Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
м. Харків
29 жовтня 2025 р. справа № 520/12729/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олексія Котеньова, розглянувши за правилами спрощеного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Підприємства об'єднання громадян «КОНСТАНТА» Громадської організації «Харківська обласна організація Всеукраїнської організації союз осіб з інвалідністю України» (просп. Науки, буд. 36, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61166, код ЄДРПОУ 44558677) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46, м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61057, код ЄДРПОУ 43983495), Державної податкової служби України (пл. Львівська, буд. 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,-
Підприємство об'єднання громадян «КОНСТАНТА» Громадської організації «Харківська обласна організація Всеукраїнської організації союз осіб з інвалідністю України» звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Харківській області, Державної податкової служби України, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ Державної податкової служби у Харківський області, а саме: рішення № 12232330/44558677 від 19.12.2024 р. до Податкової накладної № 199 від 21 грудня 2023 року на загальну суму 46 560,00 грн. у т.ч. ПДВ 20% - 7 760,00 грн; рішення № 12232327/44558677 від 19.12.2024 р. до Податкової накладної № 222 від 22 грудня 2023 року на загальну суму 19 536,00 грн у т.ч. ПДВ 20% - 3 256,00 грн; рішення № 12232326/44558677 від 19.12.2024 р. до № Податкової накладної № 231 від 25 грудня 2023 року на загальну суму 10 944,00 грн у т.ч. ПДВ 20% - 1 824,00 грн; рішення № 12232329/44558677 від 19.12.2024 р. до Податкової накладної № 270 від 27 грудня 2023 року на загальну суму 12 768,00 грн у т.ч. ПДВ 20% - 2 128,00 грн; рішення № 12232328/44558677 від 19.12.2024 р. до Податкової накладної № 305 від 29 грудня 2023 року на загальну суму 47 304,00 грн у т.ч. ПДВ 20% - 7 884,00 грн;
- зобов'язати Державну податкову службу України, зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні Підприємства об'єднання громадян «КОНСТАНТА» Громадської організації «Харківська обласна організація Всеукраїнської організації союз осіб з інвалідністю України» (адреса м. Харків, пр. Науки 36 код ЄДРПОУ 44558677), а саме: податкову накладну № 199 від 21 грудня 2023 року на загальну суму 46 560,00 грн у т.ч. ПДВ 20% - 7 760,00 грн; податкову накладну № 222 від 22 грудня 2023 року на загальну суму 19 536,00 грн у т.ч. ПДВ 20% - 3 256,00 грн; податкову накладну № 231 від 25 грудня 2023 року на загальну суму 10 944,00 грн у т.ч. ПДВ 20% - 1 824,00 грн; податкову накладну № 270 від 27 грудня 2023 року на загальну суму 12 768,00 грн у т.ч. ПДВ 20% - 2 128,00 грн; Податкову накладну № 305 від 29 грудня 2023 року на загальну суму 47 304,00 грн у т.ч. ПДВ 20% - 7 884,00 грн.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 26.052025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі без виклику сторін.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що податковим органом безпідставно зупинено реєстрацію податкових накладних, складених позивачем на ім'я свого контрагента. Не погоджуючись із діями контролюючого органу, позивачем подано пояснення та копії документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено. Однак рішенням комісії регіонального рівня, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації, у реєстрації податковій накладній відмовлено. Позивач не погодився із рішенням контролюючого органу, вважає його незаконним та безпідставним, а податкові накладні такими, що підлягають реєстрації, у зв'язку з чим звернувся до суду із цим позовом.
Представником відповідача, Головного управління ДПС в Харківській області, надано відзив на позовну заяву, в якому заперечив проти задоволення адміністративного позову та просив суд відмовити в його задоволенні у повному обсязі. В обґрунтування своєї позиції відповідач зазначив, що рішення про зупинення/відмову в реєстрації податкових накладних було прийнято відповідно до пункту 201.16 Податкового кодексу України. Зокрема представником було вказано фактичні обставини, якими комісія ґрунтувалася під час прийняття рішення, а саме позивачем не було надано в повному обсязі контролюючому органу належних документів, які б підтверджували в повній мірі здійснення господарської операції, а також просив суд врахувати інформацію зазначену в додаткових поясненнях по справі.
Відповідач, Державна податкова служба України, не скористався процесуальним правом надати відзив на адміністративний позов у строк, визначений судом. Усі процесуальні документи у справі отримано через систему "Електронний суд".
Представником позивача було надано до суду відповідь на відзив, в якому останній вказав, що спірні рішення контролюючого органу є протиправними і підлягають скасуванню, а право позивача - поновленню, шляхом реєстрації податкових накладних. Також представником позивача було надано до суду додаткові пояснення, в яких останній просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Інші заяви по суті справи сторони до суду не подавали.
Суддя перебував у щорічній основній відпустці з 07.07.2025 по 25.07.2025 та з 11.08.2025 по 24.08.2025 року.
Відповідно до ст.258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Суд розглядає справу у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу на підставі п.10 ч.1 ст.4, ч.4 ст.229 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.
