Ухвала від 30.10.2025 по справі 463/9818/25

Справа №463/9818/25

Провадження №1-кс/463/9381/25

УХВАЛА

про тимчасовий доступ до речей і документів

30 жовтня 2025 року місто Львів

Слідча суддя Личаківського районного суду м. Львова ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання прокурора відділу організації діяльності прокурора у провадженні у справах про адміністративні правопорушення Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_3 , про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей та документів у матеріалах досудового розслідування, внесених до Єдиного реєстру досудових розслідувань за№ 42025142400000062 від 01.07.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 425 КК України,

встановила:

прокурор відділу організації діяльності прокурора у провадженні у справах про адміністративні правопорушення Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням у матеріалах досудового розслідування, внесених до Єдиного реєстру досудових розслідувань за№ 42025142400000062 від 01.07.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 425 КК України, про надання слідчому Першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Львові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові ОСОБА_4 та прокурорам відділу організації діяльності прокурора у провадженні у справах про адміністративні правопорушення Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_3 та ОСОБА_5 тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні № 42025142400000062 від 01.07.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 425 КК України з наданням можливості ознайомитися з ними та здійснення їх огляду, копіювання або вилучення оригіналів документів, які перебувають у володінні Комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Дрогобицької міської ради, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , а саме до: оригіналів документів щодо проходження медичного огляду протягом 2024-2025 років на стан алкогольного та (або) наркотичного сп'яніння військовослужбовців військових частин НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 , НОМЕР_6 та НОМЕР_7 та інших; документів (журналів) в який є інформація про осіб, які скеровували вищевказаних військовослужбовців для проходження медичного огляду на стан алкогольного та (або) наркотичного сп'яніння та отримали висновки таких медичних оглядів; інших документів щодо проходження вищевказаними військовослужбовцями медичного огляду на стан алкогольного та (або) наркотичного сп'яніння.

В обґрунтування клопотання прокурор відділу організації діяльності прокурора у провадженні у справах про адміністративні правопорушення Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_3 зазначив, що слідчими Першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Львові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42025142400000062 від 01.07.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 425 КК України.

Процесуальне керівництво у вказаному кримінальному провадженні здійснюється прокурорами Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону.

Досудовим розслідуванням встановлено, що військові посадові особи військових частин НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 , НОМЕР_6 та НОМЕР_7 та інших скеровували до Комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Дрогобицької міської ради військовослужбовців з метою перевірки їх на предмет алкогольного та (або) наркотичного сп'яніння та після встановлення факту перебування останніх в стані алкогольного та (або) наркотичного сп'яніння не притягували їх до адміністративної відповідальності, як наслідок останнім здійснювались виплати грошового забезпечення відповідно до «Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам», затвердженої наказом ІНФОРМАЦІЯ_2 від 11.06.2008 №260.

Так, відповідно до п.п. 7 п. 1 Наказу ІНФОРМАЦІЯ_2 від 30.04.2017 №233 «Про заходи щодо попередження пияцтва у Збройних Силах України», у разі виявлення фактів розпивання алкогольних напоїв військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, командири військових частини зобов'язані складати відносно них протоколи про вчинення військового адміністративного правопорушення та направляти їх (протоколи) до відповідного суду.

Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції здійснюється у порядку визначеному ст. 266-1 КУпАП.

Механізм складання протоколів про військові адміністративні правопорушення щодо військовослужбовців Збройних Сил України та ІНФОРМАЦІЯ_3 , військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів у Збройних Силах України та ІНФОРМАЦІЯ_4 , які вчинили військові адміністративні правопорушення встановлений Інструкцією зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженою Наказом ІНФОРМАЦІЯ_5 від 23.10.2021 №329.

Відповідно до п. 5 «Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам», затвердженої наказом ІНФОРМАЦІЯ_2 від 11.06.2008 №260 військовослужбовцям щомісячні премії не виплачуються у випадку вживання алкогольних напоїв (наркотичних речовин) на території військової частини як у службовий, так і в позаслужбовий час, прибуття на службу в нетверезому стані (у стані наркотичного сп'яніння) - за місяць, у якому здійснено таке порушення.

