Рішення від 29.10.2025 по справі 440/10795/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/10795/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Костенко Г.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Полтавській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог, щодо предмета спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Полтавській області, в якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області щодо зазначення в довідці № 04-123/10 від 02.04.2024 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 занижених відомостей про розмір надбавки за особливості проходження служби та щомісячної премії;

- зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії у розмірах, виплачених за січень 2023 року за відповідною посадою у тому державному органі, звідки позивач звільнився на пенсію (зокрема, премії - 290 % від посадового окладу; надбавки за особливості проходження служби у розмірі - 50% від посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років) та обчислених з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2023 у розмірі 2684,00 грн. для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023 року.

Позовні вимоги обґрунтував посиланням на те, що він є пенсіонером ДСНС, отримує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". На виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 26.09.2023 у справі №440/1144/24 ГУДСНС у Полтавській області складена довідка про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023, у якій, як на думку позивача, безпідставно занижено розмір надбавки за особливості проходження служби та премії за січень 2023 року, що фактично виплачені у січні 2023 року за відповідною посадою, яку позивач обіймав на дату звільнення зі служби.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 11.08.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в цій справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог, щодо предмета спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області.

Відповідач позов не визнав. У наданому до суду відзиві на позов представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до пункту 10 частини шостої статті 12 та частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

Позивач отримує пенсію відповідно до норм Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що не заперечується сторонами.

На виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду по справі №440/1144/24 ГУ ДСНС України у Полтавській області підготовлено та надано до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області Довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача станом на 01.01.2023 №04-123/10 від 02.04.2024, в якій зазначено наступні види та розміри грошового забезпечення: посадовий оклад - 8120,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник служби цивільного захисту - 2150,00 грн., надбавка за вислугу років (45 % від посадового окладу та окладу за спеціальним званням) - 4914,20 грн., надбавка за особливості проходження служби (33 % відсотків від посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років) - 4914,20 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10 % від посадового окладу) - 812,00 грн., премія (13 % від посадового окладу) - 1055,60 грн.

На адвокатські запити представника позивача АРЗ СП ГУ ДСНС України у Полтавській області листом №79 від 30.07.2025 повідомив: що посада є прирівняною до посади «заступник начальника АРЗ СП ГУ МНС України у Полтавській області» станом на січень 2023 року - відповідно штату «заступник начальника загону з оперативного реагування АРЗ СП ГУ ДСНС України у Полтавській області»; розмір надбавки за особливості проходження служби, що виплачена за січень 2023 року за прирівняною до посади «заступник начальника загону з оперативного реагування АРЗ СП ГУ ДСНС України у Полтавській області» - у розмірі 50% посадового окладу, з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу pоків; розмір премії, що виплачена за січень 2023 року за прирівняною до посади «заступник начальника загону з оперативного реагування АРЗ СП ГУ ДСНС України у Полтавській області» - у розмірі 290% посадового окладу.

Посилаючись на те, що зазначені у довідці №04-123/10 від 02.04.2024 розміри надбавки за особливості проходження служби та премії є нижчими, аніж середні розміри фактично виплачених у січні 2023 року надбавки та премії за відповідною посадою, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон №2262-ХІІ).

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення, є положення частини третьої статті 43 та частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII.

Так, згідно з частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (надалі - Порядок №45), пунктом 1 якого передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 Порядку №45 унормовано, що довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45.

У довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яка визначена у додатку 2 до Порядку №45, передбачено зазначення таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад; підвищення посадового окладу; оклад за військовим (спеціальним) званням; надбавка за вислугу років; надбавка за виконання особливо важливих завдань; надбавка за службу в умовах режимних обмежень; надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови; надбавка за почесне звання “заслужений» чи “народний»; доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання; надбавка за спортивні звання; премія.

Згідно з частинами першою, другою статті 125 Кодексу цивільного захисту населення держава гарантує достатнє грошове забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту з метою створення умов для належного та сумлінного виконання ними службових обов'язків.

Розміри, порядок та умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту встановлюються Кабінетом Міністрів України.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.

Пунктом 2 постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Додатком 6 до постанови №704 визначено схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Пунктом 4 постанови №704 (в первинній редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (...), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Також додаток 14 до постанови №704 містив примітку, у силу якої, оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (...), на відповідний тарифний коефіцієнт.

21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103, пунктом 6 якої внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються. Зокрема, у постанові №704 пункт 4 викладено в такій редакції: "4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14".

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

Згідно з частиною другою статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

За обставин справи, що розглядається, суд враховує, що на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду по справі №440/1144/24 ГУ ДСНС України у Полтавській області підготовлено та надано до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області Довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача станом на 01.01.2023 №04-123/10 від 02.04.2024, в якій зазначено наступні види та розміри грошового забезпечення: посадовий оклад - 8120,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник служби цивільного захисту - 2150,00 грн., надбавка за вислугу років (45 % від посадового окладу та окладу за спеціальним званням) - 4914,20 грн., надбавка за особливості проходження служби (33 % відсотків від посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років) - 4914,20 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10 % від посадового окладу) - 812,00 грн., премія (13 % від посадового окладу) - 1055,60 грн.

