Рішення від 30.10.2025 по справі 200/6577/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2025 року Справа№200/6577/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Христофорова А.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), третя особа: ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 , ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

27.08.2025 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа: ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якому просить суд:

визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не прийняття рішення по суті за результатами розгляду заяв ОСОБА_1 від 12 травня 2025 року, від 09 червня 2025 року, від 07 серпня 2025 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п.10 ч.1 ст.23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) розглянути заяви ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 12 травня 2025 року, від 09 червня 2025 року, від 07 серпня 2025 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п.10 ч.1 ст.23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та за результатами розгляду цих заяв прийняти рішення по суті.

Позивача звільнено від сплати судового збору на підставі п.9 ч.1 ст.5 Закону України “Про судовий збір».

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 12 травня 2025 року через Укрпошту звернувся до голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 з заявою, в якої просив оформити йому у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 10 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» як особі яка є опікуном особи визнаної судом недієздатною. На цю заяву відповідач надіслав лист № 01/1855 від 20.05.2025р., в якому серед іншого повідомив: «Що розгляд заяв ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації в особливий період буде здійснюватися лише після розгляду Першим апеляційним адміністративним судом апеляційної скарги ІНФОРМАЦІЯ_4 ». Цим відповідач на думку позивача порушив його права не розглянув його заяву та не надав позивачу відповідного рішення на його заяву.

09 червня 2025 року через Укрпошту позивач звернувся до голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 з заявою, в якої просив оформити йому у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 10 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» як особі яка є опікуном особи визнаної судом недієздатною. На цю заяву відповідач надіслав позивачу лист № 01/2164 від 13.06.2025 р. в якому серед іншого відповідач стверджує: «Оскільки Ви є внутрішньо переміщеною особою та фактично проживаєте у місті Павлоград, Ви зобов'язані були стати на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_5 протягом 7 днів із моменту переміщення. Також нагадуємо що після 13.06.2025р., звернення буде направлено до Національної поліції за порушення правил військового обліку за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП України». Цим відповідач знову на думку позивача порушив його права та не надав відповідного рішення на його заяву.

07 серпня 2025 року через Укрпошту позивач звернувся до голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 з заявою, в якої просив оформити йому у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 10 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» як особі яка є опікуном особи визнаної судом недієздатною. На цю заяву відповідач надіслав позивачу лист № 01/2987 від 13.08.2025 р. в якому серед іншого відповідач повідомив: «Станом на 12.08.2025 року Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 від 11.07.2025 року № 126 «Про внесення змін до наказу ІНФОРМАЦІЯ_6 від 28.05.2024 року № 78» (далі - Наказ) було ліквідовано комісією з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період. … наголошуємо, що Вам необхідно стати на військовий облік за територіальністю в Центр комплектування та соціальної підтримки за місцем вашого фактичного проживання (ВПО), а саме: АДРЕСА_4 ; після чого реалізувати свої права на отримання відстрочки». Цим відповідач вкотре порушив права позивача та не надав йому відповідного рішення на його заяву.

