Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 286/3341/25
28 жовтня 2025 року м. Овруч
Суддя Овруцького районного суду Житомирської області Гришковець А.Л.,
із секретарем судового засідання Максимець О.В.,
з участю прокурора Дрогальчука О.С.,
особи, яка притягається до
адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Житомирській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого по АДРЕСА_1 , директора комунального підприємства «Овруч» Овруцької міської ради, за ч.1 ст.172-6 та ч.ч. 1,2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 , будучи у період з 01.03.2019 по теперішній час директором комунального підприємства «Овруч» Овруцької міської ради Житомирської області, та відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог частини 1 статті 45 Закону несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, яка уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021-2022 роки, чим порушив вимоги, передбачені чинним законодавством України, та вчинив адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, що передбачені ч.1 статті 172-6 КУпАП.
Так, розпорядженням Овруцького міського голови «Про призначення ОСОБА_1 на посаду директора КП «Овруч»» Овруцької міської ради Житомирської області» № 30-к від 28.02.2019 ОСОБА_1 призначено на посаду директора комунального підприємства «Овруч» Овруцької міської ради Житомирської області з 01.03.2019 на умовах контракту, укладеного 01.03.2019 на строк з 01.03.2019 по 28.02.2022, який неодноразово продовжувався, востаннє розпорядженням Овруцького міського голови № 23-к від 14.02.2025 «Про продовження терміну дії контракту, укладеного з директором комунального підприємства «Овруч» Овруцької міської ради Житомирської області ОСОБА_1 » з 01.03.2025 по 28.02.2026.
Згідно зі Статутом комунального підприємства «Овруч» Овруцької міської ради, затвердженого рішенням 40 сесії Овруцької міської ради 7 скликання № 2012 від 04.02.2020, комунальне підприємство «Овруч» Овруцької міської ради є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку із своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом, штампи, бланки, організаційної- розпорядчої документації, необхідні для організації своєї роботи (пункт 1.8).
Приписами статті 3 Закону визначено коло осіб, на яких поширює свою дію Закон України «Про запобігання корупції», зокрема підпунктом «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону, передбачено його розповсюдження на посадових осіб юридичних осіб публічного права.
Відповідно до частини першої статті 45 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції.
Отже, ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, у тому числі за ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Пунктом 5 частини 1 статті 12 Закону, передбачено, що Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.
Відповідно до Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом голови НАЗК від 23.07.2021 №449/21, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Згідно Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», було введено воєнний стан на усій території України, строк дії якого неодноразово продовжувався.
Відповідно до Роз'яснення НАЗК №4 від 07.03.2022 щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента, проведення перевірок), щорічна декларація, подається у період з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення чи скасування воєнного стану, до 00 годин 00 хвилин відповідного числа третього місяця від такого дня.
12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України № 3384-ІХ, "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", відповідно до якого відновлено електронне декларування та відкритий доступ (з урахуванням безпекових заходів) до реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Відповідно до Роз'яснень даного Закону особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Згідно даних публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021-2022 роки тільки 30.03.2024 о 21 год. 28 хв. та о 21 год. 36 хв. відповідно, тобто несвоєчасно.
Таким чином, директор комунального підприємства «Овруч» Овруцької міської ради Житомирської області ОСОБА_1 несвоєчасно без поважних причин подав декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 - 2022 роки поза межами встановлених строків (не пізніше 31.01.2024), а саме 30.03.2024, чим порушив вимоги ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» та вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 , будучи у період з 01.03.2019 по теперішній час директором комунального підприємства «Овруч» Овруцької міської ради Житомирської області, та відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, порушив вимоги ст. 28 вказаного Закону щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів.
Так, згідно контракту з директором комунального підприємства «Овруч» Овруцької міської ради Житомирської області ОСОБА_1 , керівник здійснює поточне (оперативне) керівництво підприємством, організовує його виробничо-господарську, соціально-побутову та іншу діяльність, забезпечує виконання завдань підприємства, передбачених законодавством, статутом і положеннями підприємства та цим контрактом (п. 6); має право діяти від імені підприємства, представляти його на всіх підприємствах, в установах та організаціях, розпоряджатися коштами підприємства, заохочувати та накладати стягнення на працівників відповідно до законодавства, в межах своєї компетенції видавати накази, доручення та інші акти, давати вказівки, обов'язкові для всіх підрозділів та працівників підприємства (п. 12); крім умов матеріального забезпечення, зазначених у контракті, керівнику можуть бути встановлені інші умови, що не заборонені законодавством (п. 19).