Підприємство об'єднання громадян "Константа" Громадської організації "Харківська обласна організація Всеукраїнської організації союз осіб з інвалідністю України" (далі - Підприємство ПОГ "Константа" ГО "ХОО ВО СОІУ") було створено 13 жовтня 2021 року. Підприємство має статус платника ПДВ з 01.11.2021 року та індивідуальний податковий номер 445586720309, Підприємство зареєстроване та знаходиться за адресою: Харківська обл., м. Харків, пр. Науки, буд. 36.
Між Підприємством ПОГ "Константа" ГО "ХОО ВО СОІУ" (Виконавець) та ТОВ "НПО Максіма" (Замовник) було укладено договір № 2023/07НПО від 01 липня 2023 року про надання послуг з виробництва, ремонту та механічної обробки деталей.
Відповідно до п. 1.1. цього Договору Виконавець за завданням Замовника зобов'язується в порядку та на умовах Договору за плату надавати протягом строку дії Договору Замовнику послуги з механічної обробки деталей, виготовлення деталей з матеріалів Замовника, технічне обслуговування та ремонтування автотранспортних засобів, послуги з ремонту й технічного обслуговування машин і устаткування промислового призначення, ремонт і технічне обслуговування готових металевих виробів, в порядку, визначеному Договором.
У відповідності до п.1.2. договору виконавцем на адресу замовника було надано рахунки: рахунок на оплату № 223 від 21.12.24; рахунок на оплату № 224 від 22.12.24; рахунок на оплату № 225 від 25.12.24; рахунок на оплату № 227 від 27.12.24; рахунок на оплату № 228 від 29.12.24 з детальним переліком та вартістю послуг. А також Замовником було здійснено оплату за надані послуги, що підтверджується відповідними документами, а саме: платіжною інструкцією № 43 від 18.01.2024 року у сумі 86 000,00 грн, та банківською випискою від 18.01.2024, платіжною інструкцією № 54 від 23.01.2024 року у сумі 230 000,00 грн, та банківською випискою від 23.01.2024, актом звірки від 23.01.2024 року.
У відповідності до п. 2.1. договору послуги можуть надаватись або персоналом виконавця або за допомогою третіх осіб.
Як зазначено в позові, для якісного виконання вищевказаних послуг позивачем було залучено на умовах субпідряду ФОП ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) з яким було укладено договір № 0107КК від 01.07.2023 року про надання послуг з механічної обробки деталей. Перед укладанням такого договору позивачем, заради безпеки проведення господарської операції та її реальності, було проведено перевірку ФОП ОСОБА_1 в державних реєстрах, щодо відсутності поганої історії господарювання. За детальним моніторингом перевірка за всіма критеріями показала, що на момент укладення договору ФОП ОСОБА_1 належить до суб'єкту господарювання реального сектору економіки, у стані припинення не перебуває, справи про банкрутство проти нього не порушувались, у кримінальних провадженнях не фігурує, податкового боргу не має, перебуває на 3 групі єдиного податку з можливістю надання відповідного виду послуг (робіт).
В рамках Договору, на умовах субпідряду ФОП ОСОБА_1 були надані послуги з виготовлення готової продукції, що підтверджується: 1) актом приймання передачі ТМЦ № 11-12-23-1 від 11.12.2023, актом приймання передачі (готової продукції) ТМЦ № 21-12-23-1 від 21.12.2023, актом про надання послуг № 21/12/1 від 21/12/2023 2) актом приймання передачі ТМЦ № 20-12-23-1 від 20.12.2023, актом приймання передачі (готової продукції) ТМЦ ГП-2023-12-22-2 від 22.12.2023, актом про надання послуг № 22/12/2 від 22/12/2023 3) актом приймання передачі ТМЦ № 20-12-23-2 від 20.12.2023, актом приймання передачі (готової продукції) ГП-2023-12-25-1 від 25.12.2023, актом про надання послуг № 25/12/2 від 25/12/2023 4) актом приймання передачі ТМЦ № 22-12-23-1 від 22.12.2023, актом приймання передачі (готової продукції) ГП-2023-12-27-1 від 27.12.2023, актом про надання послуг № 27/12/2 від 27/12/2023 5) актом приймання передачі ТМЦ № 25-12-23-3 від 25.12.2023, актом приймання передачі (готової продукції) ГП-2023-12-29-1 від 29.12.2023, актом про надання послуг № 29/12/1 від 29/12/2023 за вказані субпідрядні послуги було перераховано грошові кошти, що підтверджується платіжним дорученням № 342 від 28 лютого 2024 року, банківською випискою за 28 лютого 2024 року та актом звірки від 29.02.2024.
