Справа № 347/808/25
30.10.2025 м. Косів
Суддя, Косівського районного суду Івано-Франківської області - Крилюк М.І.
розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли від Косівського РВП ГУ НП в Івано-Франківській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , жителя АДРЕСА_1 , гр. України, українця, -
- за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення , -
ОСОБА_1 керував транспортним засобом з явними ознаками алкогольного сп'яніння та відмовився від проходження огляду для визначення стану алкогольного сп'яніння за наступних обставин:
21.04.2025 року о 00.08 год в в м.Косів по вул..Ірчана ОСОБА_1 керував транспортним засобом автомобілем марки ВАЗ 21015 НОМЕР_2 з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, нестійка хода та поведінка що не відповідає обстановці. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'янінняна місці зупинки у встановленому законом порядку та від огляду в медичному закладі відмовився, чим порушив п. 2.5 ПДР.
Правопорушник ОСОБА_1 в судове засідання що призначались до розгляду справи по суті на 10 год. 26.05.2025року, повторно на 24.06.2025р, 22.07.2025р, 16.09.2025 р, 07.10.2025 року а також на 30.10.2025 року не з'явився будучи своєчасно та належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи по суті, підтвердженням чого є рекомендовані повідомлення про відправлення поштового відправлення (судової повістки), які повернуто суду «за відсутністю адресата». Крім того, відомості про час та місце розгляду справи оприлюднені на офіційному WEB сайті Косівського районного суду Івано-Франківської області, який є загальнодоступним.
Будь-яких заяв або клопотань про відкладення розгляду справи або розгляд справи без його участі до суду не надходило.
З огляду на положення ст. 268 КУпАП, за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд вважає, що ОСОБА_1 слід притягнути до адміністративної відповідальності ч.1 ст.130 виходячи із наступних підстав:
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 306955 від 21.04.2025 року 21.04.2025 року о 00.08 год в в м.Косів по вул..Ірчана ОСОБА_1 керував транспортним засобом автомобілем марки ВАЗ 21015 НОМЕР_2 з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, нестійка хода та поведінка що не відповідає обстановці. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'янінняна місці зупинки у встановленому законом порядку та від огляду в медичному закладі відмовився, чим порушив п. 2.5 ПДР.
Факт відмови водія від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку підтверджено актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів (а.с.5), направленням на огляд водія (а.с.4). В графі протоколу про адміністративне правопорушення «Пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності і по суті порушення « ОСОБА_1 не бажав надавати бідь-яких своїх пояснень.
Окрім того факт відмови водія від проходження медичного огляду для визначення стану алкогольного сп'яніння зафіксовано на DVD диску, що долучений до матеріалів справи.
Рапортом інспектора СРПП Гаврилюк Н. (а.с.8) стверджено, що ним спільно із ст..лейтенантом поліції Бойчуком І.В. 21.04.2025 року о 00.08 год в м.Косів по вул..Ірчана було зупинено ТЗ ВАЗ 21015 НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_1 під час дії комендантської години . В ході спілкування із водієм було встановлено наявність в нього ознак алкогольного сп'ягніння а а від пропозиції пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння за допомогою алкотесту «Драгер» на місці зупинки водій відмовився, а також категорично відмовився від пропозицій пройти огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння і в медичному закладі.
Поліцейським СРПП Косівського РВП Гаврилюк Н. було складено протокол огляду та тимчасового затримання транспортного засобу а.с.3 за яким автомобіль яким керував ОСОБА_1 було тимчасово затримано шляхом доставлення для зберігання на спец майданчик Косівського РВП .
Факт відмови водія від проходження огляду для визначення стану алкогольного сп'ягніння на місці зупинки а також в медичному закладі КНП «Косівська ЦРЛ» підтверджено направленням а.с.4, актом огляду а.с.5 та результатом аналізу № 14 а.с.6 в яких місяться відомості про відмову ОСОБА_1 .
Окрім того дослідженим та переглянутим DVD диском із проведеною повною фіксацію обставин та місця вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення встановлено, що 21.04.2025 року о 00.08 год в м.Косів по вул..Ірчана інспектор СРПП Косівського РВП ГУНП в Івано-Франківській області Гаврилюк Н. було зупинено ТЗ марки ВАЗ 21015 НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_1 за порушення комендантської години. При розмові із водієм та під час перевірки документів було виявлено ознаки алкогольного сп'яніння . Від пропозиції пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння за допомогою алкотесту на місці зупинки ОСОБА_1 відмовився, а також категорично відмовився від пропозицій пройти огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння і в медичному закладі.