У відповідності до Колективного договору комунального підприємства «Овруч» Овруцької міської ради Житомирської області на 2021-2025 роки схваленого на загальних зборах членів трудового колективу 30 грудня 2020 року (протокол №9) адміністрація зобов'язана здійснювати преміювання керівних працівників, професіоналів, технічних службовців КП -Овруч» Овруцької міської ради Житомирської області згідно з Положеннями - Додатки № 12, 12-а, 12-6 (п. 5.17), за наявності фінансових можливостей, згідно наказу директора, надавати премії працівникам з нагоди святкових, професійних і пам'ятних дат відповідно до Положення - додаток №14 (п.5.18).
Положенням «Про преміювання працівників комунального підприємства «Овруч» Овруцької міської ради Житомирської області і додаток № 12) передбачено, що положення поширюється на штатних працівників КП «Овруч» Овруцької міської ради Житомирської області (п. 1.4), також передбачено виробниче і разове преміювання працівників КП «Овруч» Овруцької міської ради Житомирської області (п. 3.1), премії, що мають разовий характер, нараховуються за виконання працівником особливо важливої роботи, додаткових окремих завдань, а також з нагоди ювілейних дат працівників КП «Овруч» Овруцької міської ради Житомирської області та святкових дат (п. 3.3).
Положення «Про одноразове преміювання працівників КП «Овруч» Овруцької міської ради Житомирської області на 2021-2025 рр.» (додаток № 14) передбачає виплату одноразової премії всім категоріям працюючих (п.1) та виплачується зокрема з нагоди святкування Дня працівників житлово-комунального господарства (п. 1.3), розмір премії визначається директором підприємства, виходячи з фінансової можливості підприємства.
29.12.2023 директор КП «Овруч» Овруцької міської ради Житомирської області ОСОБА_1 видав та підписав наказ за № 109-Ф «Про надання премії до свята».
Вищевказаним наказом, з нагоди святкування Нового 2024 року, відповідно до Положень Колективного договору комунального підприємства «Овруч» Овруцької міської ради Житомирської області на 2021 - 2025 роки п. 5.18 (додаток 14) встановив премію працівникам комунального підприємства, зокрема собі особисто у розмірі 1500 грн. 00 коп.
15.03.2024 директор КП «Овруч» Овруцької міської ради Житомирської області ОСОБА_1 видав та підписав наказ за № 16-Ф «Про надання премії до свята».
Вищевказаним наказом, з нагоди святкування Дня працівників житлово-комунального господарства 2024 року, відповідно до Положень Колективного договору комунального підприємства «Овруч» Овруцької міської ради Житомирської області на 2021 - 2025 роки п. 5.18 (додаток 14) встановив премію працівникам комунального підприємства, зокрема собі особисто у розмірі 370 грн. 00 коп.
30.09.2024 директор КП «Овруч» Овруцької міської ради Житомирської області ОСОБА_1 видав та підписав наказ за № 70-Ф «Про надання грошової премії працівникам підприємства».
Вищевказаним наказом, ОСОБА_1 відповідно до Положень Колективного договору комунального підприємства «Овруч» Овруцької міської ради Житомирської області на 2021 - 2025 роки п. 5.17 (додаток 12, 12-б) за вересень 2024 року преміював працівників відділу обслуговування об'єктів освітлення та доріг, відділу «Саночистка», відділу «Загальне господарство», відділу «Збут» загальновиробничого відділу та апарату управління, зокрема себе особисто у розмірі 14% від посадового окладу.
31.12.2024 директор КП «Овруч» Овруцької міської ради Житомирської області ОСОБА_1 видав та підписав наказ за № 96-Ф «Про надання премії до свята».