Спірною у цій справі є правомірність дій відповідача щодо визначення відсоткових розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії за відповідною (прирівняною) посадою станом на січень 2023 року у довідці про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023.

Так, сторони не заперечують, що за прирівняною посадою "«заступник начальника АРЗ СП ГУ МНС України у Полтавській області" за січень 2023 року надбавка за особливості проходження служби нарахована та виплачена у розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, а премія - у розмірі 290% посадового окладу.

Натомість у довідці №04-123/10 від 02.04.2024 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 розмір надбавки за особливості проходження служби зазначено виходячи з 33% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, а премії - 13% посадового окладу.

Мотивуючи правомірність визначення розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії представник відповідача у відзиві на позов зазначила, що грошове забезпечення посадової особи органу ДСНС за прирівняною посадою у січні 2023 року обчислене з урахуванням прожиткового мінімуму у розмірі 1762,00 грн, тоді як розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 на виконання судового рішення у справі №440/1144/24 розрахований з прожиткового мінімуму 2684,00 грн, тобто є значно вищим.

Оцінюючи повідомлені учасниками справи обставини, суд виходить з таких міркувань.

У спірних відносинах довідка про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 виготовлена з урахуванням висновків Верховного Суду у постанові від 02.08.2022 у справі №440/6017/21:

(1) з 01.01.2020 положення пункту 4 постанови №704 в частині визначення розрахунковою величиною для обчислення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою №704, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік, у тому числі, як розрахункова велична для обчислення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;

(2) через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом №1082-IX, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови №704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).

У подальшому аналогічні висновки були також викладені Верховним Судом ще у ряді постанов, зокрема від 31.08.2022 у справі №120/8603/21-а, від 22.09.2022 у справі №500/3840/21, від 22.03.2023 у справі №340/10333/21, від 06.02.2023 у справі №160/2775/22, від 19.09.2023 у справі №160/15756/21 та ін.

Суд враховує, що внаслідок визнання нечинними змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 рішенням окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, з 05.03.2019 діє редакція пункту 5 Порядку №45, що була чинною до внесення таких змін.

Аналогічний підхід застосований Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 09.06.2022 у справі №520/2098/19, а також Верховним Судом, зокрема, у постановах від 19.06.2023 у справі №160/14974/21, від 12.03.2024 у справі № 640/35681/21 та від 26.03.2024 у справі №460/11381/21.

Пунктом 5 Порядку №45 у редакції, чинній до внесення змін постановою №103, було передбачено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою, в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Отож для цілей визначення розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати та підвищення) враховуються у розмірах, встановлених за відповідними посадами (категоріями) на момент виникнення права на перерахунок, а щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Суд також враховує, що пунктом 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати, зокрема: надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (...) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років; здійснювати преміювання військовослужбовців (...), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Порядок, умови та розміри виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту визначені Інструкцією про виплату грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, що затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20.07.2018 №623 (далі - Інструкція №623).

Відповідно до пункту 2 розділу І Інструкції №623 грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу визначається залежно від посади, спеціального звання, тривалості та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання.

У пункті 3 розділу 1 Інструкції №623 встановлено, що грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з положеннями пунктів 1-2 розділу 5 Інструкції №623, особам рядового і начальницького складу виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням з урахуванням надбавки за вислугу років. Особам рядового і начальницького складу залежно від складності, важливості, інтенсивності та умов служби розмір надбавки за особливості проходження служби, установлений відповідно до пункту 1 цього розділу, може збільшуватися до 100 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням з урахуванням надбавки за вислугу років.

А у розділі 16 Інструкції №623 визначено, що керівники органів управління (підрозділів) мають право в межах фонду преміювання та економії грошового забезпечення здійснювати преміювання осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Преміювання осіб рядового і начальницького складу здійснюється в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі, визначеному наказом ДСНС на відповідний рік, але не менше 10 відсотків фонду посадових окладів. Преміювання осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів) здійснюється відповідно до положення про преміювання, розробленого органом управління (підрозділу) з метою визначення порядку матеріального заохочення осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів), з урахуванням специфіки та особливостей виконання покладених на них службових обов'язків, своєчасності і точності виконання рішень державних органів та розпоряджень і вказівок керівників органів управління (підрозділів).

Згідно з частиною п'ятою статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Верховний Суд у постанові від 31.07.2025 у справі №440/10453/24, спірні відносини в якій є тотожними справі, що розглядається, дійшов висновку, що чинне нормативне регулювання не встановлює фіксованих розмірів спірних додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються для перерахунку пенсії, а лише передбачає мінімальні або ж граничні розміри вказаних складових грошового забезпечення. При цьому встановлення граничного розміру вказує на те, що відповідний вид певної складової грошового забезпечення має мінімальні та максимальні кількісні показники, які можуть варіюватися, тобто не є сталими величинами, і залежать від наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі відповідного органу, а також від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою.

