Рішення від 30.10.2025 по справі 320/61934/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2025 року м. Київ справа №320/61934/24

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Кочанової П.В., розглянувши в письмовому порядку за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ОДГРІН» до Головного управління ДПС у м.Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «ОДГРІН» звернулось до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у м.Києві, в якому просить суд:

- визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення № 01167060701 та № 01167050701 від 15.10.2024, прийняті Головним управлінням ДПС у місті Києві.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позиція податкового органу не відповідає положенням чинного податкового законодавства, оскільки відповідач дійшов помилкового висновку в частині зміни класифікації основних засобів і, відповідно, зміни розрахунків амортизаційних відрахувань.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 13 січня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 11 лютого 2025 року о 10:30 год.

Відповідачем до суду надано відзив на позов, в якому зазначено, що висновки податкового органу за наслідком перевірки є обґрунтованими та не спростованими позивачем, а отже спірні податкові повідомлення-рішення є правомірними та не підлягають скасуванню. Зокрема, наголошено, що ТОВ «Одгрін» нараховувалась амортизація з порушенням норм податкового законодавства, оскільки останнім невірно класифіковано основні засоби - об'єкти (сонячну електростанцію), за кодом класифікації 2302.4 «Електростанції на нетрадиційних джерелах енергії», у зв'язку з чим помилково було поділено цілий об'єкт на різні групи основних засобів, як наслідок, частина обладнання товариства визначена на 4 групи та безпідставно нараховано амортизацію за прискореним методом, передбачених п.43 підрозділу 4 розділу ХХ Податкового кодексу України.

В підготовчому засіданні 11 лютого 2025 року протокольною ухвалою продовжено підготовче провадження на 30 днів та оголошено перерву в підготовчому засіданні до 18 березня 2025 року о 13:00 год.

У відповіді на відзив представник позивача зазначав, що доводи щодо правомірності прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень є безпідставними та недоведеними.

В підготовчому засіданні 18 березня 2025 року судом оголошено перерву до 22 квітня 2025 року о 14:00 год.

В підготовчому засіданні 22 квітня 2025 року протокольною ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено справу для розгляду по суті на 27 травня 2025 року о 12:00 год.

В судовому засіданні 27 травня 2025 року на підставі клопотань представників сторін суд протокольно ухвалив здійснювати подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.

Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ГУ ДПС у м. Києві на підставі наказу Головного управління ДПС у м. Києві від 25.06.2024 № 4362-п проведена планова виїзна документальна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю «ОДГРІН» (код ЄДРПОУ 41877844) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 19.01.2018 по 31.03.2024, валютного - за період з 19.01.2018 по 31.03.2024, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - за період з 19.01.2018 по 31.03.2024 та іншого законодавства за відповідний період.

За результатами перевірки на підставі акта перевірки № 98908/Ж5/26-15-07-01-04-20/41877844 від 26.08.2024, у висновках якого зазначено наступні порушення:

п.п 14.1.238, п.п. 14.1.143 п.14.1 ст.14, п.44.1, п. 44.2 ст.44, пп.134.1.1 п.134.1 ст.134, п. 138.1, п. 138.2, пп. 138.3.1, пп. 138.3.3 п. 138.3 ст.138, Податкового кодексу України, п.6, п.9 П(С)БО 16 «Витрати», п.3, п.5, п.7, п.9, п.23, п.24 П(С)БО 7 «Основні засоби», п.1.3, п.1.4, п.7 п.9, п.п.7 п.2, Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку основних засобів, п. 11 «Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, в результаті чого занижено податок на прибуток на загальну суму 3 378 794 грн., в т.ч. по періодах: за 2019 рік на суму 555 864 грн., за 2021 рік на суму 1 968 877 грн., за І квартал 2024 рік на суму 854 053 грн. та завищено від'ємне значення об'єкта оподаткування податком на прибуток за І квартал 2024 року на суму 7 673 623 грн;

п. 63.3 ст. 63 Податкового кодексу України та п. 8.4 Порядку «Обліку платників податків і зборів» №1588 щодо неподання Повідомлення ф. №20 - ОПП.

На підставі висновків акта перевірки відповідач прийняв наступні податкові повідомлення-рішення від 15.10.2024:

- № 01167050701, яким зменшено суму від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток на 7 673 623 грн;

- № 01167060701, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток у сумі 3 731 273 грн, з яких за основним платежем на 3 378 794 грн та 352 479 грн за штрафними (фінансовими) санкціями.

23.10.2024 позивач подав до Державної податкової служби України скаргу №20241022/1-1 від 22.10.2024 на податкові повідомлення-рішення № 01167060701 та №01167050701 від 15.10.2024, яку зареєстровано у ДПС України за вх.№ 40800/6 від 23.10.2024.