Судом встановлено, що перевезення сировини у виробництво від Замовника Виконавцю та повернення від Виконавця Замовнику готової продукції підтверджується: 1) ТТН № Р11/12-1 від 11 грудня 2023 року (супровідні документи на вантаж - акт приймання передачі ТМЦ № 11-12-23-1 від 11.12.2023), а факт транспортування готової продукції підтверджується ТТН № Р21/12-1 від 21 грудня 2023 року (супровідні документи - акт приймання передачі ТМЦ № 21-12-23-1 від 21.12.2023); 2) ТТН № Р20/12-1 від 20 грудня 2023 року (супровідні документи на вантаж - Видаткова накладна (у переробку) № 20/12-1 від 20.12.2023), а факт транспортування готової продукції підтверджується ТТН № Р21/12-1 від 22 грудня 2023 року (супровідні документи - акт приймання передачі готової продукції ГП-2023-12-22-1 від 22.12.2023); 3) ТТН № Р20/12-2 від 20 грудня 2023 року (супровідні документи на вантаж - Видаткова накладна (у переробку) № 20/12-2 від 20.12.2023), а факт транспортування готової продукції підтверджується ТТН № Р25/12-1 від 25 грудня 2023 року (супровідні документи - акт приймання передачі готової продукції ГП-2023-12-25-1 від 25.12.2023); 4) ТТН № Р22/12-1 від 22 грудня 2023 року (супровідні документи на вантаж - Видаткова накладна (у переробку) № 22/12-1 від 22.12.2023), а факт транспортування готової продукції підтверджується ТТН № Р27/12-2 від 27 грудня 2023 року (супровідні документи - акт приймання передачі готової продукції ГП-2023-12-27-2 від 27.12.2023); 5) ТТН № Р25/12-1 від 25 грудня 2023 року (супровідні документи на вантаж - Видаткова накладна (у переробку) № 25/12-1 від 25.12.2023), а факт транспортування готової продукції підтверджується ТТН № Р29/12-2 від 29 грудня 2023 року (супровідні документи - акт приймання передачі готової продукції ГП-2023-12-29-1 від 29.12.2023).
З матеріалів справи встановлено, що позивачем складались відповідні складські документи, а саме: акт про приймання матеріалів № 135 від 11 грудня 2023 року (типова форма № М-7) та накладна-вимога на відпуск (внутрішнє переміщення) матеріалів № 135 від 21.12.2023 року; акт про приймання матеріалів № 136 від 20 грудня 2023 року (типова форма № М-7) та накладна-вимога на відпуск (внутрішнє переміщення) матеріалів № 136 від 22.12.2023 року; акт про приймання матеріалів № 138 від 20 грудня 2023 року (типова форма № М-7) та накладна-вимога на відпуск (внутрішнє переміщення) матеріалів № 138 від 25.12.2023 року; акт про приймання матеріалів № 140 від 22 грудня 2023 року (типова форма № М-7) та накладна-вимога на відпуск (внутрішнє переміщення) матеріалів № 140 від 27.12.2023 року; акт про приймання матеріалів № 143 від 25 грудня 2023 року (типова форма № М-7) та накладна-вимога на відпуск (внутрішнє переміщення) матеріалів № 143 від 29.12.2023 року.
Після виконання робіт передбачених договором, у відповідності до до приписів п.201.10. ст.201 ПКУ Підприємством об'єднання громадян «КОНСТАНТА» Громадської організації «Харківська обласна організація Всеукраїнської організації союз осіб з інвалідністю України» було складено та направлено на реєстрацію податкові накладні: № 199 від 21 грудня 2023 року на загальну суму 46 560,00 грн у т.ч. ПДВ 20% - 7 760,00 грн; № 222 від 22 грудня 2023 року на загальну суму 19 536,00 грн у т.ч. ПДВ 20% - 3 256,00 грн; № 231 від 25 грудня 2023 року на загальну суму 10 944,00 грн у т.ч. ПДВ 20% - 1 824,00 грн; № 270 від 27 грудня 2023 року на загальну суму 12 768,00 грн у т.ч. ПДВ 20% - 2128,00 грн; 5) № 305 від 29 грудня 2023 року на загальну суму 47 304,00 грн у т.ч. ПДВ 20% - 7884,00 грн.
Згідно отриманих квитанцій №1 вищевказані податкові накладні прийнято, але реєстрацію зупинено. Підставою для зупинення зазначено п. 201.16 ст. 201 ПКУ - Обсяг постачання товару/послуги, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції. Та запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.
У відповідності до “Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку корегування в Єдиному реєстрі податкових накладних» затвердженому постановою КМУ від 11.12.2019 року № 1165 позивачем було направлено на адресу ДПС пояснення та копії документів.
Після отримання пояснень від позивача, контролюючим органом було надіслано повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН щодо кожної накладної.
Повідомленням № 12171857/44558677 від 10.12.2024 зазначено, що для розгляду питання прийняття комісію регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної № 199 від 21 грудня 2023 року на загальну суму 46 560,00 грн. у т.ч. ПДВ 20% - 7 760,00 грн необхідно надати копії первинних документів щодо постачання послуг, а в розділі «додаткова інформація» не міститься жодної інформації щодо документів які необхідно надати.
На зазначене повідомлення позивачем було надіслано додаткові пояснення разом із документами, в яких вказано, що податкова накладна № 199 від 21 грудня 2023 року на загальну суму 46 560,00 грн у т.ч. ПДВ 20% - 7 760,00 грн була складена за першою подією виконання (надання) послуг, що підтверджується актом виконаних послуг № 1931 від 21.12.2023 на загальну суму 46 560,00 грн у т.ч. ПДВ 20% - 7 760,00 грн, а також одним з додатків до пояснень було надано вищезгаданий акт про надання послуг.
Повідомленням № 12171815/44558677 від 10.12.2024 контролюючим органом зазначено, що для розгляду питання прийняття комісію регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної № 222 від 22 грудня 2023 року на загальну суму 19 536,00 грн у т.ч. ПДВ 20% - 3 256,00 грн необхідно надати копії первинних документів щодо постачання послуг, а в розділі «додаткова інформація» не міститься інформації щодо документів які необхідно надати.