Позивач зазначає, що зазначені листи, які надіслав йому відповідач на його заяви, є лише відповідями на звернення щодо надання відстрочки та носять інформативний характер і не є рішенням щодо надання відстрочки. В свою чергу, відсутність належним чином оформленого рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивованої відмови в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, свідчить про протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень - відповідача.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив, надав письмовий відзив на позовну заяву, відповідно до якого, серед іншого, зазначив, що відсутні ознаки самого факту бездіяльності Відповідача. На всі вказані заяви Позивача були надані відповіді або роз'яснення, факт їх безпосереднього розгляду відбувся, а тому відсутній склад бездіяльності. Задоволення вимоги про прийняття рішення по суті не може бути реалізовано безпосередньо адміністративним судом, оскільки сам Суд не може підміняти собою компетентний орган, зобов'язуючи його ухвалити конкретне рішення по суті заяв, оскільки це є дискреційним повноваженням Відповідача. Відповідно до положень Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», рішення про надання відстрочки ухвалюється комісією територіального центру комплектування та соціальної підтримки з розгляду питань надання військовозобов'язаним на підставі перевірки поданих документів, що підтверджують право на відстрочку. Також вважаємо за потрібне зазначити, що адміністративний суд має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень розглянути звернення, якщо воно було проігнороване, однак суд не має повноважень встановлювати зміст рішення, яке має прийняти орган державної влади. Вимога у редакції «зобов'язати прийняти рішення по суті» фактично означає нав'язування результату, що виходить за межі судового контролю. Позивач отримував відповіді на свої заяви, про що він самостійно вказав у позовній заяві, тому його вимога по суті є дублюванням уже вчинених дій і не створює нових правових підстав для розгляду справи. Подані документи з питання надання відстрочки не можуть бути розглянутими Відповідачем, враховуючи той факт, що наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 від 11.07.2025 року № 126 «Про внесення змін до наказу ІНФОРМАЦІЯ_6 від 28.05.2024 року № 78» було ліквідовано комісію з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період».

Позивачем надано відповідь на відзив, в якій зокрема зазначено, що відповідач продовжує порушувати його права. Без законних підстав звернувся щодо позивача до Національної поліції та не збирається знімати його з розшуку. Після звернення відповідача щодо позивача, 25 серпня 2025 року позивач був затриманий працівниками поліції. На позивача був складений протокол про адміністративне правопорушення № 798-ГК від 25.08.2025 року майором ІНФОРМАЦІЯ_7 за абз. 1 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів як передбачених додатком 2 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженого постановою КМУ № 1487 від 30 грудня 2022 року за те що позивач повинен: перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, позивач зазначає, що він і так перебуває на військовому обліку за зареєстрованим місцем проживання у ІНФОРМАЦІЯ_8 , а тому адміністративного правопорушення за протоколом позивач не скоював. Не законно та протиправно з боку відповідача звертатися на позивача, як невинуватої особи до Національної поліції та ставити його до розшуку. Позивач вважає, що його права порушені як відповідачем так і ІНФОРМАЦІЯ_9 .

Позивач зазначає, що перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_8 за місцем своєї реєстрації, відповідно до пп. 1 п. 1 Правил військового обліку. В Павлограді мешкає з 07 квітня 2022 року. Позивач не зареєстрований у місті Павлоград, не взятий на облік внутрішньо переміщеної особи в місті Павлоград. Згідно Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 року з наступними змінами, правил військового обліку, позивач перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_8 і в цьому відсутня з його боку як подія так і склад адміністративного правопорушення за ч. 3 ст. 210 КУпАП України. Позивач зазначає, що йому не треба згідно діючого законодавства України вставати на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_10 . Відповідач не може ухилятися від прийняття рішення по суті поданих позивачем заяв про оформлення йому у порядку визначеному постановою КМУ від 16 травня 2024 року № 560, довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та зобов'язаний прийняти відповідне рішення по кожній із його заяв.