При цьому згідно положень абзацу п'ятого пункту 5 Порядку № 45 такі щомісячні виплати, як надбавка за особливості проходження служби та премія, мають бути зазначені у відповідних довідках про розмір грошового забезпечення у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Аналізуючи зазначений пункт Порядку №45, Верховний Суд у постанові від 31.07.2025 у справі №440/10453/24 наголосив що у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відсоткове значення надбавки за особливості проходження служби та премії (розмір яких є предметом спору у цій справі) належить указувати у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Аналогічну правову позицію щодо необхідності зазначення у відповідних довідках для перерахунку пенсій розміру премії, визначеного у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою, викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018 у справі №802/2196/17-а (Пз/9901/1/18).

Отже, у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії щодо зазначення розміру надбавки за особливості проходження служби та премії належить указувати їх середній розмір, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Як зазначено вище, за наказом ДСНС на відповідний рік встановлюються надбавка за особливості проходження служби та визначається обсяг преміювання.

На виконання вказаних повноважень, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", наказу Міністерства внутрішніх справ України від 20.07.2018 №623 "Про затвердження Інструкції про виплату грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту" та з метою впорядкування окремих питань грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту ДСНС видано наказ від 13.01.2023 №НС-35 "Про окремі питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту у 2023 році", яким зобов'язано керівників органів та підрозділів цивільного захисту з 01.02.2023:

- установлювати особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту надбавку за особливості проходження служби у розмірі 50 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років. Особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які займають посади перелік яких затверджено наказом ДСНС від 24.11.2021 №769дск (зі змінами), розмір зазначеної надбавки може встановлюватися до 70 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років. Першим заступникам (заступникам) керівників органів та підрозділів цивільного захисту розмір надбавки за особливості проходження служби може встановлюватись до 100 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років;

- здійснювати, починаючи з січня 2023 року (премія за грудень 2022 р.) щомісячне преміювання осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту відповідно до положення про преміювання та їх особистого внеску в загальний результат служби, з дотримання міжпосадових співвідношень, спеціального звання, тривалості та умов служби, кваліфікації, у розмірах згідно з додатком (крім осіб, щодо яких прийнято окремі рішення ДСНС).

АРЗ СП ГУ ДСНС України у Полтавській області у листі №79 від 30.07.2025 зазначив, що посада є прирівняною до посади «заступник начальника АРЗ СП ГУ МНС України у Полтавській області» станом на січень 2023 року - відповідно штату «заступник начальника загону з оперативного реагування АРЗ СП ГУ ДСНС України у Полтавській області»; розмір надбавки за особливості проходження служби, що виплачена за січень 2023 року за прирівняною до посади «заступник начальника загону з оперативного реагування АРЗ СП ГУ ДСНС України у Полтавській області» - у розмірі 50% посадового окладу, з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу pоків; розмір премії, що виплачена за січень 2023 року за прирівняною до посади «заступник начальника загону з оперативного реагування АРЗ СП ГУ ДСНС України у Полтавській області» - у розмірі 290% посадового окладу.

Як наслідок, суд погоджується з доводами представника позивача, що відповідач безпідставно зазначив у довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 розмір надбавки за особливості проходження служби виходячи з 33% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, а премії - у розмірі 12% посадового окладу.

Натомість у відповідній довідці мають бути зазначені відомості про розмір надбавки за особливості проходження служби виходячи з 50% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, а премії - у розмірі 290% посадового окладу, оскільки саме у зазначених розмірах фактично нараховані та виплачені надбавка і премія за січень 2023 року за відповідною посадою.

З урахуванням вищевикладеного суд, з метою ефективного поновлення порушених прав позивача у спірних відносинах, вважає за необхідне визнати протиправними дії ГУДСНС у Полтавській області щодо зазначення в оновленій довідці № 04-123/10 від 02.04.2024 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 занижених відомостей про розмір надбавки за особливості проходження служби та щомісячної премії, зобов'язавши ГУДСНС у Полтавській області підготувати та надати до ГУПФ України в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" щодо визначення посадового окладу і окладу за спеціальним званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 (2684,00 грн), на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, у тому числі: про надбавку за особливості проходження служби у розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років та про щомісячну премію у розмірі 290% посадового окладу, обчислених з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2023 у розмірі 2684,00 грн, для перерахунку основного розміру пенсії позивача з 01.02.2023.

Зважаючи на встановлені в ході розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 повністю.

Згідно з частиною першою статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір у розмірі 968,96 грн, що зарахований до спеціального фонду Державного бюджету України.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

З огляду на ухвалення рішення суду про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , понесені ним судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 968,96 грн належить стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Докази понесення учасниками справи інших судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 2, 3, 5-10, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Полтавській області (вул. Решетилівська, 26/1, м.Полтава, Полтавська область, код ЄДРПОУ 38610079), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог, щодо предмета спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Гоголя, 34, м. Полтава, Полтавська область, ЄДРПОУ 13967927), про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області щодо зазначення в оновленій довідці №04-123/10 від 02.04.2024 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 занижених відомостей про розмір надбавки за особливості проходження служби та щомісячної премії.

Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 (2684,00 грн), на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, у тому числі: про надбавку за особливості проходження служби у розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років та про щомісячну премію у розмірі 290% посадового окладу, обчислених з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2023 у розмірі 2684,00 грн, для перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень дев'яносто шість копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Г.В. Костенко