Справа № 278/5500/25
Номер провадження 3/278/2557/25
Іменем України
29 жовтня 2025 року м. Житомир
Суддя Житомирського районного суду Житомирської області Мокрецький В.І., розглянувши матеріали, які надійшли з Житомирського військового інституту імені С.П. Корольова про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП,
встановив:
За приписами ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання щодо правильності складання протоколу та доданих до нього матеріалів.
Суд не в змозі розглянути дані матеріали з огляду на таке.
Відповідно до протоколу, ОСОБА_1 21 жовтня 2025 року близько 11 години, в умовах особливого періоду та воєнного стану, виконував обов'язки військової служби у місці дислокації підрозділу на території базового табору № НОМЕР_1 у АДРЕСА_1 , у нетверезому стані.
Диспозиція ч. 3 ст. 172-20 КУпАП передбачає відповідальність за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
У свою чергу, частина перша згаданої статті, зокрема, забороняє виконання військовослужбовцями обов'язків військової служби в нетверезому стані.
Автор протоколу доводить винуватість ОСОБА_1 у виконанні ним обов'язків військової служби у стані алкогольного сп'яніння медичною довідкою від 21.10.2025, яка видана начальником медичної служби ОСОБА_2 , з якої вбачається, що ОСОБА_1 на момент огляду перебував із залишковими ознаками алкогольного сп'яніння, а саме легким похитуванням, почервонінням склер, запахом алкоголю з ротової порожнини.
Водночас перевірка військовослужбовців щодо алкогольного сп'яніння та порядок проведення даної процедури передбачені ст. 266-1 КУпАП та Постановою Кабінету Міністрів України №32 від 12.01.2024 «Про затвердження Порядку направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду».
Так, за приписами ч. 2 ст. 266-1 КУпАП огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.
Згідно з ч. 4 згаданої статті у разі незгоди військовозобов'язаного та резервіста під час проходження зборів, а також військовослужбовця Збройних Сил України на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
З огляду на викладене, медична довідка не є належним доказом на підтвердження стану алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 , будь-яких інших доказів на підтвердження винуватості як то медичний восновок, показання газоаналізатора, автором протоколу не нанадно.
Окрім того, у справі відсутні докази того, що ОСОБА_2 уповноважена проводити огляд військовослужбовця на визначення стану алкогольного спяніння.
Частиною 2 ст. 251 КУпАП встановлено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
За таких обставин, суд позбавлений можливості всебічно, повно та об'єктивно розглянути справу про адміністративне правопорушення, а тому дані матеріали необхідно повернути до Житомирського військового інституту імені С.П. Корольова для доопрацювання.
Керуючись ст.ст. 278, 283 КУпАП, суд,
постановив :
Повернути адміністративні матеріали відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП до Житомирського військового інституту імені С.П. Корольова на доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: