27 жовтня 2025 року справа № 580/9494/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Янківської В.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “ВІН ГАЗ» до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
встановив:
21 серпня 2025 року товариство з обмеженою відповідальністю “ВІН ГАЗ» подало позов до Головного управління ДПС у Черкаській області, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення від 07.05.2025 №0069920404.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуване рішення є протиправним та підлягає скасуванню. В обгрунтування своєї позиції представник позивача зазначив, що відповідно до пп. 141.14.2 п, 141.14 ст. 141 ПК України авансовий внесок з податку на прибуток підприємств не сплачується за кожне місце роздрібної торгівлі пальним, коли за таким місцем роздрібної торгівлі пальним не здійснюється реалізація пальним. Тому сплата авансового внеску в розмірі по 30000, грн в грудні 2024 року за місцем роздрібної торгівлі (Черкаська область, Черкаський район, село Байбузи, вул. Дружби (Гагаріна), буд. 25, АЗГП с. Байбузи, Черкаська область, Черкаський район, м. Чигирин, вул. Черкаська, 71 А, АЗГП м. Чигирин) не потрібно було сплачувати, але якщо і потрібно сплачувати то в розмірі 30000,00 грн, як сплатив позивач, а не в розмірі 60000,00 грн., як вимагає відповідач.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 26.08.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням учасників справи.
Відповідач позов не визнав, просив у його задоволенні відмовити повністю, надав до суду письмовий відзив на позов, в якому зазначив, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення винесено на підставі та в межах повноважень. Зокрема представник відповідача зазначив, що критерієм для визначення переліку СГ, які здійснюють роздрібну торгівцю пальним та зобов'язані щомісячно сплачувати авансові внески з податку на прибуток підприємств за кожне місце роздрібної торгівлі пальним, є наявність ліцензії на право роздрібної торгівля за кожне місце роздрібної торгівлі пальним, інформація щодо якого внесена до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального станом на перше число поточного місяця.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
На підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 розділу І, пункту 75.1 статті 75 та пункту 76.2 статті 76 розділу II ПК України ГУ ДПС у Черкаській області проведено камеральну перевірку щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по авансовим внескам з податку на прибуток підприємств, що сплачується платниками, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним ТОВ «ВІН ГАЗ».
У ході проведення камеральної перевірки встановлено порушення підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16, підпункту 141.14.1, підпункту 141.14.2, підпункту 141.14.3, підпункту 144.14.4 пункту 144.14 статті 141 ПК України, а саме: ТОВ «ВІН ГАЗ» не в повному обсязі сплачено податкове зобов'язання по авансовим внескам з податку на прибуток підприємств платниками, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним за грудень 2024 року в сумі 60000,00 грн.
В результаті даного порушення ГУ ДПС у Черкаській області складено акт від 01.04.2025 № 4149/22-00-04-04-01 /41608929 «Про результати камеральної перевірки щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по авансовим внескам з податку на прибуток підприємств, що сплачується платниками, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним».
За результатами перевірки встановлено наступне, що ТОВ «ВІН ГАЗ» не в повному обсязі сплачено податкове зобов'язання по авансовим внескам з податку на прибуток підприємств платниками, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним за грудень 2024 року. Розрахункова сума авансового внеску становить 150000,00 грн (6000*2, 30000*1). Платником сплачено авансові внески в сумі 90000,00 грн платіжне доручення № 1405 від 18.12.2024.
На підставі Акта камеральної перевірки ГУ ДПС у Черкаській області прийнято податкове повідомлення - рішення від 07.05.2025 року №0069920404, яким збільшено суму грошового зобов'язання авансового внеску з податку на прибуток підприємств, що сплачується платниками, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним на загальну суму 66000,00 грн, в тому числі за податковим зобов'язанням в сумі 60000,00 грн та штрафних (фінансових) санкцій в сумі 6000,00 грн.
Позивачем подано до Державної податкової служби України скаргу від 27.05.2025 №27/05/2025 на податкове повідомлення-рішення від 07.05.2025 року №0069920404.
ДПС України прийнято Рішення про результати розгляду скарги від 25.07.2025 №21536/6/99-00-06-03-01 -06, яким скаргу ТОВ «ВІН ГАЗ» залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Черкаській області від 07.05.2025 року №0069920404 - без змін.
Не погоджуючись податковим повідомленням-рішенням ГУ ДПС у Черкаській області від 07.05.2025 №0069920404, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Надаючи оцінку оскаржуваним рішенням, суд врахував таке.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України, в редакції, чинній на момент проведення перевірки).
Згідно з пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України (далі - ПК України) контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Відповідно до п.75.1 ст.75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО, даних Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального та Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах.
Предметом камеральної перевірки також можуть бути:
1) своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків);
2) своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних;
3) своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах;
4) повнота нарахування та своєчасність сплати податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у разі невідповідності резидента Дія Сіті вимогам, визначеним пунктами 2, 3 частини першої та пунктом 10 частини другої статті 5 Закону України "Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні";
5) своєчасність подання заяви про взяття на облік фінансових агентів відповідно до вимог статті 39-3 цього Кодексу;
6) своєчасність подання фінансовими агентами звітів про підзвітні рахунки, виправлених звітів про підзвітні рахунки;
7) своєчасність надання фінансовими агентами відповіді на запити (повідомлення) контролюючого органу, що надсилаються у випадках, визначених статтею 39-3 цього Кодексу;
8) своєчасність подання повідомлення про структуру власності та кінцевих бенефіціарних власників відповідно до вимог пункту 44-1.2 статті 44-1 цього Кодексу;
9) своєчасність подання особою, яка здійснює управління або адміністрування трасту, повідомлення про укладення договору щодо управління або адміністрування трасту або про припинення такого договору, фінансової звітності, копій первинних документів та іншої інформації щодо трасту на запит контролюючого органу у випадках, передбачених статтею 44-2 цього Кодексу;
10) своєчасність надання інформації на запит контролюючого органу відповідно до пункту 44-1.3 статті 44-1, підпунктів 6-8 підпункту 73.3.1 пункту 73.3 статті 73 цього Кодексу;
11) своєчасність та повнота сплати узгодженої суми грошового зобов'язання у вигляді авансового внеску з податку на прибуток підприємств, визначеного відповідно до пункту 141.13 статті 141 цього Кодексу, на підставі даних Реєстру пунктів обміну іноземної валюти;
12) своєчасність та повнота сплати узгодженої суми грошового зобов'язання у вигляді авансового внеску з податку на прибуток підприємств, визначеного відповідно до пункту 141.14 статті 141 цього Кодексу, а також своєчасність та повнота сплати узгодженої суми грошового зобов'язання у вигляді авансового внеску з податку на доходи фізичних осіб, визначеного відповідно до підпункту 177.5.1-1 пункту 177.5 статті 177 цього Кодексу.
Судом встановлено, що на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 розділу І, пункту 75.1 статті 75 та пункту 76.2 статті 76 розділу II ПК України ГУ ДПС у Черкаській області проведено камеральну перевірку щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по авансовим внескам з податку на прибуток підприємств, що сплачується платниками, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним ТОВ «ВІН ГАЗ».
У ході проведення камеральної перевірки встановлено порушення підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16, підпункту 141.14.1, підпункту 141.14.2, підпункту 141.14.3, підпункту 144.14.4 пункту 144.14 статті 141 ПК України, а саме: ТОВ «ВІН ГАЗ» не в повному обсязі сплачено податкове зобов'язання по авансовим внескам з податку на прибуток підприємств платниками, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним за грудень 2024 року в сумі 60000,00 грн.
Відповідно до п 134.1. ст. 134 ПК України, об'єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями цього Кодексу.
Законом України від 10.10.2024 № 4015-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану", зокрема, з 01.12.2024 передбачено сплату авансових внесків з податку на прибуток підприємств платниками податку за місця роздрібної торгівлі пальним.
Відповідно до п. 137.12 ст. 137 ПК України платники податку, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним, зобов'язані сплачувати авансові внески з податку на прибуток підприємств за кожне місце роздрібної торгівлі пальним, інформація щодо якого внесена до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального станом на перше число поточного місяця. Авансові внески та податок на прибуток підприємств, що підлягає сплаті до бюджету платниками податку, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним, визначаються у порядку, передбаченому п. 141.14 ст. 141 ПК України.
Так, відповідно до п.п. 141.14.1 п. 141.14 ст. 141 ПК України платники податку, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним, сплачують щомісяця не пізніше двадцятого числа поточного місяця авансовий внесок з податку на прибуток підприємств за кожне місце роздрібної торгівлі пальним, інформація щодо якого внесена до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального станом на перше число поточного місяця, у розмірі, визначеному п.п. 141.14.2 п. 141.14 ст. 141 ПК України.