Третьою особою було надано пояснення на позовну заяву, в якій зокрема зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_11 не визнає позовні вимоги Позивача в повному обсязі, оскільки вважає бездіяльність Відповідача правомірною та такою, що відповідає нормам чинного законодавства України, зокрема Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII, Постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», а також внутрішнім наказам та інструкціям, виданим у межах компетенції. Позивач посилається на свої заяви від 12.05.2025, 09.06.2025 та 07.08.2025, в яких просить оформити довідку про відстрочку від призову на підставі п. 10 ч. 1 ст. 23 Закону № 3543 (як опікун недієздатної особи). Однак, Відповідач правомірно не прийняв рішення по суті цих заяв, оскільки на момент розгляду останньої заяви (від 07.08.2025) комісія з розгляду питань надання відстрочок при ІНФОРМАЦІЯ_8 була ліквідована Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_12 від 11.07.2025 № 126 «Про внесення змін до наказу ІНФОРМАЦІЯ_6 від 28.05.2024 № 78». Зазначений Наказ № 126 був виданий з метою оптимізації роботи територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки в Донецькій області, враховуючи операційні потреби під час особливого періоду, обмежені ресурси та необхідність централізації процесів розгляду відстрочок на обласному рівні. Ліквідація районних комісій не суперечить Порядку № 560, оскільки п. 60 цього Порядку передбачає можливість внесення змін до структури комісій, а розгляд заяв може здійснюватися вищими органами (обласними ТЦК) або через електронну взаємодію з Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр «Оберіг»). Відповідач у листі № 01/2987 від 13.08.2025 правомірно проінформував Позивача про цю зміну та рекомендував стати на військовий облік за місцем фактичного проживання ( АДРЕСА_5 ), де питання відстрочки може бути розглянуте відповідною комісією. ІНФОРМАЦІЯ_11 звертає увагу суду на те, що Позивач фактично проживає за адресою: АДРЕСА_4 , що підтверджується його власними заявами та матеріалами справи. Згідно з ч. 4 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII, військовозобов'язані, які змінили місце проживання, зобов'язані стати на військовий облік у відповідному районному (міському) ТЦК та СП протягом 7 днів з моменту прибуття. Позивач не виконав цю вимогу, хоча ІНФОРМАЦІЯ_13 неодноразово нагадував про це в листах № 01/2164 від 13.06.2025 та № 01/2987 від 13.08.2025. Попередні судові рішення, на які посилається Позивач (рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14.04.2025 у справі № 200/797/25 та постанова Першого апеляційного адміністративного суду від 11.08.2025 у тій самій справі), стосувалися заяв Позивача за 2024 - початок 2025 року та не враховують змін, внесених Наказом № 126. У цих рішеннях суд встановив, що Позивач перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_8 , але не спростував необхідність оновлення облікових даних за місцем фактичного проживання.

Порядок № 560 (п. 60-65) вимагає перевірки документів через електронну взаємодію з реєстрами, що неможливо ефективно здійснити без оновлення даних у Реєстрі «Оберіг». Листи Відповідача (№ 01/1855 від 20.05.2025, № 01/2164 від 13.06.2025, № 01/2987 від 13.08.2025) є інформативними відповідями на звернення, а не рішеннями по суті, що відповідає практиці розгляду заяв під час очікування апеляційного оскарження чи структурних змін. Відсутність формального рішення про відстрочку не є протиправною бездіяльністю, оскільки комісія була ліквідована, а Позивач не виконав вимог щодо обліку. ІНФОРМАЦІЯ_11 вважає, що позовні вимоги Позивача спрямовані на зобов'язання Відповідача виконати дії, які виходять за межі його поточної компетенції після ліквідації комісії. Зобов'язання розглянути заяви та видати довідку може бути виконано лише після оновлення військово-облікових даних Позивача в ІНФОРМАЦІЯ_14 , де функціонує відповідна комісія. Будь-яке інше рішення суду суперечило б принципам ефективного управління мобілізаційними процесами під час особливого періоду.

Представником відповідача було надано заперечення на відповідь на відзив, в чких просив відхилити аргументи, викладені Позивачем у відповіді на відзив.

Ухвалою суду від 01 вересня 2025 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження в адміністративній справі, справу вирішено розглядати суддею одноособово в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_15 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), є громадянином України відповідно до паспорту серії НОМЕР_4 .

Відповідно до наявної в матеріалах справи копії Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_5 виданого ІНФОРМАЦІЯ_16 від 05.06.2003 року позивач перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_17 .

Рішенням Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 5 вересня 2006 року по справі № 2-0-57-06р. ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_18 визнаний недієздатним. Опікуном йому призначено його матір ОСОБА_3 . Рішення набрало законної сили 16.09.2006 року. Ухвалою Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 19 березня 2018 року виправлено описку у всьому тексті рішення Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 5 вересня 2006 року зазначено прізвище, ім'я та по-батькові сина заявниці як “ ОСОБА_2 ». Зазначена ухвала суду набрала законної сили 04.04.2018 року.

