Рішення від 23.10.2025 по справі 440/9159/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/9159/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бойка С.С.,

за участю:

секретаря судового засідання - Проскурні Я.О.

представника позивача - Набоки О.О.,

представника відповідача - Миршавки К.А.,

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

ВСТАНОВИВ:

До Полтавського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 , військової частини НОМЕР_1 , в якій просив суд :

- визнати протиправною та скасувати постанову військово-лікарської комісії, оформлену у вигляді довідки військово-лікарської комісії №2025-0609-1606-4005-0 від 09.06.2025, за результатами проведеного 09.06.2025 медичного огляду ОСОБА_1 .

- визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 09.06.2025 №61 в частині призову ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації та направлення для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_1 .

- визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 10.06.2025 року в частині зарахування до списків частини та призначення на посаду курсанта навчального взводу навчальної роти навчального батальйону військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 звільнити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з військової служби з подальшим виключенням його зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 .

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 09.06.2025 був затриманий невідомими особами та доставлений до ІНФОРМАЦІЯ_3 . Відразу співробітникам відповідача він повідомив що він має на утриманні двох дітей з інвалідністю. Зазначає, що його діти хворіють на аутизм, а дочка. має тяжка психічне захворювання, а тому він хотів скористатись своїм правом на отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. Проте, відповідач проігнорував його право на відстрочку та без винесення відповідного рішення направив до військової частини НОМЕР_1 . Крім того, зазначає, що не проходив військово-лікарську комісію для визначення ступеню придатності до військової служби та не підписував жодних документів, які пов'язані з його призовом на військову службу під час мобілізації під час свого перебування в ІНФОРМАЦІЯ_4 . З огляду на наведене вважає, що вказані дії призвели до протиправного призову його на військову службу та направлення його для проходження військової служби до військової частини.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 12 серпня 2025 року відкрито провадження у справі та призначено її до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом, призначено судове засідання на 09 вересня 2025 року.

02 вересня 2025 року від представника Військової частини НОМЕР_1 надійшов відзив, в якому представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог, в обґрунтування зазначив, що скасування наказу командира військової частини НОМЕР_1 № 166 від 10.06.2025 в частині призначення та зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 та приступлення до виконання службових обов'язків за посадою ніяким чином не вплине на правовий статус військовослужбовця військової служби по мобілізації ОСОБА_1 , зазначив, що позивач може звернутися з рапортом та встановленим порядком завіреними копіями підтверджуючих документів з метою підтвердження підстав для звільнення з військової служби у разі не бажання останнього продовжувати військову службу / а.с. 67- 76/.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 09.10.2025 витребувано від ІНФОРМАЦІЯ_1 належним чином завірену мобілізаційну справу ОСОБА_1 , в тому числі копію постанови військово-лікарської комісії, за результатами проведеного медичного огляду ОСОБА_1 ; копію наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо призову ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на військову службу під час мобілізації та направлення для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_1 , та копії усіх документів на підставі яких його прийнято та витребувано від військової частини НОМЕР_1 належним чином завірену мобілізаційну справу щодо ОСОБА_1 , а тому числі копію наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 10.06.2025 року в частині зарахування до списків частини та призначення на посаду курсанта навчального взводу навчальної роти навчального батальйону військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; копії усіх документів на підставі яких його прийнято / а.с.131/.

На ухвалу суду від 09.10.2025 від ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшли додаткові докази по справі / а.с. 133 - 136/.

09 жовтня 2025 року у судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримав свої позовні вимоги та надав суду наступні пояснення.

09.06.2025 був затриманий невідомими особами та доставлений до ІНФОРМАЦІЯ_3 . Відразу співробітникам відповідача він повідомив що він має на утриманні двох дітей з інвалідністю та має із собою підтверджуючі документи, просив звернути на це увагу. Від проходження військово-лікарської комісії відмовлявся, з лікарями не зустрічався, можливості надати до ВЛК або ІНФОРМАЦІЯ_3 медичні документи щодо стану його здоров'я йому не надали.

Крім того, фотографуватися на військовий квиток відмовився але співробітники ОМТЦК без його згоди несподівано з-за кута стіни сфотографували його обличчя, фотографія вийшла перекошеною, що видно на відповідній сторінці вийськового квитка, у військовому квитку не розписувався, про що зазначено у самому військовому квитку /а.с.105 на звороті/.

