07541, вул. Шевченків шлях, 30-А, м. Березань, Київська обл.
№ провадження 2-а/356/4/25
Справа № 356/847/25
29.10.2025 року Суддя Березанського міського суду Київської області Лялик Р.М., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення,
ОСОБА_1 звернувся до Березанського міського суду Київської області з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення.
Ухвалою Березанського міського суду Київської області від 29.09.2025 року вказаний адміністративний позов було залишено без руху, оскільки він не відповідав вимогам, закріпленим в ст. 161 КАС України та надано позивачу строк для усунення недоліків вказаної заяви не більше 10 (десяти) днів з дня отримання копії ухвали.
Копію зазначеної вище ухвали позивачу ОСОБА_1 було вручено 14.10.2025 року, що підтверджується рекомендованим поштовим повідомленням із відповідною відміткою.
Статтею 129 Конституції України однією із засад судочинства проголошено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Процесуальний порядок провадження в адміністративних справах визначається КАС України та іншими законами України, якими встановлюється зміст, форма, умови та гарантії реалізації процесуальних прав і обов'язків усіма суб'єктами цивільно-процесуальних правовідносин.
Відповідно до ч. 2 ст. 171 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Підставою залишення адміністративного позову без руху та винесення відповідної ухвали суду стало те, що позивачем не надано доказів, які б свідчили про отримання оскаржуваної постанови засобами поштового зв'язку 30.08.2025 року,
Разом з тим, позивачем протягом визначеного судом терміну належних дій щодо виконання ухвали Березанського міського суду Київської області від 29.09.2025 року вчинено не було.
Відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Згідно частини 5 ст. 169 КАС України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду не пізніше п'яти днів з дня її надходження або з дня закінчення строку на усунення недоліків.
Враховуючи, що недоліки поданої позовної заяви, вказані в ухвалі Березанського міського суду Київської області від 29.09.2025 року позивачем усунуті не були, позовна заява вважається неподаною та підлягає поверненню позивачу.
Керуючись ст. ст. 169, 171, 243, 248 КАС України,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення, - визнати неподаним та повернути позивачу разом з доданими до нього документами.
Повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню позивача до суду з подібним позовом після того, як перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення заяви.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом 15 (п'ятнадцяти) днів з дня її проголошення.
Суддя Р. М. Лялик