Рішення від 30.10.2025 по справі 489/648/25

Справа № 489/648/25

Номер провадження 2/489/1299/25

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

Іменем України

30 жовтня 2025 року місто Миколаїв

Інгульський районний суд м. Миколаєва в складі:

головуючого судді Кокорєва В. В.,

за участю секретаря судового засідання Ковальової С.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань № 10 Інгульського районного суду м. Миколаєва цивільну справу за позовом Головного управління пенсійного фонду України в Миколаївській області(далі позивач) до ОСОБА_1 (далі - відповідач) про повернення надміру виплачених державних коштів

встановив

В січні 2025 року представник позивача звернувся до суду з позовом у якому просить стягнути з відповідача надміру виплачену житлову субсидію за період з 01.10.2023 по 31.03.2024 в сумі 5770,89 грн. та судові витрати. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримувала житлову субсидію відповідно до Положення № 848. 02.11.2023 Відповідач звернулася до Головного управління із заявою про призначення житлової субсидії та подала декларацію про доходи та витрати осіб. Відповідачу було призначено житлову субсидію з 01.10.2023 по 30.04.2024 що підтверджується Рішенням про призначення субсидії № 14001-39540499-2023-1 від 24.11.2023. 09.04.2024 року було проведено перевірку достовірності та повноти інформації домогосподарства про доходи (майновий стан). За результатами верифікацій, проведених Міністерством фінансів України 22.02.2024, отримано інформацію про про те, що у складі домогосподарства є особи, які за даними Єдиного реєстру боржників, мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці. Номер виконавчого провадження: 7043767. Дата відкриття виконавчого провадження: 14.09.2006. Стан виконання провадження: Примусове виконання. Орган, який видав документ: Ленінський районний суд м. Миколаєва. Відповідачем було порушено обов'язок щодо повідомлення про наявність заборгованості за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці, внаслідок чого Головним управлінням надміру виплачено Відповідачу житлову субсидію за період з 01.10.2023 по 31.03.2024 в сумі 5770,89 грн.

Ухвалою від 05.02.2025 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Ухвалою від 04.04.25 вирішено судовий розгляд здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, просив розглядати справу без його участі, проти заочного розгляду справи не заперечував.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про причини неявки до суду не повідомив, заяв та клопотань від нього до суду не надходило, відзив до суду не подано.

Ухвалою суду, занесеною до протоколу судового засідання, вирішено проводити заочний розгляд справи.

Дослідивши докази у справі, суд встановив такі обставини та відповідні правовідносини.

02.11.2023 ОСОБА_1 звернулася до Центрального об'єднаного управління ПФУ м. Миколаєва із заявою про призначення та надання житлової субсидії (адреса: АДРЕСА_1 ).

02.11.2023 ОСОБА_1 підписала декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.

Листом від 30.04.2024 відповідача повідомлено, що Головне Управління отримало рекомендацію Міністерства фінансів України, що ОСОБА_2 за даними Єдиного реєстру боржників має заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад 3 місяці, яка станом на дату проведення верифікації не закрита. Номер виконавчого провадження 7043767, дата відкриття виконавчого провадження - 14.09.2006. Враховуючи вищевказане, для перевірки права на призначення субсидії необхідно документально підтвердити або спростувати довідкою з датою закриття заборгованості, надати інформацію.

Згідно з Інформацією ДСВ пільг/субсидій, наданої представником позивача суду слідує, що за адресою АДРЕСА_1 є особа ОСОБА_2 , яка має заборгованість про стягнення аліментів понад три місяці.

Листом від 11.07.2024, направленого на адресу відповідача, вказано, що по особовій справі одержувача житлової субсидії ОСОБА_1 утворилася переплата 5770,89 грн. за період з 01.10.2023 по 30.04.2024 у зв'язку з тим, що у складі домогосподарства є особи, які за даними Єдиного реєстру боржників мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці.

З витягу з реєстру територіальної громади м. Миколаєва про зареєстрованих осіб в житловому приміщенні від 03.02.2025 вбачається, що за адресою: АДРЕСА_1 зареєстрована ОСОБА_1 .

Представником позивача надано розрахунки субсидії та рішення про призначення субсидії від 24.11.2023, з яких вбачається, що за період з жовтня 2023 року по березень 2024 року ОСОБА_1 були надмірно виплачені кошти в сумі 5770,89 грн.

Згідно порядку призначення та виплат житлових субсидій і пільг населенню передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2022 року № 1041 "Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України» починаючи з 1 грудня 2022 року функції адміністрування житлових субсидій та пільг передано Пенсійному фонду України.

Призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848(далі - Положення).

Відповідно до пункту 3 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком, витрати на комунальні послуги, витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в такому будинку. Суми призначеної, але не виплаченої у зв'язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія, за письмовим зверненням такої особи, поданим протягом трьох місяців після смерті одержувача.

Субсидія є безповоротною і її отримання не пов'язане і не тягне за собою зміни форми власності житла.

Відповідно до пункту 4 Положення № 848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземні та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Згідно з підпунктом 7пункту 14 Положення №848 житлова субсидія не призначається, якщо у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, які за даними Єдиного реєстру боржників, мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці (крім осіб, заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів яких погашається частинами за рішенням суду, осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти, осіб, які є алко- або наркозалежними, що підтверджується довідкою від лікаря, осіб, до яких застосовуються заходи забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від роботи (посади), осіб, до яких застосовуються запобіжні заходи у вигляді домашнього арешту або тримання під вартою).

