Рішення від 29.10.2025 по справі 160/21151/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2025 рокуСправа №160/21151/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кучугурної Н.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження за правилами письмового провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою Акціонерного товариства «Нікопольський завод феросплавів» до Державної податкової служби України про визнання протиправною та скасування індивідуальної податкової консультації,

Обставини справи: до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Акціонерного товариства «Нікопольський завод феросплавів» до Державної податкової служби України, у якій позивач просить суд:

визнати протиправною та скасувати Індивідуальну податкову консультацію Державної податкової служби України № 3361/ІПК/99-00-04- 01-04 ІПК від 21.06.2024.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у червні 2024 року позивач звернувся до Державної податкової служби України із запитом на отримання індивідуальної податкової консультації (вих № 2-6877 від 04.06.2024 р.) в порядку ст. 52 Податкового кодексу України (ПКУ). У відповідності із п. 52.1 ст. 52 ПКУ за зверненням платників податків у паперовій або електронній формі контролюючий орган, визначений підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, надає їм безоплатно індивідуальні податкові консультації з питань практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, протягом 25 календарних днів, що настають за днем отримання такого звернення даним контролюючим органом. 30.04.2024 Постановою Кабінету Міністрів України № 485 було внесено зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 6 грудня 2022 р. № 1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією». Зокрема, в п. 1 Постанови КМУ № 1364 були внесені наступні зміни: «Доповнити пункт після абзацу двадцять другого новим абзацом такого змісту: «для цілей оподаткування території активних бойових дій - це включені до переліку території активних бойових дій, території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси;». В зв'язку із внесенням зазначених змін, позивач прийняв рішення отримати індивідуальну податкову консультацію з питання, пов'язаного з оподаткуванням. Питання щодо якого позивач звернувся за податковою консультацією полягало в наступному:«Чи звільняється АТ «Нікопольський завод феросплавів» від нарахування та сплати земельного податку, орендної плати за землі державної або комунальної власності, екологічного податку та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, відповідно до п.п. 69.14, 69.16, 69.22 п. 69 підрозділу 10 Розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, з урахуванням норм Постанови КМУ № 485, враховуючи розташування об'єктів оподаткування АТ НЗФ на території, яка з 31.05.2023 включена до переліку територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси?». 25.06.2024 на адресу АТ НЗФ від ДПС України надійшла індивідуальна податкова консультація № 3361/ІПК/99-00-04-01-04 від 21.06.2024. В ІПК відповідач посилається на положення п.п. 69.14, 69.16, 69.22 п. 69 підрозділу 10 Розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, а також Постанову КМУ № 485 від 30.04.2024 р. та зазначає наступне: «…Постановою № 485, яка набрала чинності з дня опублікування 03.05.2024 року, встановлено, що для цілей оподаткування території активних бойових дій - це включені до Переліку території активних бойових дій та території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси. Отже Підрозділ 3 розд. І Переліку застосовується для цілей оподаткування відповідно до особливостей справляння Податків у період дії воєнного стану на території України, передбачених розділ. VII, XII п.п. 69.14, 69.16, 69.22 п. 69 підрозділу 10 Розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, починаючи з першого числа місяця, в якому набрала чинності Постанова № 485 (03.05.2024 р.), тобто з 01 травня 2024 року, до останнього числа місяця в якому завершено активні бойові дії. Враховуючи зазначене, відповідно до п.