Рішення від 30.10.2025 по справі 300/7853/23

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" жовтня 2025 р. справа № 300/7853/23

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Біньковської Н.В.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , яка діє в інтересах неповнолітніх дітей ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Яремчанської міської ради Івано-Франківської області, Виконавчого комітету Яремчанської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення від 26.09.2023 та зобов'язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник Третякова Л.Ф., звернулася до суду з адміністративним позовом до Яремчанської міської ради Івано-Франківської області відповідно до змісту якого просить: визнати протиправним та скасувати рішення Яремчанської міської ради Івано-Франківської області в особі комісії з питань захисту прав дитини від 26.09.2023 року №97; зобов'язати Яремчанську міську раду Івано-Франківської області в особі комісії з питань захисту прав дитини прийняти рішення про надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився в м. Гола Пристань, Херсонської області, Україна, свідоцтво про народження серія НОМЕР_1 , видане 07.03.2017 року Голопристанським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області, та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який народився в м. Херсон, Херсонської області, Україна, свідоцтво про народження серія НОМЕР_2 , видане 01.10.2009 міським відділом реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області, на підставі заяви, поданої 22.09.2023.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 22.09.2023 нею подано до Служби у справах дітей при Яремчанській міській раді Івано-Франківської області пакет документів для надання її дітям ОСОБА_2 та ОСОБА_3 статусу дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів. Проте Яремчанська міська рада рішенням від 26.09.2023 протиправно відмовила у наданні дітям позивача статусу дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів. Стверджує, що 24.02.2022 в місті Гола Пристань, де проживала позивач разом із своєю сім'єю, вранці почались відбуватись військові дії, були дуже частими обстріли. Покидати місто на наступний день після 24.02.2022 прийшлось під обстріли, на шляху бачили ворожу техніку. Діти чули проліт ракет, постійні вибухи, постріли, бачили озброєних окупантів і військову техніку, були дуже налякані, і до сьогодні у них спостерігаються прояви страху, зокрема страх самотності, підвищена потреба в присутності батьків, проблеми зі сном, буває безпричинний плач, відмова від їжі, спалахи гніву, замкненість, притаманне безсоння, кошмари, та спогади евакуації, втрати житла та звичного способу життя. Також помітна байдужість до навчання, втрата інтересу до колишніх захоплень, страх перед майбутнім, невпевненість у собі, головний біль, проблеми з пам'яттю та концентрацією уваги. Позивач зазначає, що у місті Гола Пристань відбувалися військові дії, місто й досі окуповане, тому для надання дітям позивача статусу дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, були всі підстави, оскільки були подані всі документи, що підтверджують факт внутрішнього переміщення дітей. Просить позов задовольнити.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою суду залучено до участі у адміністративній справі другого відповідача - Виконавчий комітет Яремчанської міської ради Івано-Франківської області.

Відповідачі правом подання відзиву на позов не скористалися.

Заяв про розгляд справи з викликом сторін суду не надходило. У відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними в справі матеріалами.

Суд, розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши в сукупності письмові докази, встановив наступне.

21.09.2023 позивач звернулася до міського голови із заявою про надання статусу дитини війни двом дітям: ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.65).

Згідно із змістом витягу з протоколу №10 засідання комісії з питань захисту прав дитини від 25.09.2023 (пункт 1.1.) комісія вирішила відмовити у наданні статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів ОСОБА_4 та ОСОБА_3 . Підставами прийняття такого рішення зазначено те, що ОСОБА_1 не надала документи, вказані у пункті 6 Порядку надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, затвердженим постановою КМУ від 05.04.2017 №268, а саме: довідки про взяття дітей на облік як внутрішньо переміщених осіб, витяги з реєстру територіальної громади. Крім того, висновок оцінки потреб сім'ї (особи) у соціальних послугах, підготовлений КЗ «Центр надання соціальних послуг» Яремчанської міської ради, за формою, затвердженою Мінсоцполітики, без залучення психолога/практичного психолога, психотерапевта, психіатра. Всі копії документи не засвідчені в установленому порядку (а.с.80).

Рішенням Виконавчого комітету Яремчанської міської ради від 26.09.2023 за №97 «Про статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів» (пункт 2) відмовлено у наданні статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів: ОСОБА_4 та ОСОБА_3 (а.с.78).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Суд при вирішенні цієї справи керується нормами законів та підзаконних нормативно-правових актів в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом статті 1 Закону України «Про охорону дитинства» (надалі також - Закон №2402-III) дитина, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, - дитина, яка внаслідок воєнних дій чи збройного конфлікту отримала поранення, контузію, каліцтво, зазнала фізичного, сексуального, психологічного насильства, була викрадена або незаконно вивезена за межі України, залучалася до участі у військових формуваннях або незаконно утримувалася, у тому числі в полоні.

