Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
28 жовтня 2025 р. № 520/16903/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Марини Лук'яненко, розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач - ОСОБА_1 , звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд (з урахуванням уточнених позовних вимог):
1. скасувати рішення Пенсійного фонду України в Харківській області про відмову у призначенні житлової субсидії з 01.05.2024, з 1 жовтня 2024, з 01.05.2025;
2. зобов'язати Пенсійний фонд України в Харківській області поновити право на призначення житлової субсидії з 01.05.2024, з 01.10.2024, з 01.05.2025.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідачем протиправно відмовлено у призначенні житлової субсидії з 01.05.2024, з 01.10.2024, з 01.05.2025, що порушує її права. Зазначені обставини зумовили звернення позивача до суду.
Ухвалою суду від 21.07.2025 звільнено позивача від сплати судового збору за подання даного позову; поновлено позивачу строк звернення до суду з даним позовом; відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Відповідач надав до суду відзив на позов, в якому заперечував проти позову, посилаючись на відсутність підстав для призначення позивачу субсидії на житлово-комунальні послуги, оскільки наявна заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Отже, відповідач вважає, що у спірних правовідносинах він діяв у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством.
У відповіді на відзив позивач підтримала правову позицію, викладену у позовній заяві, та зазначила, що позиція відповідача є безпідставною.
Суд зазначає, що відповідно до положень ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно із положеннями п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Отже, враховуючи вищевикладене, дана справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступне.
Позивач зареєстрована та проживає у АДРЕСА_1 .
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області з 12.12.2008 та отримує пенсію за віком призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" та розраховану згідно з Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
01.05.2024, 11.11.2024, 06.05.2025 позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявами про призначення житлової субсидії, за результатом розгляду яких рішеннями №1162368056-2024-1 від 13.05.2024, №1162368056-2024-2 від 21.11.2024, №1162368056-2025-1 від 13.05.2024 відмовлено в призначенні субсидії на житлово-комунальні послуги через наявність заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, про що позивача повідомлено листами від 14.05.2024, від 25.11.2024, від 13.05.2025.
Про відмову у призначенні субсидії на житлово-комунальні послуги позивач також повідомлено листом від 09.01.2025 №1164-66029/В-03/8-2800/25 на її звернення від 12.12.2024, від 19.12.2024, від 21.12.2024.
Так, станом на 01.01.2025 борг позивача складав: перед ПрАТ "Харківенергозбут" - 5559,13 грн. (за січень нараховано 30,24 грн.), перед ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" - 1827,94 грн. (за січень нараховано 52,20 грн.), перед КП "Комплекс з вивозу побутових відходів" - 1916,16 грн. (за січень нараховано 46,94 грн.), перед КП "Харківводоканал" - 17822,30 грн., 14173,70 грн., 918,53 грн., 515,22 грн., 535,06 грн. (за січень нараховано 199,98 грн., 151,64 грн., 17,81 грн., 11,82 грн., 16,62 грн., 17,26 грн.); станом на 01.02.2025 борг позивача складав: перед КП "Житлокомсервіс" - 9451,75 грн. (за лютий нараховано 291,90 грн.), перед ХМФ ТОВ "Газорозподільні мережі України" - 80,66 грн. (за лютий нараховано 3,39 грн.), перед КП "Харківські теплові мережі" - 78711,80 грн., 12437,08 грн, 1648,30 грн., 535,99 грн. (за лютий нараховано 2129,29 грн., 77,23 грн., 53,17 грн., 17,29 грн.).
Вважаючи, що рішення відповідача про відмову у призначенні житлової субсидії є протиправними, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступним.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2022 № 1041 "Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України" визначено, що Пенсійний фонд України з 01.10.2022 здійснює виплату та з 01.12.2022 - призначення, зокрема житлових субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - житлова субсидія).
Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг, унормовані, насамперед, приписами Закону України “Про житлово-комунальні послуги».
Відповідно до п.7 ч.1 ст.4 вищевказаного Закону до повноважень Кабінету Міністрів України належить, зокрема, встановлення порядку надання пільг та житлових субсидій населенню в частині забезпечення надання житлових субсидій як частки вартості житлово-комунальних послуг, у тому числі їх виплати у грошовій формі.
Отже, з аналізу наведених норм спеціального Закону, яким врегульовано правові відносини у сфері надання житлово-комунальних послуг, вбачається, що єдиним органом, який може визначати умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій є Кабінет Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 №807) затверджено Положення про порядок призначення житлових субсидій (далі за текстом - Положення №848), котре визначає умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій: щомісячної житлової субсидії на оплату абонентського обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг, а також житлово-комунальних послуг, а саме: житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком; комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, управління побутовими відходами; щомісячної житлової субсидії на оплату абонентського обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг, а також витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив (далі - об'єднання), та витрат на комунальні послуги в такому будинку.