21 жовтня 2025 року у судовому засіданні представник позивача просила задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, представник відповідача - Військової частини НОМЕР_1 проти позову заперечував.

Представник відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 у судове засідання не з'являвся, про розгляд справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомляв.

Суд, заслухавши пояснення сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступні обставини та відповідні правовідносини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянином України, що підтверджено копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 .

ОСОБА_1 перебуває у шлюбі з ОСОБА_3 , що підтверджено свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_3 від 04.01.2024.

Родина спільно виховує і утримує двох дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6

ОСОБА_4 , відповідно до посвідчення серії НОМЕР_4 виданого Управлінням соціального захисту населення Виконавчого комітету Київської районної у м. Полтави ради, є дитиною з інвалідністю, опікуном ОСОБА_4 є її мати - ОСОБА_3 .

ОСОБА_5 , відповідно до посвідчення серії НОМЕР_5 виданого Управлінням соціального захисту населення Виконавчого комітету Київської районної у м. Полтави ради, є дитиною з інвалідністю, опікуном ОСОБА_5 його батько - ОСОБА_1 .

Відповідно до довідки Департаменту соціального захисту населення №528 від 11.06.2025, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Київському управління Департаменту соціального захисту населення Полтавської міської ради та одержує державну соціальну допомогу дітям з інвалідністю на догляд ОСОБА_5 .

09.06.2025 ОСОБА_1 був доставлений працівниками ТЦК та СП до ІНФОРМАЦІЯ_1 .

ОСОБА_1 повідомив посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 про те, що має на утриманні двох дітей з інвалідністю, стверджував, має право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, відповідно до абз. 4 ч.1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 и№3543-ХІІ (далі Закон №3543-ХІІ) але посадові особи ОМТЦК відмовиль ознайомлюватися із документами про утриманням позивачем двох дітей інвалідів.

Позивач медичний огляд для визначення ступеню придатності до військової служби не проходив, жодних документів, які пов'язані з призовом на військову службу він не підписував.

Разом з цим, відповідно до направлення ІНФОРМАЦІЯ_1 був направлений 09.06.2025 до Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_7 для встановлення придатності до проходження військової служби за станом здоров'я в сухопутні війська у зв'язку з призовом на військову службу під час мобілізації, в особливий період. / а.с.136/.

Відповідно до довідки військово-лікарської комісії №2025-0609-1606-4005-9 від 09.06.2025 /а.с.зв. 135/ проведено медичний огляд ОСОБА_1 та визнано його придатним до військової служби.

Проте, судом встановлено , що довідка військово-лікарської комісії №2025-0609-1606-4005-9 від 09.06.2025 не містить дату ознайомлення, підпис, власне ім'я та прізвище оглянутого, відповідно до графи «Відмітка про ознайомлення з постановою ВЛК».

Відповідно до Поіменного списку військовозобов'язаних, які призвані ІНФОРМАЦІЯ_8 і відправлені у складі команди « НОМЕР_1 » від 09.06.2025 №1739/5/3875 / а.с. 108 - 109/ ОСОБА_6 направлено в розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 , час прибуття в пункт призначення - 10 червня 2025 року 08 годин 00 хвилин.

Відповідно до витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по строковій частині) від 10.06.2025 №166 / а.с. 77 зв./ солдата ОСОБА_1 призначено на посаду курсанта Навчального взводу Навчальної роти Навчального батальйону військової частини НОМЕР_1 до списків частини і на всі види забезпечення.

Позивач, вважаючи, що його мобілізовано з порушенням вимог чинного законодавства України, звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частинами першою та другою статті 17 Конституції України визначено, що захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.

Статтею 65 Конституції України визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку із виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни здійснюється відповідно до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 року №2232-ХІІ (далі - Закон №2232-ХІІ).

Відповідно до частини третьої статті 1 цього Закону, військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (частина п'ята статті 1 Закону №2232-ХІІ).

До видів військової служби, згідно із частиною шостою статті 2 Закону №2232, належить, зокрема: військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Відповідно до визначення, наведеного в абзаці 13 частини першої статті 1 Закону України "Про оборону України", особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

17.03.2014, після оприлюднення Указу Президента України від 17.03.2014 №303/2014 "Про часткову мобілізацію", в Україні розпочав діяти особливий період.

