Рішення від 28.10.2025 по справі 559/4316/25

Справа № 559/4316/25

Провадження № 2-а/559/88/2025

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2025 року м. Дубно

Дубенський міськрайонний суд Рівненської області

в складі головуючого судді Макеєва С.В.

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 про визнання протиправною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

І. Стислий виклад позицій сторін.

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 про визнання протиправною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення№1/935 від 01.09.2025 по справі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст. 210-1 КУпАП.

В обґрунтування позову вказує, що розгляд справи про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП - 01 вересня 2025 року фактично відбувся без його участі як особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, з порушенням прав, визначених ст.268 КУпАП. Відтак, відповідач по справі, розглядаючи справу про адміністративне правопорушення у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не забезпечив можливості реалізації ним прав, передбачених ст.268 КУпАП. Він не був належним чином повідомлений про розгляд справи про адміністративне правопорушення, що істотно впливає на фактичну можливість особи передбачені ст.268 КУпАП права з метою всебічного з'ясування обставин справи. Постанова про адміністративне правопорушення була винесена в день складання протоколу про адміністративне правопорушення - 01 вересня 2025 року. Факт несвоєчасного повідомлення або неповідомлення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, про час і місце розгляду справи про адміністративне правопорушення є підставою для визнання постанови у справі про адміністративне правопорушення неправомірною як такої, що винесена з порушенням встановленої процедури. Як наслідок, його позбавлено прав, передбачених КУпАП, зокрема, бути присутнім під час розгляду справи, надавати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання, мати професійну правову допомогу.

Копія оскаржуваної постанови йому була надіслана поштовим відправленням 23.09.2025 року, яку він отримав 26 вересня 2025 року.

Просить визнати оскаржувану постанову протиправною та скасувати.

Відповідачем - начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 подано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, зокрема, наступне. Згідно з відомостями АІКС “Оберіг» 02.10.2008 року відповідно до протоколу № 1с військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_1 визнаний непридатним в мирний час, обмежено придатним у воєнний час, а отже у нього був обов'язок повторно пройти медичний огляд для визначення придатності до військової служби у відповідності до вимог пункту 2 Розділу II Прикінцевих та перехідних положень Закону України ''Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» від 21 березня 2024 року № 3621-ІХ. Під час проведення перевірки оператором АІКС “Оберіг» персональних та облікових даних військовозобов'язаного ОСОБА_1 22.08.2025 у відповідному реєстрі було виявлено, що ОСОБА_1 не звернувся до територіального центру комплектування та соціальної підтримки " або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду та не пройшов до 5 червня 2025 року повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Таким чином, своїми неправомірними діями ОСОБА_1 порушив пункт 2 Розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» від 21 березня 2024 року № 3621-ІХ, що тягне за собою відповідальність згідно з частиною 2 статті 26 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

28.08.2025 року Позивач ОСОБА_1 самостійно з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_2 . У зв'язку із порушенням вимог пункту 2 Розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» від 21 березня 2024 року № 3621-1Х, відносно позивача ОСОБА_1 складено Протокол про адміністративне правопорушення від 28.08.2025 року №711 за фактом непроходжения повторного медичного огляду до 5 червня 2025 року з метою визначення придатності до військової служби. Під час складання протоколу №711 від 28.08.2025 ОСОБА_1 було роз'яснено його права, передбачені статтею 268 КУпАП, у тому числі право на надання пояснень, подання доказів та участь у розгляді справи. Проте, Позивач ОСОБА_1 відмовився від підписання Протоколу № 711 від 28.08.2025 в присутності свідків: громадянина ОСОБА_4 та громадянина ОСОБА_5 . Водночас, із Протоколу №711 від 28.08.2025 вбачається, що позивач власноручно надав письмові пояснення, у яких зазначив, що “його ніхто не повідомив, що потрібно пройти військово-лікарську комісію». Цей запис свідчить, що позивач був ознайомлений зі змістом Протоколу №711 від 28.08.2025, обставинами правопорушення та суттю пред'явлених йому вимог, адже надав змістовне пояснення по суті. Отже, фактичне ознайомлення з Протоколом № 711 від 28.08.2025 мало місце, навіть попри формальну відмову від підпису. Відмова від підпису не є доказом того, що військовозобов'язаний не ознайомився із документом, а лише демонструє його власну позицію уникнути відповідальності. Також, ОСОБА_1 було проінформовано, що розгляд Протоколу про адміністративне правопорушення від 28.08.2025 року №711 відбудеться 01.09.2025 року о 17 годині 15 хвилин у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_1 , кабінет № 3. Від другого примірника Протоколу №711 від 28.08.2025 під особистий підпис Позивач ОСОБА_1 відмовився. Таким чином, складання протоколу та винесення оскарженої постанови відбувалось згідно вимог законодавства. Зважаючи на наведене, просив у задоволенні позову відмовити.