Рішенням Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 21 червня 2023 року у справі № 185/5419/23 провадження № 2-о/185/200/23 позивач, ОСОБА_1 , призначений другим опікуном недієздатного ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_18 .

Згідно довідки до Акту огляду МСЕК серія 10 ААБ № 060181 ОСОБА_2 є особою з інвалідністю 1А групи і за висновком МСЕК потребує постійного стороннього догляду та нагляду.

12 травня 2025 року через Укрпошту Позивач звернувся до голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 з заявою, в якої просив оформити йому у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 10 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» як особі яка є опікуном особи визнаної судом недієздатною. Вказана заява була отримана відповідачем 14.05.2025 року про, що свідчить відмітка на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення.

09 червня 2025 року через Укрпошту позивач звернувся до голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 з заявою, в якої просив оформити йому у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 10 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» як особі яка є опікуном особи визнаної судом недієздатною. Вказана заява була отримана відповідачем 11.06.2025 року про, що свідчить відмітка на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення.

07 серпня 2025 року через Укрпошту позивач звернувся до голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 з заявою, в якої просив оформити йому у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставів пункту 10 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» як особі яка є опікуном особи визнаної судом недієздатною. Вказана заява була отримана відповідачем 08.08.2025 року про, що свідчить відмітка на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення.

До кожної із заяв позивачем були надані відповідні документи, а саме: копія мого тимчасового посвідчення № НОМЕР_5 від 5.06.2003р., копія з копії рішення Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 5 вересня 2006 року по справі № 2-0-57-06р. (копія з копії цього рішення суду завірена приватним нотаріусом Сулеймановою С.М. 09 вересня 2024 року (зареєстровано у реєстрі за № 561) отримана 10.09.2024р. ІНФОРМАЦІЯ_13 з моєю заявою про оформлення мені довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації від 10.09.2024 року), копія з копії ухвали Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 19 березня 2018 року по справі № 2-о-57/06, провадження № 2-во/219/54/18 (копія цієї ухвали суду завірена Дружківським міським судом Донецької області отримана 12.09.2024р. ІНФОРМАЦІЯ_13 з моєю заявою про оформлення мені довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації від 07.09.2024 року), копія з копії рішення Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 21 червня 2023 року по справі № 185/5419/23 провадження № 2 о/185/200/23 (копія цього рішення суду завірена судом отримана 30.05.2024р. ІНФОРМАЦІЯ_13 з моєю заявою про оформлення мені довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації від 28 травня 2024 року; ще одна копія цього рішення суду завірена судом отримана 12.09.2024р. ІНФОРМАЦІЯ_13 з моєю заявою про оформлення мені довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації від 07.09.2024 року). Що підтверджується описами вкладення до поштових відправлень.

Відповідач листом від 20.05.2025 року № 01/1855 на заяву від 12.05.2025 року повідомив, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 14.04.2025 року по справі №200/797/25 було зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_13 розглянути заяви громадянина ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_19 , від 02.09.2024 року, від 07.09.2024 року, від 10.09.2024 року, від 22.01.2025 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації в особливий період. Наголошено, що ІНФОРМАЦІЯ_13 була подана апеляційна скарга до Першого апеляційного адміністративного суду на рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/797/25 від 14.04.2025 року. Станом на 20.05.2025 року Першим апеляційним адміністративним судом було призначено склад суду для розгляду зазначеної апеляційної скарги. З огляду на вищенаведене повідомлено, що розгляд заяв ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації в особливий період буде здійснюватися лише після розгляду Першим апеляційним адміністративним судом апеляційної скарги ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Листом від 13.06.2025 року № 01/2164 Відповідач на заяву від 09.06.2025 року повідомив позивачу, що оскільки Він є внутрішньо переміщеною особою та фактично проживаєте у місті Павлоград, Він зобов'язаний був стати на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_5 протягом 7 днів із моменту переміщення. Звернуто увагу, що це не перше його звернення з відповідного питання, і ІНФОРМАЦІЯ_13 вже неодноразово надавались роз'яснення щодо порядку оформлення відстрочки та обов'язку стати на військовий облік за місцем фактичного проживання м. Павлоград або довідки ВПО. Також нагадуємо що після 13.06.2025р., звернення буде направлено до Національної поліції за порушення правил військового обліку за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП України.