Згідно із статтею 4 Закону № 2402-III система заходів щодо охорони дитинства в Україні включає: визначення основних правових, економічних, організаційних, культурних та соціальних засад щодо охорони дитинства, удосконалення законодавства про правовий і соціальний захист дітей, приведення його у відповідність з міжнародними правовими нормами у цій сфері; забезпечення належних умов для гарантування безпеки, охорони здоров'я, навчання, виховання, фізичного, психічного, соціального, духовного та інтелектуального розвитку дітей, їх соціально-психологічної адаптації та активної життєдіяльності, зростання в сімейному оточенні в атмосфері миру, гідності, взаємоповаги, свободи та рівності; проведення державної політики, спрямованої на реалізацію цільових програм з охорони дитинства, підтримки виробництва дитячого харчування, у тому числі первинного виробництва, надання дітям пільг, переваг та соціальних гарантій у процесі виховання, навчання, підготовки до трудової діяльності, заохочення наукових досліджень з актуальних проблем дитинства; встановлення відповідальності юридичних і фізичних осіб (посадових осіб і громадян) за порушення прав і законних інтересів дитини, заподіяння їй шкоди; створення умов для забезпечення наявності на ринку в достатній кількості дитячого харчування, що відповідає вимогам законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів, у тому числі шляхом запровадження пільгового кредитування та/або оподаткування операторів ринку харчових продуктів, митного та/або тарифного регулювання.

Частинами 1, 2, 6, 7 статті 30-1 Закону №2402-III передбачено, що держава вживає всіх необхідних заходів для забезпечення захисту дітей, які перебувають у зоні воєнних дій і збройних конфліктів, дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, догляду за ними та возз'єднання їх із членами сім'ї, включаючи розшук, звільнення з полону, повернення в Україну дітей, незаконно вивезених за кордон. У разі якщо вік особи не визначений і є підстави вважати, що ця особа є дитиною, їй надається захист, передбачений цією статтею, до встановлення віку.

Усі дії держави стосовно захисту дітей, які перебувають у зоні воєнних дій і збройних конфліктів, дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, здійснюються відповідно до норм міжнародного гуманітарного права.

Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань сім'ї та дітей, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах освіти і науки, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я, створюють умови для реабілітації у сфері охорони здоров'я, психологічної, педагогічної реабілітації та соціальної реінтеграції дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів.

Статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, надається органом опіки та піклування за місцем реєстрації дитини як внутрішньо переміщеної особи. Порядок надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, визначається Кабінетом Міністрів України.

Підпунктом 3 пункту 2 Порядку надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 05 квітня 2017 року № 268 (надалі також - Порядок № 268), передбачено, що психологічне насильство, якого зазнала дитина внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів (далі - психологічне насильство), - моральні та психологічні страждання (травми) дитини, що не потребують доведення, і які вона перенесла внаслідок її проживання/перебування в умовах воєнних дій, збройних конфліктів, тимчасової окупації, її внутрішнього переміщення або переміщення за кордон, як наслідок залишення свого місця проживання/перебування у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, а також загибелі (зникнення безвісти), потрапляння у полон, смерті внаслідок отриманих у результаті збройного конфлікту поранення, контузії або каліцтва на території України чи за кордоном її батьків або одного з них - із числа цивільних осіб, а також її батьків або одного з них - з числа осіб, визначених пунктом 2 Порядку надання статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2015 р. № 740.

Відповідно до пункту 3 Порядку № 268 право на отримання статусу має дитина, а також особа, яка на час воєнних дій, збройних конфліктів, збройної агресії Російської Федерації не досягла 18 років (повноліття), і в результаті: 1) отримали поранення, контузію, каліцтво; 2) зазнали фізичного, сексуального насильства; 3) були викрадені або незаконно вивезені за межі України; 4) залучалися до участі у діях воєнізованих чи збройних формувань; 5) незаконно утримувалися, у тому числі в полоні; 6) зазнали психологічного насильства.

Наслідками воєнних дій і збройних конфліктів для дитини можуть бути одна, кілька або всі обставини, зазначені в пункті 3 цього Порядку. Під час надання дитині статусу заявником визначається обставина, яка мала найбільший негативний вплив на стан здоров'я та розвиток дитини (пункт 4 Порядку № 268).