На зазначене повідомлення позивачем було надіслано додаткові пояснення разом із документами, в яких вказано, що податкова накладна № 222 від 22 грудня 2023 року на загальну суму 19 536,00 грн. у т.ч. ПДВ 20% - 3 256,00 грн була складена за першою подією виконання (надання) послуг, що підтверджується актом виконаних послуг № 1954 від 22.12.2023 на загальну суму 19 536,00 грн. у т.ч. ПДВ 20% - 3 256,00 грн, а також одним з додатків до пояснень було надано вищезгаданий акт про надання послуг.
Повідомленням № 12178833/44558677 від 10.12.2024 контролюючим органом зазначено, що для розгляду питання прийняття комісію регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної № 231 від 25 грудня 2023 року на загальну суму 10 944,00 грн. у т.ч. ПДВ 20% - 1 824,00 грн необхідно надати копії первинних документів щодо постачання послуг, а в розділі «додаткова інформація» не міститься інформації щодо документів які необхідно надати.
На зазначене повідомлення позивачем було надіслано додаткові пояснення разом із документами, в яких вказано, що податкова накладна № 231 від 25 грудня 2023 року на загальну суму 10 944,00 грн у т.ч. ПДВ 20% - 1 824,00 грн була складена за першою подією виконання (надання) послуг, що підтверджується актом виконаних послуг № 1963 від 25.12.2023 на загальну суму 10 944,00 грн. у т.ч. ПДВ 20% - 1 824,00 грн, а також одним з додатків до пояснень було надано вищезгаданий акт про надання послуг.
Повідомленням № 12178831/44558677 від 10.12.2024 контролюючим органом зазначено, що для розгляду питання прийняття комісію регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної № 270 від 27 грудня 2023 року на загальну суму 12 768,00 грн. у т.ч. ПДВ 20% - 2 128,00 грн необхідно надати копії первинних документів щодо постачання послуг, а в розділі «додаткова інформація» не міститься інформації щодо документів які необхідно надати.
На зазначене повідомлення позивачем було надіслано додаткові пояснення разом із документами, в яких вказано, що податкова накладна № 270 від 27 грудня 2023 року на загальну суму 12 768,00 грн у т.ч. ПДВ 20% - 2 128,00 грн була складена за першою подією виконання (надання) послуг, що підтверджується актом виконаних послуг № 2003 від 27.12.2023 на загальну суму 12 768,00 грн. у т.ч. ПДВ 20% - 2 128,00 грн, а також одним з додатків до пояснень було надано вищезгаданий акт про надання послуг.
Повідомленням № № 12178830/44558677 від 10.12.2024 контролюючим органом зазначено, що для розгляду питання прийняття комісію регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної № 305 від 29 грудня 2023 року на загальну суму 47 304,00 грн у т.ч. ПДВ 20% - 7 884,00 грн необхідно надати копії первинних документів щодо постачання послуг, а в розділі «додаткова інформація» не міститься інформації щодо документів які необхідно надати.
На зазначене повідомлення позивачем було надіслано додаткові пояснення разом із документами, в яких вказано, що податкова накладна № 305 від 29 грудня 2023 року на загальну суму 47 304,00 грн у т.ч. ПДВ 20% - 7 884,00 грн була складена за першою подією виконання (надання) послуг, що підтверджується актом виконаних послуг 2038 від 29.12.2023 на загальну суму 47 304,00 грн у т.ч. ПДВ 20% - 7 884,00 грн, а також одним з додатків до пояснень було надано вищезгаданий акт про надання послуг.
Після отриманих додаткових пояснень позивача, комісією регіонального рівня ГУ ДПС у Харківський області було прийнято рішення, які мали наступний зміст.
Рішенням № 12232330/44558677 від 19.12.2024 до податкової накладної № 199 від 21 грудня 2023 року було відмовлено в реєстрації податкових накладних на підставі того, що платником податків не надано/частково не надано копій документів, письмових пояснень стосовно підтвердження інформації зазначеної у податковій накладній.
Рішенням № 12232327/44558677 від 19.12.2024 до податкової накладної № 222 від 22 грудня 2023 року було відмовлено в реєстрації податкових накладних на підставі того, що платником податків не надано/частково не надано копій документів, письмових пояснень стосовно підтвердження інформації зазначеної у податковій накладній.
Рішенням № 12232326/44558677 від 19.12.2024 до № податкової накладної № 231 від 25 грудня 2023 року було відмовлено в реєстрації податкових накладних на підставі того, що платником податків не надано/частково не надано копій документів, письмових пояснень стосовно підтвердження інформації зазначеної у податковій накладній.
Рішенням № 12232329/44558677 від 19.12.2024 до податкової накладної № 270 від 27 грудня 2023 року було відмовлено в реєстрації податкових накладних на підставі того, що платником податків не надано/частково не надано копій документів, письмових пояснень стосовно підтвердження інформації зазначеної у податковій накладній.
Рішенням № 12232328/44558677 від 19.12.2024 до податкової накладної № 305 від 29 грудня 2023 року було відмовлено в реєстрації податкових накладних на підставі того, що платником податків не надано/частково не надано копій документів, письмових пояснень стосовно підтвердження інформації зазначеної у податковій накладній.