Рішенням про результати розгляду скарги №37472/6/99-00-06-01-01-06 від 13.12.2024 ДПС України залишила без змін оскаржувані податкові повідомлення-рішення ГУДПС у м. Києві №01167060701 та №01167050701 від 15.10.2024, а скаргу - без задоволення.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України), зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Статтею 14 ПК України визначено:

амортизація - систематичний розподіл вартості основних засобів, інших необоротних та нематеріальних активів, що амортизується, протягом строку їх корисного використання (експлуатації) (підпункт 14.1.3 пункту 14.1);

будівлі - земельні поліпшення, що складаються з несучих та огороджувальних або сполучених (несуче-огороджувальних) конструкцій, які утворюють наземні або підземні приміщення, призначені для проживання або перебування людей, розміщення майна, тварин, рослин, збереження інших матеріальних цінностей, провадження економічної діяльності (підпункт 14.1.15 пункту 14.1);

передавальні пристрої - земельні поліпшення, створені для виконання спеціальних функцій з передачі енергії, речовини, сигналу, інформації тощо будь-якого походження та виду на відстань (лінії електропередачі, трубопроводи, водопроводи, теплові та газові мережі, лінії зв'язку тощо) (підпункт 14.1.143 пункту 14.1);

споруди - земельні поліпшення, що не належать до будівель і призначені для виконання спеціальних технічних функцій (підпункт 14.1.238 пункту 14.1).

Згідно з підпунктом 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 ПК України зазначено, що об'єктом оподаткування є: прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього Кодексу. Якщо відповідно до цього розділу передбачено здійснення коригування шляхом збільшення фінансового результату до оподаткування, то в цьому разі відбувається: зменшення від'ємного значення фінансового результату до оподаткування (збитку); збільшення позитивного значення фінансового результату до оподаткування (прибутку). Якщо відповідно до цього розділу передбачено здійснення коригування шляхом зменшення фінансового результату до оподаткування, то в цьому разі відбувається: збільшення від'ємного значення фінансового результату до оподаткування (збитку); зменшення позитивного значення фінансового результату до оподаткування (прибутку).

Відповідно до пункту 135.1 статті 135 ПК України, базою оподаткування є грошове вираження об'єкту оподаткування, визначеного згідно із статтею 134 цього Кодексу з урахуванням положень цього Кодексу.

За змістом підпункту 138.3.1 пункту 138.3 статті 138 ПК України розрахунок амортизації основних засобів та нематеріальних активів здійснюється відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності з урахуванням обмежень, встановлених підпунктом 14.1.138 пункту 14.1 статті 14 розділу I цього Кодексу, підпунктами 138.3.2, 138.3.4 цього пункту. При такому розрахунку застосовуються методи нарахування амортизації, передбачені національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку. Для розрахунку амортизації відповідно до положень цього пункту визначається вартість основних засобів та нематеріальних активів без урахування їх переоцінки (уцінки, дооцінки), проведеної відповідно до положень бухгалтерського обліку.

Підпунктом 138.3.3 пункту 138.3 статті 138 ПК України встановлено мінімально допустимі строки амортизації основних засобів та інших необоротних активів (крім випадку застосування виробничого методу нарахування амортизації): мінімально допустимі строки корисного використання для група 3 будівлі є 20 років та для групи 4 машини та обладнання 5 років.

Мінімально допустимі строки амортизації основних засобів та інших необоротних активів використовуються з урахуванням наступного. У разі коли строки корисного використання (експлуатації) об'єкта основних засобів в бухгалтерському обліку менше ніж мінімально допустимі строки амортизації основних засобів та інших необоротних активів, то для розрахунку амортизації використовуються строки, встановлені цим підпунктом. У разі коли строки корисного використання (експлуатації) об'єкта основних засобів в бухгалтерському обліку дорівнюють або є більшими, ніж ті, що встановлені цим підпунктом, то для розрахунку амортизації використовуються строки корисного використання (експлуатації) об'єкта основних засобів, встановлені в бухгалтерському обліку.

Наказом Міністерства фінансів України від 30 листопада 1999 року № 291 (у редакції наказу Міністерства фінансів України 09 грудня 2011 року № 1591) затверджено План Рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій та Інструкцію про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій (далі - Інструкція № 291).

Інструкція № 291 встановлює призначення і порядок ведення рахунків бухгалтерського обліку для узагальнення методом подвійного запису інформації про наявність і рух активів, капіталу, зобов'язань та факти фінансово-господарської діяльності підприємств, організацій та інших юридичних осіб (крім бюджетних установ та підприємств, які відповідно до законодавства складають фінансову звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності) незалежно від форм власності, організаційно-правових форм і видів діяльності, а також виділених на окремий баланс філій, відділень та інших відособлених підрозділів юридичних осіб (далі - підприємства). Ведення позабалансових рахунків здійснюється за простою системою (без застосування методу подвійного запису).

План рахунків бухгалтерського обліку є переліком рахунків і схем реєстрації та групування на них фактів фінансово-господарської діяльності (кореспонденція рахунків) у бухгалтерському обліку. У ньому за десятковою системою наведені коди (номери) й найменування синтетичних рахунків (рахунків першого порядку) й субрахунків (рахунків другого порядку). Першою цифрою коду визначено клас рахунків, другою - номер синтетичного рахунку, третьою - номер субрахунку. Контирування документів первинного обліку, ведення регістрів бухгалтерського обліку здійснюється із застосуванням, щонайменше, коду класу й коду синтетичного рахунку.