Позивачем подано відповідь на відзив, де зазначено, що про наявність протокола про адміністративне правопорушення відносно нього від 01 вересня 2025 року№711 він вперше дізнався, ознайомившись із постановою про накладення адміністративного стягнення. Про наявність протокола про адміністративне правопорушення від 28.08.2025 №711 не знав ні він, ні особа, яка складала постанову про накладення на нього адміністративного стягнення 01.09.2025, оскільки в постанові зазначений протокол від 01.09.2025. Складати протокол про адміністративне правопорушення ні 28.08.2025, ні 01.09.2025 у відповідача по справі підстав не було. Не дотримання відповідачем процедурних приписів законодавства про адміністративні правопорушення, передбачених, зокрема, статтями 254, 278 КУпАП, тягне недоведеність з боку суб'єкта владних повноважень правомірності оскаржуваної у цій справі постанови.

ІІ. Заяви, клопотання та інші процесуальні дії у справі

Ухвалою суду від 07.10.2025 відкрито провадження у справі та ухвалено проводити розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Ухвалою суду від 15.10.2025 продовжено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву до 28.10.2025.

ІІІ. Фактичні обставини, встановлені судом.

Судом встановлено, що відносно ОСОБА_1 28.08.2025 року складено Протокол про адміністративне правопорушення №711 по факту не звернення до ТЦК та СП або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду, та не пройшов до 05.06.2025 повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби, у відповідності до вимог пункту 2 Розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» від 21 березня 2024 року. Така бездіяльність ОСОБА_1 становить склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП.

В протоколі про адміністративне правопорушення від 28.08.2025 року №711 вказано, що розгляд справи відбудеться 01.09.2025 о 17:15. В поясненнях до протоколу ОСОБА_1 написа, що по повістках з'являвся вчасно, ніхто йому не сказав, що потрібно пройти ВЛК, тому з протоколом не згідний.

01.09.2025 року винесено Постанову №1/935 по справі про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 3 статті 210-1 КУпАП та постановлено накласти штраф у сумі 17000 гривень.

IV. Норми права, які застосував суд.

Відповідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Порядок притягнення осіб до адміністративної відповідальності встановлений Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Згідно до ч.1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

За ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

За приписами ст. 77 КАС України, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.

Статтею 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно ст. 251 КУпАП, доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь - які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків та показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху.

Статтею 252 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

За ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби здійснюється на підставі Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Відповідно до Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», введено в Україні воєнний стан із 05 год 30 хв 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який продовжувався і триває дотепер.

Згідно Указу Президента України від 24.02.2022 року № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» оголошено загальну мобілізацію.

Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.

Відповідно до ст. 22 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни України зобов'язані зокрема, проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.

Згідно з ч.10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:

- уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки;

- прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів;

- проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно;

- проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі.

Відповідно до вимог пункту 2 Розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» від 21 березня 2024 року, громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов'язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов'язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані та резервісти Служби безпеки України - до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів України - до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.

Згідно зі ст. 42 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та пункту 19 Порядку №1487 громадяни України, винні в порушенні правил військового обліку громадян України, а також у вчиненні інших порушень законодавства про військовий обов'язок і військову службу, несуть відповідальність згідно із законом.

У відповідності до положень ст. 235 КУпАП Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).

Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

V. Мотивована оцінка і висновки суду.

Факт непроходження вчасно ВЛК позивач не заперечує, зокрема в поясненнях до протоколу вказав, що не пройшов ВЛК оскільки його про це не повідомили. Попри відмову підписати протокол про адміністративне правопорушення, позивач надав у ньому свої пояснення. Позивач посилається на те, що відповідач не забезпечив його участі у розгляді справи про адміністративне правопорушення. Разом з тим, в позовній заяві позивач не навів жодних нових аргументів своєї невинуватості, крім його пояснень до протоколу, в яких вина не спростовується.

Отже, позов задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.77, 205, 241-246, 286, 268-271 КАС України, Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист», Конституцією України, суд, -

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову ОСОБА_1 до начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 про визнання протиправною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення №1/935 від 01.09.2025 у справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його підписання. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_5 , адреса: АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , електронна адреса: ІНФОРМАЦІЯ_6

Суддя С.В. Макеєв