п. 69.14, 69.16, 69.22 п. 69 підрозділу 10 Розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, з урахуванням норм Постанови № 485, Товариство має право не нараховувати та не сплачувати податкові зобов'язання з Податків за об'єкти оподаткування, які розташовані на території активних бойових дій, на якій функціонують державні електронні інформаційні ресурси, та яка включена до Підрозділу 3 розд. І Переліку, починаючи з 01.05.2024 до останнього числа місяця, в якому завершено активні бойові дії.». Акціонерне товариство «Нікопольський завод феросплавів» не погоджується із Індивідуальною податковою консультацією № 3361/ІПК/99-00-04-01-04 від 21.06.2024 і вказує, що є платником плати за землю, екологічного податку та податку на нерухомість, та зареєстрований в м. Нікополь, Дніпропетровської області, яке відноситься до Нікопольської міської територіальної громади. Уповноваженим центральним органом виконавчої влади, фактично, для Нікопольської міської територіальної громади (місце знаходження позивача) визначено 21.07.2022 датою початку активних бойових (підрозділ 2 «Території активних бойових дій» розділ І «Території на яких ведуться (велися) бойові дії» наказу № 309 від 22.12.2022). Пізніше, 13.07.2023 наказом Мінреінтеграції № 199 були внесені зміни та доповнення до наказу Мінреінтеграції № 309 від 22.12.2022, та з 31.05.2023 Нікопольську міську територіальну громаду було перенесено з підрозділу 2 до підрозділу 3 «Території активних бойових дії, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси» розд. І «Території на яких ведуться (велися) бойові дії» наказу № 309 від 22.12.2022. Отже, починаючи з 21.07.2022 і до дати звернення відповідача із запитом про надання ІПК, і на дату звернення до суду з цим позовом, для Нікопольської міської територіальної громади (місце знаходження позивача) визначено дату початку активних бойових дій та такі дії не завершено. При цьому, підпунктами п. 69 п. 69 Підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ передбачено податкову пільгу, звільнення від нарахування та сплати плати за землю, екологічного податку та податку на нерухомість, для платників податків, які відповідно до затвердженого Переліку, перебувають на території ведення активних бойових дій, за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, у якому завершено бойові дії, а саме, для АТ НЗФ - з 21.07.2022. Постановою КМУ № 485 було внесені зміни до пункту 1 Постанови № 1364 «Про деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією». Зокрема п. 1 Постанови КМУ № 1364 доповнено абзацом 23 наступного змісту - «для цілей оподаткування території активних бойових дій - це включені до переліку території активних бойових дій, території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси». Саме щодо застосування вказаного абзацу відповідачем було надано ІПК та зроблено висновок, з яким не погоджується позивач. Постанова КМУ № 485 від 30.04.2024 набрала чинності з дня опублікування в офіційних друкованих виданнях - 03.05.2024. При цьому позивач звертає увагу, що вказані зміни не торкнулися питання дати, з якої застосовується податкова пільга у вигляді звільнення від нарахування та сплати плати за землю, екологічного податку та податку на нерухомість, яка регламентована положеннями п.п. 69.14, 69.16, 69.22 п. 69 підрозділу 10 Розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ. В той же час, відповідач помилково, необґрунтовано, безпідставно та незаконно зробив висновок, про те, що Товариство має право не нараховувати та не сплачувати податкові зобов'язання з податків за об'єкти оподаткування, які розташовані на території активних бойових дій, яка включена до Підрозділу 3 розд. І Переліку, починаючи з 01.05.2024, тобто з місяця в якому набрала чинності Постанова КМУ № 485, а не з першого числа місяця, в якому територія була включена до відповідного Переліку (як це передбачено п.п. 69.14, 69.16, 69.22 п. 69 підрозділу 10 Розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ). Позивач повідомляє, що наведеними вище підпунктами п. 69 п. 69 Підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ передбачено податкову пільгу, звільнення від нарахування та сплати плати за землю, екологічного податку та податку на нерухомість, для платників податків, які відповідно до затвердженого Переліку, перебувають на території ведення активних бойових дій, за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, у якому завершено бойові дії, а саме, для позивача - з 21.07.2022. З урахуванням вищевикладеного позивач дійшов висновку, що при складанні ІПК № 3361/ІПК/99-00-04-01-04 від 21.06.2024 відповідач зробив помилковий, незаконний, необґрунтований та дискримінаційний висновок щодо застосування позивачем положень п.п. 69.14, 69.16, 69.22 п. 69 підрозділу 10 Розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, а також Постанови КМУ № 485 від 30.04.2024.