Не погоджуючись з прийнятим Рішенням про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків в Єдиному реєстрі податкових накладних, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд застосовує такі норми права.
Стаття 68 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України, законів України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
За приписами пункту 74.1 статті 74 Податкового кодексу України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, зберігається в базах даних Інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем (далі - Інформаційні системи) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику. Інформаційні системи і засоби їх забезпечення, розроблені, виготовлені або придбані центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, є державною власністю. Система захисту податкової інформації, що зберігається в базах даних Інформаційних систем, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику. Внесення інформації до баз даних Інформаційних систем та її опрацювання здійснюються контролюючими органами. Перелік Інформаційних систем визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.
Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики (пункт 74.3 статті 74 Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. №1165 затверджено Порядок з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165).
Відповідно до п.3 Порядку №1165 податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (даті - ознаки безумовної реєстрації):
1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, звільненою від оподаткування;
2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих для реєстрації в іншому місяці, ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, де перевищує 50 тис. гривень, сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена у попередньому місяці, становить більше 20 тис. гривень, та керівник -посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку;
3) одночасно виконуються такі умови:
загальна сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, платником податку та його відокремленими підрозділами, якими подано податкову накладну/розрахунок коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 1 млн. гривень;
значення показника D, розрахованого згідно з цим підпунктом, становить більше 0,05. Показник D розраховується за такою формулою:
D= S/T,
де S - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, платником податку та його відокремленими підрозділами;
Т - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0, 20 і 7 відсотків, зазначеними платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування;
значення показника Р є меншим, ніж значення, розраховане за такою формулою:
Р = Рм х1,4,
де Р - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування;
Рм - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування.
Значення показників D та Р відображаються в електронному кабінеті платнику податку;
4) у податковій накладній/розрахунку коригування відображена операція з товаром за кодом згідно з УКТЗЕД та/або послугою за кодом згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, які зазначені у таблиці даних платника податку, врахованій контролюючим органом.
Згідно з п.5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Додатком 1 до Порядку №1165 встановлено наступні Критерії ризиковості платника податку на додану вартість:
1. Платника податку на додану вартість (далі - платник податку) зареєстровано (перереєстровано) на підставі недійсних (втрачених, загублених) та підроблених документів згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.
2. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління неіснуючим, померлим, безвісти зниклим особам згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.
3. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами, що не мали наміру провадити фінансово-господарської діяльності або здійснювати повноваження, згідно з інформацією, наданою такими особами.
4. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) та ним проваджено фінансово-господарську діяльність без відома і згоди його засновників і призначених у законному порядку керівників згідно з інформацією, наданою такими засновниками та/або керівниками.
5. Платник податку - юридична особа не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах Казначейства (крім бюджетних установ).
6. Платником податку не подано контролюючому органу податкової звітності з податку на додану вартість за два останніх звітних (податкових) періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України.
7. Платником податку на прибуток підприємств не подано контролюючому органу фінансової звітності за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України.
8. У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Додатком 2 до Порядку №1165 передбачено Перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку на додану вартість:
1. Обсяг постачання, зазначений платником податку на додану вартість (далі - платник податку) в податкових накладних/розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих для реєстрації в іншому місяці, ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр) у поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку.
2. Платник податку здійснює на постійній основі протягом будь-яких чотирьох звітних місяців з останніх шести місяців реєстрацію в Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування на постачання товарів/послуг за одним і тим самим кодом товару/послуги згідно з УКТЗЕД/Державним класифікатором продукції та послуг.
3. Залишкова вартість основних засобів для платників податку на прибуток підприємств на кінець звітного (податкового) періоду (звітний (податковий) період обирається відповідно до пунктів 137.4 і 137.5 статті 137 Податкового кодексу України для певної групи платників) становить більше 5 млн. гривень та відображена у звітності, за якою граничні строки її подання передують календарному дню розрахунку такого показника, за умови, що з початку попереднього року керівник та засновник не змінювалися.
4. Площа наявних у платника податку у власності (на праві власності/користування) орендованих земельних ділянок становить не менше 200 гектарів включно або орендованих земельних ділянок комунальної та/або державної власності - не менше 0,5 гектара (станом на 1 січня поточного року), що задекларовані до 20 лютого поточного року та за які сплачено суму податкового зобов'язання з плати за землю у строки, передбачені законодавством.
5. Сплачено суму єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на одного працюючого, що перевищує суму такого єдиного внеску з мінімальної заробітної плати у 2 рази за останні 12 місяців, за умови, що з початку попереднього року керівник та/або засновник платника податку не змінювалися та середньомісячна чисельність працюючих за останні 12 місяців становить не менше п'яти осіб.
6. Загальна сума сплачених у попередньому звітному році сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, платником податку та його відокремленими підрозділами, якими подано податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, становить більше 10 млн. гривень.
Додатком 3 до Порядку №1165 визначено наступні Критерії ризиковості здійснення операцій:
1. Відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги. зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
2. Відсутність (анулювання, зупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право платника податку на виробництво, експорт, імпорт і оптову торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 і 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, зазначених платником податку в податковій накладній/розрахунку коригування, поданих для реєстрації в Реєстрі на дату їх складення.