Крім того, Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 року строком на 30 діб, який затверджений Законом України "Про затвердження Указу Президента України Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 року №2102-ІХ.

У подальшому, воєнний стан неодноразово продовжувався та триває й на час розгляду справи.

Згідно положень статті 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" від 12.05.2015 №389-VIII, воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 року №69/2022 "Про загальну мобілізацію" постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.

Спірні правовідносини виникли в період дії в Україні воєнного стану.

Відповідно до частини першої статті 39 Закону №2232-ХІІ, призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". На військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов'язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації. Призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації здійснюється для доукомплектування військових посад, передбачених штатами воєнного часу, у терміни, визначені мобілізаційними планами Збройних Сил України та інших військових формувань.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні визначає Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 №3543-XII (далі - Закон №3543).

Положеннями статті 22 вказаного законодавчого акту визначені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації, які передбачають, серед іншого: з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду; надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, силам цивільного захисту з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом; проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.

За змістом Закону №2232-ХІІ, на військову службу за призовом під час мобілізації приймаються громадяни віком від 18 років та громадяни, які не досягли граничного віку перебування на військовій службі, тобто до 60 років.

Частиною п'ятою статті 22 Закону №3543-XII передбачено, що призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України - відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Отже, з метою доукомплектування військових посад, передбачених штатами воєнного часу, у терміни, визначені мобілізаційними планами Збройних Сил України та інших військових формувань, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки здійснюють призов військовозобов'язаних на військову службу.

Визначає механізм реалізації повноважень та взаємодію між місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від підпорядкування і форми власності, органами військового управління, органами та підрозділами, що входять до системи поліції, та посадовими особами територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з організації проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період; порядок оповіщення військовозобов'язаних та резервістів, їх прибуття до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин Збройних Сил України, інших військових формувань, Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України чи відповідного підрозділу розвідувальних органів України; процедуру перевірки військово-облікових документів громадян, уточнення персональних даних військовозобов'язаних та резервістів та внесення відповідних змін у військово-облікові документи; порядок надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення; організацію медичного огляду військовозобов'язаних та резервістів; процедури оформлення призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період; механізм відправлення військовозобов'язаних та резервістів до місць проходження військової служби "Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 (далі по тексту - Порядок № 560).

Згідно із пунктом 2 Порядку № 560 на військову службу під час мобілізації, на особливий період призиваються резервісти та військовозобов'язані, які придатні до військової служби за станом здоров'я та не мають права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», для комплектування (доукомплектування) з'єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, навчальних частин (центрів) (далі - військові частини) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями (далі - Збройні Сили та інші військові формування).

Пунктом 3 Порядку № 560 передбачено, що призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період проводиться незалежно від місця їх перебування на військовому обліку.

Відповідно до пункту 6 Порядку № 560 призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період здійснюється у строки та в обсягах, визначених мобілізаційними планами, мобілізаційними директивами (розпорядженнями) Головнокомандувача Збройних Сил або Генерального штабу Збройних Сил.

Призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період включає:

оповіщення резервістів та військовозобов'язаних про виклик до районного (об'єднаного районного) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу, міського (районного у містах, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу СБУ або відповідного підрозділу розвідувальних органів України;

прибуття резервістів та військовозобов'язаних до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу СБУ або відповідного підрозділу розвідувальних органів, уточнення своїх персональних даних, внесення відповідних змін у військово-облікові документи та до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

проходження резервістами та військовозобов'язаними медичного огляду для визначення придатності до військової служби;

перевірку підстав щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення;

документальне оформлення призову на військову службу під час мобілізації;

відправлення призваних громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період до місць проходження військової служби.

Згідно із пунктом 12 Порядку № 560 під час здійснення заходів оповіщення представника (представників) виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад супроводжує поліцейський відповідно до розпорядження голови (начальника) обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації (військової адміністрації). Повістки резервістам та військовозобов'язаним вручає уповноважена на це особа із складу групи оповіщення. У разі коли до складу групи оповіщення входить представник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повістку резервісту або військовозобов'язаному вручає представник такого центру.