Справі за цією позовною заявою присвоєно №160/21151/24 та за результатами автоматизованого розподілу справу передано для розгляду судді Кучугурній Н.В.

Ухвалою суду прийнято до розгляду позовну заяву і відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін; встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву (у разі заперечення проти позовної заяви) протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.

Через систему «Електронний суд» до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно з яким відповідач не погоджується з позовними вимогами. В обґрунтування відзиву відповідач зазначає, що оскільки Постанова № 485 набрала чинність 03 травня 2024 року, то поширення дії підпунктів 69.14, 69.16, 69.22 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України для цілей оподаткування об'єктів майна, розташованих на територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, починається з першого числа місяця, в якому вона набрала чинність, тобто з 01 травня 2024 року. Враховуючи зазначене, відповідно до підпунктів 69.14, 69.16, 69.22 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, з урахуванням норм Постанови № 485, Товариство має право не нараховувати та не сплачувати податкові зобов'язання з Податків за об'єкти оподаткування, які розташовані на території активних бойових дій, на якій функціонують державні електронні інформаційні ресурси, та яка включена до Підрозділу 3 розділу І Переліку, починаючи з 01.05.2024 до останнього числа місяця, в якому завершено активні бойові дії. Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 ПК України). Разом з тим відповідач наголошує, що будь-які висновки щодо оподаткування конкретних доходів можуть надаватися за результатами перевірки умов, суттєвих обставин здійснення відповідних господарських операцій та всіх первинних документів, оформленням яких вони супроводжувались. Враховуючи зазначене у сукупності з нормами чинного законодавства ДПС було надано вичерпну ІПК, яка не суперечить вимогам чинного законодавства, а доводи позивача зводяться до бажання знизити базу оподаткування та сплату податку до державного бюджету України. Враховуючи викладене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовної заяви.

До суду від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій позивач підтримав доводи, наведені в обгрунтування позовних вимог.

У свою чергу , від відповідача надійшли додаткові пояснення, в яких він навів такі ж доводи, як і у відзиві на позовну заяву.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Розумність строків є одним із основоположних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п.8 ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним уважається строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального і процесуального права.

При цьому, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

УСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство «Нікопольський завод феросплавів» (позивач) має зареєстроване місцезнаходження: 53200, Дніпропетровська область, м. Нікополь, вул. Електрометалургів, буд.310.

Позивач звернувся до Державної податкової служби України із листом від 04.06.2024 №2024.06.04/2-6877 «Про нарахування та сплату земельного податку, орендної плати, екологічного податку та податку на нерухоме майно», в якому вказано, що з метою правильного застосування норм пунктів 69.14, 69.16, 69.22 статті 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України позивач просить згідно з п.52.1 статті 52 Кодексу надати податкову консультацію.

Позивач зазначає, що постановою КМУ від 30.04.2024 №485 «Про внесення змін до пункту 1 постанови КМУ від 6 грудня 2022 року №1364» внесено зміни до пункту 1 постанови КМУ від 06.12.2022 №1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією».

Постановою №485, яка набрала чинності з 03.05.2024, встановлено, що для цілей оподаткування території активних бойових дій - це включені до переліку території активних бойових дій, території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси.

Тобто, підрозділ 3 «Території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси» Розділу І «Території, на яких ведуться (велися) бойові дії» Переліку територій, застосовується для цілей оподаткування відповідно до особливостей справляння податків у період дії воєнного стану на території України, передбачених пунктами 69.14, 69.16, 69.22 статті 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ.

Відповідно до пункту 69.14 статті 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення ПКУ, за період з 1 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Починаючи з 1 січня 2023 року, за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території.

Відповідно до пункту 69.16 статті 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, за період з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується екологічний податок платниками цього податку, зареєстрованими (взятими на облік) за місцем розміщення стаціонарних джерел забруднення, за утворення радіоактивних відходів та тимчасове зберігання радіоактивних відходів на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України.