Вищевказаним наказом, з нагоди святкування Нового 2025 року, відповідно до Положень Колективного договору комунального підприємства «Овруч» Овруцької міської ради Житомирської області на 2021 - 2025 роки п. 5.18 (додаток 14) встановив премію працівникам комунального підприємства, зокрема собі особисто у розмірі 5000 грн. 00 коп.
13.03.2025 директор КП «Овруч» Овруцької міської ради Житомирської області ОСОБА_1 видав та підписав наказ за № 14-Ф «Про надання премії до свята».
Вищевказаним наказом, з нагоди святкування Дня працівників житлово-комунального господарства 2025 року, відповідно до Положень Колективного договору комунального підприємства «Овруч» Овруцької міської ради Житомирської області на 2021 - 2025 роки п. 5.18 (додаток 14) встановив премію працівникам комунального підприємства, зокрема собі особисто у розмірі 1500 грн. 00 коп.
При підписанні вказаних наказів, ОСОБА_1 мав приватний інтерес, а саме поліпшення свого матеріального стану.
Таким чином, у ОСОБА_1 , перед видачою та підписанням вказаних наказів, виник реальний конфлікт інтересів, а саме суперечність між його приватним інтересом, обумовлений службовими повноваженнями, що полягав у встановленні преміювання у вигляді грошових коштів собі особисто та його посадовими повноваженнями, як директора комунального підприємства «Овруч» Овруцької міської ради Житомирської області, що вплинуло на його об'єктивність та неупередженість при підписанні наказу.
Пунктом 2.4 Методичних рекомендацій НАЗК щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, дотримання обмежень щодо запобігання корупції зазначено, що навіть за умови, що особа, маючи приватний інтерес, приймає об'єктивні та неупереджені рішення, вона вчиняє дії в умовах реального конфлікту інтересів.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.28 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно.
Згідно з п.3 ч.1 ст.28 вказаного Закону особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів.
З листа Овруцької міської ради Житомирської області вбачається, що директор комунального підприємства «Овруч» Овруцької міської ради Коростенського району Житомирської області ОСОБА_1 не звертався до Овруцької міської ради з повідомленням про виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів при виданні наказів щодо преміювання працівників підприємства, у тому числі - щодо преміювання самого себе. Також Овруцькою міською радою не надавалось погодження на преміювання директора КП «Овруч» у межах зазначених у листі наказів.
Таким чином, директор КП «Овруч» Овруцької міської ради ОСОБА_1 не вжив заходів щодо недопущення виникнення реального конфлікту інтересів та не повідомив визначений Законом орган - Овруцьку міську раду про наявність у нього реального конфлікту інтересів, який виник перед підписанням наказів:
«Про надання премії до св'ята» від 29.12.2023 за № 109-Ф, яким встановив премію працівникам комунального підприємства, зокрема собі особисто у розмірі 1500 грн. 00 коп.;
«Про надання премії до св'ята» від 15.03.2024 за № 16-Ф, яким встановив премію працівникам комунального підприємства, зокрема собі особисто у розмірі 370 грн. 00 коп.;
«Про надання грошової премії працівникам підприємства» від 30.09.2024 за № 70-Ф, яким встановив премію працівникам комунального підприємства, зокрема собі особисто у розмірі 14% від посадового окладу;
«Про надання премії до св'ята» від 31.12.2024 за № 96-Ф, яким встановив премію працівникам комунального підприємства, зокрема собі особисто у розмірі 5000 грн. 00 коп.;
«Про надання премії до св'ята» від 13.03.2025 за № 14-Ф, яким встановив премію працівникам комунального підприємства, зокрема собі особисто у розмірі 1500 грн. 00 коп., чим порушив вимоги, передбачені п.2 ч.1 ст.28 Закону України «Про запобігання корупції» та вчинив адміністративні правопорушення, пов'язані із корупцією, відповідальність за які передбачена ч.1 ст. 172-7 КУпАП.
