Рішення від 27.10.2025 по справі 340/6172/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 жовтня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/6172/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Петренко О.С., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідача-1: Головного управління ПФУ в Кіровоградській області, вул. Соборна,7а, м. Кропивницький,25009

до відповідача-2: Головного управління ПФУ в Харківській області, майдан Свободи,5, Держпром,3 п.2, м. Харків,61000

про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить:

1)визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ПФУ в Харківській області №110130005444 від 06.06.2025 про відмову в перерахунку пенсії;

2) зобов'язати Головне управління ПФУ в Харківській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, виходячи з вимог ч.13, 20 ст.86 Закону України "Про прокуратуру" в редакції рішення КСУ від 13.12.2019 №7-р (ІІ) 2019 та заробітної плати, зазначеної у довідці Кіровоградської обласної прокуратури від 22.05.2025 №21-139вих25.

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 12.09.2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін (а.с.20).

Відповідач-1 надав до суду відзив на позов, у якому просив відмовити у задоволенні позову, оскільки позивач продовжує працювати в органах прокуратури, що нею не заперечується, а отже її пенсія у відповідності до вимог чинного законодавства відповідачем виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Відтак, на підставі аналізу наведених норм права позивач на час звернення до пенсійного органу продовжувала працювати в органах прокуратури, то пенсія відповідно до вимог чинного законодавства має виплачуватися у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і підстав для її перерахунку відповідно до Закону України "Про прокуратуру" немає.

Відповідач-2 надав до суду відзив на позов, у якому просив відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування заявленої позиції, вказує, що ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки остання отримує пенсію за вислугою років, відповідно до положень Закону України №1697-VII з 07.05.2021, тому підстави для перерахунку пенсії, згідно з ст. 42 Закону України №1058 відсутні. Вказує, що зміна окладу, відповідно до наданих до заяви довідок, відсутня.

Від позивача до суду надійшла відповідь на відзив.

Дослідивши доводи заяв по суті сторін, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та отримує пенсію за вислугою років.

В матеріалах справи міститься довідка Кіровоградської обласної прокуратури від 22.05.2025 року № 21-139вих.-25 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії позивача (а.с.14).

Позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області з заявою щодо перерахунку пенсії.

Листом від 09.06.2025р. відповідач повідомив позивачку про те, що рішенням Головного управління ПФУ в Харківській області від 06.06.2025 за №110130005444 їй відмовлено в перерахунку пенсії за нормами Закону України "Про прокуратуру". Підставою відмови вказано, що за результатами розгляду електронної пенсійної справи ОСОБА_1 встановлено, що остання отримує пенсію за вислугою років згідно Закону України "Про прокуратуру" з 07.05.2021, тому правові підстави для перерахунку пенсії відповідно до ст. 42 Закону України №1058 та зміна окладу, відповідно до наданих до заяви довідок відсутні (а.с.12-13).

Позивач вважає таке рішення відповідача протиправним, що і стало підставою для звернення позивача з даним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Згідно частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пенсійне забезпечення працівників прокуратури врегульоване статтею 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VII.

Відповідно до частини двадцятою статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VII (у первинній редакції) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

Отже, первісна редакція частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VII та частина сімнадцята (з 01.10.2011 року - вісімнадцята) статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-XII від 05.11.1991 року містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.

Розділ XII "Прикінцеві положення" Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року № 1697-VII щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у т. ч. стаття 86) цього Закону набрали чинності з 15.07.2015 року. Водночас з 15.07.2015 року втратив чинність Закон України "Про прокуратуру" №1789-XII від 05.11.1991 року (крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).

01.01.2015 року набрав чинності Закон України від 28.12.2014 року №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України", яким, з-поміж іншого, внесено такі зміни: - частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 05.11.2011 року (діяла до 15.07.2015 року) викладено в такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України"; - частину двадцяту статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VII (набрала чинності 15.07.2015 року) викладено у такій редакції: "20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".

Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року № 1697-VII визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).

Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

У пункті 2 резолютивної частини Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 визначено, що положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Таким чином, положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VII втратили чинність 13.12.2019 року.

Приписами частини першої статті 97 Закону України "Про Конституційний Суд України" передбачено, що суд у рішенні, висновку може встановити порядок і строки їх виконання.

Конституційний Суд України у пункті 3 резолютивної частини рішення від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 установив такий порядок його виконання:

- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення (з 13.12.2019 року);

- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: " 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

З огляду на наведені положення законодавства, реалізація позивачкою наявного у неї права на перерахунок раніше призначеної їй пенсії має бути здійснена відповідачем за дотримання таких вимог, як звернення до управління пенсійного фонду з відповідною заявою встановленого зразка та подання документів, підтверджуючими розмір заробітної плати за відповідною посадою.

Оскільки, згідно матеріалів справи, станом на 29.05.2025 року позивачкою відпрацьовано понад два роки з дати призначення пенсії (26.05.2021 року) та відбулось підвищення її заробітної плати (посадовий оклад збільшився з 32000 грн. до 40000 грн.) (а.с.45, зв.бік), то позивач має право на перерахунок пенсії, як працюючий пенсіонер органів прокуратури, в розмірі обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивачем подано відповідачу-1 заяву щодо перерахунку пенсії до якої додано, зокрема, довідку про складові заробітної плати/грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавки за вислугу років) від 22.05.2025 року № 21-139 вих.25, яка складена Кіровоградською обласною прокуратурою (а.с.44,46).

Рішенням Головного управління ПФУ в Харківській області від 06.06.2025 за №110130005444 їй відмовлено в перерахунку пенсії за нормами Закону України "Про прокуратуру". Підставою відмови вказано, що за результатами розгляду електронної пенсійної справи ОСОБА_1 встановлено, що остання отримує пенсію за вислугою років згідно Закону України "Про прокуратуру" з 07.05.2021, тому правові підстави для перерахунку пенсії відповідно до ст. 42 Закону України №1058 та зміна окладу, відповідно до наданих до заяви довідок відсутні (а.с.43).

Вказані обставини спростовано судом в ході судового розгляду, що описано вище.

Враховуючи наведене, оскільки позивач має право на перерахунок пенсії, як працюючий пенсіонер органів прокуратури в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 06.06.2025 року № 11013000544 про відмову позивачу в перерахунку пенсії є протиправним та підлягає скасуванню.

Судом враховано наступне.

Позивачці на законних засадах нараховується та виплачується пенсія відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", як працюючому пенсіонеру органів прокуратури.

Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону №1058 перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

- у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

У спірному випадку із заявою та необхідними документами про перерахунок пенсії позивач звернулась 29.05.2025, тобто після 15 числа, а отже право на перерахунок пенсії згідно з ч. 4 ст. 45 Закону № 1058 набула з 01.06.2025.

Виплата призначеної позивачу пенсії відповідно до Закону України "Про прокурату" поновлюється в разі виникнення обставин зазначених у цьому Законі та у пункті 13-1 Розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Оскільки судом встановлено протиправність рішення, прийнятого за результатом розгляду заяви позивачки про перерахунок пенсії від 29.05.2025 року, слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу, в розмірі обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-ІV, на підставі довідки про складові заробітної плати/грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавки за вислугу років) від 22.05.2025 року № 21-139 вих.25, виданою Кіровоградською обласною прокуратурою, з урахуванням виплачених сум з 01.06.2025 .

Відповідно до ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності своїх дій та рішення. Натомість, позивачем доведено та підтверджено належними доказами обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.

Розподіл судових витрат здійснюється у відповідності до статті 139 КАС України.

Керуючись ст.ст.139, 241-246, 250 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 06.06.2025 року №110130005444.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.06.2025 року в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-ІV, на підставі довідки про складові заробітної плати/грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавки за вислугу років) від 22.05.2025 року №21-139вих.25, виданою Кіровоградською обласною прокуратурою, з урахуванням виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211,20 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 255КАС України.

Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного тексту.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду О.С. ПЕТРЕНКО