3. Відсутність на дату складення податкової накладної/розрахунку коригування відомостей (актуального запису) в Реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального щодо суб'єкта господарювання, який подав для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, у яких зазначено товар (пальне) за кодами згідно з УКТЗЕД відповідно до підпункту 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 Кодексу.
4. Складення розрахунку коригування постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, якщо передбачається зміна номенклатури товару/послуги (для товарів за кодами згідно з УКТЗЕД - зміна перших чотирьох цифр кодів, а для послуг за кодами відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг - перших двох цифр кодів), за умови відсутності такого/такої товару/послуги, зазначеного/зазначеної в розрахунку коригування, поданому для реєстрації в Реєстрі, у таблиці даних платника податку як товару/послуги, що на постійній основі постачається (надається).
5. Перевищення суми компенсації вартості товару/послуги, зазначеного/зазначеної в розрахунку коригування на зменшення суми податкових зобов'язань, поданому отримувачем такого товару/послуги для реєстрації в Реєстрі, величини залишку, що визначається як різниця обсягу придбання на митній території України з 1 січня 2017 p., зазначеного постачальником у зареєстрованих у Реєстрі податкових накладних/розрахунках коригування, складених на отримувача такого/такої товару/послуги, та обсягу постачання з 1 січня 2017 p., зазначеного отримувачем у зареєстрованих у Реєстрі податкових накладних/розрахунках коригування на постачання такого/такої товару/послуги.
6. Складення розрахунку коригування на зменшення податкових зобов'язань до податкової накладної, складеної та зареєстрованої постачальником товарів/послуг на неплатника податку на додану вартість, та подання для реєстрації в Реєстрі у строк, що перевищує 14 календарних днів з дня складення податкової накладної, зареєстрованої в Реєстрі без порушення граничних строків реєстрації, встановлених Кодексом.
Згідно з п.6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).
У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом сьомим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).
Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.
Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.
За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).
Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (п.7 Порядку №1165).
Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет (п.8 Порядку №1165).
Платник податку отримує розраховані показники позитивної податкової історії через електронний кабінет (п.9 Порядку №1165).
Відповідно до п.10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Згідно з п.П Порядку №1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок).
Відповідно до п. 4 Порядку, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Пункт 5 Порядку визначає перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
Відповідно до п. 6 Порядку, письмові пояснення та копії документів, зазначених у п. 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.
Згідно з п.7 Порядку, письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Аналізуючи позицію контролюючого органу викладену у відзиві та додаткових поясненнях суд повідомляє наступне.
Представником відповідача у відзиві зазначено, що позивачем не подано достатніх документів для підтвердження фактичного здійснення господарської операції, а надані копії документів, на думку контролюючого органу, не підтверджують правомірність здійснення господарської операції та були не достатніми для прийняття рішення по реєстрації податкових накладних.
Також представником відповідача було зазначено у додаткових поясненнях, що Комісією ГУ ДПС з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН прийнято рішення від 15.10.2024 № 84766 про відповідність ПОГ "КОНСТАНТА" ГО "ХОО ВО СОІУ" критеріям ризиковості платника податку на підставі п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
Зокрема у додаткових поясненнях було вказано, що відповідно до наявних баз даних ДПС у Харківській області ФОП ОСОБА_1 інн. НОМЕР_1 зареєстровано платником єдиного податку 3 групи за ставкою 5 відсотків, знаходиться на обліку (2034) ГУ ДПС У ХАРКІВСЬКІЙ ОБЛ. КИЇВСЬКА ДПІ, вид діяльності _46.49-оптова торгiвля iншими товарами господарського призначення, інформація щодо відомостей про об'єкти оподаткування відсутня, кількість працюючих 1 особа, середня зарплата, 7200,0 грн.
Також представник повідомив, що згідно наданої звітності 4 ДФ за 1 квартал 2024 року ПОГ "КОНСТАНТА" ГО "ХОО ВО СОІУ" здійснило нарахування доходу на користь ФОП ОСОБА_1 як само зайнятій особі з ознакою доходу « 157» у розмірі 442,1 тис. грн. ФОП ОСОБА_1 подано податкову декларацію платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця за І кварта 2024 рік відповідно до якої задекларовано загальна сума доходу 436,4 тис. грн., загальна сума єдиного податку, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет 21,8 тис. грн. Також відповідно до відомостей про об'єкти оподаткування ПОГ "КОНСТАНТА" ГО "ХОО ВО СОІУ", ТОВ «Харківський механічний завод «Максіма» та ТОВ «НПО «МАКСІМА» має складські приміщення за однією адресою м. Харків, Слобідський район, вулиця Вишнева, буд. 27.
В свою чергу відповідно до наданих пояснень ПОГ "КОНСТАНТА" ГО "ХОО ВО СОІУ" здійснює оренду вище вказаних складських приміщень у ФОП ОСОБА_1 . За 2023-2024 рік платником ПОГ "КОНСТАНТА" ГО "ХОО ВО СОІУ" реалізовано зазначених послуг на майже 4 млн. грн ПДВ. Крім того по всій номенклатурі товару по заблокованим ПОГ "КОНСТАНТА" ГО "ХОО ВО СОІУ" накладним прослідковується реалізація придбаного товару з націнкою на 233,3 %.