Субрахунки використовуються підприємствами, виходячи з потреб управління, контролю, аналізу й звітності та можуть ними доповнюватися введенням нових субрахунків (рахунків другого, третього порядків) із збереженням кодів (номерів) субрахунків цього Плану рахунків. Порядок ведення аналітичного обліку та кореспонденції рахунків, що не наведена в Інструкції, встановлюється підприємством, виходячи з норм цієї Інструкції, національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку, інших нормативно-правових актів з бухгалтерського обліку та управлінських потреб.

Інструкція із застосування Плану рахунків спрямована на забезпечення єдності відображення однорідних за змістом господарських операцій на відповідних синтетичних рахунках і субрахунках. В Інструкції наведена коротка характеристика і призначення синтетичних рахунків і субрахунків, типова схема реєстрації та групування інформації про господарські операції (кореспонденція рахунків першого порядку).

Бухгалтерський облік на субрахунках ведеться в аналітичному розрізі з вимогою забезпечити кількісно-сумову та якісну (марка, сорт, розмір тощо) інформацію про наявність і рух об'єктів бухгалтерського обліку на відповідному синтетичному рахунку класу 1 «Необоротні активи», 2 «Запаси» та 0 «Позабалансові рахунки».

Рахунки класу 1 «Необоротні активи», призначені для узагальнення інформації про наявність і рух основних засобів, інших необоротних матеріальних активів, нематеріальних активів, довгострокових фінансових інвестицій, капітальних інвестицій, довгострокової дебіторської заборгованості та інших необоротних активів, а також зносу необоротних активів.

Рахунок 10 «Основні засоби» призначено для обліку й узагальнення інформації про наявність та рух власних або отриманих на умовах фінансової оренди об'єктів і орендованих єдиних (цілісних) майнових комплексів, які віднесені до складу основних засобів, а також об'єктів інвестиційної нерухомості.

До основних засобів належать матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у процесі виробництва або постачання товарів і послуг, виконання робіт, надання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік).

За дебетом рахунку 10 «Основні засоби» відображається надходження (придбаних, створених, безоплатно отриманих) основних засобів на баланс підприємства, які обліковуються за первісною вартістю, сума витрат, яка пов'язана з поліпшенням об'єкта (модернізація, модифікація, добудова, дообладнання, реконструкція тощо), що призводить до збільшення майбутніх економічних вигод, первісно очікуваних від використання об'єкта; сума дооцінки вартості об'єкта основних засобів, за кредитом - вибуття основних засобів внаслідок продажу, безоплатної передачі або невідповідності критеріям визнання активом, а також у разі часткової ліквідації об'єкта основних засобів, сума уцінки основних засобів. За дебетом рахунку 10 «Основні засоби» також відображається сума створеного забезпечення, зокрема на передбачену законодавством рекультивацію порушених земель.

Рахунок 10 «Основні засоби» має такі субрахунки зокрема: 103 «Будинки та споруди», 104 «Машини та обладнання».

На субрахунку 103 «Будинки та споруди» ведеться облік наявності та руху будинків, споруд, їх структурних компонентів та передавальних пристроїв, а також житлових будівель».

На субрахунках 104 «Машини та обладнання», 105 «Транспортні засоби», 106 «Інструменти, прилади та інвентар» ведеться облік відповідно машин та обладнання, транспортних засобів, інструментів, приладів та інвентарю.

Методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про основні засоби, інші необоротні матеріальні активи та незавершені капітальні інвестиції в необоротні матеріальні активи (далі - основні засоби), а також розкриття інформації про них у фінансовій звітності визначено в Національному положенні (стандарт) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби», затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 27 квітня 2000 року № 92 (далі - П(С)БО 7).

Згідно з пунктом 4 П(С)БО 7:

- амортизація - систематичний розподіл вартості, яка амортизується, необоротних активів протягом строку їх корисного використання (експлуатації);

- основні засоби - матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у процесі виробництва або постачання товарів, надання послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік);

- об'єкт основних засобів - це: закінчений пристрій з усіма пристосуваннями і приладдям до нього; конструктивно відокремлений предмет, призначений для виконання певних самостійних функцій; відокремлений комплекс конструктивно з'єднаних предметів однакового або різного призначення, що мають для їх обслуговування загальні пристосування, приладдя, керування та єдиний фундамент, унаслідок чого кожен предмет може виконувати свої функції, а комплекс - певну роботу тільки в складі комплексу, а не самостійно; інший актив, що відповідає визначенню основних засобів, або частина такого активу, що контролюється підприємством.

Якщо один об'єкт основних засобів складається з частин, які мають різний строк корисного використання (експлуатації), то кожна з цих частин може визнаватися в бухгалтерському обліку як окремий об'єкт основних засобів.

