Справа№938/1563/25
Провадження № 3/938/1064/25
30 жовтня 2025 року селище Верховина
Суддя Верховинського районного суду Івано-Франківської області Бучинський А.Б., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла від Верховинського районного відділення поліції Головного управління національної поліції в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , громадянина України, пенсіонера, за ст.124 КпАП України,
ОСОБА_1 20.09.2025 о 06 год 20 хв в селі Кривопілля, керуючи автомобілем марки "Chevrolet Aveo", реєстраційний номер НОМЕР_2 не врахував дорожньої обставноки, не вибрав безпечної швидкості руху, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним, не впорався з керуванням, в результаті чого скоїв наїзд та пошкодив рекламний щит "Тури на квадроциклах" належний ОСОБА_2 , а також інформаційний щит філії "Карпатський лісовий офіс" ДП "Ліси України", внаслідок чого автомобіль також отримав механічні пошкодження з матеріальними збитками, чим порушив п.12.1 Правил дорожнього руху. Таким чином вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст.124 КУпАП.
В судове засідання 14.10.2025 особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 не з'явився, подав до суду клопотання про відкладення розгляду справи для надання йому можливості скористатися правничою допомогою, надання доказів та забезпечення його явки. Судом було задоволено клопотання ОСОБА_1 , розгляд справи відкладено на 30.10.2025, про розгляд справи повідомлено у встановленому законом порядку. З відстеження трекінгового номера поштового відправлення з сайту АТ "Укрпошта" вбачається, що поштове відправлення вручено адресату 24.10.2025.
Однак в судове засідання 30.10.2025, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 повторно не з'явився, про причини своєї неявки не повідомив, явку свого захисника не забезпечив, пояснень по суті складеного протоколу не подав.
Оскільки судом вжито належних заходів щодо сповіщення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності про місце і час розгляду справи про адміністративне правопорушення, однак ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, клопотань про відкладення судового розгляду не подавав, правом на подачу суду своїх пояснень, доказів не скористався, а тому, враховуючи, що його участь у розгляді даної категорії справ відповідно до ст.268 КУпАП не є обов'язковою, суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності.
Крім того, постановою суду від 02.10.2025 залучено до участі в справі в якості належних потерпілих ОСОБА_2 та філію "Карпатський лісовий офіс" ДП "Ліси України".
Потерпілі в судове засідання не з'явилися, пророзгляд справи повідомлялися у встановленому законом порядку, про причини неявки суд не повідомили, а тому суд вважає за можливе розглянути справу у їх відсутності.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, слід прийти до наступного висновку.
Згідно ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненням особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил норм і стандартів, що стосується забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Статтею ст.280 КУпАП визначено, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясовується, зокрема, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні та чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, полягає у порушенні учасниками дорожнього руху Правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Відповідно до статті 14 Закону України «Про дорожній рух», учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримуватися вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху, створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам, виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух.
Відповідно до п.12.1 Правил дорожнього руху під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен враховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним.
Вина особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами.
Протоколом про адміністративне правопорушення серія ЕПР1 №459415 від 20.09.2025, який складено з дотриманням вимог ст.256 КпАП України, Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС України 06.11.2015 № 1376, Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС України 07.11.2015 № 1395, згідно з яким ОСОБА_1 20.09.2025 о 06 год 20 хв в селі Кривопілля, керуючи автомобілем марки "Chevrolet Aveo", реєстраційний номер НОМЕР_2 не врахував дорожньої обставноки, не вибрав безпечної швидкості руху, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним, не впорався з керуванням, в результаті чого скоїв наїзд на рекламний щит "Тури на квадроциклах", а також інформаційний щит філії "Карпатський лісовий офіс" ДП "Ліси України", внаслідок чого автомобіль отримав механічні пошкодження з матеріальними збитками,чим порушив п.п.12.1 Правил дорожнього руху.
