Рішення від 29.10.2025 по справі 140/8606/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2025 року ЛуцькСправа № 140/8606/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Лозовського О.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення, оформленого листом №16321/6/03-20-24-06 від 29.10.2024 про відмову фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 в переході на спрощену систему оподаткування зі сплатою єдиного податку 3-ї групи з 24.10.2024; зобов'язання зареєструвати фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 платником єдиного податку 3-ї групи з 24.10.2024.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з 23.10.2024 зареєстрований як фізична особа-підприємець. Вказану реєстрацію здійснив 23.10.2024 через Єдиний портал державних послуг «Дія» шляхом подання заяви №1476195-23102024 щодо державної реєстрації фізичної особи-підприємця із застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності з дати державної реєстрації підприємцем третьої групи. Відразу після подання даної заяви система сповістила про успішну реєстрацію фізичної особи-підприємця. В Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис « 24.10.2024, 1000002159522, ГОЛОВНЕ УППРАВЛІННЯ ДПС У ВОЛИНСЬКІЙ ОБЛАСТІ, ЛУЦЬКА ДПІ (М. ЛУЦЬК), 44106679 (дані про взяття на облік як платника єдиного внеску). З моменту реєстрації ФОП ОСОБА_1 здійснює підприємницьку діяльність. Однак після подання чергової декларації платника єдиного податку за І півріччя 2025 року, через електронний кабінет платника податків, в квитанції № 2 від 10.07.2025 в графі виявлені помилки було зазначено: «Попередження: В реєстрі платників єдиного податку відсутні дані щодо реєстрації платником єдиного податку у звітному періоді або обрана форма декларації не відповідає категорії (групі) платника єдиного податку (форма F01033 - 3 група; форма F01034 - 1-2 групи, крім випадків, передбачених п. п. 296.5.1 п. 296.5 ст. 296 Податкового кодексу України). Перевірено на підставі п. 291.4 ст. 291, пп. 296.2 та пп. 296.3 ст. 296 , п. 299.2 ст. 299 Податкового кодексу України» (а. с. 14).

При цьому звертає увагу, що попередні декларації приймались контролюючим органом без будь яких помилок. Вказане свідчило про можливе виключення ФОП ОСОБА_1 з реєстру платників єдиного податку, однак жодних рішень контролюючого органу в електронний кабінет платника податків чи на юридичну адресу Позивача, не надходило.

Вказує, що 21.07.2025 засобами електронного зв'язку на адресу ГУ ДПС у Волинській області направлено адвокатський запит з проханням: надати пояснення, з підтверджуючими документами, що саме стало підставою для виключення ОСОБА_1 з реєстру платників єдиного податку та надати докази, які б підтверджували своєчасне повідомлення контролюючим органом ОСОБА_1 про його виключення з реєстру платників єдиного податку. У відповідь на адвокатський запит ГУ ДПС у Волинській області листом №14837/6/03-20-24-06 від 25.07.2025 повідомило, що ФОП ОСОБА_1 відмовлено у переході на спрощену систему оподаткування з 24.10.2024 на підставі пп. 291.5.8 п. 291.5 ст.291, п. 299.6 ст. 299 Податкового кодексу України (далі - ПК України) з тих підстав, що станом на день подання заяви 24.10.2024 згідно баз даних ІКС «Податковий блок» Головного управління ДПС у Волинській області у ФОП ОСОБА_1 був наявний податковий борг по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості (код платежу 18010200) в сумі 1795,85 грн. Дана відмова оформлена листом №1631/6/03-20-24-06-06 від 29.10.2024, який був надісланий ФОП ОСОБА_1 31.10.2024 засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням за номером відправлення 0600978567476, однак 16.11.2024 лист повернуто з відміткою «за закінченням терміну зберігання».