Строк корисного використання (експлуатації) - очікуваний період часу, протягом якого необоротні активи будуть використовуватися підприємством або з їх використанням буде виготовлено (виконано) очікуваний підприємством обсяг продукції (робіт, послуг).

Підпунктами 5.1.3 та 5.1.4 пункту 5 П(С)БО 7 «Основні засоби» визначено, що для цілей бухгалтерського обліку основні засоби класифікуються за такими групами: 5.1.3. Будівлі, споруди та передавальні пристрої; 5.1.4. Машини та обладнання.

За змістом пункту 7 П(С)БО 7 придбані (створені) основні засоби зараховуються на баланс підприємства за первісною вартістю. Одиницею обліку основних засобів є об'єкт основних засобів.

Згідно із пунктом 23 П(С)БО 7 «Основні засоби» нарахування амортизації здійснюється протягом строку корисного використання (експлуатації) об'єкта, який встановлюється підприємством (у розпорядчому акті) при визнанні цього об'єкта активом (при зарахуванні на баланс), і призупиняється на період його реконструкції, модернізації, добудови, дообладнання та консервації.

Таким чином, суд зазначає, що з урахуванням вказаних положень чинного законодавства, можна дійти висновку, що підприємства мають право поділу об'єкта основних засобів, який складається з частин, і кожна з цих частин може визначатися в бухгалтерському обліку як окремий об'єкт основних засобів. Водночас платник податку має враховувати термін корисного використання об'єкта, який би не впливав на викривлення інформації про основні засоби у фінансовій звітності.

Про це також зазначено у пункті 4 Методичних рекомендацій, згідно з яким одиницею обліку основних засобів є окремий об'єкт. Окремим об'єктом основних засобів є: закінчений пристрій з усіма пристосуваннями і приладдями до нього; конструктивно відокремлений предмет, призначений для виконання певних самостійних функцій; відокремлений комплекс конструктивно з'єднаних предметів однакового або різного призначення, що мають для їх обслуговування загальні пристосування, приладдя, керування та єдиний фундамент, унаслідок чого кожен предмет може виконувати свої функції, а комплекс - певну роботу тільки у складі комплексу, а не самостійно; незавершені капітальні інвестиції; інший актив, що відповідає визначенню основних засобів, або частина такого активу, що контролюється підприємством. Якщо один об'єкт основних засобів складається з частин (компонентів), які мають різний строк корисного використання (експлуатації), то кожна з цих частин може визнаватися в бухгалтерському обліку окремим об'єктом основних засобів.

Пунктом 24 П(С)БО 7 "Основні засоби" встановлено, що при визначенні строку корисного використання (експлуатації) слід ураховувати: очікуване використання об'єкта підприємством з урахуванням його потужності або продуктивності; фізичний та моральний знос, що передбачається; правові або інші обмеження щодо строків використання об'єкта та інші фактори.

Відповідно до пункту 25 П(С)БО 7 "Основні засоби" (в редакції чинній до 26 травня 2022 року) строк корисного використання (експлуатації) об'єкта основних засобів переглядається в разі зміни очікуваних економічних вигод від його використання. Амортизація об'єкта основних засобів нараховується, виходячи з нового строку корисного використання, починаючи з місяця, наступного за місяцем зміни строку корисного використання.

Згідно з пунктом 25 П(С)БО 7 "Основні засоби" (в редакції чинній з 26 травня 2022 року) строк корисного використання (експлуатації) та ліквідаційна вартість об'єкта основних засобів переглядаються на кінець звітного року у разі зміни очікуваних економічних вигод від його використання. Амортизація об'єкта основних засобів нараховується, виходячи з нового строку корисного використання та ліквідаційної вартості, починаючи з місяця, наступного за місяцем зміни строку корисного використання та/або ліквідаційної вартості.

Пунктом 26 П(С)БО 7 "Основні засоби" встановлено, що амортизація основних засобів (крім інших необоротних матеріальних активів) нараховується із застосуванням таких методів, зокрема, прямолінійного, за яким річна сума амортизації визначається діленням вартості, яка амортизується, на строк корисного використання об'єкта основних засобів. Нарахування амортизації може здійснюватися з урахуванням мінімально допустимих строків корисного використання основних засобів, встановлених податковим законодавством (крім випадку застосування виробничого методу).

Відповідно до пунктів 29 та 30 П(С)БО 7 "Основні засоби" нарахування амортизації проводиться щомісячно. Місячна сума амортизації при застосуванні прямолінійного методу визначається діленням річної суми амортизації на 12. Місячна сума амортизації при застосуванні методів зменшення залишкової вартості, прискореного зменшення залишкової вартості та кумулятивного визначається діленням суми амортизації за повний рік корисного використання на 12. Нарахування амортизації починається з місяця, наступного за місяцем, у якому об'єкт основних засобів став придатним для корисного використання. Нарахування амортизації при застосуванні виробничого методу починається з дати, що настає за датою, на яку об'єкт основних засобів став придатним для корисного використання. Нарахування амортизації припиняється, починаючи з місяця, наступного за місяцем вибуття об'єкта основних засобів, переведення його на реконструкцію, модернізацію, добудову, дообладнання, консервацію. Нарахування амортизації при застосуванні виробничого методу амортизації припиняється з дати, що настає за датою вибуття об'єкта основних засобів. Суму нарахованої амортизації всі підприємства відображають збільшенням суми витрат підприємства і зносу основних засобів.