Окрім того, згідно п.п. 9.8 п. 9 окремого доручення ІНФОРМАЦІЯ_2 № 219 з 29 від 23.06.2022 до наказів про виплату додаткової винагороди в розмірі 100 000 грн. або 30 000 грн. не включати військовослужбовців, які вживали алкогольні напої (наркотичні та психотропні речовини) на території військової частини як у службовий, так і в позаслужбовий час, прибували на службу та/або виконували обов'язки військової служби в нетверезому стані (у стані наркотичного сп'яніння) - за місяць, у якому здійснено таке порушення, оголошеного наказом командира (начальника).

Разом з тим, посадовими особами військових частин НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 , НОМЕР_6 та НОМЕР_7 та інших, протягом 2024-2025 років не складались протоколи про військовій адміністративні правопорушення, передбачені ст. 172-20 КУпАП відносно військовослужбовців зазначених військових частин.

Таким чином, військові посадові особи військових частин НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 , НОМЕР_6 та НОМЕР_7 та інших, в умовах воєнного стану, внаслідок недбалого ставлення до виконання військовою службовою особою дій, які вона за своїми службовими обов'язками повинна була виконати, допустили непритягнення військовослужбовців до адміністративної відповідальності за ст. 172-20 КУпАП, що призвело до безпідставних виплат премії та додаткової грошової винагороди вказаним військовослужбовцям на суму близько 400 тис. грн. та заподіяло шкоди інтересам держави.

З метою отримання відомостей, які мають значення для досудового розслідування, встановлення осіб, причетних до вчинюваного злочину, необхідно отримати тимчасовий доступ до документів, а саме до оригіналів документів щодо проходження медичного огляду на стан алкогольного та (або) наркотичного сп'яніння військовослужбовців військових частин НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 , НОМЕР_6 та НОМЕР_7 та інших, а також документів (журналів) в яких наявна інформація про осіб, які скеровували військовослужбовців для проходження медичного огляду на стан алкогольного та (або) наркотичного сп'яніння та отримали висновки таких медичних оглядів.

Встановлено, що вказана інформація знаходиться у володінні Комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Дрогобицької міської ради, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

Прокурор відділу організації діяльності прокурора у провадженні у справах про адміністративні правопорушення Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_3 у судове засідання не прибув, у поданому клопотання просили справу слухати у його відсутності.

Беручи до уваги положення ст. 22, 26 КПК України, які визначають, що сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, передбачені цим Кодексом, слідчий суддя вважає за можливе розгляд клопотання про надання дозволу на тимчасовий доступ до документів проводити за їх відсутності.

Згідно з ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.

З урахуванням клопотання прокурора, зважаючи на вимоги ч. 2 ст. 163 КПК України, вважаю можливим розглядати клопотання без виклику представника особи, у володінні якого можуть знаходитись речі та документи, дозвіл на тимчасовий доступ до яких з можливістю вилучення їх копій просить прокурор.

Дослідивши матеріали клопотання, приходжу до висновку, що клопотання підлягає до задоволення з наступних підстав.

За змістом закону тимчасовий доступ до речей і документів - це один із видів забезпечення кримінального провадження. Застосування такого заходу не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що: 1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування цього заходу забезпечення кримінального провадження; 2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; 3) може бути виконано завдання, для досягнення якого слідчий, прокурор звернувся із клопотанням.

З долученого до матеріалів справи витягу з ЄРДР вбачається, що кримінальне провадження № 42025142400000062 від 01.07.2025 розпочате за фактом того, що військові посадові особи військових частин НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 , НОМЕР_6 та НОМЕР_7 та інших скеровували до Комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Дрогобицької міської ради військовослужбовців з метою перевірки їх на предмет алкогольного та (або) наркотичного сп'яніння та після встановлення факту перебування останніх в стані алкогольного та (або) наркотичного сп'яніння не притягували їх до адміністративної відповідальності, як наслідок останнім здійснювались виплати грошового забезпечення відповідно до «Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам», затвердженої наказом ІНФОРМАЦІЯ_2 від 11.06.2008 №260.