Крім того, директор КП «Овруч» Овруцької міської ради ОСОБА_1 не вжив заходів щодо недопущення виникнення реального конфлікту інтересів, видав і підписав в умовах реального конфлікту інтересів накази:
«Про надання премії до св'ята» від 29.12.2023 за № 109-Ф, яким встановив премію працівникам комунального підприємства, зокрема собі особисто у розмірі 1500 грн. 00 коп.;
«Про надання премії до св'ята» від 15.03.2024 за № 16-Ф, яким встановив премію працівникам комунального підприємства, зокрема собі особисто у розмірі 370 грн. 00 коп.;
«Про надання грошової премії працівникам підприємства» від 30.09.2023 за № 70-Ф, яким встановив премію працівникам комунального підприємства, зокрема собі особисто у розмірі 14% від посадового окладу;
«Про надання премії до св'ята» від 31.12.2024 за № 96-Ф, яким встановив премію працівникам комунального підприємства, зокрема собі особисто у розмірі 5000 грн. 00 коп.;
«Про надання премії до св'ята» від 13.03.2025 за № 14-Ф, яким встановив премію працівникам комунального підприємства, зокрема собі особисто у розмірі 1500 грн. 00 коп., чим порушив вимоги, передбачені п.3 ч.1 ст.28 Закону України «Про запобігання корупції» та вчинив адміністративні правопорушення, пов'язані із корупцією, відповідальність за які передбачена ч.2 ст. 172-7 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину визнав частково та пояснив, що несвоєчасно подав електронні декларації за 2021-2022 роки, оскільки не знав, що їх треба було подавати після відновлення декларування. В 2022 році внаслідок бомбардування було пошкоджено його житловий будинок, а тому в нього звичайно була знижена уважність. Він щиро розкаюється і просить врахувати, що він завжди подавав декларації вчасно.
Щодо наказів про преміювання, то він підписував їх в межах своїх повноважень, дотримувався чинного законодавства. Накази стосувалися всіх працівників, причому преміювання здійснювалося за рахунок власних коштів підприємства, а не за рахунок фінансування з бюджету.
Прокурор в судовому засіданні просив визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 та ч.ч. 2 ст.172-7 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Норма ч. 1 ст. 172-6 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідальність за ч.1 ст.172-7 КУпАП передбачена за неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів.
Норма ч.2 ст.172-7 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.
У примітці 2 до статті 172-7 КУпАП законодавець визначив, що у цій статті під реальним конфліктом інтересів слід розуміти суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання вказаних повноважень.
Згідно зі Статутом комунального підприємства «Овруч» Овруцької міської ради, затвердженого рішенням 40 сесії Овруцької міської ради 7 скликання № 2012 від 04.02.2020, комунальне підприємство «Овруч» Овруцької міської ради є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку із своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом, штампи, бланки, організаційної - розпорядчої документації, необхідні для організації своєї роботи (пункт 1.8).
Статтею 81 ЦК України визначено, що юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування. Згідно з статями 167 та 169 цього кодексу, держава та територіальні громади можуть створювати юридичні особи публічного права (державні підприємства, комунальні підприємства тощо) у випадках та в порядку, встановлених Конституцією України та законом.
Таким чином, державні та комунальні підприємства та інші юридичні особи, які створені розпорядчим актом Президента України, органу державної влади або органу місцевого самоврядування, є юридичними особами публічного права.
Відтак, відповідно до ст.81 Цивільного кодексу України комунальне підприємство «Овруч» Овруцької міської ради є юридичною особою публічного права.
Приписами статті 3 Закону визначено коло осіб, на яких поширює свою дію Закон України «Про запобігання корупції», зокрема підпунктом «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону, передбачено його розповсюдження на посадових осіб юридичних осіб публічного права.
Отже, ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, у тому числі за ч.1 ст. 172-6 , ч.ч. 1,2 ст. 172-7 КУпАП.
Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
В ч.1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» законодавець закріпив, що особи, зазначені у пунктах 1, 2 ч. 1 ст.3 цього Закону, зобов'язані:
1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів;
2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно;
3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів;
4) вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.
Згідно зі ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» реальний конфлікт інтересів - суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Приватний інтерес - це будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.