Таким чином, суд зазначає, що розрахунок амортизації основних засобів та нематеріальних активів здійснюється відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку та з урахуванням мінімально допустимих строків корисного використання основних засобів, встановлених податковим законодавством (крім випадку застосування виробничого методу), зокрема для група 3 - будівлі в 20 років, споруди - 15 років, передавальні пристрої - 10 років, та для групи 4 - машини та обладнання в 5 років.

Також, як зазначалося вище, слід враховувати, що якщо один об'єкт основних засобів складається з частин, які мають різний строк корисного використання (експлуатації), то кожна з цих частин може визнаватися в бухгалтерському обліку як окремий об'єкт основних засобів. При цьому, важливим аспектом є те, що дієслово "може" вказує на наявність у платника податків саме права обирати на власний розсуд між варіантами дій, кожен з яких є правомірним.

Водночас, при визначенні строку корисного використання (експлуатації) слід ураховувати: очікуване використання об'єкта підприємством з урахуванням його потужності або продуктивності; фізичний та моральний знос, що передбачається; правові або інші обмеження щодо строків використання об'єкта та інші фактори.

Як убачається з матеріалів справи основним видом діяльності позивача є виробництво електроенергії на відновлюваних джерелах. Для забезпечення фінансово-економічної діяльності позивач здійснив будівництво та ввів у експлуатацію Комплекс будівель та споруд "Фотогальванічну електростанцію «ОДГРІН», що розташована за адресою: Миколаївська область, Вознесенський район, територія Щербанівської селищної ради (за межами населених пунктів) (реєстраційний номер 1836601048220, загальною площею 146,5 кв.м., право власності зареєстровано 24.05.2019).

Визначено складові об'єкта, зокрема: сонячні модулі (панелі) потужністю 370 Вт в кількості 20268 шт; адміністративно - побутова будівля 30,5 кв.м.; ганок (літ.а), ганок (літ.а1), ганок (літ.а2), ганок (літ а3), будівля охорони 10,8 кв.м. ганок (літ.в), ганок (літ.в1); Розподільчий пункт РП 35кВ 33,8 кв.м; ганок (літ.б), ганок (літ.б1), комплектно трансформаторна підстанція блочного типу КТП-1 23,8 кв.м; комплектно трансформаторна підстанція блочного типу КТП-2 23,8 кв.м; комплектно трансформаторна підстанція блочного типу КТП-3 23,8 кв.м, огорожа-№1, ворота №2, ворота №3, №1 - проізди, №П-КТП ВП.

На підставі декларації готовності об'єкта до експлуатації від 23.04.2019 збудовані споруди сонячна (фотовольтаїчні) електростанція з кодом об'єкта згідно з Державним класифікатором будівель та споруд ДК 018-2000 - 2302.4 Електростанція на нетрадиційних джерелах енергії введено в експлуатацію.

Згідно з наказом № 23/04.19-ОС від 23 квітня 2019 року «Про введення в експлуатацію основних засобів та малоцінних необоротних активів» з метою забезпечення діяльності введено в експлуатацію основні засоби.

ТОВ «ОДГРІН» постановою від 07.05.2019 № 673 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) отримано ліцензію на право провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії. Термін дії: безстрокова.

17.07.2019 платником ТОВ «ОДГРІН» до органу Державної податкової служби подано повідомлення про об'єкт оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням/ або через які провадиться діяльність до органів Державної податкової служби за формою № 20-ОПП, встановленою Порядком обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 22.04.2014 року № 462), за адресою Миколаївська обл., Вознесенський район, с. Щербані, вул.Фабрична, буд. 16, Назва станції - «ОДГРІН», в якому платником за типом об'єкта “Комплекс будівель та споруд: фотогальванічна електростанція «ОДГРІН» зазначено найменування об'єкта оподаткування: фотогальванічна електростанція.

У ході експлуатації сонячної електростанції «ОДГРІН» позивач здійснює амортизацію основних засобів, що є поступовим списанням вартості основних засобів на витрати впродовж строку їх експлуатації.

При цьому, відповідач виснував, що сонячна електростанція «ФЕС «ОДГРІН»" є цілісним об'єктом нерухомого майна, який має бути введено в експлуатацію як цілісний об'єкт (споруда) та віднесено до третьої групи основних засобів «Будинки та споруди» на рах. 103 «Будинки та споруди». Натомість, підприємством безпідставно здійснено облік основних засобів окремими об'єктами основних засобів.