Відповідно до пункту 35 Положення № 848 для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід осіб, зазначених у пунктах 24, 25, 27 і 28 цього Положення, враховується:

за III і IV квартали попереднього календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку неопалювального сезону;

за І і ІІ квартали поточного календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку опалювального сезону;

за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії, - у разі, коли житлова субсидія призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону.

У такому ж порядку розраховується середньомісячний сукупний дохід під час призначення житлової субсидії без звернення на наступний строк, а також під час розрахунку житлової субсидії на опалювальний сезон домогосподарствам, яким призначено її в минулому неопалювальному сезоні.

Згідно з частиною 3 пункту 49 Положення № 848 громадянин несе відповідальність за подані відомості в заяві, декларації, інших документах, що вплинули на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.

Пунктом 78 Положення № 848 передбачено, що після закінчення строку отримання житлової субсидії уповноважені органи самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому періоді.

Відповідно до п. 90 Положення № 848 громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов'язаний протягом 30 календарних днів поінформувати уповноважений орган про виникнення обставин, зокрема щодо настання умов, зазначених у підпунктах 2, 4, 8-10 пункту 14 цього Положення.

Відповідно до абз. 5 п. 119 Положення за рішенням уповноваженого органу надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється, у тому числі за поданням управителів, об'єднань, виконавців комунальних послуг у разі, коли настали умови, у тому числі під час отримання житлової субсидії, зазначені у пункті 90 цього Положення, виявлені, зокрема, на підставі рекомендацій Мінфіну, отриманих відповідно до Закону України від 03.12.2019 року № 324-ІХ «Про верифікацію та моніторинг державних виплат».

Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 року № 136 затверджено Порядок здійснення верифікації та моніторингу державних виплат.

Пунктом 3 Порядку № 136 визначено, що з метою здійснення верифікації та моніторингу державних виплат суб'єкти надання інформації подають Мінфіну інформацію, що визначена законодавством для призначення, нарахування та/або здійснення державних виплат і впливає на визначення права на отримання та розмір таких виплат, персональні дані, інформацію з автоматизованих інформаційних систем, реєстрів, баз даних, володільцем, розпорядником та/або адміністратором яка вони є, у тому числі інформацію з обмеженим доступом.

У разі нарахування та отримання державних виплат, призначених на сім'ю або домогосподарство, інформація подається щодо кожного члена сім'ї або домогосподарства.

Згідно пункту 121 Положення № 848 надання житлової субсидії у випадках, зазначених у пунктах 119 і 120 цього Положення, припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому їх виявлено (якщо інше не передбачено заявою).

Відповідно до пункту 1251 Положення № 848 кошти надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертаються громадянами на рахунок Пенсійного фонду України.

Згідно пункту 127 Положення № 848 у разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.

Листом від 11.07.2024 року відповідача було повідомлено про необхідність повернути на розрахунковий рахунок Головного управління надміру виплачену суму житлової субсидії в розмірі 5770,89 грн. за період з 01.10.2023 по 30.04.2024 року.

Судом встановлено, що відповідач в добровільному порядку суму переплати надміру виплаченої житлової субсидії не повернула.

Згідно частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.

У статті 1215 ЦК України передбачено загальне правило, коли набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню.

Судом встановлено, що відповідач була проінформована про її обов'язок повідомляти позивача про обставини, які впливають на виплату житлової субсидії, однак, матеріали справи не містять доказів того, що відповідачка у визначений спосіб повідомила Головне управління, що у складі домогосподарства є особи, які за даними Єдиного реєстру боржників, мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці.

Відповідно до частини 1статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно ст.12 та ст.81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, і сторони у справі мають рівні права щодо надання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості.

У спростування зазначених представником позивача доводів відповідачем будь яких доказів не надано.

З огляду на викладене та враховуючи те, що відповідач отримувала житлову субсидію за період з 01.10.2023 по 31.03.2024, при цьому у складі домогосподарства були особи, які мали заборгованість зі сплати аліменти понад три місяці, суд вважає, що грошові кошти були набуті без достатньої правової підстави.

Суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 добровільно не повернула грошові кошти надмірно сплаченої їй житлової субсидії у сумі 5770,89 грн., тому позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст.141 Цивільного процесуального кодексу України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню витрати зі сплати судового збору у розмірі 2422,40грн.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 2-13, 259, 263-265 ЦПК України, суд

вирішив

Задовольнити позов.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Головного управління пенсійного фонду України в Миколаївській областінадміру виплачену житлову субсидію за період з 01.10.2023 по 31.03.2024 в розмірі 5770,89 грн. (п'ять тисяч сімсот сімдесят гривень вісімдесят дев'ять копійок).

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Головного управління пенсійного фонду України в Миколаївській областісудові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2422 грн. 40 коп. (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні сорок копійок

Інформація про учасників справи:

Позивач: Головне управління пенсійного фонду України в Миколаївській області, код ЄДРПОУ 13844159, адреса: 54020, м. Миколаїв, вул. Морехідна, 1.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 .

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом тридцяти днів не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено позивачем шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а у разі оголошення лише вступної та резолютивної частини рішення - з моменту складення повного тексту рішення.

Позивач, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено 30.10.2025.

Суддя В. В. Кокорєв