Пунктом 6 Порядку № 268 передбачено, що для надання статусу законний представник дитини або у разі, коли дитина переміщується без супроводження батьків або осіб, які їх замінюють, її родичі (баба, дід, прабаба, прадід, тітка, дядько, повнолітні брат або сестра), вітчим, мачуха, представник органу опіки та піклування подають до служби у справах дітей заяву про надання статусу, згоду на обробку персональних даних відповідно до Закону України “Про захист персональних даних» і засвідчені в установленому порядку копії таких документів: свідоцтва про народження дитини або іншого документа, що посвідчує особу дитини; документа, що посвідчує особу заявника; документа, що підтверджує повноваження законного представника дитини (у разі коли дитина постійно проживає/перебуває у закладі охорони здоров'я, закладі освіти або іншому дитячому закладі, - документа, що підтверджує факт перебування дитини в такому закладі) або родинні стосунки між дитиною та заявником; довідки про взяття дитини на облік як внутрішньо переміщеної особи (у разі наявності); паспорта громадянина України, виготовленого у формі книжечки (у разі наявності); паспорта громадянина України або паспорта громадянина України для виїзду за кордон у формі е-паспорта або е-паспорта для виїзду за кордон (у разі наявності); витягу з реєстру територіальної громади (у разі наявності).

У разі відсутності відомостей про задеклароване/зареєстроване місце проживання/перебування дитини або документів, зазначених в абзацах другому - п'ятому цього пункту, доказами підтвердження її місця проживання/перебування на території, на якій ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованій Російською Федерацією, можуть бути відомості, які містяться в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, або документи про право власності батьків або дитини на рухоме чи нерухоме майно, або свідоцтво про базову загальну середню освіту, або атестат про повну загальну середню освіту, або документ про професійно-технічну освіту, або табель успішності, або учнівський квиток, або медичні документи, або свідоцтво про народження дитини.

За обставин, передбачених у підпункті 6 пункту 3 цього Порядку, також подаються, зокрема, висновок оцінки потреб сім'ї (особи) у соціальних послугах, підготовлений центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді за формою, затвердженою Мінсоцполітики. До оцінювання потреб сім'ї (особи) може бути залучений психолог/практичний психолог, психотерапевт, психіатр, що працює в іншому закладі, установі, організації. На основі висновку оцінки потреб сім'ї (особи) у соціальних послугах за згодою батьків/законних представників дитина направляється до відповідного закладу/організації для реабілітації та отримання відповідних соціальних послуг.

Згідно із пунктом 5 Порядку № 268 статус надається органом опіки та піклування за задекларованим/зареєстрованим місцем проживання/перебування дитини як внутрішньо переміщеної особи, за місцем звернення, якщо місце проживання/перебування дитини не задеклароване/ не зареєстроване або задеклароване/зареєстроване на території, на якій ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованій Російською Федерацією, або за місцем виявлення такої дитини місцевими органами виконавчої влади та/або органами місцевого самоврядування.

Отже, право на отримання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, має дитина, а також особа, яка під час воєнних дій, збройних конфліктів, збройної агресії російської федерації не досягла 18 років (повноліття) та внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, зокрема, зазнала психологічного насильства. При поданні заяви про надання такого статусу мають бути подані також документи про задеклароване/зареєстроване місце проживання/перебування дитини, а в разі відсутності таких відомостей, зокрема, довідки про взяття дитини на облік як внутрішньо переміщеної особи, документи, які підтверджують місце проживання/перебування дитини на території, на якій ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованій російською федерацією.

Судом встановлено, що рішенням Виконавчого комітету Яремчанської міської ради від 26.09.2023 за №97 «Про статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів» відмовлено ОСОБА_4 та ОСОБА_3 у наданні статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів. Підставою відмови слугувало те, що ОСОБА_1 не надала довідки про взяття дітей на облік як внутрішньо переміщених осіб, витяги з реєстру територіальної громади, а також те, що висновок оцінки потреб сім'ї (особи) у соціальних послугах, підготовлений без залучення психолога/практичного психолога, психотерапевта, психіатра. Всі копії документів не засвідчені в установленому порядку.

Виконавчим комітетом Яремчанської міської ради Івано-Франківської області на виконання ухвали суду про витребування доказів надано суду документи на підставі та з урахуванням яких прийнято оскаржуване рішення від 26.09.2023 №97, в тому числі заяву позивача від 21.09.2023.

Із наданих матеріалів видно, що позивачем при зверненні із заявою від 21.09.2023 було додано такі документи: акт оцінки потреб сім'ї/особи від 19.09.2023 №35/01-15/14, висновок оцінки потреб сім'ї від 19.09.2023 №35/01-15/14, копії свідоцтв про народження ОСОБА_2 і ОСОБА_3 , копію паспорта громадянина України ОСОБА_1 (а.с.66-71, 84-89).

Довідки про взяття дітей позивача на облік як внутрішньо переміщених осіб та витяг з реєстру територіальної громади, всупереч вимогам Порядку № 268, до заяви від 21.09.2023 не були долучені.