Листом від 13.08.2025 року № 01/2987 Відповідач на заяву від 07.08.2025 року повідомив позивачу, що станом на 12.08.2025 року Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 від 11.07.2025 року № 126 «Про внесення змін до наказу ІНФОРМАЦІЯ_6 від 28.05.2024 року № 78» (далі - Наказ) було ліквідовано Комісію з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період. Згідно з Наказом Комісії для розгляду питань з надання відстрочки на військову службу під час мобілізації, на особливий період, утворені лише при ІНФОРМАЦІЯ_20 , ІНФОРМАЦІЯ_21 та ІНФОРМАЦІЯ_22 . Станом на 24.05.2024 року до керівництва ІНФОРМАЦІЯ_4 було доведено « ІНФОРМАЦІЯ_23 уточнення даних громадян, які перебувають на військовому обліку». Згідно вимог цього алгоритму, ІНФОРМАЦІЯ_4 та їх відділи, евакуйовані з тимчасово окупованих територій, уточнення даних громадян не здійснюють, а у разі звернення громадян направляють їх до ІНФОРМАЦІЯ_4 за місцем їх фактичного проживання для взяття на військовий облік та уточнення даних. У разі звернення до ІНФОРМАЦІЯ_4 громадян, які зареєстровані на тимчасово окупованих територіях, територіях де тривають бойові дії, ІНФОРМАЦІЯ_4 зобов'язані взяти їх на військовий облік за письмовою заявою, занести необхідні відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та провести уточнення даних. Підсумовуючи все вищенаведене, наголошуємо, що Вам необхідно стати на військовий облік за територіальністю в Центр комплектування та соціальної підтримки за місцем вашого фактичного проживання (ВПО), а саме: АДРЕСА_4 ; після чого реалізувати свої права на отримання відстрочки.

02.06.2025 року позивач звернувся із заявою до відповідача, в якій просив надати йому інформацію проти чи перебуває він на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_24 та реєстраційний номер облікового запису в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідачем на заяву від 02.06.2025 року було направлено вимогу від 05.06.2025 року № 01/2072, в якій відповідач повідомив позивача та вимагав:

Позивач дійсно знаходиться на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_8 але, повинен встати на військовий облік за місцем мешкання, як внутрішня переміщена особа з 28.05.2024р., встати до ІНФОРМАЦІЯ_10 , АДРЕСА_5 , про що позивачу неодноразово в відповідях на його звернення писали. Згідно ст. 33 ч. 3 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» військовий облік усіх призовників і військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання та ст. 37 ч. 4 військовий облік ведеться за місцем проживання громадян. А громадяни, які змінили місто проживання, зобов'язані встати на облік в РТЦК та СП за місцем проживання. Не постановка на військовий облік за новим місцем проживання (перебування) в умовах дії військового стану є грубим порушенням правил військового обліку. Ваш реєстраційний номер облікового запису згідно системи «Оберіг», є у програмі «Резерв+». У зв'язку з вищенаведеним, відповідно до норм чинного законодавства, вимагаємо від Вас стати на військовий облік в ІНФОРМАЦІЯ_4 за місцем фактичного проживання до 13.06.2025 року. Після 13.06.2025 року звернення буде направлено до Національної поліції за порушення правил військового обліку за ч. 3, ст. 210 КУпАП України.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 14 квітня 2025 року по справі №200/797/25 залишеним постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 11 серпня 2025 року без змін, адміністративний позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не прийняття рішення по суті за результатами розгляду заяв ОСОБА_1 від 02.09.2024 року, від 07.09.2024 року, від 10.09.2024 року, від 22.01.2025 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п.10 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) розглянути заяви ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 02.09.2024 року, від 07.09.2024 року, від 10.09.2024 року, від 22.01.2025 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п.10 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» за наслідком розгляду яких прийняти рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або вмотивовану відмову в її наданні. В решті позовних вимог - відмовлено.