Терміни "роздрібна торгівля пальним", "місце роздрібної торгівлі пальним" вживаються у значеннях, наведених у Законі України від 18 червня 2024 року № 3817-ІХ "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального".
Підпунктом 141.14.2 п. 141.14 ст. 141 ПК України визначено, що авансовий внесок з податку на прибуток підприємств сплачується за кожне місце роздрібної торгівлі пальним, інформація щодо якого внесена до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального станом на перше число поточного місяця:
а) у розмірі 60 тис. грн. за кожне місце, крім випадків, передбачених підпунктами "б" і "в" п.п. 141.14.2 п. 141.14 ст. 141 ПК України;
б) для місця роздрібної торгівлі пальним, на якому здійснюється реалізація виключно скрапленого газу, у розмірі 30 тис. грн. за кожне місце;
в) для місця роздрібної торгівлі пальним, на якому здійснюється реалізація кількох видів пального і при цьому частка реалізації скрапленого газу в літрах, приведених до температури 15 C у загальному обсязі реалізованого протягом попереднього місяця пального, становить 50 і більше відсотків, у розмірі 45 тис. грн. за кожне місце.
Згідно з п.п. 141.14.3 п. 141.14 ст. 141 ПК України авансові внески з податку на прибуток підприємств, сплачені відповідно до п. 141.4 ст. 141 ПК України, є невід'ємною частиною податку на прибуток.
Сплачена протягом звітного (податкового) періоду сума авансових внесків з податку на прибуток підприємств зменшує податкові зобов'язання з податку на прибуток підприємств, розраховані за результатами такого звітного (податкового) періоду за базовою (основною) ставкою, визначеною ст. 136 ПК України, у сумі, що не перевищує суму нарахованого податкового зобов'язання за такий податковий (звітний) період.
У разі якщо сума авансового внеску, попередньо сплаченого протягом звітного (податкового) року, перевищує суму нарахованого податкового зобов'язання за такий податковий (звітний) рік, сума такого перевищення не переноситься у зменшення податкових зобов'язань наступних податкових (звітних) періодів.
Сума сплачених авансових внесків з податку на прибуток не підлягає поверненню платнику податку як надміру та/або помилково сплачені податкові зобов'язання, не може бути зарахована в рахунок інших податків і зборів (обов'язкових платежів) та на неї не поширюється дія положення ст. 43 ПК України.
Відповідно до п.п. 141.14.4 п. 141.14 ст. 141 ПК України грошове зобов'язання у вигляді авансового внеску з податку на прибуток підприємств вважається узгодженим у момент виникнення такого зобов'язання, який визначається за календарною датою, встановленою п.п. 141.14.1 п. 141.4 ст. 141 ПК України для граничного строку сплати авансового внеску з податку на прибуток підприємств до відповідного бюджету.
У разі якщо платник податку не сплачує узгоджену суму авансового внеску з податку на прибуток підприємств протягом строку, визначеного п.п. 141.14.1 п. 141.14 ст. 141 ПК України, такий платник податків притягається до відповідальності у вигляді штрафу в розмірах, визначених ст. 124 ПК України.
Судом встановлено, що ТОВ «ВІН ГАЗ» отримано ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, виключно скрапленим газом (ліцензійні справи містять пакет документів виключно для роздрібної торгівлі скрапленим газом), зокрема:
1) ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним, реєстраційний номер 23250314202400107, дата видачі 11.12.2024, строк дії з 25.10.2024 до 25.10.2029. Адреса місця торгівлі: Черкаська область, Черкаський район, село Байбузи, вул. Дружби (Гагаріна), буд. 25, АЗГП с, Байбузи. ТОВ «ВІН ГАЗ» не здійснювало діяльність за таким місцем роздрібної торгівлі пальним у грудні 2024 року. Вказане не заперечується Відповідачем. Так, згідно з розділом І «При перевірні використано» Акта камеральної перевірки встановлено, що обсяг реалізації пального« зокрема, і скрапленого газу за даними ЄРАН - « 0». Товариство розпочало діяльність з 30.01.2025.
2) ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним, реєстраційний номер 23270314202400106, дата видачі 18.11.2024 року, строк дії з 22.10.2024 до 22.10.2029. Адреса місця торгівлі: Черкаська область, Черкаський район, м. Чигирин, вул. Черкаська, 71 А, АЗГП м. Чигирин; ТОВ «ВІН ГАЗ» не здійснювало діяльність за таким місцем роздрібної торгівлі пальним у грудні 2024 року та січні 2025 року. Вказане не заперечується Відповідачем. Так, згідно з розділом І «При перевірці використано» Акта камеральної перевірки встановлено, шо обсяг реалізації пального, зокрема, і скрапленого газу за даними ЄРАН - « 0». Товариство розпочало діяльність з лютого 2025 року.
3) ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним, реєстраційний номер 23040314202200001, дата видачі 10.01.2022 року, строк дії з 20.01.2022 до 20.01.2027. Адреса місця торгівлі: Черкаська область, Черкаський район, м. Сміла, вул. Незалежності, буд. 121. В грудні місяці 2024 року ТОВ «ВІН ГАЗ» здійснювало діяльність за таким місцем роздрібної торгівлі пальним. Зокрема, реалізовано скрапленого газу за даними ЄРАН - 8927.5 л. Рішенням ГУ ДПС у Черкаській області від 27.01.2025 року №78/23-00-09-03-36 припинено дію вказаної ліцензії.
Таким чином, критерієм для визначення переліку суб'єктів господарювання, які зобов'язані щомісячно сплачувати авансові внески з податку на прибуток підприємств:
- здійснюють роздрібну торгівлю пальним за місце роздрібної торгівлі пальним;
- наявність ліцензії на право роздрібної торгівлі за кожне місце роздрібної торгівлі пальним, інформацію щодо якого внесено до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального станом на перше число поточного місяця
Судом встановлено, що ТОВ «ВІН ГАЗ», згідно платіжної інструкцій від 18.12.2024 №1405 сплатив авансовий платіж з податку на прибуток у розмірі 90000,00 грн, згідно вище зазначених місць роздрібної торгівлі пальним.
Суд звертає увагу, що позивач 08.03.2025 направив до Державної податкової служби України запит на отримання індивідуальної податкової консультації в письмовій формі, в якому просив зазначити «який розмір авансового внеску з податку на прибуток підприємств необхідно сплачувати ТОВ «ВІН ГАЗ» у разі якщо платник податку на прибуток підприємств отримав ліцензію на право здійснення роздрібної торгівлі пальним, виключно для роздрібної торгівлі скрапленим газом, за визначеним місцем роздрібної торгівлі, інформація щодо якого внесена до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального станом на перше число поточного місяця, але не здійснює діяльність за таким місцем роздрібної торгівлі пальним?».
Державною податковою службою України 14.04.2025 за №10472/6/99-00-21-02-02-06 надано письмову відповідь, в якій зазначено таке: «Отже, у разі якщо платник податку на прибуток підприємств отримав ліцензію на право здійснення роздрібної торгівлі пальним за визначеним місцем роздрібної торгівлі, інформація щодо якої внесена до Єдиного реєстру Ліцензіатів та місць обігу пального станом на перте число поточного місяця, то в такому випадку у такого платника податку на прибуток виникатиме обов'язок зі сплати авансових внесків з податку на прибуток за таке місце роздрібної торгівлі пальним незалежно від того здійснюється, чи ні роздрібна торгівля пальним та інша господарська діяльність за цим місцем.
При ньому для місць роздрібної торгівлі пальним. на яких здійснюється реалізації виключно скрапленого газу, авансові внески з податку на прибуток за кожне місце роздрібної торгівлі пальним, інформація щодо якого внесена до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального станом на перше число поточного місяця, сплачуються щомісяця не пізніше 20 - го числа кожного відповідного поточного місяця у розмірі ЗО тисяч гривень за кожне місце».
Підсумовуючи наведене, оцінивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, виходячи з системного аналізу положень законодавства України, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку щодо наявності правових підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
За таких обставин, враховуючи задоволення позовних вимог, сплачений позивачем судовий збір у розмірі 3028,00 грн підлягає відшкодуванню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Головного управління ДПС у Черкаській області.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 72, 76, 90, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд
вирішив:
Позов задовольнити позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення Головного управління ДПС у Черкаській області від 07.05.2025 №0069920404.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Черкаській області на користь товариства з обмеженою відповідальністю “Черкаський м'ясокомбінат» судові витрати зі сплати судового збору в розмірі в розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн 00 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Валентина ЯНКІВСЬКА