Починаючи з 1 січня 2023 року в частині територій, включених до Переліку територій, на яких ведуться (велися) активні бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, екологічний податок не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку бойових дій або тимчасової окупації, до першого числа місяця, що настає після дати завершення бойових дій або тимчасової окупації на відповідній території.

Відповідно до 69.22 статті 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не нараховується та не сплачується:

1) за об'єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України:

за 2021 та 2022 роки - за об'єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, що перебувають у власності фізичних осіб;

за період з 1 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року - за об'єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, що перебувають у власності юридичних осіб, та за об'єкти нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та/або юридичних осіб.

Починаючи з 1 січня 2023 року за об'єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки, що перебувають у власності фізичних та/або юридичних осіб, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, у якому завершено бойові дії або тимчасову окупацію на відповідній території.

Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку;

АТ «Нікопольський завод феросплавів» є платником земельного податку, орендної плати за землі державної або комунальної власності, екологічного податку і податку на нерухоме майно та знаходиться на території Нікопольської міської територіальної громади, яка включена до територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, згідно з Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф до територій активних бойових дій, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 за №1668/39004.

Враховуючи викладене, позивач просив надати відповідь на наступне питання: чи звільняється АТ «Нікопольський завод феросплавів» від нарахування та сплати земельного податку, орендної плати за землі державної або комунальної власності, екологічного податку та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, відповідно до пунктів 69.14, 69.16, 69.22 статті 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, з урахуванням норм Постанови КМУ №485, враховуючи розташування об'єктів оподаткування АТ НЗФ на території, яка з 31.05.2023 включена до території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси?

21.06.2024 Державна податкова служба України (відповідач) надала індивідуальну податкову консультацію №3361/ІПК/99-00-01-4, в якій зазначила таке.

Постановою № 485, яка набрала чинності з дня опублікування 03 травня 2024 року, встановлено, що для цілей оподаткування території активних бойових дій - це включені до Переліку території активних бойових дій та території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси.

Отже, Підрозділ 3 розділу І Переліку застосовується для цілей оподаткування відповідно до особливостей справляння Податків у період дії воєнного стану на території України, передбачених розділами VII, XII, підпунктами 69.14, 69.16, 69.22 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, починаючи з першого числа місяця, в якому набрала чинність Постанова № 485 (03.05.2024), тобто з 01 травня 2024 року, до останнього числа місяця, у якому завершено активні бойові дії.

Відповідно до підпункту 69.14, 69.16, 69.22 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України починаючи з 01 січня 2023 року не нараховуються та не сплачуються Податки за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, у якому завершено бойові дії або тимчасову окупацію на відповідній території.

Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку.

Оскільки Постанова № 485 набрала чинність 03 травня 2024 року, то поширення дії підпунктів 69.14, 69.16, 69.22 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України для цілей оподаткування об'єктів майна, розташованих на територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, починається з першого числа місяця, в якому вона набрала чинність, тобто з 01 травня 2024 року.

Враховуючи зазначене, відповідно до підпунктів 69.14, 69.16, 69.22 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, з урахуванням норм Постанови № 485, Товариство має право не нараховувати та не сплачувати податкові зобов'язання з Податків за об'єкти оподаткування, які розташовані на території активних бойових дій, на якій функціонують державні електронні інформаційні ресурси, та яка включена до Підрозділу 3 розділу І Переліку, починаючи з 01.05.2024 до останнього числа місяця, в якому завершено активні бойові дії.

Позивач не погоджується зі змістом наданої індивідуальної податкової консультації, тому і звернувся з цим позовом до суду. При цьому, позивач зазначає, що наведеними вище підпунктами п. 69 п. 69 Підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ передбачено податкову пільгу, звільнення від нарахування та сплати плати за землю, екологічного податку та податку на нерухомість, для платників податків, які відповідно до затвердженого Переліку, перебувають на території ведення активних бойових дій, за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, у якому завершено бойові дії, а саме, для позивача - з 21.07.2022, а не з 01.05.2024, як вважає відповідач.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає про таке.