Потенційний конфлікт інтересів - наявність у особи приватного інтересу у сфері, в якій вона виконує свої службові чи представницькі повноваження, що може вплинути на об'єктивність чи неупередженість прийняття нею рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
За змістом ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновків експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи записів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні даних адміністративних правопорушень підтверджується дослідженими в судовому засіданні письмовими доказами, а саме: протоколами про адміністративні правопорушення № 456, 457, 458, 459, 460, 461, 462, 463, 464, 465, 466, 467 від 04.09.2025; паперовими копіями електронних декларацій ОСОБА_2 за 2021-2022 роки; копіями наказів, підписаних директором КП «Овруч» Овруцької міської ради Анатолієм Дубом, №109-Ф від 29.12.2023, №16-Ф від 15.03.2024, №70-Ф від 30.09.2024, №96-Ф від від 31.12.2024, №14-Ф від 13.03.2025; розпорядженням Овруцького міського голови «Про призначення ОСОБА_1 на посаду директора КП «Овруч» Овруцької міської ради Житомирської області» № 30-к від 28.02.2019; ознайомленням з обмеженнями Закону України «Про запобігання корупції» від 01.03.2019; контрактом з директором комунального підприєжмства «Овруч» Овруцької міської ради Житомирської області від 01.03.2019; розпорядженням Овруцького міського голови «Про продовження терміну дії контракту, укладеного з директором КП «Овруч» Овруцької міської ради Житомирської області» ОСОБА_1 № 56-к від 22.02.2021; додатковою угодою №1 до контракту, укладеного з директором КП «Овруч» Овруцької міської ради Житомирської області ОСОБА_1 від 01.03.2022; розпорядженням Овруцького міського голови «Про продовження терміну дії контракту, укладеного з директором КП «Овруч» Овруцької міської ради Житомирської області» ОСОБА_1 № 34-к від 24.02.2023; додатковою угодою №1 до контракту, укладеного з директором КП «Овруч» Овруцької міської ради Житомирської області ОСОБА_1 від 28.02.2023; додатковою угодою №3 до контракту, укладеного з директором КП «Овруч» Овруцької міської ради Житомирської області ОСОБА_1 від 26.06.2023; розпорядженням Овруцького міського голови «Про продовження терміну дії контракту, укладеного з директором КП «Овруч» Овруцької міської ради Житомирської області» ОСОБА_1 № 31-к від 14.02.2024; додатковою угодою №4 до контракту, укладеного з директором КП «Овруч» Овруцької міської ради Житомирської області ОСОБА_1 від 19.02.2024; розпорядженням Овруцького міського голови «Про продовження терміну дії контракту, укладеного з директором КП «Овруч» Овруцької міської ради Житомирської області» ОСОБА_1 № 23-к від 14.02.2025; додатковою угодою №5 до контракту, укладеного з директором КП «Овруч» Овруцької міської ради Житомирської області ОСОБА_1 від 14.02.2025; статутом комунального підприємства «Овруч» Овруцької міської ради Житомирської області; колективним договором КП «Овруч» Овруцької міської ради Житомирської області на 2021-2025 роки; положенням про преміювання працівників КП «Овруч» Овруцької міської ради Житомирської області; положенням про преміювання працівників КП «Овруч» Овруцької міської ради Житомирської області на 2021-2025 роки; положенням про одноразове преміювання працівників КП «Овруч» Овруцької міської ради Житомирської області на 2021-2025 роки; положенням про одноразове заохочування до ювілейних дат працівників КП «Овруч» Овруцької міської ради Житомирської області на 2021-2025 роки; листом Овруцького міського голови ОСОБА_3 ; письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 05.08.2025, а також рапортами оперуповноваженого УСР в Житомирській області Артема Здоренка.
Судом досліджено також інші документи, додані до протоколів: запити Управління стратегічних розслідувань в Житомирській області від 20.06.2025 та від 12.08.2025 про надання інформації; лист КП «Овруч» Овруцьбкої мівської Житомирської області №328 від 25.06.2025; супровідний лист в прокуратуру Житомирської області про погодження проектів протоколів про вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч. 1 ст. 172-6 та ч.ч. 1,2 ст. 172-7 КУпАП; супровідний лист з прокуратури Житомирської області про погодження проєктів протоколів про вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч. 1 ст. 172-6 та ч.ч. 1,2 ст. 172-7 КУпАП, рапорти оперуповноваженого УСР в Житомирській області Артема Здоренка, а також відомість розподілу виплат КП «Овруч».