З матеріалів клопотання вбачається, що в ході досудового розслідування виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до речей і документів у кримінальному провадженні № 42025142400000062 від 01.07.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 425 КК України з наданням можливості ознайомитися з ними та здійснення їх огляду, копіювання або вилучення оригіналів документів, які перебувають у володінні Комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Дрогобицької міської ради, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

Як на правову підставу застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді тимчасового доступу до оригіналів документів щодо проходження медичного огляду протягом 2024-2025 років на стан алкогольного та (або) наркотичного сп'яніння військовослужбовців військових частин НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 , НОМЕР_6 та НОМЕР_7 та інших, прокурор покликався на ст. 159-164 КПК України, та необхідність встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, у зв'язку з чим виникла потреба в тимчасовому доступі до документів, які перебувають у володінні Комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Дрогобицької міської ради.

Зі змісту ст. 159 КПК України вбачається, що тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення.

Відповідно до ч. 2 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Частиною 6 ст. 163 КПК України встановлено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Відповідно до положень ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать: 1) інформація, що знаходиться у володінні засобу масової інформації або журналіста і надана їм за умови нерозголошення авторства або джерела інформації; 2) відомості, які можуть становити лікарську таємницю; 3) відомості, які можуть становити таємницю вчинення нотаріальних дій; 4) конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю; 5) відомості, які можуть становити банківську таємницю; 6) особисте листування особи та інші записи особистого характеру; 7) інформація, яка знаходиться в операторів та провайдерів телекомунікацій, про зв'язок, абонента, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання тощо; 8) персональні дані особи, що знаходяться в її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних; 9) державна таємниця; 10) таємниця фінансового моніторингу.

Згідно з ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

Зважаючи на те, що органом досудового розслідування проводяться слідчі дії у кримінальному провадженні за ч. 4 ст. 425 КК України, враховуючи, що вчинення кримінального правопорушення має чітко окреслені часові межі та те, що відомості, які знаходяться у володінніКомунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Дрогобицької міської ради, дозвіл на тимчасовий доступ до яких просить надати прокурор, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у матеріалах досудового розслідування№42025142400000062 від 01.07.2025, містять охоронювану законом таємницю, а іншими способами довести обставини вчинення даного кримінального правопорушення неможливо, тому, за наведених обставин, вважаю, що клопотання підставне, та його слід задовольнити.

Керуючись ст. 131, 132, 159-164, 309 КПК України, слідча суддя

постановила:

Клопотання прокурора відділу організації діяльності прокурора у провадженні у справах про адміністративні правопорушення Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_3 задовольнити.

Надати слідчому Першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Львові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові ОСОБА_4 та прокурорам відділу організації діяльності прокурора у провадженні у справах про адміністративні правопорушення Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_3 та ОСОБА_5 тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні № 42025142400000062 від 01.07.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 425 КК України з наданням можливості ознайомитися з ними та здійснення їх огляду, копіювання або вилучення оригіналів документів, які перебувають у володінні Комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Дрогобицької міської ради, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , а саме до: - оригіналів документів щодо проходження медичного огляду протягом 2024-2025 років на стан алкогольного та (або) наркотичного сп'яніння військовослужбовців військових частин НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 , НОМЕР_6 та НОМЕР_7 та інших;

- документів (журналів) в який є інформація про осіб, які скеровували вищевказаних військовослужбовців для проходження медичного огляду на стан алкогольного та (або) наркотичного сп'яніння та отримали висновки таких медичних оглядів;

- інших документів щодо проходження вищевказаними військовослужбовцями медичного огляду на стан алкогольного та (або) наркотичного сп'яніння.

Строк дії ухвали - два місяці з дня її постановлення.

У разі невиконання даної ухвали, відповідно до ч. 1 ст. 166 КПК України слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала остаточна та оскарженню не підлягає, заперечення на ухвалу можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді та включені до апеляційної скарги на судове рішення.

Слідча суддя ОСОБА_1