Відповідно до підпункту 14.1.172 пункту 14.1 статті 14 ПК України податкова консультація - індивідуальна податкова консультація та узагальнююча податкова консультація, що надаються в порядку, передбаченому цим Кодексом.

За приписами підпункту 14.1.172-1 пункту 14.1 статті 14 ПК України індивідуальна податкова консультація - роз'яснення контролюючого органу, надане платнику податків щодо практичного використання окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, та зареєстроване в єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій.

Згідно з пунктом 52.1 статті 52 ПК України за зверненням платників податків у паперовій або електронній формі контролюючий орган, визначений підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, надає їм безоплатно індивідуальні податкові консультації з питань практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, протягом 25 календарних днів, що настають за днем отримання такого звернення даним контролюючим органом.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 ПК України).

Пунктом 52.3 статті 52 ПК України передбачено, що за вибором платника податків індивідуальна податкова консультація надається в усній, у паперовій або електронній формі. Індивідуальна податкова консультація, надана у паперовій або електронній формі, обов'язково повинна містити назву - індивідуальна податкова консультація, реєстраційний номер в єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій, опис питань, що порушуються платником податків, з урахуванням фактичних обставин, зазначених у зверненні платника податків, обґрунтування застосування норм законодавства та висновок з питань практичного використання таких норм законодавства.

Відповідно до пункту 53.1 статті 53 ПК України у разі коли положення індивідуальної податкової консультації суперечать положенням узагальнюючої податкової консультації, застосовуються положення узагальнюючої податкової консультації.

Платник податків та/або податковий агент, які діяли відповідно до податкової консультації, не звільняються від обов'язку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Кодексом.

За приписами пункту 53.2 статті 53 ПК України платник податків може оскаржити до суду наказ про затвердження узагальнюючої податкової консультації або надану йому у паперовій або електронній формі індивідуальну податкову консультацію як правовий акт індивідуальної дії, які, на думку такого платника податків, суперечать нормам або змісту відповідного податку чи збору.

Протягом 30 календарних днів з дня набрання законної сили рішенням суду про скасування наказу про затвердження узагальнюючої податкової консультації або індивідуальної податкової консультації центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, або контролюючий орган з урахуванням висновків суду зобов'язані опублікувати узагальнюючу податкову консультацію або надати платнику податків індивідуальну податкову консультацію.

Аналіз вказаних норм свідчить, що податкова консультація за своєю правовою природою є фактично відповіддю контролюючого органу платнику податків на його питання й повинна містити конкретні роз'яснення такому платнику практичної форми та/або моделі його поведінки у визначеному колі податкових правовідносин.

Отже, індивідуальна податкова консультація, як методична й практична допомога платнику при виконанні ним податкового обов'язку, фактично, за всіма процедурами (нарахування та сплата платежів, пені, штрафних санкцій, оскарження дій контролюючих органів тощо): 1) надається платнику податків для правильності практичного застосування конкретної норми закону або нормативно-правового акта з питань адміністрування, нарахування та сплати податків чи зборів безпосередньо у його податковому обліку при здійсненні ним господарської діяльності; 2) має індивідуальний характер і може використовуватися лише платником податків, якому така консультація надана; 3) не може встановлювати (змінювати чи припиняти) відповідну норму законодавства, а лише надає роз'яснення щодо практичного її застосування; 4) має мету - викладення (роз'яснення) платнику податків офіційного розуміння контролюючим органом змісту конкретної правової норми з питань оподаткування для забезпечення правильного її застосування.

При цьому, платнику надано право оскаржити до суду, як правовий акт індивідуальної дії, податкову консультацію контролюючого органу у випадку, якщо вона, на його думку, суперечить нормам або змісту відповідного податку чи збору.