Як наслідок, відповідно до висновків акта перевірки, завищення витрат відбулось за рахунок:

- заниження амортизаційних нарахувань за наступними основними засобами:

- адміністративно- побутова будівля (Літера А);

- розподільчий пункт РП-35кВ (Літера Б); будівля охорони (Літера В);

- комплектна трансформаторна підстанція КТПБ-інверторна станція PVIS.2000/35- ТП1 (Літера Г);

- комплектна трансформаторна підстанція КТПБ-інверторна станція PVIS.2000/35- ТП2 (Літера Д);

- комплектна трансформаторна підстанція КТПБ-інверторна станція PVIS.2000/35- ТПЗ (Літера Є);

- КТП ВП (Літера №11);

- завищення амортизаційних нарахувань за наступними основними засобами

- металоконструкції;

- ЯЗ;

- сонячні модулі (панелі) LR6- 72РЕ-370 потужністю 370 Вт (20268 од.).

З матеріалів справи вбачається, між ТОВ «ОДГРІН» (Замовник) та ТОВ «Подільський енергоконсалтинг» (Генеральний підрядник) укладено договір генерального підряду від 01.11.2018 №97411/ЕРС.

Згідно з пп.2.1 п.2 вказаного договору, позивач доручає, а Генеральний підрядник зобов'язується відповідно до проектної документації, із свого обладнання, матеріалу, своїми засобами і устаткуванням, виконати будівельно-монтажні, пусконалагоджувальні та інші роботи, пов'язані з будівництвом об'єкта: «Нове будівництво комплексу будівель та споруд: фотогальванічна електростанція «ОДГРІН» на території Щербанівської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області», у встановлений цим Договором строк, а Замовник зобов'язується надати підрядникові будівельний майданчик, сонячні фотогальванічні модулі, передбачені п. 5.5. цього Договору, прийняти закінчений об'єкт будівництва та оплатити вартість, визначену у Договірною ціною у відповідності до умов цього Договору. КодДКПП 42.22.

Відповідно до визначень, наведених в пп.1.1 п.1 Договору від 01.11.2018 № 97411/ЕРС:

- роботи - будівельні, монтажні, проектні, пусконалагоджувальні та інші роботи, пов'язані з будівництвом об'єкта та які здійснюються Генеральним підрядником згідно умов цього Договору;

- об'єкт будівництва - Сонячна фотогальванічна електростанція піковою потужністю 7,49916 МВт, що буде збудована на земельній ділянці, кадастровий номер 4822085400:09:000:1167, площею 12,7137 га, яка розташована в межах території Щербанівської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області.

Згідно з пп. 2.1 п. 2 Договору від 01.11.2018 № 97411/ЕРС, замовник доручає, а Генеральний підрядник зобов'язується відповідно до проектної документації, із свого обладнання, матеріалу, своїми засобами і устаткуванням, виконати будівельно-монтажні, пусконалагоджувальні та інші роботи, пов'язані з будівництвом об'єкта: «Нове будівництво комплексу будівель та споруд: фотогальванічна електростанція «ОДГРІН» на території Щербанівської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області», у встановлений цим Договором строк, а Замовник зобов'язується надати підрядникові будівельний майданчик, сонячні фотогальванічні модулі, передбачені п. 5.5. цього Договору, прийняти закінчений об'єкт будівництва та оплатити вартість, визначену у Договірною ціною (Додаток 1) у відповідності до умов цього Договору. Код ДКПП 42.22.

У пп. 7.12 п. 7 договору від 01.11.2018 № 97411/ЕРС зазначено, що під час виконання Робіт, використовувати матеріали та обладнання, перелік яких погоджені Сторонами у Додатку № 4 та Додатку № 5 до цього Договору

У додатку 4 до договору від 01.11.2018 № 97411/ЕРС наведено перелік обладнання та матеріалів за титулом «Нове будівництво комплексу будівель та споруд: фотогальванічна електростанція «ОДГРІН» на території Щербанівської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області» Пікова потужність станції - 7499,16 кВт.

Відповідно до декларації про готовність до експлуатації об'єкта, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (CCI), підписана та засвідчена печаткою ТОВ «ОДГРІН», вбачається, що закінчено будівництво об'єкта згідно з проектом «Нове будівництво комплексу будівель та споруд: фотогальванічна електростанція «ОДГРІН» на території Щербанівської с/р Вознесенського р-ну, Миколаївської області».

Код об'єкта згідно з Державним класифікатором будівель та споруд ДК 018-2000 - 2302.4. Дата закінчення будівництва 09.04.2019.

Зокрема, відповідно до Декларації готовності, опис об'єкта:

- нове будівництво комплексу будівель та споруд: фотогальванічна електростанція «ОДГРІН» на території Щербанівської с/р Вознесенського р-ну Миколаївської області;

- несучі конструкції: фундаменти адміністративно-побутової будівлі, будівлі охорони, РП 35кВ, інверторних станцій ТП1,ТП2,ТПЗ-залізобетон;

- огороджувальні конструкції стіни - сендвіч панелі, перекриття - металеві конструкції, вікна, двері - металопластикові, покрівля - профнастил;

- фасади профнастил.