Схемою місця ДТП, яка сталася 20.09.2025, яка містить графічно зображені та зафіксовані об'єкти про обставини дорожньої пригоди, а саме ділянка дороги, де сталася дорожньо-транспортна пригода, сталі орієнтири, до яких на схемі здійснена прив'язка об'єктів, транспортний засіб марки "Chevrolet Aveo", реєстраційний номер НОМЕР_2 , який належить ОСОБА_3 та яким під час ДТП керував ОСОБА_1 та наявні на ньому ушкодження, координати його розміщення відносно елементів проїзної частини, рекламних щитів. Вказану схему ДТП учасник ДТП, ОСОБА_1 підписав без будь-яких зауважень.
Письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 25.09.2025 з яких вбачається, що він має у власності рекламний щит "Тури на квадроциклах", який розміщений за садресою: с.Кривопілля, Верховинський район, Івано-Франківська область. Претензій до ОСОБА_1 щодо пошкодження рекламного щита не має, оскільки останній відшкодував завдану шкоду.
Довідкою начальника Верховинського надлісництва М.Ванджурака про те, що інформаційний в'їздний знак "Верховинське лісництво", який знаходиться в с.Кривопілля, урочище Перевал, Верховинського району, івано-Франківської області, квартал 20, виділ 1 є майном, яке належить філії "Карпатський лісовий офіс" ДП "Ліси України" балансовою вартістю 18154,00грн. Матеріально відповідальною особою є лісничий Верховинського лісництва, Верховинського надлісництва філії "Карпатський лісовий офіс" ДП "Ліси України" ОСОБА_4 .
Фотознімками, на яких зафіксовано транспортний засіб марки "Chevrolet Aveo", реєстраційний номер НОМЕР_2 , рекламний щит "Тури на квадроциклах" та інформаційний щит філії "Карпатський лісовий офіс" ДП "Ліси України" з наявними пошкодженнями.
Оцінюючи здобуті у справі та досліджені в судовому засіданні докази, суд визнає їх належними та допустимими для використання в процесі доказування, оскільки ці докази містять у собі фактичні дані, які логічно пов'язані з тими обставинами, які підлягають доказуванню в справі та становлять предмет доказування, зібрані у порядку, встановленому КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, вважаю доведеною вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, оскільки він будучи учасником дорожнього руху порушив вимоги пункту 12.1 Правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортного засобу, належного іншій особі, а також іншого майна, а саме рекламного щита "Тури квадроциклами" належного ОСОБА_2 та інформаційного щита, належного філії "Карпатський лісовий офіс" ДП "Ліси України".
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність вважаю, що до нього слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу, що передбачене санкцією ст.124 КУпАП, що на думку суду, буде відповідати завданням КУпАП та достатнє для виконання його мети: виховання особи, яка вчинила правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчиненню нових адміністративних правопорушень.
Окрім цього, у відповідності до положень ст.40-1 КпАП України, слід також стягнути з правопорушника судовий збір.
Керуючись статтями 24, 27, 30, 33, 40-1, 124, 247, 251, 252, 268, 283, 284 КУпАП, суддя,
визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 Кодексу України про адміністративні правопорушення та застосувати до нього адміністративне стягнення у видіштрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень 00 копійок (вісімсот п'ятдесят гривень нуль копійок).
Стягнути з ОСОБА_1 в користь держави судовий збір в розмірі 605 гривень 60 копійок (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок).
Роз'яснити, що штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у встановлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Згідно ч.2 ст.308 КУпАП у порядку примусового виконання постанови, про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу, витрати на облік зазначеного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Івано-Франківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Верховинський районний суд Івано-Франківської області.
Реквізити для сплати штрафу: отримувач коштів - ГУК в Ів.-Фр.об/Ів.-Фран.о/21081300, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37951998, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) - 899998, рахунок отримувача UA148999980313070149000009001, код класифікації доходів бюджету 21081300, призначення платежу *;101; __(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху (ПІБ чи назва установи, організації позивача), серія, номер та дата протоколу - ЕПР1 №459415 від 20.09.2025.
Реквізити для сплати судового збору: отримувач коштів ГУК в Iв.-Фр.об./ТГ Верховина/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37951998, банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок отримувача UA398999980313101206000009622, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу: у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, пункт 5.
Суддя: Андрій БУЧИНСЬКИЙ