Обов'язковими ж складовими письмової податкової консультації є опис питань, що порушуються платником податків, з урахуванням фактичних обставин, зазначених у зверненні платника податків, обґрунтування застосування норм законодавства та висновок з питань практичного використання таких норм законодавства.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 03 грудня 2020 року у справі № 805/112/16-а, від 13 серпня 2021 року у справі № 816/1510/16.

У цій справі суд установив, що позивач звернувся до відповідача за індивідуальною податковою консультацією, в якій просив надати відповідь на питання: чи звільняється АТ «Нікопольський завод феросплавів» від нарахування та сплати земельного податку, орендної плати за землі державної або комунальної власності, екологічного податку та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, відповідно до пунктів 69.14, 69.16, 69.22 статті 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, з урахуванням норм Постанови КМУ №485, враховуючи розташування об'єктів оподаткування АТ НЗФ на території, яка з 31.05.2023 включена до території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси?

Так, 30 квітня 2024 року Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова №485 «Про внесення змін до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 6 грудня 2022 р. № 1364» (далі Постанова №485).

Цією постановою внесені зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 6 грудня 2022 р. № 1364, зокрема, доповнено пункт після абзацу двадцять другого новим абзацом такого змісту: «для цілей оподаткування території активних бойових дій - це включені до переліку території активних бойових дій, території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси;».

Постанова №485 набрала чинності 03.05.2024.

Постановою КМУ від 6 грудня 2022 року № 1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» установлено, що:

перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (далі - перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони з урахуванням пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій;

до територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, включаються території можливих бойових дій, території активних бойових дій та території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси;

до територій можливих бойових дій можуть бути віднесені території, які відповідають одному з таких критеріїв:

- межують з територіями активних бойових дій або з тимчасово окупованими Російською Федерацією територіями;

- межують з державним кордоном держави-агресора;

до переліку включається тимчасово окупована Російською Федерацією територія України, визначена відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»;

у переліку визначаються дата початку та дата завершення бойових дій (дата виникнення та припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації;

до переліку включаються території відповідно до Кодифікатора адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад у таких форматах:

- вся територія області, Автономної Республіки Крим, мм. Києва та Севастополя;

- вся територія району;

- вся територія територіальної громади;

- територія населених пунктів (з урахуванням територій поза межами населених пунктів у межах територіальної громади);

території, для яких не визначена дата завершення бойових дій (дата припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації Російською Федерацією, вважаються такими, на яких ведуться бойові дії, або тимчасово окупованими Російською Федерацією.

Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309, Нікопольська міська територіальна громада (на території якої має своє місцезнаходження позивач) віднесена до території активних бойових дій, дата початку бойових дій 21.07.2022, дата закінчення бойових дій 31.05.2023.

13.07.2023 наказом Мінреінтеграції № 199 були внесені зміни та доповнення до наказу Мінреінтеграції № 309 від 22.12.2022, та з 31.05.2023 Нікопольську міську територіальну громаду було перенесено з підрозділу 2 до підрозділу 3 «Території активних бойових дії, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси» розд. І «Території на яких ведуться (велися) бойові дії» наказу № 309 від 22.12.2022.

Отже, з 21.07.2022 по 31.05.2023 Нікопольська міська територіальна громада (на території якої має своє місцезнаходження позивач) була віднесена до території активних бойових дій, а з 31.05.2023 включена до території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси.

Відповідно до пункту 69.14 статті 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення ПКУ за період з 1 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Починаючи з 1 січня 2023 року, за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території.

Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Відповідно до пункту 69.16 статті 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення ПКУ за період з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується екологічний податок платниками цього податку, зареєстрованими (взятими на облік) за місцем розміщення стаціонарних джерел забруднення, за утворення радіоактивних відходів та тимчасове зберігання радіоактивних відходів на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України.