Відтак, документально підтверджується, що сонячна станція складається з частин, до складу яких входять адміністративно-побутова будівля (Літера А), розподільчий пункт РП-35кВ (Літера Б), будівля охорони (Літера В), комплектна трансформаторна підстанція КТПБ-інверторної станції PVIS.2000/35-ТП1 (Літера Г), комплектної трансформаторної підстанції КТПБ-інверторна станція PVIS.2000/35-ТП2 (Літера Д), комплектна трансформаторна підстанція КТПБ-інверторна станція PVIS.2000/35-ТПЗ (Літера Є), КТП ВП (Літера №11), металоконструкції, ЯЗ, сонячні модулі (панелей) LR6-72РЕ-370 потужністю 370 Вт (20268 од.)

Згідно з наказом про введення основних засобів в експлуатацію № 23/04.19-ОС, основні засоби, які є складовими частинами сонячної електростанції, введені в експлуатацію з 23.04.2019, мають різний строк використання, а саме:

- адміністративно- побутова будівля (Літера А), строк використання - 240 місяців;

- розподільчий пункт РП-35кВ (Літера Б), строк використання - 240 місяців;

- будівля охорони (Літера В), строк використання - 240 місяців;

- комплектна трансформаторна підстанція КТПБ-інверторна станція PVIS.2000/35- ТП1 (Літера Г), строк використання - 240 місяців;

- комплектна трансформаторна підстанція КТПБ-інверторна станція PVIS.2000/35- ТП2 (Літера Д), строк використання - 240 місяців;

- комплектна трансформаторна підстанція КТПБ-інверторна станція PViS.2000/35- ТПЗ (Літера Є), строк використання - 240 місяців;

- КТП ВП (Літера №11), строк використання - 240 місяців;

- металоконструкції, строк використання - 84 місяці;

- ЯЗ, строк використання -120 місяців;

- сонячні модулі (панелі) LR6-72РЕ-370 потужністю 370 Вт (20268 од.), строк використання - 84 місяці.

Відповідно до наданих на дослідження Інвентарних карток, основні засоби, які є складовими частинами сонячної електростанції та введені в експлуатацію з 23.04.2019 згідно з наказом «Про введення основних засобів в експлуатацію» № 23/04.19-ОС в бухгалтерському обліку ТОВ «ОДГРІН» обліковані на рахунках 103 «Будинки та споруди» та 104 «Машини та обладнання».

Водночас, віднесення податковим органом таких елементів сонячної електростанції, зокрема, як сонячні панелі, не відповідають наведеним визначенням будівлі та/або споруди, оскільки безпосередньо вони не пов'язані із земельною ділянкою, а є рухомим майном, можуть бути демонтовані та встановлені в будь-якому іншому місці з подальшим використанням за їх функціональним призначенням, у т.ч. на інших ідентичних об'єктах.

Наведене свідчить, що за даних умов відсутні підстави для визнання зазначених компонентів сонячної електростанції «ОДГРІН» спорудами, їх віднесення до групи 3 та облікування на рахунку 103 «Будівлі та споруди».

Таким чином, висновки відповідача в частині зміни класифікації основних засобів, і відповідно, зміни розрахунків амортизації, є необґрунтованими, суперечать нормам податкового законодавства та не відповідають фактичним обставинам господарської діяльності позивача.

Підсумовуючи вищевикладене, документально підтверджується, що адміністративно-побутова будівля (Літера А), розподільчий пункт РП-35кВ (Літера Б), будівля охорони (Літера В), комплектна трансформаторна підстанція КТПБ-інверторна станція PVIS.2000/35-ТП1 (Літера Г), комплектна трансформаторна підстанція КТПБ-інверторна станція PVIS.2000/35-ТП2 (Літера Д), комплектна трансформаторна підстанція КТПБ-інверторна станція PVIS.2000/35-ТПЗ (Літера Є), КТП ВП (Літера №11), металоконструкції, ЯЗ, сонячні модулі (панелі) LR6-72РЕ-370 потужністю 370 Вт (20268 од.), які є частинами об'єкту (сонячна електростанція), мають різний строк корисного використання (експлуатації), та, відповідно до п.4 П(С)БО 7 «Основні засоби» та абз.2 п.4 Методичних рекомендацій №561, можуть визнаватися в бухгалтерському обліку окремими об'єктами основних засобів сонячної електростанції, за кодом 2302.4 «Електростанції нетрадиційних джерел енергії».

При визначені строків корисного використання основних засобів для цілей амортизації положення податкового законодавства не містять будь-яких обмежень чи спеціальних процедур, окрім обов'язку дотриматися вимог щодо мінімально допустимих строків амортизації основних засобів визначених ст. 138 ПК України.

Як зазначає позивач, на підставі внутрішніх розпорядчих документів останній з урахуванням властивостей, технічних характеристик відповідно до технічної документації та очікуваних строків корисного використання з урахуванням фізичного та морального зносу та інших факторів встановив, що складові сонячної електростанції «ОДГРІН» мають різні строки корисного використання.

При цьому, суд бере до ваги, що строк корисного використання основних засобів напряму не залежить від строку гарантії, яка надається виробником обладнання, оскільки це визначення і відносини, які регулюються законодавством щодо захисту прав споживачів.