Наявність усіх вищенаведених та перелічених документів підтверджується наявними в матеріалах справи доказами та не оспорюється сторонами по справі.

Позивач вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо неприйняття відповідного рішення за результатами розгляду його заяв від 12 травня 2025 року, від 09 червня 2025 року, від 07 серпня 2025 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, визначає Закон України Про військовий обов'язок і військову службу від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII), який закріплює загальні засади проходження в Україні військової служби.

За вимогами ст.1 Закону №2232-XII, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає, у тому числі, проходження військової служби.

Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022р., у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України “Про правовий режим воєнного стану», постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Строк дії воєнного часу неодноразово продовжувався відповідними Указами Президента України і діє на теперішній час.

Згідно з ч.2 ст.2 Закону №2232-ХІІ, проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом; іноземцями та особами без громадянства - у добровільному порядку (за контрактом) на посадах, що підлягають заміщенню військовослужбовцями рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту та Національної гвардії України.

Приписами ч. 1-3, 5, 7, 10 ст.1 Закону № 2232-XII передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом. Виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

Громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово-облікових документів (посвідчень призовника, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів встановлює Закон України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 №3543-XII (далі - Закон №3543-XII).

У відповідності до ч.1, 3 ст.22 Закону №3543-ХІІ, громадяни зобов'язані:

- з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду;

- надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, силам цивільного захисту з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом;

- проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.

Під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися, зокрема військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях.

Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.

У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.

Статтею 23 Закону №3543-ХІІ передбачено вичерпний перелік осіб, яким надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації та перелік осіб, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Так, зокрема відповідно до пункту 10 частини 1 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: опікун особи, визнаної судом недієздатною.

Суд звертає увагу, що з 18.05.2024 змінено порядок отримання відстрочки від військової служби, оскільки внесені зміни до ст.23 Закону №3543-XII. Також із вказаної дати набрав чинності Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №560 (далі - Порядок №560), який визначає алгоритм отримання військовозобов'язаними особами відстрочки.

Так, у відповідності до пунктів 56, 57 Порядку №560, відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:

голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);

члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).

Згідно з п. 58 Порядку №560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов'язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.

Під час подання заяви військовозобов'язаний пред'являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації в день її подання.

За наявності технічної можливості відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період може оформлятися та надаватися автоматично у разі створення запиту на її оформлення військовозобов'язаним через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз (банків) даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (п. 59 Порядку №560).

Відповідно до п. 60 Порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Орган державної влади, інший державний орган здійснює розгляд відповідного запиту протягом п'яти робочих днів з дати його отримання.

Підтвердження достовірності та/або перевірка відомостей, зазначених у заяві, здійснюються шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з іншими державними реєстрами або базами (банками) даних.

Комісія зобов'язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

У разі коли комісія надіслала відповідні запити до органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, строк розгляду заяви та документів, що підтверджують право військовозобов'язаного на відстрочку, не перевищує 15 календарних днів. У разі неотримання від органу державної влади, іншого державного органу відповіді на запит комісія не пізніше ніж на п'ятнадцятий день з дати реєстрації заяви приймає рішення на підставі поданих заявником документів. Про відсутність відповіді від органу державної влади, іншого державного органу на запит зазначається в протоколі.