Починаючи з 1 січня 2023 року в частині територій, включених до Переліку територій, на яких ведуться (велися) активні бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, екологічний податок не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку бойових дій або тимчасової окупації, до першого числа місяця, що настає після дати завершення бойових дій або тимчасової окупації на відповідній території.

Дати початку та завершення бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Відповідно до пункту 69.22 статті 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення ПКУ податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не нараховується та не сплачується:

1) за об'єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України:

за 2021 та 2022 роки - за об'єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, що перебувають у власності фізичних осіб;

за період з 1 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року - за об'єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, що перебувають у власності юридичних осіб, та за об'єкти нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та/або юридичних осіб.

Починаючи з 1 січня 2023 року за об'єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки, що перебувають у власності фізичних та/або юридичних осіб, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, у якому завершено бойові дії або тимчасову окупацію на відповідній території.

Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Аналізуючи наведені норми Податкового кодексу України, суд зазначає, що платникам земельного податку, орендної плати за землі державної або комунальної власності, екологічного податку і податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, вказані податки не нараховуються та не сплачуються за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, у якому завершено бойові дії або тимчасову окупацію на відповідній території.

При цьому, до територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, включаються території можливих бойових дій, території активних бойових дій та території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси.

Як зазначено вище, з 21.07.2022 по 31.05.2023 Нікопольська міська територіальна громада (на території якої має своє місцезнаходження позивач) була віднесена до території активних бойових дій, а з 31.05.2023 включена до території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси.

Оскільки Нікопольська міська територіальна громада (на території якої має своє місцезнаходження позивач) була віднесена до території активних бойових дій 21.07.2022, то враховуючи наведені норми Податкового кодексу України, у цьому випадку першим числом місяця, в якому було визначено щодо Нікопольської міської територіальної громади дату початку активних бойових дій, є 01.07.2022.

Враховуючи наведені вище норми чинного законодавства і обставини справи, суд зазначає, що позивачу як платнику земельного податку, орендної плати за землі державної або комунальної власності, екологічного податку і податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, вказані податки не нараховуються та не сплачуються із 01.07.2022, та до останнього числа місяця, у якому завершено бойові дії.

Таким чином, суд вважає необгрунтованими доводи відповідача про те, що позивач має право не нараховувати та не сплачувати податкові зобов'язання з податків за об'єкти оподаткування, які розташовані на території активних бойових дій, на якій функціонують державні електронні інформаційні ресурси, та яка включена до Підрозділу 3 розділу І Переліку, починаючи з 01.05.2024 до останнього числа місяця, в якому завершено активні бойові дії.

Отже, надана індивідуальна податкова консультація від 21.06.2024 №3361/ІПК/99-00-01-4 є протиправною і такою, що підлягає скасуванню.

У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» (п.58) суд указує, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішенні судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

Пунктом 41 Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів зазначено, що обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Суд зазначає, що всі інші аргументи сторін досліджені судом, однак є такими, що не потребують детального аналізу у судовому рішенні, оскільки наведених висновків суду не спростовують.

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Отже, позовні вимоги у цій справі є такими, що підлягають задоволенню.

Частиною 1 статті 139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на викладені норми процесуального закону, а також задоволення позовних вимог, стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає судовий збір у розмірі 2422,40 грн.

Відповідно до ч.5 ст.250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити позовну заяву Акціонерного товариства «Нікопольський завод феросплавів» до Державної податкової служби України про визнання протиправною та скасування індивідуальної податкової консультації.

Визнати протиправною та скасувати Індивідуальну податкову консультацію Державної податкової служби України № 3361/ІПК/99-00-04- 01-04 ІПК від 21.06.2024.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України на користь Акціонерного товариства «Нікопольський завод феросплавів» судові витрати з оплати судового збору у розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення (ухвалу) суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Позивач: Акціонерне товариство «Нікопольський завод феросплавів».

Відповідач: Державна податкова служба України.

Суддя Н.В. Кучугурна