Аналізуючи всі зібрані по справі докази в їх сукупності, суд вважає, що вина особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, повністю та об'єктивно знайшла своє підтвердження в ході судового засідання.
Дії особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, вірно кваліфікуються за ч.1 ст.172-6, ч.ч.1,2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, оскільки він несвоєчасно подав без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави, неповідомив у встановлених законом випадках та порядку про наявність у нього реального конфлікту інтересів та прийняв рішень в умовах реального конфлікту інтересів.
Посилання, особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 щодо джерела фінансування премій, суд не може покласти в основу рішення у справі, оскільки законодавець в ст. 3, ч.1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» не визначив одним із критеріїв відповідальності зазначені обставини.
Таким чином, за встановлених обставин та визначеного правового врегулювання, аналізуючи обставини справи та правові норми, що регулюють правовідносини, що склалися, суд приходить до висновку, що під час підготовки та підписання наказів у ОСОБА_1 був наявний приватний, а саме майновий інтерес. Між приватним інтересом ОСОБА_1 та його повноваженнями, як посадової особи юридичної особи публічного права, виникла суперечність, що має вплив на об'єктивність та неупередженість прийняття відповідних наказів. Така суперечність в розумінні Закону є реальним конфліктом інтересів. Суд відмічає, що навіть, коли особа приймає об'єктивні та неупереджені рішення, маючи приватний інтерес, вона вчиняє дії в умовах реального конфлікту інтересів.
Згідно ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Обставиною, яка пом'якшує відповідальність правопорушника у відповідності до ст. 34 КУпАП, є щире розкаяння.
Обставин, які обтяжують відповідальність правопорушника у відповідності до ст. 35 КУпАП, суддею не встановлено.
Згідно ст.36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
При визначенні виду адміністративного стягнення, суддя враховує характер вчинених правопорушень, особу порушника, який до адміністративної відповідальності притягається вперше, ступінь його вини, відсутність будь-якої шкоди, а також факт заподіяння йому шкоди пошкодженням житла внаслідок воєнних дій, та вважає за доцільне призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в межах санкції ч.1 ст. 172-6, ч.ч.1,2 ст. 172-7 КУпАП та відповідно до ст. 36 КУпАП остаточно накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах санкції ч.2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення у виді мінімального розміру штрафу.
Відповідно до статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, у випадку закінчення строків передбачених статтею 38 КУпАП.
Зважаючи, що на момент розгляду справи закінчились строки розгляду, передбачені ст. 38 КУпАП (2 роки з дня вчинення - 30.09.2023, протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №467 від 04.09.2025), провадження у справі в даній частині підлягає закриттю.
Згідно зі ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку покладено таке стягнення.
Керуючись ст. ст. 24, 33, 36, 40-1, 172-6, 172-7, 280, 283, 284, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 172-7 КУпАП (протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №467 від 04.09.2025), та провадження у справі в даній частині закрити у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи строку, передбаченого ст. 38 КУпАП.
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6, ч.ч.1,2 ст.172-7 КУпАП, і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто в сумі 3400 (три тисячі чотириста) гривень.
Реквізити для сплати штрафу: (отримувач: ГУК у Жит. обл./Житомир обл/21081300, код отримувача (код за ЄДРПОУ); 37976485, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), код класифікації доходів бюджету: 21081300; рахунок отримувача UA368999980313060149000006001.
Стягнути з ОСОБА_1 605,60 гривень судового збору.
Реквізити для сплати судового збору: (отримувач: ГУК у Жит. обл./ТГ м.Овруч 22030101, код ЄДРПОУ 37976485, код отримувача ЄДРПОУ: 899998, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), номер рахунку (стандарт IBAN): UA898999980313111206000006767, код класифікації доходів бюджету: 22030101).
Роз'яснити, що штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника, відповідно до ст. 308 КУпАП, стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
На постанову може бути подана апеляційна скарга протягом 10 днів з дня її винесення до Житомирського апеляційного суду через Овруцький районний суд.
Суддя: А. Л. Гришковець