Пунктом 20 Порядку № 560 встановлено, що з оголошенням мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися:

резервісти та військовозобов'язані, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях;

резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин;

військовозобов'язані, резервісти СБУ - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку;

військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів - за викликом керівників відповідних підрозділів.

Відповідно до пункту 68 Порядку №560 у мирний час під час визначення призначення резервіста або військовозобов'язаного на особливий період та включення його до складу військових команд для комплектування військових частин (установ) вони проходять медичний огляд, за результатами якого таким особам оформляється довідка з висновком щодо придатності до військової служби. Строк дії такої довідки становить п'ять років. Придатним до військової служби резервістам та військовозобов'язаним вручається мобілізаційне розпорядження.

Згідно із пунктом 69 Порядку №560 у разі проходження резервістами та військовозобов'язаними медичного огляду під час мобілізації та/або воєнного стану строк дії довідки з висновком щодо придатності до військової служби становить один рік.

Порядок проведення медичного огляду резервістів та військовозобов'язаних, персональний склад військово-лікарських комісій, порядок їх роботи визначаються у порядку, встановленому Міноборони. Медичний огляд резервістів та військовозобов'язаних може проводитися у закладах охорони здоров'я, що мають відповідний договір із НСЗУ за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення на відповідний рік. Рішення щодо придатності резервіста та військовозобов'язаного для проходження військової служби за станом здоров'я визначається військово-лікарською комісією при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки. У разі незгоди громадянина з рішенням військово-лікарської комісії при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки на підставі його заяви громадянин направляється для проходження військово-лікарської комісії при обласному (Київському та ІНФОРМАЦІЯ_9 (пункт 70-72 Порядку № 560).

Відповідно до пункту 74 Порядку № 560 резервістам та військовозобов'язаним, які підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, за рішенням керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки видається направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду за формою згідно з додатком 11. При цьому особам віком до 45 років видається направлення щодо визначення їх придатності до проходження військової служби у десантно-штурмових військах, силах спеціальних операцій, морській піхоті. Військовозобов'язаний та резервіст, який виявив бажання проходити військову службу під час мобілізації у вибраній ним військовій частині, направляється на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду керівником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або командиром військової частини. Направлення реєструється в журналі реєстрації направлень на військово-лікарську комісію за формою згідно з додатком 12 та видається резервісту та військовозобов'язаному під особистий підпис.

Під час вручення направлення резервістам та військовозобов'язаним під особистий підпис доводяться вимоги законодавства щодо відповідальності громадян за ухилення від військової служби під час мобілізації, у тому числі за ухилення від проходження медичного огляду за направленням районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, та строк завершення медичного огляду.

З аналізу вищевикладеного слідує, що на військову службу під час мобілізації, на особливий період призиваються резервісти та військовозобов'язані, які придатні до військової служби за станом здоров'я та не мають права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Разом з цим судом встановлено, що ОСОБА_1 разом з дружиною виховує і утримує двох дітей з інвалідністю І групи ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6

ОСОБА_1 є опікуном ОСОБА_5 , отримує державну соціальну допомогу дітям з інвалідністю по догляду ОСОБА_5 .

Доводи позивач, що під час доставлення його працівниками ТЦК та СП до ІНФОРМАЦІЯ_3 , він повідомляв, що має на утриманні двох дітей з інвалідністю І групи, а тому має право на відстрочку знайшли своє підтвердження в судовому засіданні, оскільки наявність в матеріалах справи копій підтверджуючих документів ігнорується відповідачами щодо їх позиції до позовних вимог.

Доводи позивача про те, що від не проходив ВЛК, та без його згоди і участі було складено довідку військово-лікарської комісії №2025-0609-1606-4005-0 від 09.06.2025 про проходження ОСОБА_1 медичного огляду для визначення ступеню придатності його до військової служби також знайшли своє підтвердження в судовому засіданні, оскільки на відсутні підписи позивача на довідці та у військовому квитку.

Таким чином, позивача протиправно направлено до Військової частини НОМЕР_1 для проходження військової служби, чим порушено Порядок №560.