Вказане рішення ГУ ДПС у Волинській області позивач вважає протиправним та таким що підлягає скасуванню, оскільки сума податкового боргу була погашена позивачем 12.04.2025, що підтверджується квитанцією № 0000000001519856. Разом з тим, послуга щодо реєстрації фізичною особою-підприємцем та платником єдиного податку Позивачем була отримана відповідно до Порядку надання електронних публічних послуг в автоматичному режимі затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 05.08.2022 №868. При подачі заяви щодо державної реєстрації фізичної особи-підприємця №1476195-23102024 відбувалася автоматична перевірка відомостей, вказаних позивачем ОСОБА_1 та можливість надання даних послуг в автоматичному режимі. Оскільки заява була прийнята, то підстав для відмови у реєстрації платником єдиного податку не було. Вказує, що навіть за умови можливості застосування податковим органом підстави для відмови позивачу у переході на спрощену систему оподаткування з 24.10.2024, передбаченої підпунктом 291.5.8 пункту 291.5 статті 291 ПК України, сума несплаченого боргу по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості (код платежу 18010200) в сумі 1795,85 грн є незначною, оскільки згідно абзацу третього пункту 59.1 статті 59 ПК України, податкова вимога не надсилається (не вручається), а заходи, спрямовані на погашення (стягнення) податкового боргу, не застосовуються, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує ста вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, який згідно з п. 5 підрозд. 1 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК України становить 17 грн.

З наведених підстав просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 13.05.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі, ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) суддею одноособово.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Вказує, що станом на день подання заяви про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця платника єдиного податку ІІІ групи за позивачем обліковувався податковий борг з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості у сумі 1795,85 грн, що в силу вимог пп. 1 п. 299.6 ст. 299, пп. 291.5.8 п. 291.5 ст. 291 ПК України є підставою для відмови у реєстрації позивача платником єдиного податку. Наявність такого боргу слугує підставою для прийняття контролюючим органом рішення про відмову в переході на спрощену систему оподаткування відповідно до пп. 2 п. 299.6 ст. 299 ПК України.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суд від 29.10.2025 відмовлено в задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позову без розгляду.

Перевіривши письмовими доказами доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

23.10.2024 через Єдиний портал державних послуг «Дія» ОСОБА_1 подано заяву №1476195-23102024 про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця із застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності з дати державної реєстрації підприємцем третьої групи (а. с. 9-10).

23.10.2024 ФОП ОСОБА_1 зареєстрований як суб'єктом підприємницької діяльності з 23.10.2024 та перебуває на податковому обліку в ГУ ДПС у Волинській області (а. с. 11).

При подачі декларації платника єдиного податку за І півріччя 2025 року, через електронний кабінет платника податків, в квитанції №2 від 10.02.2025 в графі виявлені помилки було зазначено: «Попередження: В реєстрі платників єдиного податку відсутні дані щодо реєстрації платником єдиного податку у звітному періоді або обрана форма декларації не відповідає категорії (групі) платника єдиного податку (форма F01033 - 3 група; форма F01034 - 1-2 групи, крім випадків, передбачених п. п. 296.5.1 п. 296.5 ст. 296 Податкового кодексу України). Перевірено на підставі п. 291.4 ст. 291, пп. 296.2 та пп. 296.3 ст. 296 , п. 299.2 ст. 299 Податкового кодексу України» (а. с. 14).

На адвокатський запит від 21.07.2025 ГУ ДПС у Волинській області листом №14837/6/03-20-24-06 від 25.07.2025 повідомило, що ФОП ОСОБА_1 листом №1631/6/03-20-24-06-06 від 29.10.2024 відмовлено у переході на спрощену систему оподаткування з 24.10.2024 на підставі пп. 291.5.8 п. 291.5 ст.291, п. 299.6 ст. 299 ПК України з тих підстав, що станом на день подання заяви 24.10.2024 згідно баз даних ІКС «Податковий блок» ГУ ДПС у Волинській області у ФОП ОСОБА_1 був наявний податковий борг по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості (код платежу 18010200) в сумі 1795,85 грн (а. с. 16).

Вважаючи вказану відмову протиправною відмову, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Статтею 92 Конституції України визначено, що виключно законами України встановлюються, зокрема, система оподаткування, податки і збори.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності визначаються Главою 1 Розділу XIV ПК України.