Про прийняте комісією рішення заявникові повідомляється у спосіб, зазначений військовозобов'язаним у заяві про надання відстрочки, засобами телефонного, електронного або поштового зв'язку не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

У разі позитивного рішення військовозобов'язаному видається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою згідно з додатком 6.

Про відмову у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляється письмово із зазначенням причини відмови за формою згідно з додатком 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Отже, суд виснує, що комісію відповідача наділено повноваженнями розглядати питання про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Як встановлено судом з наявних у справі доказів, відповідачем фактично не розглянуто по суті заяви позивача від 12 травня 2025 року, від 09 червня 2025 року, від 07 серпня 2025 року про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 10 частини 1 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» як особі, яка є опікуном особи, визнаної судом недієздатною, та не прийнято за результатами такого розгляду вмотивованого рішення про надання відстрочки або про відмови в її наданні.

Суд зауважує, що відповідач - до компетенції якого належить вирішення питання щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, після отримання поштою від позивача заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та документів на підтвердження цього права, повинен був прийняти рішення за наслідком розгляду цієї заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або вмотивовану відмову в цьому, адже відстрочка/відмова у відстрочці передбачає її письмове оформлення.

Індивідуальний акт державного органу - це юридична форма рішення суб'єкта владних повноважень, виданого (прийнятого) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк і цей акт породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.

Разом з цим, відповідач у відповідь на заяву позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та доданих документів, направив йому листи від 20.05.2025 року № 01/1855, від 13.06.2025 року № 01/2164, від 13.08.2025 року № 01/2987, які на переконання суду є лише відповіддю на звернення щодо надання відстрочки та носять інформативний характер і не є рішенням щодо надання/ненадання відстрочки, що також не заперечується сторонами по справі та підтверджується наявними доказами в матеріалах справи.

Суд зазначає, що у даних правовідносинах відповідач не може утриматись від прийняття рішення, що входить до його виключної компетенції.

В свою чергу, відсутність належним чином оформленого рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивованої відмови в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, свідчить про протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

З урахуванням встановлених обставин, суд дійшов висновку про протиправну бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду по суті заяв від 12 травня 2025 року, від 09 червня 2025 року, ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п.10 ч.1 ст.23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Суд зауважує, що предметом даного позову не є встановлення наявності у позивача права на відстрочку, не розглядається питання документального підтвердження такого права, не є предметом даного позову оскарження відмови відповідача у наданні позивачу відстрочки. В рамках даної справи оскаржується (розглядається) саме бездіяльність відповідача, щодо неналежного розгляду заяв позивача та не прийняття відповідного рішення про надання відстрочки, або про відмову у наданні відстрочки відповідно до Додатку 7, Постанови № 560 в редакції на момент подання заяви позивачем.

Суд не приймає посилання відповідача на «Алгоритм уточнення даних громадян, які перебувають на військовому обліку», затвердженого рішенням Генерального штабу ЗСУ від 24.05.2024, оскільки в даному випадку до спірних правовідносин застосовуються нормативно-правові акти- положення Порядку № 560, в якому чітко зазначено, що для вирішення питання про надання відстрочки від призову військовозобов'язаний звертається до Р(М)ТЦК та СП за місцем перебування на військовому обліку.

Суд, також не приймає до уваги посилання відповідача на ч. 4 ст. 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» якою передбачено, що у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії воєнного стану призовники, військовозобов'язані та резервісти, які залишили або покинули своє місце проживання, зобов'язані в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи стати на військовий облік у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи (військовозобов'язані та резервісти Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, а військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів України - у зазначений строк повідомити про зміну місця проживання відповідному підрозділу розвідувальних органів України), оскільки позивач не зареєстрований як внутрішньо-переміщена особа, не реєструвався на облік в АДРЕСА_5 , продовжує перебувати на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_24 .

Вказана обставина підтверджується копією Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_5 та вимогою від 05.06.2025 року № 01/2072.

