Ухвала від 29.10.2025 по справі 200/8235/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

29 жовтня 2025 року Справа №200/8235/25

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Михайлик А.С., розглянувши матеріали адміністративної справи за скаргою ОСОБА_1 до Слов'янського відділу державної виконавчої служби у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання неправомірними дій, визнання протиправним та скасувати повідомлення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду зі скаргою до Слов'янського відділу державної виконавчої служби у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, в якій просить:

визнати дії начальника відділу Слов'янського відділу державної виконавчої служби у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Максименко Миколи Федоровича, щодо винесення повідомлення від 21.10.2025 про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання за виконавчим листом № 200/750/25, виданого Донецьким окружним адміністративним судом 03.10.2025 неправомірними;

визнати протиправним та скасувати повідомлення начальника відділу Слов'янського відділу державної виконавчої служби у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Максименко Миколи Федоровича від 21.10.2025 у справі № 200/750/25 про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання;

зобов'язати Слов'янський відділ державної виконавчої служби у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції прийняти до виконання виконавчий лист Донецького окружного адміністративного суду № 200/750/25 від 03.10.2025 та відкрити виконавче провадження щодо виконання виконавчого листа.

Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб. У позовній заяві зазначається ідентифікатор для повного доступу до інформації про виконавче провадження (за наявності). Відповідачем у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби, а у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності приватного виконавця - приватний виконавець.

Водночас, скаржником у поданій заяві (яка за своїм змістом є позовною заявою, в той час як в порядку ст. 287 КАС України учасники виконавчого провадження мають право звернутися до адміністративного суду саме із позовною заявою) зазначено у складі учасників справи скаржника та державного виконавця всупереч вимогам КАС України, які наголошують, що сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач

Відповідно до ч. 1 ст. 42 КАС України учасниками справи є сторони, треті особи.

Згідно з ч. 2 ст. 46 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.

Відповідно до визначень, закріплених у ст. 4 КАС України, позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, або адміністратор за випуском облігацій, який подає позов до адміністративного суду на захист прав, свобод та інтересів власників облігацій відповідно до положень Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки", а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду; відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

КАС України не передбачає подання у такому випадку скарги замість позовної заяви та участь у справі скаржника та державного виконавця, а не позивача та відповідача.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161 цього Кодексу.

Згідно з ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи; зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

З огляду на наведене, заявнику необхідно уточнити назву поданої заяви та привести її у відповідність до ст.ст. 160, 161 КАС України.

Також згідно з ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України “Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Станом на 01.01.2025 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 3028,00 грн, що визначено Законом України “Про Державний бюджет України на 2025 рік».

Згідно з пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України “Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову фізичною особою немайнового характеру встановлюється ставка судового збору в розмірі 0,4 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

При цьому, відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України “Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Враховуючи звернення до суду через систему «Електронний суд» позивач мав сплатити за звернення із цим позовом судовий збір в сумі 968,96 грн.

Наведене вище свідчить про те, що заяву (позовну) подано без додержання вимог, встановлених ст.ст. 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України, що згідно частини 1 статті 169 цього Кодексу є підставою для постановлення ухвали про залишення цієї заяви без руху.

Керуючись ст.ст. 31, 169, 171 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

Скаргу ОСОБА_1 до Слов'янського відділу державної виконавчої служби у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання неправомірними дій, визнання протиправним та скасувати повідомлення, зобов'язання вчинити певні дії, - залишити без руху.

Встановити ОСОБА_1 десятиденний строк з дня отримання цієї ухвали для усунення недоліків заяви, протягом якого скаржник має: надати до суду документ про сплату судового збору у встановленому розмірі; уточнити назву поданої заяви та привести її у відповідність до ст. 160 КАС України, з урахуванням викладеного в цій ухвалі.

Роз'яснити, що у разі невиконання вимог цієї ухвали скарга буде вважатися неподаною і буде повернута.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя А.С. Михайлик