступних висновків.
Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ч. 1 ст. 9 КУпАП).
Згідно ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішенні її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення повинен з'ясувати чи винна дана особа у вчиненні адміністративного правопорушення, а також всі обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.
За нормами ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності факту адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
Згідно ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Диспозицією ч. 2 ст. 172-19 КУпАП передбачена відповідальність за порушення правил поводження із зброєю, а також боєприпасами, вибуховими, іншими речовинами і предметами, що становлять підвищену небезпеку для оточення, а також з радіоактивними матеріалами, вчинені в умовах особливого періоду.
Згідно Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022 в Україні з 24.02.2022 введено воєнний стан, який востаннє продовжено Законом України від 16.04.2025 №4356-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні»», продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05:30 години 07.08.2025 на 90 діб, до 05.11.2025.
Воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень (ст. 1 Закону «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 №389-VIII).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України», особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Відповідно до п.1 ст.11 Закону України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України» затвердженого Законом України від 24 березня 1999 року №548-XIV (Далі Закон) Збройні Сили України - на військовослужбовців серед іншого покладено такі обов'язки: свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок; постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати та виконувати свої обов'язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України.
Відповідно до ст. ст. 11, 16, 17 Закону України "Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України", на порушення яких вказано у протоколі, необхідність виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними зобов'язаннями України покладає на військовослужбовців, крім іншого, такі обов'язки: свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок; бути хоробрим, ініціативним і дисциплінованим; беззастережно виконувати накази командирів (начальників).
Згідно із ст. ст. 1, 2, 3, 4 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України» від 24.03.1999 №551-XIV, військова дисципліна досягається шляхом особистої відповідальності кожного військовослужбовця за дотримання Військової присяги, виконання своїх обов'язків, вимог військових статутів, а також зобов'язує кожного військовослужбовця додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів, накази командирів.
Відповідно до наказу начальника НОМЕР_3 прикордонного загону від 30.11.2024 № 96-ОД «Про озброєння прикордонних нарядів»: пункт 4. «Службу у прикордонних нарядах (під час бойового чергування) нести із зарядженою зброєю, при цьому патрон у патронник не досилати.
Оцінюючи викладені докази, суд приходить до висновку, що останні узгоджуються між собою щодо часу, місця та обставин, вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, ставити їх під сумнів підстав немає, оскільки останні вказують на наявність в діях особи, що притягається до адміністративної відповідальності, складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 172-19 КУпАП, яке було вчинено в умовах воєнного періоду.
При накладенні стягнення за дане адміністративне правопорушення на ОСОБА_1 суд враховує вимоги, передбачені ст. 22, 23 та 33 КУпАП, а саме: характер вчиненого правопорушення, особу винного, ступінь його вини та обставини, що пом'якшують відповідальність.
Статтею 23 КУпАПпередбачено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Малозначним є правопорушення, яке не становить великої суспільної шкідливості й не завдало значних збитків державним або суспільним інтересам або безпосередньо громадянам. Європейський суд з прав людини в своєму рішенні "Ісмаїлов проти Росії" від 6 листопада 2008 року зазначив, що згідно з принципом верховенства права - однією з підвалин демократичного суспільства, який закріплений в усіх статтях ЄКПЛ, при розгляді справи та призначенні стягнення потрібно досягти справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав особи, щоб під час відповідного втручання був дотриманий принцип законності і воно не було свавільним, тобто стягнення повинне бути пропорційним, воно має відповідати тяжкості скоєного правопорушення, а також його наслідкам.
Так, під час розгляду справи встановлено, що від дій ОСОБА_1 суттєвої шкоди суспільним інтересам не заподіяно та тяжких наслідків не настало, матеріальних збитків не завдано, до адміністративної відповідальності останній не притягався, постраждалі особи відсутні.
Також суд враховує дані, що характеризують особу ОСОБА_1 , який відповідно до службової характеристики зарекомендував себе як дисциплінований, обов'язки виконує з відповідальністю, на зауваження реагує, зброю та озброєння знає на доброму рівні, військові статути знає та користується ними у військовій службі, здатний вирішувати організаційні завдання, не схильний до конфліктів.
Враховуючи викладене та сукупність даних про особу ОСОБА_1 який вперше притягується до адміністративної відповідальності, провину визнав повністю, щиро розкаявся, на даний час проходить військову службу, обставин що обтяжують покарання не встановлено, відсутність постраждалих, відшкодування вартості відстріляного патрону, суд дійшов висновку, що скоєне ним правопорушення є малозначним та вважає за можливе у даному конкретному випадку, відповідно до ст. 22 КУпАП, звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності, обмежившись усним зауваженням.
Відповідно до ч. 2 ст. 284 КУпАП постанова про закриття справи виноситься при оголошенні усного зауваження, передачі матеріалів на розгляд громадської організації чи трудового колективу або передачі їх прокурору, органу досудового розслідування, а також при наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу.
На переконання судді, застосування такого заходу, як усне зауваження, буде необхідним та достатнім для досягнення визначеної ст. 23 КУпАП мети - виховного впливу та запобіганню вчиненню нових правопорушень.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 22, 23, 33, 172-19, 250-252, 280, 283, 284 КУпАП, -
постановив:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с. Запруддя, Камінь-Каширського району Волинської області, проживаючого: АДРЕСА_1 , працюючого - військова частина НОМЕР_1 , начальник відділення вогневої підтримки ІНФОРМАЦІЯ_3 (з місцем дислокації АДРЕСА_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП- НОМЕР_2 на підставі ст. 22 КУпАП звільнити від адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 172-19 КУпАП за малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення та обмежитись усним зауваженням.
Провадження у справі щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 закрити на підставі ч. 2 ст. 284 КУпАП.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 (десяти) днів з дня винесення постанови.
У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
СуддяВ. Е. Дорошинська