30 жовтня 2025 року м. Чернігів Справа № 620/9879/25
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,
розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Військову частину НОМЕР_2 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) 01.09.2025 звернувся до суду з адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_1 (далі - в/ч НОМЕР_1 , відповідач), третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Військової частини НОМЕР_2 (далі - в/ч НОМЕР_2 , третя особа), у якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та не виплати підйомної допомоги відповідно до п. 1 ч. 4 Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил України, затвердженого Наказом Міністерства оборони України №45 від 05.02.2018 року;
- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити підйомну допомогу відповідно до п. 1 ч. 4 Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил України, затвердженого Наказом Міністерства оборони України №45 від 05.02.2018 року в розмірі місячного грошового забезпечення.
Свої позовні вимоги мотивує тим, що у зв'язку з переїздом на нове місце служби у складі військової частини в інший населений пункт має право на виплату підйомної допомоги відповідно до п. 2 Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил України підйомної допомоги.
Ухвалою судді від 10.09.2025 прийнято позовну заяву до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та залучено до участі в справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Військову частину НОМЕР_2 . Також встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення йому даної ухвали для подання відзиву на позов.
Відповідач подав відзив, у якому зазначив, що відповідно до витягу з послужного списку капітана ОСОБА_1 у графі “місце проходження служби» за період проходження служби в військовій частині НОМЕР_3 з 20.04.2024 по 01.03.2025 вказано АДРЕСА_1 , за період проходження служби в військовій частині НОМЕР_2 з 01.03.2025 по 01.03.2025 вказано АДРЕСА_1 , отже факту переїзду позивача на нове місце військової служби в інший населений пункт у зв'язку з призначенням на посаду офіцера відділу комунікацій військової частини НОМЕР_2 не відбулося.
Від третьої особи надійшли пояснення по суті позовних вимог, у яких підтримано позицію відповідача, викладену у відзиві.
Від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій зазначив, що прибуття до військової частини НОМЕР_2 АДРЕСА_1 - є лише місцем збору, проте місцем дислокації військової частини військової частини НОМЕР_2 є АДРЕСА_1 .
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 у період з 05.03.2025 по 29.07.2025 проходив військову службу у в/ч НОМЕР_2 .
Відповідно до витягу із наказу командира в/ч НОМЕР_3 (по стройовій частині) від 04.03.2025 №66 капітан ОСОБА_1 , офіцер інформаційно-аналітичної групи відділу розвідки штабу 04.03.2025 справи та посаду здав та вибув до нового місця служби (а.с.9).
Згідно витягу із наказу командира в/ч НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 05.03.2025 №18 капітан ОСОБА_1 прибув з в/ч НОМЕР_3 АДРЕСА_1 з 05.03.2025 зарахований до списків особового складу частини, на всі види забезпечення та вважається таким, що з 05.03.2025 справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків (а.с.11).
Відповідно до витягу із наказу комиандира в/ч НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 29.07.2025 №180 капітан ОСОБА_1 з 29.07.2025 справи та посаду здав та вибув до нового місця служби (а.с.10).
10.04.2025 позивач звернувся із рапортом до начальника відділення комунікацій в/ч НОМЕР_2 , у якому просив виплатити підйомну допомогу у розмірі місячного грошового забезпечення, як такому, що здійснив переїзд на нове місце військової служби в інший населений пункт у зв'язку з призначенням на посаду офіцера відділу комунікацій в/ч НОМЕР_2 (а.с.42).
Проте відповідач вказаний рапорт не розглянув.
Вважаючи бездіяльність відповідача щодо не нарахування та не виплати підйомної допомоги протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 2 Закону України від 25.03.1992 №2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон №2011-ХІІ) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
За приписами п. 1 частини 3 статті 9-1 Закону №2011-ХІІ визначено, що при переїзді військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, а також тих, хто перебуває на кадровій військовій службі та військовій службі за призовом осіб офіцерського складу, на нове місце військової служби в інший населений пункт, у зв'язку з призначенням на військову посаду, зарахуванням до військового навчального закладу, термін навчання в якому становить не менше шести місяців, або у зв'язку з передислокацією військової частини їм виплачується підйомна допомога в розмірі місячного грошового забезпечення на військовослужбовця і 50 відсотків місячного грошового забезпечення на кожного члена сім'ї військовослужбовця, який переїжджає з ним на нове місце військової служби.