Також податковий орган вказав, що у своїй позовній заяві (стор. 5) позивач вказує про те, що ПОГ «КОНСТАНТА» ГО ХОО ВО СОІУ) було залучено на умовах субпідряду ФОП ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) з яким було укладено договору № 0107КК від 01.07.2023р. про надання послуг з механічної обробки деталей. Отже на думку контролюючого органу, позивачем не заперечується окреслена схема роботи підприємства, а лише не зазначається про той факт, що ФОП ОСОБА_1 є співзасновником підприємств Замовників даної номенклатури товару.
У відповідь на додаткові пояснення представником позивача зазначено, те що доводи ГУ ДПС у Харківській області, викладені в додаткових поясненнях про те, що аналіз діяльності позивача свідчить про ймовірність задіяння платника у мінімізації сплачених до бюджету сум ПДВ, мотивовані зокрема тим, що ПОГ "КОНСТАНТА" укладено договір про надання послуг з замовниками ТОВ «Харківський механічний завод «Максіма» та ТОВ «НПО «МАКСІМА» щодо механічної обробки деталей та виготовлення деталей з матеріалів замовника, виконання яких здійснюється на умовах субпідряду (за допомогою третіх осіб), який виконує ФОП ОСОБА_1 , який, в свою чергу, є засновником вказаних підприємств, та на рахунок якого позивачем за 1 квартал 2024 року нараховано доходу на користь з ознакою доходу « 157» у розмірі 442,1 тис. грн, не можна приймати до уваги як підставу для відмові в реєстрації податкових накладних, оскільки такі висновки жодним чином не підтвердженні та не були покладені в основу спірного рішення про відмову у реєстрації податкових накладних.
Суд звертає увагу, що позивач надав до суду та контролюючого органу повний пакет підтверджуючих документів, які містять усі необхідні реквізити та відображають реальність здійснення господарської операції, зокрема: договір, видаткові накладні, акти виконаних робіт, товарно-транспортні накладні, платіжні доручення тощо.
Суд установив, що рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної прийнято з порушенням вимог пунктів 201.16 статті 201 Податкового кодексу України та положень Порядку №1165, оскільки в оскаржуваному рішенні не наведено конкретних фактів чи доказів, які б підтверджували ризиковість платника податку або нереальність господарської операції.
Згідно з положеннями Податкового кодексу України, відмова у реєстрації податкової накладної можлива виключно у випадках, передбачених законом, та має ґрунтуватися на об'єктивних, належно підтверджених підставах. Водночас, як убачається з матеріалів справи, відповідачем не було наведено достатніх доказів, які б свідчили про наявність реальних ризиків порушення податкового законодавства з боку позивача або здійснення ним фіктивної господарської діяльності. Суд також враховує, що наявність здійснення господарської операції, підтвердженого первинними бухгалтерськими документами, а відсутність негативної інформації щодо контрагентів позивача, спростовують припущення контролюючого органу про необґрунтованість податкового кредиту. Таким чином, дії відповідача щодо блокування реєстрації податкових накладних є безпідставними та суперечать принципам правової визначеності, справедливості та добросовісності, гарантованим як національним законодавством, так і положеннями висновків Верховного Суду.
В свою чергу судом встановлено, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 14 січня 2025 року по справі № 520/32029/24 визнано протиправним та скасовано рішення ГУ ДПС у Харківській області № 84766 від 15.10.2024 року про відповідність платника податку на додану вартість ПОГ «Константа» ГО «ХОО ВО Союз осіб з інвалідністю» критеріям ризиковості платника податку.
Суд зазначає, що відповідно до положень частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок доказування правомірності прийнятого рішення, вчиненої дії чи бездіяльності покладається саме на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Отже, саме контролюючий орган зобов'язаний надати суду належні та допустимі докази, які підтверджують, що його рішення про відмову в реєстрації податкової накладної прийняте на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений законом, а також що позивач дійсно вчинив дії, які свідчать про нереальність господарських операцій чи інші порушення податкового законодавства.
Разом із тим, із матеріалів справи вбачається, що відповідач не надав жодних документальних доказів, які б підтверджували висновки про ризиковість діяльності позивача або фіктивність господарських операцій. Відзив відповідача містить лише загальні твердження щодо наявності ознак ризиковості, без конкретизації фактичних обставин чи посилань на первинні документи.
З огляду на вищевикладене суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог шляхом скасування спірних рішень комісії регіонального рівня ГУ ДПС в Харківській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні датою їх надсилання на реєстрацію суд зазначає таке.
Керуючись принципом верховенства права, гарантованим ст.8 Конституції України та ст.6 КАС України, суд на підставі ст.17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» застосовує практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі “Чахал проти Об'єднаного Королівства» (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
Таким чином, суть цієї статті зводиться до вимоги надати заявникові такі міри правового захисту на національному рівні, що дозволили б компетентному державному органові розглядати по суті скарги на порушення положень Конвенції й надавати відповідний судовий захист. Крім того, суд указав на те, що за деяких обставин вимоги статті 13 Конвенції можуть забезпечуватися всією сукупністю засобів, що передбачаються національним правом.
Стаття 13 вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності “небезпідставної заяви» за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов'язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Засіб захисту, повинен бути “ефективним» як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі “Афанасьєв проти України» від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).
Отже, “ефективний засіб правового захисту» у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.