Позивач як під час перевірки, та і під час розгляду справи надав всі необхідні пояснення і підтверджуючі документи для обґрунтування визначення термінів експлуатації для кожної з складових частин сонячної електростанції.

Отже, використання для нарахування амортизації строків корисного використання (експлуатації) зазначених об'єктів основних засобів, встановлених в бухгалтерському обліку ТОВ «ОДГРІН», і які дорівнюють або є більшими, ніж ті, що встановлені пп. 138.3.3 п.138.3 ст.138 ПК України для 3 та 4 групи основних засобів, відповідає вимогам пп. 138.3.3 п.138.3 ст.138 ПК України.

Крім цього, слід зауважити, що незважаючи на статус єдиного майнового комплексу, до складу підприємства можуть входити як різні об'єкти основних засобів (різні будівлі, споруди, обладнання, що ніяк не пов'язані між собою), так і інше майно, що не вважається основними засобами. За таких умов, суд погоджується з доводами позивача, що кожен об'єкт зі складу підприємства підлягає окремому обліку відповідно до правил П(С)БО.

Таким чином, в даному випадку сонячна електростанція «ОДГРІН» не може вважатися цілісним об'єктом основних засобів, а є комплексом обладнання та устаткування, складові компоненти якого є окремими об'єктами основних засобів для цілей бухгалтерського і, відповідно, податкового обліку.

Так, відповідно до ст. 1 Закону України «Про альтернативні джерела енергії» об'єкти альтернативної енергетики - енергогенеруюче та інше обладнання, що виробляє енергію за рахунок використання альтернативних джерел енергії, частка яких становить не менш як 50 відсотків від встановленої потужності всіх задіяних на об'єкті джерел енергії.

У свою чергу, положеннями п. 31 та п. 32 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» передбачено:

електростанція - електроустановка або група електроустановок, призначених для виробництва електричної енергії або комбінованого виробництва електричної та теплової енергії;

електроустановка - комплекс взаємопов'язаних устаткування і споруд, що призначаються для виробництва або перетворення, передачі, розподілу, споживання електричної енергії чи зберігання енергії.

Отже, галузеве законодавство розмежовує споруди і устаткування як окремі частини електроустановки як різновиду електростанції.

Крім того, згідно з Ліцензійними умовами провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 27.12.2017 № 1467, до заяви про отримання ліцензії здобувачем ліцензії додаються документи згідно з переліком. Одним з таких документів є відомість про місця та засоби провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії. При оформленні зазначеного документа необхідно зазначати найменування та тип всього енергогенеруючого обладнання та їх заводський та інвентарний номери. Ця обставина є підтвердженням того, що поділ енергогенеруючого обладнання на окремі об'єкти із зазначенням окремих інвентарних номерів є прямою вимогою Ліцензійних умов.

З матеріалів справи вбачається, що компоненти сонячної електростанції «ОДГРІН» мають різне функціональне призначення, різний строк корисного використання, а при виході з експлуатації окремого компонента (наприклад, окремої сонячної панелі) не вимагається виведення з експлуатації всієї електростанції, натомість її обслуговування, заміна або ремонт може здійснюватися без зупинення її роботи.

Наведене додатково підтверджує, що електростанція є комплексом обладнання, що складається з окремих об'єктів основних засобів, а не є єдиним цілісним об'єктом основних засобів. За таких умов відсутні підстави для визнання комплексу всіх компонентів електростанції єдиним цілим, що підлягає амортизації як єдиний об'єкт основних засобів.

Беручи вказане в сукупності, суд дійшов висновку про помилковість висновків податкового органу, а тому, як наслідок, наявності правових підстав для скасування податкових повідомлень-рішень № 01167060701 та № 01167050701 від 15.10.2024 з огляду на їх протиправність.

Судом враховується, що згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Зокрема, суд зауважує, що посилання позивача на порушення податкового органу правових норм при викладенні висновків акту перевірки, складанні податкових повідомлень-рішень та аргументи щодо недотримання строків податковим органом при направленні запитів окремо не оцінювались, оскільки вони не є значимими в розрізі вагомості обґрунтувань та підстав для скасування спірних податкових повідомлень-рішень.

Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідач.

Згідно положень ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до положень ст.139 КАС України.

Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 30 280,00 грн, що підтверджується наявною в матеріалах справи платіжною інструкцією від 18.12.2024 № 295.

Відтак, враховуючи розмір задоволених позовних вимог, суд присуджує на користь позивача судові витрати у розмірі 30 280,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 72-77, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ОДГРІН» до Головного управління ДПС у м.Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення № 01167060701 та № 01167050701 від 15.10.2024 року, прийняті Головним управлінням ДПС у місті Києві.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ 44116011) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ОДГРІН» (код ЄДРПОУ 41877844, адреса: 01032, м. Київ, вул. Жилянська, 75) судовий збір у розмірі 30 280,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складено та підписано 30 жовтня 2025 року.

Суддя Кочанова П.В.