При цьому суд зауважує, що довідки про взяття дітей позивача на облік як внутрішньо переміщених осіб були наявні у ОСОБА_1 станом на дату звернення до Виконавчого комітету Яремчанської міської ради Івано-Франківської області та долучені нею до позову.

Так, згідно з довідками від 20.04.2022 № 2618-7575100966 та № 2618-7575100965 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, зареєстрованим місцем проживання ОСОБА_2 та ОСОБА_3 є АДРЕСА_1 , а фактичне місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.14, 15).

Позивач, не додавши описані вище довідки до заяви від 21.09.2023, не підтвердила наявності у своїх дітей статусу внутрішньо переміщених осіб (як і наявності такого статусу у позивача) та відомості про задеклароване/зареєстроване місце проживання /перебування дітей на території, на якій ведуться (велись) бойові дії.

Заява позивача від 21.09.2023 не містить переліку доданих до неї документів. Належні і допустимі докази надання разом із заявою довідок від 20.04.2022 № 2618-7575100966 та № 2618-7575100965 суду не надано.

Суд зауважує, що сам по собі факт включення населеного пункту до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309, не є підставою визначення дитини такою, що зазнала психологічного насильства, та підставою для надання дитині статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів. Віднесення населеного пункту до територій, на яких ведуться (велись) бойові дії не є достатньою законною підставою чи умовою для надання дитині статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів.

Подібного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 24.01.2023 в справі №360/3668/18.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією затверджено наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 (чинного у період звернення позивача із заявою від 21.09.2023), згідно з яким вся територія Скадовського району Херсонської області (місто Гола Пристань входить до Скадовського району) з 24.02.2022 належить до тимчасово окупованих російською федерацією території України.

За змістом наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 №376 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» станом на теперішній час вся територія Скадовського району Херсонської області належить до тимчасово окупованих російською федерацією території України.

У висновку оцінки потреб сім'ї від 19.09.2023 №19.09.2023 за №35/01-15/14 вказано, що основними ознаками та чинниками, що спричиняють складні життєві обставини є те, що ОСОБА_1 з сім'єю були змушені залишити своє постійне місце проживання внаслідок воєнних дій на території України з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту. Отримали статус ВПО. Зазначено, що вплив складних життєвих обставин на стан задоволення потреб дітей - ОСОБА_3 , ОСОБА_2 - пограничний. Випадок класифіковано як простий (а.с.76).

У витязі із протоколу №10 засідання комісії з питань захисту прав дитини від 25.09.2023 вказано, що висновок оцінки потреб сім'ї (особи) у соціальних послугах, підготовлений КЗ «Центр надання соціальних послуг» Яремчанської міської ради, за формою, затвердженою Мінсоцполітики, без залучення психолога/практичного психолога, психотерапевта, психіатра.

На переконання суду у вирішенні питання щодо можливості надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів необхідним є наявність причинно-наслідкового зв'язку між воєнними діями, збройним конфліктом на території населеного пункту, включеного до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309, та фактом настання обставин, які мали негативний вплив на стан здоров'я та розвиток дитини, оскільки, виходячи із поняття дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, то саме внаслідок воєнних дій чи збройного конфлікту така дитина мала, зокрема, зазнати психологічного насильства.

Проте, у розглядуваному випадку дані щодо причинно-наслідкового зв'язку між воєнними діями, збройним конфліктом на території міста Гола Пристань, окупації цього населеного пункту та фактом настання обставин (психологічне насильство), які мали негативний вплив на стан здоров'я та розвиток дітей позивача, подані позивачем відповідачу, а також суду документи не містять. Такий причинний зв'язок може бути встановлений відповідним спеціалістом.

За встановлених обставин суд висновує про правомірність пункту 2 рішення Виконавчого комітету Яремчанської міської ради Івано-Франківської області від 26.09.2023 №97 «Про статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів».

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В спірному випадку відповідач довів суду правомірність прийнятого ним рішення.

Підсумовуючи наведене вище суд доходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову. Відтак, в задоволенні позову слід відмовити.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ), яка діє в інтересах неповнолітніх дітей ОСОБА_2 (свідоцтво про народження серії НОМЕР_4 від 07.03.2017), ОСОБА_3 (свідоцтво про народження серії НОМЕР_5 від 01.10.2009), (фактичне місце проживання АДРЕСА_3 ),

відповідач - Виконавчий комітет Яремчанської міської ради Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 04054286, вул. Свободи, 266, м. Яремче, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78500),

відповідач - Яремчанська міська рада Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 33309833, вул. Свободи, 266, м. Яремче, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78500).

Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.