Відповідно до пункту 291.2 статі 291 ПК України спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.

Таким чином, застосування спрощеної системи оподаткування фактично є одним із видів пільгового оподаткування господарської діяльності, який розповсюджується на певне коло осіб.

Порядок реєстрації та анулювання реєстрації платників єдиного податку визначено статтею 299 ПК України, відповідно до якої реєстрація суб'єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до Реєстру платників єдиного податку, який веде центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.

Відповідно до пункту 291.3 статті 291 ПК України юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.

Згідно з пунктом 291.4 статі 291 ПК України суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності поділяються на чотири групи платників єдиного податку.

Як визначає підпункт 3 пункту 291.4 статі 291 ПК України до третьої групи платників єдиного податку належать: фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та юридичні особи - суб'єкти господарювання будь-якої організаційно правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Реєстрація суб'єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку (пункт 299.1 статті 299 ПК України).

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, веде реєстр платників єдиного податку, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками єдиного податку (пункт 299.2. статті 299 ПК України).

Для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування суб'єкт господарювання подає до контролюючого органу заяву (підпункт 298.1.1 пункту 298.1 статті 298 ПК України).

Заява подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один з таких способів: 1) особисто платником податків або уповноваженою на це особою; 2) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; 3) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги»; 4) державному реєстратору під час державної реєстрації створення юридичної особи або державної реєстрації фізичної особи - підприємця. Відповідна заява або відомості передаються до контролюючих органів у порядку, встановленому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».

Нормами пункту 298.3 статті 298 ПК України визначено, що у заяві зазначаються такі обов'язкові відомості: 1) найменування суб'єкта господарювання, код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - підприємця, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків); 3) податкову адресу суб'єкта господарювання; 4) місце провадження господарської діяльності; 5) обрані суб'єктом господарювання види господарської діяльності згідно з КВЕД ДК 009:2010; 6) обрані суб'єктом господарювання група та ставка єдиного податку або зміна групи та ставки єдиного податку; 7) кількість осіб, які одночасно перебувають з фізичною особою - підприємцем у трудових відносинах, та середньооблікова чисельність працівників у юридичної особи; 8) дата (період) обрання або переходу на спрощену систему оподаткування.

З аналізу вказаних норм слідує, що у разі надходження заяви суб'єкта господарювання контролюючим органом має бути прийняте рішення про реєстрацію такої особи платником єдиного податку у разі відсутності підстав для відмови у такій реєстрації.

Порядок надання електронних публічних послуг в автоматичному режимі, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 05.08.2022 №868, визначає механізм надання електронних публічних послуг, що надаються в автоматичному режимі програмними засобами інформаційно-комунікаційних систем, без додаткового опрацювання суб'єктами надання електронних публічних послуг у режимі реального часу або з відкладеною умовою на підставі заяв (звернень, запитів) суб'єктів звернення, поданих в електронній формі з використанням засобів Єдиного державного веб-порталу електронних послуг (далі - Портал Дія).

Саме через застосунок «Дія» позивачем (суб'єктом звернення, який пройшов електронну ідентифікацію та автентифікацію на Порталі Дія) було подано заяву щодо державної реєстрації фізичної особи-підприємця.

Заяви (звернення, запити) формуються засобами Порталу Дія у довільній формі, придатній для сприйняття їх змісту, відповідно до відомостей, передбачених заявами (зверненнями, запитами) щодо надання електронних публічних послуг в автоматичному режимі.

Формування заяв (звернень, запитів) припиняється засобами Порталу Дія, якщо зазначені у заяві відомості: надані не в повному обсязі; не відповідають вимогам арифметичного та формато-логічного контролю; не відповідають відомостям, отриманим засобами Порталу Дія з інформаційно-комунікаційних систем, держателями яких є відповідні органи державної влади або органи місцевого самоврядування.

Відповідальність за достовірність відомостей, що містяться в заявах (зверненнях, запитах), несуть суб'єкти звернення.

