Справа № 387/1393/25
Номер провадження по справі 3/387/758/25
30 жовтня 2025 року селище Добровеличківка
Добровеличківський районний суд Кіровоградської області у складі:
головуючого судді Солоненко Т. В.
за участі секретаря судового засідання Косюг І.В.
прокурора Дульдієра Ю.С.
особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1
розглянувши справи про адміністративні правопорушення, які надійшли з Національної поліції України Кіровоградського Управління Департаменту внутрішньої безпеки відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Піщаний Брід Добровеличківського району Кіровоградської області, жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, ідентифікаційний номер в матеріалах справи відсутній,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП,
На розгляд Добровеличківського суду Кіровоградської області з Національної поліції України Кіровоградського Управління Департаменту внутрішньої безпеки надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , а саме:
- на підставі протоколу про адміністративне правопорушення №421/25 від 25.08.2025 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. В результаті реєстрації в автоматизованій системі документообігу суду справі присвоєно єдиний унікальний номер 387/1393/25, номер провадження 3/387/758/25;
- на підставі протоколу про адміністративне правопорушення №422/25 від 25.08.2025 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. В результаті реєстрації в автоматизованій системі документообігу суду справі присвоєно єдиний унікальний номер 387/1394/25, номер провадження 3/387/759/25.
Відповідно до ст. 36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
З огляду на викладене, суд вважає за необхідне об'єднати зазначені вище адміністративні матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП в одне провадження, присвоївши єдиний номер 387/1393/25, номер провадження 3/387/758/25.
За змістом протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №421/25 від 25.08.2025, ОСОБА_1 , будучи депутатом Піщанобрідської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області восьмого скликання, відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія цього Закону, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (не пізніше 31.01.2024), а саме, лише о 11 год. 22 хв. 25.03.2024 подав на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст.172-6 КУпАП.
За змістом протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №422/25 від 25.08.2025, ОСОБА_1 , будучи депутатом Піщанобрідської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області восьмого скликання, відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія цього Закону, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (не пізніше 31.01.2024), а саме, лише о 11 год. 08 хв. 25.03.2024 подав на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст.172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненому адміністративному правопорушенні визнав повністю, щиро розкаявся та підтвердив обставини викладені в протоколі про адміністративне правопорушення. Додатково пояснив, що несвоєчасно подав декларації у зв'язку із завантаженістю на роботі.
Прокурор Дульдієр Ю.С. в судовому засіданні обставини викладені в протоколі про вчинення адміністративного правопорушення підтримав, зазначивши про наявність в діях ОСОБА_1 ознак діянь передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та просив застосувати адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1700 гривень.
Суд заслухав пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, прокурора, дослідив матеріали справи, дійшов до таких висновків.
Відповідно до ст. 245 КпАП України, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.
Відповідно до положень ст. 280 КпАП України, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За змістом ст. 252 КпАП України, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ст. 251 КпАП України, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інших обставин справи, що мають значення для її правильного вирішення. Ці фактичні дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
На підставі ч. 1 ст. 1 Закону України "Про запобігання корупції", корупційне правопорушення діяння, що містить ознаки корупції, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Згідно з ч. 1 ст. 172-6 КпАП України, відповідальність за вказаною статтею настає за умови не своєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до рішення сьомої сесії восьмого скликання Піщанобрідської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області №380 від 23.04.2021 вирішено визнати повноваження депутатів Піщанобрідської сільської ради восьмого скликання, обраних 28.03.2021, ОСОБА_1 .
Згідно повідомлення від 04.02.2022 ОСОБА_1 було повідомлено про необхідність подати в електронному вигляді річні декларації за 2021 рік про майновий стан і доходи до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином, ОСОБА_1 маючи статус депутата Піщанобрідської сільської ради Новоукраїнського району Кіроовградської області був суб'єктом відповідно до п.п. "5" п.1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції", на якого поширюється дія зазначеного закону і він зобов'язаний виконувати вимоги Закону, в тому числі зазначені у ст.45 Закону України "Про запобігання корупції".
Відповідно до пп. 1 п. 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування затвердженого Наказом Національного агентства від 23.07.2021 № 449/21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.07.2021 за №987/36609, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Відповідно до пп. 2 п. 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування затвердженого Наказом Національного агентства від 23.07.2021 № 449/21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.07.2021 за №987/36609, декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності.