За визначенням п. 3 Положення №848 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком, витрати на комунальні послуги, витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в такому будинку. Суми призначеної, але не виплаченої у зв'язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія, за письмовим зверненням такої особи, поданим протягом трьох місяців після смерті одержувача.
Пунктом 4 Положення №848 передбачено, що право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Відповідно до п. 50 Положення №848 для призначення житлових субсидій на запит уповноважених органів у п'ятиденний строк з дня його отримання обов'язково подаються відомості про: доходи осіб та сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування Пенсійним фондом України - структурним підрозділам з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому Пенсійним фондом України та Мінсоцполітики (запит подається не пізніше 30 листопада 2022 р.); доходи осіб з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, а також групу платників єдиного податку, до якої належить фізична особа - підприємець, що обрала спрощену систему оподаткування, - ДПС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном, Пенсійним фондом України та Мінфіном; навчання особи, у яких обов'язково зазначаються форма навчання, дата початку та завершення навчання, - МОН у порядку, встановленому Пенсійним фондом України та МОН; перетин державного кордону особами, у яких обов'язково зазначаються дати перетину державного кордону, - Держприкордонслужбою; наявність в осіб транспортних засобів - уповноваженими органами МВС у порядку, встановленому Пенсійним фондом України та МВС; реквізити документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство або право іноземця або особи без громадянства на законних підставах перебувати на території України, - ДМС у порядку, встановленому Пенсійним фондом України та МВС; склад зареєстрованих/задекларованих у житлових приміщеннях (будинках) осіб - органами місцевого самоврядування або уповноваженими ними органами; надання комунальних послуг - виконавцями комунальних послуг; надання житлової послуги - управителями; витрати на управління багатоквартирним будинком - об'єднаннями, у яких зазначається: розмір цін і тарифів на житлово-комунальні послуги і платежів за такі послуги; розмір внесків/платежів об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком та комунальні послуги в такому будинку.
Відповідно до п.п. 5 п. 14 Положення №848 (у редакції чинній на момент звернення позивача із заявами про призначення житлової субсидії) житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: уповноваженим органом отримано інформацію про наявність простроченої понад три місяці (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув і загальна сума якої перевищує 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії (крім заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв'язку з приведенням об'ємів використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов, а також у разі, коли заборгованість виникла через те, що об'єднання, які є колективними споживачами (замовниками) усіх або частини житлово-комунальних послуг, та виконавці комунальних послуг не надали уповноваженим органам інформацію, необхідну для призначення та розрахунку розміру житлової субсидії, про співвласників багатоквартирного будинку/споживачів комунальних послуг).
Відповідна норма не застосовується під час призначення субсидії громадянам на наступний період у разі, коли Мінсоцполітики не забезпечено фінансування житлових субсидій таким громадянам.
У разі коли, за даними Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, виконавцем послуги з постачання та розподілу природного газу всупереч рішенням зазначеної Комісії щодо заборони під час здійснення комерційних розрахунків за використаний побутовими споживачами природний газ приводити об'єми такого газу у відповідність із стандартними умовами відповідні нарахування проведено, заборгованість за таким виконавцем не враховується.
Житлова субсидія у випадку, передбаченому абзацом першим цього підпункту, призначається з початку опалювального (неопалювального) сезону за умови документального підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження споживачем заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі) протягом двох місяців з початку такого сезону, в іншому випадку - з місяця, що настає за тим, у якому до уповноваженого органу надійшло документальне підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження споживачем заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі).
Іншого чинним положенням не передбачено.
Матеріали справи свідчать, що позивач має заборгованість станом на 01.01.2025: перед ПрАТ "Харківенергозбут" - 5559,13 грн. (за січень нараховано 30,24 грн.), перед ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" - 1827,94 грн. (за січень нараховано 52,20 грн.), перед КП "Комплекс з вивозу побутових відходів" - 1916,16 грн. (за січень нараховано 46,94 грн.), перед КП "Харківводоканал" - 17822,30 грн., 14173,70 грн., 918,53 грн., 515,22 грн., 535,06 грн. (за січень нараховано 199,98 грн., 151,64 грн., 17,81 грн., 11,82 грн., 16,62 грн., 17,26 грн.); станом на 01.02.2025: перед КП "Житлокомсервіс" - 9451,75 грн. (за лютий нараховано 291,90 грн.), перед ХМФ ТОВ "Газорозподільні мережі України" - 80,66 грн. (за лютий нараховано 3,39 грн.), перед КП "Харківські теплові мережі" - 78711,80 грн., 12437,08 грн, 1648,30 грн., 535,99 грн. (за лютий нараховано 2129,29 грн., 77,23 грн., 53,17 грн., 17,29 грн.).