Доказів наявності у позивача статусу внутрішньо переміщеної особи сторонами не надано.

Суд зауважує, що згідно зі статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до приписів пп. 1 та 2 ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

З урахуванням наведеного, суд зауважує, що під час розгляду цих спірних правовідносин, які виникли між позивачем та відповідачем з приводу розгляду його заяви про надання або ж навпаки відмову у наданні відстрочки від призову, судом було встановлено, що також підтверджено наявними в матеріалах справи доказами, а саме наявність неналежного розгляду заяв позивача та як наслідок відсутністю прийнятого рішення, що передбачена приписами чинного та діючого законодавства зазначеного в мотивувальній частині рішення на час виникнення цих спірних правовідносин.

Проте, відповідно до витягу з наказу начальника обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (з адміністративно-господарської діяльності) від 28.05.2024 року №78 «Про утворення комісій для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період» утворено комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при:

ІНФОРМАЦІЯ_24 ;

ІНФОРМАЦІЯ_24 ;

ІНФОРМАЦІЯ_5 ;

ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Разом з тим, відповідно до витягу з наказу начальника обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (з адміністративно-господарської діяльності) від 11.07.2025 року №126 «Про внесення змін до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 від 28.05.2024 року №78». Пункт 1 Наказу викладено у такій редакції:

«1. Утворити комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при:

ІНФОРМАЦІЯ_24 ;

ІНФОРМАЦІЯ_5 ;

ІНФОРМАЦІЯ_5 .»

Отже, як на момент звернення позивача із цим позовом так і на момент розгляду даної справи, комісія для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_24 була відсутня.

Суд наголошує, що розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період здійснюється виключно комісією утвореною при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах).

Відтак за відсутності відповідної комісії відповідач з 11.07.2025 року був позбавлений можливості здійснювати розгляд заяв про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, про що Позивача було повідомлено листом від 13.08.2025 року 01/2987.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема, визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій або інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Конституційний Суд України у Рішенні від 30 січня 2003 року № 3-рп/2003 зазначив, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах. Загальною декларацією прав людини 1948 року передбачено, що кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадках порушення її основних прав, наданих їй конституцією або законом (стаття 8). Право на ефективний засіб захисту закріплено також у Міжнародному пакті про громадянські та політичні права (стаття 2) і в Конвенції про захист прав людини та основних свобод (стаття 13).

Отже, ефективний спосіб захисту прав та інтересів особи в адміністративному суді має відповідати таким вимогам: забезпечувати максимально дієве поновлення порушених прав за існуючого законодавчого регулювання; бути адекватним фактичним обставинам справи; не суперечити суті позовних вимог, визначених особою, що звернулася до суду; узгоджуватися повною мірою з обов'язком суб'єкта владних повноважень діяти виключно у межах, порядку та способу, передбаченого законом.

Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, у постанові Верховного Суду від 23 грудня 2021 року у справі № 480/4737/19.

Як наслідок, вимоги про зобов'язання відповідача розглянути заяви позивача від 12 травня 2025 року, від 09 червня 2025 року, від 07 серпня 2025 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п.10 ч.1 ст.23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та за результатами розгляду цих заяв прийняти рішення по суті, необхідні для відновлення порушених прав позивача не підлягають задоволенню, через відсутність у відповідача законодавчої можливості здійснити розгляд таких заяв та прийняти відповідне рішення за результатом розгляду таких.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.

З урахуванням вищенаведеного суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Позивача звільнено від сплати судового збору на підставі п.9 ч.1 ст.5 Закону України “Про судовий збір» тому витрати щодо стягнення судового збору розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), третя особа: ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 , ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не прийняття рішення по суті за результатами розгляду заяв ОСОБА_1 від 12 травня 2025 року, від 09 червня 2025 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п.10 ч.1 ст.23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення складене у повному обсязі та підписане 30 жовтня 2025 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга може бути подана безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя А.Б. Христофоров