Підпунктом "б" п.1 ч.1 ст.3 Закону України "Про запобіганнякорупції" визначено, що суб'єктами, на яких поширюються дія цього Закону, є народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.
Отже, ОСОБА_1 відноситься до суб'єктів, на яких поширюється дія цього Закону.
Згідно зі статтею 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (надалі - Декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX Законом України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» від 3 березня 2022 року № 2115-IX було призупинено кампанію декларування в Україні.
З 12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави в умовах воєнного стану», яким установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
У період з 12 жовтня 2023 року до 31 січня 2024 року в Україні тривав період декларування. Упродовж цього часу суб'єкти декларування повинні подати щорічну декларацію за 2021, 2022 рік та декларації про звільнення за 2022, 2023 роки (якщо обов'язок подання декларації настав до 11 жовтня 2023 року включно).
Таким чином, ОСОБА_1 був зобов'язаний подати декларації особи, уповноваженим на виконання функцій держави або місцевого самоврядування до 00 год. 00 хв. 31.01.2024 року.
Як вбачається із матеріалів справи, ОСОБА_1 було ознайомлено з вимогами чинного законодавства щодо заповнення електронної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, термін її подання, а також роз'яснено наслідки та відповідальність за несвоєчасне або неподання декларації.
Проте, всупереч чинного законодавства та в порушення строку, встановленого для подання електронної декларації на сайт НАЗК, ОСОБА_1 подав декларації особи, уповноваженого на виконанням функцій держави або місцевого самоврядування 25.03.2024. Вказане підтверджується копіями роздруківок з сайту НАЗК (а.с. 12-14).
При цьому, судом не встановлено поважних причин, які б перешкоджали ОСОБА_1 своєчасно подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 та 2022 роки.
Частина 1 ст.172-6 КпАП України передбачає відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно дочастин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобіганн якорупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Суд зазначає, що згідно з ч. 4 ст. 38 КпАП України адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Датою виявлення адміністративного правопорушення є дата зібрання матеріалів та закінчення проведення повної перевірки обставин несвоєчасного подання декларації, тобто 25.08.2025.
Таким чином, враховуючи всі обставини справи, а також наявні у справі докази, суд вважає, що подія та склад адміністративних правопорушень передбачених ч.1 ст.172-6 КпАП України доведені повністю.
Відповідно до статті 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Таким чином, суд оцінив вищезазначені докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності та дійшов до висновку, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави.
При накладенні стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
Обставина, що пом'якшує відповідальність, щире каяття. Обставини, що обтяжують відповідальність, судом не встановлено.
Отже, враховуючи характер та ступінь суспільної небезпечності вчиненого адміністративного правопорушення, ставлення винного до вчиненого правопорушення, а також те, що ОСОБА_1 щиро розкаявся, вину визнав та вперше притягується до адміністративної відповідальності, суд вважає, що для попередження вчинення правопорушень в майбутньому на нього слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 гривень 00 копійок.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
На підставі викладеного, керуючись ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції", ст.ст 36, 40-1, 172-6, 251,252, 276, 283-285, 294 КУпАП, суд,
На підставі ч. 2 ст. 36 КУпАП об'єднати справи про адміністративні правопорушення за №387/1393/25 провадження № 3/387/758/25, № 387/1394/25 провадження № 3/387/759/25 в одне провадження та присвоїти їм єдиний номер 387/1393/25, номер провадження 387/758/25.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень передбачених передбачених ч. 1 ст. 172-6 КпАП України та призначити адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 (одна тисяча) гривень 00 копійок: (отримувач коштів : ГУК у Кіров.обл./тг Добровел/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ): 37918230, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA528999980313020106000011503, код класифікації доходів бюджету 21081100).
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок за розгляд справи про адміністративне правопорушення: (отримувач коштів: ГУК у місті Києві/місто Київ/22030106, код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106) .
Роз'яснити ОСОБА_1 , що у відповідності до ст.ст. 307, 308 КУпАП, штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня отримання копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається в порядку примусового виконання та з правопорушника підлягає стягненню подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з дня набрання постановою законної сили.
Постанова суду може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду на протязі 10 днів з дня її винесення, шляхом подачі апеляційної скарги через Добровеличківський районний суд Кіровоградської області.
Суддя Таїсія СОЛОНЕНКО