На переглянутому DVD диску зафіксовано, що водій ОСОБА_1 21.04.2025 року о 00.08 год був зупинений працівником поліції в м.Косів по вул.. Ірчана за порушення комендантської години. НА місці зупинки водій відмловився від проходження медичного огляду для визначення стану алкогольного сп'ягніння за допомогою алкотесту після чого був доставлений в медичний заклад КНП «Косівської ЦРЛ». О 00.33 год при неодноразовій спробі продути трубку алкотесту в медичному закладі КНП «Косівської ЦРЛ» ОСОБА_1 , відмовився від проходження медичного огляду для визначення стану алкогольного сп'яніння. У водія мали місце видимі ознаки алкогольного сп'яніння: порушення мови, порушення координації рухів та поведінка, що не відповідала обстановці.
Таким зафіксовано категоричну відмову водія ОСОБА_1 від проходження огляду для визначення стану алкогольного сп'яніння за допомогою алкотесту як і відмовився від медичного огляду. Така відмова водія беззаперечно зафіксована на долученому до справи відеодиску, який нічим не спростовано.
Таким чином своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.5 ПДР України та вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст.130 КУпАП.
Відповідно до вимог п. 2.5 ПДР України, водій повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
У разі невиконання вимог п. 2.5 ПДР України, передбачена адміністративна відповідальність за ч. 1 ст.130 КУпАП, а саме за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
При цьому, згідно диспозиції даної частини статті, для настання адміністративної відповідальності, не має значення причина відмови особи, яка керує транспортним засобом від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції за виключенням обставин, які передбачені ст.17 КУпАП.
Відповідно до змісту ст.266 КУпАП та Інструкції якщо поліцейський уповноваженого підрозділу НПУ виявляє ознаки стану алкогольного сп'яніння у водія транспортного засобу (запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів; порушення мови, виражене тремтіння пальців рук, різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя, поведінка, що не відповідає обстановці), у зв'язку з чим є законні підстави вважати, що останній перебуває у такому стані, то має право вимагати пройти відповідно до встановленого порядку огляд на стан алкогольного сп'яніння.
Згідно частин 1-3 ст. 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Аналогічні вимоги містить Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 09 листопада 2015 р. № 1452/735.
Інструкція з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затверджена Наказом Міністерства внутрішніх справ України 07.11.2015 № 1395 також передбачає, що огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Наявні матеріали відеозапису долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису (а в разі неможливості застосування таких засобів у присутності двох свідків) складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Так, судом встановлено, що водій ОСОБА_1 відмовився від проходження медичного огляду на визначення стану сп'яніння, що працівником поліції відображено в протоколі про адмінправопорушення та, що підтверджено направленням (а.с.4) а також актом огляду, в яких водій особисто поставив свій підпис про відмову від проходження огляду для визначення стану алкогольного сп'яніння.
Сукупність доказів по справі про адміністративне правопорушення підтверджують, що ОСОБА_1 на пропозицію працівника поліції відмовився пройти огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння як і відмовився від проходження медичного огляду, а тому поліцейський мав всі підстави скласти протокол про адміністративне правопорушення.
ОСОБА_1 ставиться у вину згідно з протоколом про адміністративне правопорушення відмова від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, тобто порушення п. 2.5 ПДР України, а за таких обставин для прийняття рішення про його винуватість у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст.130 КУпАП порядок огляду на стан сп'яніння, що проводиться саме з метою виявлення такого стану, не перевіряється. У такому випадку мають значення саме фактичні дані щодо відмови від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Суд, розглядаючи справу, дослідивши докази у справі, шляхом співставлення фактично досліджених по справі обставин та доказів зі змістом обставин, що ставляться особі у вину згідно з протоколом про адміністративне правопорушення та з диспозицією ч. 1 ст.130 КУпАП, іншими нормами чинного законодавства, дійшов обґрунтованого висновку, що дії ОСОБА_1 містять ознаки саме такого правопорушення.
Згідно з ст.33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.
При цьому, щодо наведених обставин, то такі враховуються, крім випадків накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху відповідно до ч. 2 ст.33 КУпАП.
Об'єктом правопорушень, передбачених ст.130 КУпАП, і є саме суспільні відносини у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.
Вина правопорушника у вчиненні правопорушення доведена, а його дії слід кваліфікувати за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
При накладенні стягнення суд на підставі ст.ст. 23, 33 КУпАП враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини та обставини справи. А також з врахуванням того, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, суд вважає за необхідне накласти на ОСОБА_2 стягнення в межах санкції ч.1 ст.130 КУпАП у виді штрафу з позбавленням права керувати транспортними засобами.
Відповідно до ЗУ «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, з правопорушника стягується судовий збір на користь державного бюджету України у сумі 605,60 грн .
Керуючись ст.ст. 221, 283, 284 КУпАП та ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір»,суд,-
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення та застосувати стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17 000 грн (сімнадцять тисяч гривень) з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 - 605,60 (шістьсот п'ять гривень 60 копійок) судового збору, отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106. Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783. Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Рахунок отримувача: UА908999980313111256000026001. Код класифікації доходів бюджету: 22030106 (стягувачем є Державна судова адміністрація України ).
Постанова суду може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: М.І. Крилюк