Неподання позивачем достовірної інформації про наявність у нього податкового боргу зі сплати податків та зборів, за якими визначені грошові зобов'язання, не є тими відомостями, які припиняють формування заяви Порталом Дія.

Крім того, Портал Дія не може підміняти орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції органу державної влади.

Відповідно до пунктів 299.1 та 299.2 статті 299 ПК України реєстрація суб'єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, веде реєстр платників єдиного податку, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками єдиного податку.

Отже, відповідальним за реєстрацію та ведення реєстру платників єдиного податку є ДПС України як центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.

Згідно з підпунктом 291.5.8 пункту 291.5 статті 291 ПК України не можуть бути платниками єдиного податку першої - третьої груп платники податків, які на день подання заяви про реєстрацію платником єдиного податку мають податковий борг, крім безнадійного податкового боргу, що виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

Відповідно до пункту 299.4 статті 299 ПК України, у випадках, передбачених підпунктом 298.1.2 пункту 298.1 статті 298 Податкового Кодексу, контролюючий орган, у разі відсутності визначених Податковим Кодексом підстав для відмови, здійснює реєстрацію суб'єкта господарювання як платника єдиного податку з дати, визначеної відповідно до зазначеного підпункту, протягом двох робочих днів з дати отримання контролюючим органом заяви щодо обрання спрощеної системи оподаткування або отримання цим органом від державного реєстратора електронної копії заяви, виготовленої шляхом сканування, одночасно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про проведення державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи - підприємця, якщо така заява додана до реєстраційної картки.

Відповідно до пункту 299.6. статті 299 ПК України, підставами для прийняття контролюючим органом рішення про відмову у реєстрації суб'єкта господарювання як платника єдиного податку є, зокрема, невідповідність такого суб'єкта вимогам, встановленим статтею 291 Податкового Кодексу.

Таким чином, підставою для контролюючого органу при прийнятті рішення про відмову у реєстрації фізичної особи - підприємця платником єдиного податку є наявність на день подання заяви у такого платника податків податкового боргу зі сплати податків та зборів, за якими визначені грошові зобов'язання, в тому числі, які не пов'язані із здійсненням господарської діяльності, крім наявної недоїмки зі сплати єдиного внеску.

Верховний Суд, у постанові від 24.01.2020 у справі №804/2506/16, зазначив, що відповідно до пункту 299.6 статті 299 ПК України підставами для прийняття контролюючим органом рішення про відмову у реєстрації суб'єкта господарювання як платника єдиного податку є виключно: 1) невідповідність такого суб'єкта вимогам, встановленим статтею 291 цього Кодексу; 2) наявність у суб'єкта господарювання, який утворюється у результаті реорганізації (крім перетворення) будь-якого платника податку, непогашених податкових зобов'язань чи податкового боргу, що виникли до такої реорганізації; 3) недотримання таким суб'єктом вимог, встановлених підпунктом 298.1.4 пункту 298.1 статті 298 цього Кодексу.

Відтак, нормами ПК України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у реєстрації суб'єкта господарювання як платника єдиного податку.

ФОП ОСОБА_1 з 23.10.2024 зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності.

При цьому, судом встановлено, що 23.10.2024 через Єдиний портал державних послуг «Дія» ОСОБА_1 подано заяву №1476195-23102024 про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця із застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності з дати державної реєстрації підприємцем третьої групи.

Однак, як вбачається із витягу з інтегрованої картки платника податків в ІКС «Податковий Згідно бази даних ІКС «Податковий блок» станом на 12.08.2025 ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) перебуває на обліку в ГУ ДПС у Волинській області як фізична особа - підприємець з 24.10.2024 за адресою: АДРЕСА_1 . Основний вид діяльності: 63.11 Оброблення даних, розмiщення iнформацiї на веб-вузлах i пов'язана з ними дiяльнiсть.

Платником 24.10.2024 подано заяву реєстраційний №39384572 про перехід на спрощену систему оподаткування з 24.10.2024 на 3 групу зі сплатою 5 % від обсягу доходів.