З урахуванням встановлених обставин справи, наданих доказів, а також вимог чинного законодавства, суд дійшов висновку, що дії податкового органу щодо неприйняття та/або блокування податкової накладної є юридично необґрунтованими, позбавленими належного документального та нормативного підґрунтя.
Відповідно до вимог Податкового кодексу України, податкова накладна, складена з дотриманням встановлених формальних вимог та за фактично вчиненою господарською операцією, підлягає обов'язковій реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений законом строк. В матеріалах справи відсутні докази, які б свідчили про фіктивність операцій, подання недостовірних відомостей або інші обставини, що могли б стати підставою для обмеження прав платника податків.
Суд звертає увагу, що у своїх діях податковий орган не дотримався принципів правової визначеності, пропорційності та добросовісності, а також не забезпечив платнику податків реального механізму захисту його прав. Відтак, безпідставна відмова у реєстрації податкової накладної є не лише порушенням матеріального податкового законодавства, але й посяганням на гарантоване державою право суб'єкта господарювання на ведення підприємницької діяльності.
З урахуванням вищевикладеного суд приходить до висновку про те, що належним способом відновлення порушеного права позивача, а також із метою усунення порушень, допущених відповідачем у спірних правовідносинах, є зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати податкові накладні в ЄРПН.
Також суд керується приписами ч. 4 ст. 245 КАС України, за змістом якої у разі визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 19, 139, 205, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Задовольнити позов Підприємства об'єднання громадян «КОНСТАНТА» Громадської організації «Харківська обласна організація Всеукраїнської організації союз осіб з інвалідністю України» (просп. Науки, буд. 36, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61166, код ЄДРПОУ 44558677) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46, м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61057, код ЄДРПОУ 43983495), Державної податкової служби України (пл. Львівська, буд. 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Харківській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 12232330/44558677 від 19.12.2024 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 199 від 21.12.2023.
Зобов'язати Державну податкову службу України (04053, м. Київ, пл. Львівська, 8. код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати податкову накладну № 199 від 21.12.2023 року Підприємства об'єднання громадян «КОНСТАНТА» Громадської організації «Харківська обласна організація Всеукраїнської організації союз осіб з інвалідністю України» (просп. Науки, буд. 36, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61166, код ЄДРПОУ 44558677) в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання на реєстрацію.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Харківській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 12232327/44558677 від 19.12.2024 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 222 від 22.12.2023.
Зобов'язати Державну податкову службу України (04053, м. Київ, пл. Львівська, 8. код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати податкову накладну № 222 від 22.12.2023 року Підприємства об'єднання громадян «КОНСТАНТА» Громадської організації «Харківська обласна організація Всеукраїнської організації союз осіб з інвалідністю України» (просп. Науки, буд. 36, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61166, код ЄДРПОУ 44558677) в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання на реєстрацію.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Харківській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 12232326/44558677 від 19.12.2024 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 231 від 25.12.2023.
Зобов'язати Державну податкову службу України (04053, м. Київ, пл. Львівська, 8. код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати податкову накладну № 231 від 25.12.2023 року Підприємства об'єднання громадян «КОНСТАНТА» Громадської організації «Харківська обласна організація Всеукраїнської організації союз осіб з інвалідністю України» (просп. Науки, буд. 36, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61166, код ЄДРПОУ 44558677) в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання на реєстрацію.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Харківській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 12232329/44558677 від 19.12.2024 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 270 від 27.12.2023.
Зобов'язати Державну податкову службу України (04053, м. Київ, пл. Львівська, 8. код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати податкову накладну № 270 від 27.12.2023 року Підприємства об'єднання громадян «КОНСТАНТА» Громадської організації «Харківська обласна організація Всеукраїнської організації союз осіб з інвалідністю України» (просп. Науки, буд. 36, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61166, код ЄДРПОУ 44558677) в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання на реєстрацію.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Харківській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 12232328/44558677 від 19.12.2024 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 305 від 29.12.2023.
Зобов'язати Державну податкову службу України (04053, м. Київ, пл. Львівська, 8. код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати податкову накладну № 305 від 29.12.2023 року Підприємства об'єднання громадян «КОНСТАНТА» Громадської організації «Харківська обласна організація Всеукраїнської організації союз осіб з інвалідністю України» (просп. Науки, буд. 36, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61166, код ЄДРПОУ 44558677) в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання на реєстрацію.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46, м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61057, код ЄДРПОУ 43983495) на користь Підприємства об'єднання громадян «КОНСТАНТА» Громадської організації «Харківська обласна організація Всеукраїнської організації союз осіб з інвалідністю України» (просп. Науки, буд. 36, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61166, код ЄДРПОУ 44558677) суму судового збору у розмірі 6056 (шість тисяч п'ятдесять шість) грн 00 коп.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) на користь Підприємства об'єднання громадян «КОНСТАНТА» Громадської організації «Харківська обласна організація Всеукраїнської організації союз осіб з інвалідністю України» (просп. Науки, буд. 36, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61166, код ЄДРПОУ 44558677) суму судового збору у розмірі 6056 (шість тисяч п'ятдесять шість) грн 00 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення у повному обсязі виготовлено 29 жовтня 2025 року.
Суддя Олексій КОТЕНЬОВ