Також аналогічні норми містяться і у пункті 1 Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил України підйомної допомоги, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 05.02.2018 № 45 (далі - Порядок №45).
Пунктом 2 Порядку №45 встановлено, що право на отримання підйомної допомоги і добових для військовослужбовців виникає:
- на дату прийняття військовослужбовцем посади та справ - для військовослужбовців, які переїхали на нове місце служби з одного населеного пункту в інший у зв'язку з призначенням на посаду;
- на дату зарахування на навчання - для військовослужбовців, які зараховані на навчання до військових навчальних закладів;
- на дату прибуття до місця дислокації, оголошений наказом командира військової частини, - для військовослужбовців, які переїхали на нове місце служби у складі військової частини (підрозділу) в інший населений пункт.
Згідно з п. 3 Порядку № 45, розмір підйомної допомоги обчислюється виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, установлених військовослужбовцю за новим місцем військової служби на дату, коли військовослужбовець приступив до виконання обов'язків за посадою (зарахування на навчання), або на дату прибуття до нового місця дислокації військової частини, на членів сім'ї - на дату реєстрації рапорту військовослужбовця про виплату підйомної допомоги на членів сім'ї військовослужбовця, які переїхали з ним до нового місця військової служби.
Виплата військовослужбовцям підйомної допомоги та добових здійснюється за новим місцем військової служби (місцем відповідно до навчання) відповідно до наказу командира (начальника) військової частини (військового навчального закладу) із зазначенням нарахованої суми виплат.
У наказі зазначаються дата та номер наказу про призначення військовослужбовця на військову посаду (зарахування на навчання), дата, коли він приступив до виконання обов'язків за посадою, дата вибуття з попереднього місця військової служби та прибуття на нове місце військової служби (на нове місце дислокації військової частини).
Таким чином, із аналізу наведених вище норм чинного законодавства слідує, що військовослужбовці, які переїхали на нове місце служби з одного населеного пункту в інший на нове місце дислокації військової частини, мають право на виплату їм підйомної допомоги.
Приписами п. 8 Порядку №45 визначено, що підйомна допомога військовослужбовцям, у тому числі на членів сім'ї, виплачується не більш як за два переїзди військовослужбовця протягом календарного року, пов'язані з призначенням на посади чи передислокацією військової частини (підрозділу).
Так матеріалами справи підтверджується, що згідно витягом із наказу командира в/ч НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 05.03.2025 №18 капітан ОСОБА_1 прибув з в/ч НОМЕР_3 АДРЕСА_1 з 05.03.2025 зарахований до списків особового складу частини, на всі види забезпечення та вважається таким, що з 05.03.2025 справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків (а.с.11).
Крім того, довідкою в/ч НОМЕР_2 від 18.06.2025 №166 підтверджується, що капітан ОСОБА_1 перебуває на військовій службі у в/ч НОМЕР_2 АДРЕСА_2 (а.с.11 зворот).
Таким чином, у позивача змінилось місце служби, а саме з АДРЕСА_1 на АДРЕСА_2 .
Також матеріалами справи підтверджується, що позивач звернувся до відповідача із рапортом про виплату підйомної допомоги відповідно до п. 13 Порядку №45.
Проте доказів виплати підйомної допомоги у відповідності до вимог законодавства відповідачем не надано.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідачем у спірних правовідносинах допущено протиправну бездіяльність щодо не нарахування та не виплати підйомної допомоги, у зв'язку з чим порушене право позивача підлягає відновленню.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.
Згідно із частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що позов необхідно задовольнити.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про судовий збір» підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністрований позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Військову частину НОМЕР_2 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії- задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 підйомної допомоги відповідно до п. 1 ч. 4 Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил України, затвердженого Наказом Міністерства оборони України №45 від 05.02.2018 року.
Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 підйомну допомогу відповідно до п. 1 ч. 4 Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил України, затвердженого Наказом Міністерства оборони України №45 від 05.02.2018 року в розмірі місячного грошового забезпечення.
Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 30 жовтня 2025 року.
Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , АДРЕСА_3 ).
Відповідач: Військова частина НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 , АДРЕСА_1 ).
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача: Військова частина НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 , АДРЕСА_1 ).
Суддя С.В. Бородавкіна