Згідно бази даних ІКС «Податковий блок» станом на 24.10.2024, тобто на день подання заяви, у ФОП ОСОБА_1 наявний податковий борг по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості (код платежу 18010200) в сумі 1795,85 гривень.

З огляду на ту обставину, що станом на 24.10.2024 у позивача був наявний податковий борг, ГУ ДПС у Волинській області листом №1631/6/03-20-24-06-06 від 29.10.2024 відмовило у переході на спрощену систему оподаткування з 24.10.2024 на підставі підпункту 291.5.8 пункту 291.5 статті 291, пункту 299.6 статті 299 ПК України

Суд враховує ту обставину, що податковий борг був погашений позивачем 12.04.2025, що підтверджується квитанцією №0000000001519856, проте на день подання заяви із застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності з дати державної реєстрації підприємцем третьої групи у ФОП ОСОБА_1 був наявний податковий борг, що не заперечується самим позивачем в позовній заяві.

Таким чином, станом на день подання заяви про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця платника єдиного податку ІІІ групи за позивачем обліковувався податковий борг з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості у сумі 1795,85 грн, що в силу вимог підпункту 1 пункту 299.6 статті 299, підпункту 291.5.8 пункту 291.5 статті 291 ПК України є підставою для відмови у реєстрації позивача платником єдиного податку.

Наявність такого боргу слугує підставою для прийняття контролюючим органом рішення про відмову в переході на спрощену систему оподаткування відповідно до підпункту 2 пункту 299.6 статті 299 ПК України.

Така позиція узгоджується і з правовими висновками Верховного Суду, висловленими у постанові від 27.05.2025 по справі №280/890/24.

За таких обставин, контролюючим органом на підставі пункту 299.6 статті 299 та підпункту 8 пункту 291.5 статті 291 ПК України, платнику податків правомірно було сформовано відмову №1631/6/03-20-24-06-06 від 29.10.2024 та надіслано на податкову адресу позивача згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Відповідно до пункту 42.4, 42.5 ст. 42 ПК України, платники податків, які подають звітність в електронній формі та/або пройшли електронну ідентифікацію онлайн в електронному кабінеті, можуть здійснювати листування з контролюючими органами засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги». Для осіб, які є фінансовими агентами, листування з контролюючим органом в електронній формі є обов'язковим у випадках, визначених цим Кодексом.

Листування контролюючих органів з платниками податків, зазначеними в абзаці першому цього пункту, які подали заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, а також з фінансовими агентами у випадках, визначених цим Кодексом, здійснюється засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» шляхом надіслання документа в електронний кабінет з одночасним надісланням платнику податків на його електронну адресу (адреси) інформації про вид документа, дату та час його надіслання в електронний кабінет.

У разі якщо платник податків не подав заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, листування з платником податків здійснюється шляхом надіслання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручаються платнику податків (його представнику).

У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.

Згідно наявних матеріалів справи, заяви позивача про бажання отримувати документи через електронний кабінет, не надходило, а тому контролюючим органом правомірно направлено рішення за адресою місцезнаходження фізичної особи-підприємця вказаної у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Вищезазначений лист з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення повернувся до ГУ ДПС у Волинській області не врученим, у зв'язку з закінченням терміну зберігання 01.11.2024.

Враховуючи вищевикладене, рішення відповідача, оформлене листом №1631/6/03-20-24-06-06 від 29.10.2024 про відмову ФОП Шапелю в переході на спрощену систему оподаткування зі сплатою єдиного податку 3-ї групи з 24.10.2024, є правомірними та такими, що відповідає чинному законодавству України.

Згідно статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи встановлені у справі обставини та положення законодавства, що регулюють спірні правовідносини, відсутність інших доводів позивача на обґрунтування заявлених вимог, суд вважає такі вимоги недоведеними, а позов таким, що не підлягає задоволенню з наведених вище підстав.

Розподіл судових витрат відповідно до статті 139 КАС України не здійснюється.

Керуючись статтями 90, 139-143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4, код ЄДРПОУ 44106679) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Суддя О.А. Лозовський