Тобто, на момент звернення із заявами від 01.05.2024, від 11.11.2024, від 06.05.2025 позивач мала заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг у розмірі, що перевищує 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення (40*17,00 грн. = 680,00 грн.).
Документального підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження позивачем заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі), матеріали справи не містять.
Та таких доказів під час розгляду даної справи позивачем до суду не надано.
З огляду на викладене, суд погоджується з доводами відповідача про відсутність у позивача права на призначення житлової субсидії з 01.05.2024, з 01.10.2024, з 01.05.2025 через наявність заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Стосовно твердження позивача про те, що суд має можливість вирішувати питання з урахуванням верховенства права та розбіжностями в законодавстві, суд зазначає наступне.
Дискреційні повноваження - це комплекс прав і зобов'язань представників влади як на державному, так і на регіональному рівнях, у тому числі представників суспільства, яких уповноважили діяти від імені держави чи будь-якого органу місцевого самоврядування, що мають можливість надати повного або часткового визначення і змісту, і виду прийнятого управлінського рішення.
Тобто дискреційні повноваження - це законодавчо встановлена компетенція владних суб'єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають в застосуванні суб'єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень.
Суд зазначає, що у випадку, коли закон встановлює повноваження суб'єкта публічної влади в імперативній формі, тобто його діяльність чітко визначена законом, то суд зобов'язує відповідача прийняти конкретне рішення чи вчинити певну дію. У випадку, коли ж суб'єкт наділений дискреційними повноваженнями, то суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), та зазначити норму закону, яку відповідач повинен застосувати при вчиненні дії (прийнятті рішення) з урахуванням встановлених судом обставин, оскільки адміністративний суд не вправі перебирати на себе повноваження суб'єкта публічної адміністрації, реалізуючи за нього процедурні дії, ухвалювати рішення чи проводити адміністративну процедуру. Таке втручання може мати місце лише у випадку, якщо судом буде встановлено, що в адміністративній процедурі фізична (юридична) особа виконала всі приписи закону, а суб'єкт владних повноважень у відповідь необґрунтовано й незаконно не вчинив належну дію чи не ухвалив необхідне рішення.
У спірних правовідносинах повноваження щодо призначення та виплати житлових субсидій є дискреційним повноваженням пенсійного органу.
До компетенції суду не належить здійснення призначення житлових субсидій, судом здійснюється лише контроль правомірності рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень (відповідача) щодо вказаних питань.
В силу положень ч. 2 ст. 2 КАС України в межах судової справи суд лише перевіряє чи прийняті (вчинені) рішення (дії, бездіяльність) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Отже, до компетенції суду не входить вирішення питання про призначення та виплату житлових субсидій.
Відповідно до ч. 1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням встановлених обставин, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
При розв'язанні спору, суд зважає на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом - Конвенція; рішення від 21.01.1999р. у справі “Гарсія Руїз проти Іспанії», від 22.02.2007р. у справі “Красуля проти Росії», від 05.05.2011р. у справі “Ільяді проти Росії», від 28.10.2010р. у справі “Трофимчук проти України», від 09.12.1994р. у справі “Хіро Балані проти Іспанії», від 01.07.2003р. у справі “Суомінен проти Фінляндії», від 07.06.2008р. у справі “Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії») і тому надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та дослухався до усіх аргументів сторін, які ясно і чітко сформульовані та здатні вплинути на результат вирішення спору.
Решта доводів сторін окремій оцінці у тексті судового акту не підлягає, тому що не впливає на правильність розв'язання спору по суті.
Розподіл судових витрат відповідно до положень статті 139 КАС України не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 257-263, 295, 297 КАС України, суд
У задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Роз'яснити, що судове рішення набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України (а саме: після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду; підлягає оскарженню до Другого апеляційного адміністративного суду у строк згідно з ч.1 ст.295 КАС України (а саме: протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення).
Повний текст рішення виготовлено та підписано - 28.10.2025, з урахуванням наявності безпечних умов для життя та здоров'я учасників процесу, суддів та працівників суду.
Суддя Марина Лук'яненко