Судом досліджено витребувані від ІНФОРМАЦІЯ_3 додаткові докази по справі щодо проходження позивачем медичного огляду, зокрема, копію направлення ОСОБА_1 на проходження ВЛК та довідку військово-лікарської комісії, відповідно до яких / а.с.135 - 136/.

Дослідивши докази, судом встановлено, що направлення адресовано Голові позаштатної постійно діючої ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_10 для встановлення придатності ОСОБА_1 до проходження військової служби за станом здоров'я в сухопутні війська у зв'язку із призовом на військову службу під час мобілізації, в особливий період та відповідно до довідки військово-лікарської комісії №2025-0609-1606-4005-9 від 09.06.2025 проведено медичний огляд ОСОБА_1 , визнано його придатним до військової служби.

Разом з цим, судом встановлено, що довідка військово-лікарської комісії №2025-0609-1606-4005-9 від 09.06.2025 не містить дату ознайомлення, підпис, власне ім'я та прізвище оглянутого, відповідно до графи « ОСОБА_7 про ознайомлення з постановою ВЛК», доказів того що ОСОБА_8 відмовився від підпису вказана довідка також не містить.

Таким чином, суд досліджуючи вказані документи, наявні у справі документальні докази у їх сукупності, дійшов висновку, що ОСОБА_1 не проходив медичний огляд, не був ознайомлений з довідкою військово-лікарської комісії №2025-0609-1606-4005-9 від 09.06.2025, а отже протиправно залучений до військової служби.

При цьому, як передбачено вимогами пункту 69 та 74 Порядку резервіст та військовозобов'язані, які підлягають призову на військову службу повинні пройти ВЛК.

Оцінюючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 призвано на військову службу у зв'язку з мобілізацією з порушенням Порядку № 560.

Також, суд звертає увагу на те, що позивач відповідно до абзацу 5 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» має право на відстрочку, оскільки є опікуном дитини з інвалідністю віком до 18 років, про що повідомляв ІНФОРМАЦІЯ_8 проте, відповідачем вказані обставини залишені поза увагою.

Відповідно до частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З метою ефективного та належного захисту прав позивача суд вважає за необхідне визнати протиправною та скасувати постанову військово-лікарської комісії, оформлену у вигляді довідки військово-лікарської комісії №2025-0609-1606-4005-0 від 09.06.2025, за результатами проведеного 09.06.2025 медичного огляду ОСОБА_1 ; визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 09.06.2025 №61 в частині призову ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації та направлення для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_1 ; зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 звільнити ОСОБА_1 з військової служби з подальшим виключенням його зі списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 .

Щодо позовних вимог скасувати наказ командира Військової частини НОМЕР_1 від 10.06.2025 в частині зарахування ОСОБА_1 до особового складу військової частини, суд зазначає наступне.

Пунктом 4 частини першої статті 24 Закону № 2232-XII передбачено, що початком проходження військової служби вважається день відправлення у військову частину з відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або день прибуття до Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для громадян, призваних на військову службу під час мобілізації, на особливий період та на військову службу за призовом осіб офіцерського складу.

Початком проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період та військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період є день, визначений статтею 24 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".

За змістом пункту 5 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008 громадяни, які проходять військову службу, є військовослужбовцями Збройних Сил України.

Наказом Міністерства оборони України від 15.09.2022 за № 280, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 14.11.2022 за № 1407/38743, затверджено Інструкцію з організації обліку особового складу в системі Міністерства оборони України, яка визначає організацію і порядок обліку військовослужбовців та працівників в органах військового управління, з'єднаннях, військових частинах, вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, установах та організаціях Збройних Сил України (далі Інструкція № 280).

Відповідно до пункту 2 розділу XII Інструкції № 280 військовослужбовці військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період зараховуються в день прибуття до списків особового складу військової частини в порядку, установленому пунктами 30 і 32 розділу II цієї Інструкції.

Первинне призначення на посади військовослужбовців військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, а також призначення (переміщення) військовослужбовців, які перебувають на військовій службі, відповідно до їх мобілізаційного призначення за мобілізаційним планом, здійснюються наказом командира військової частини по стройовій частині до закінчення заходів мобілізації незалежно від номенклатури посад для призначення.

Пунктом 14 Розділу ІІ Інструкції № 280 встановлено, що зарахування до списків особового складу військової частини прибулого особового складу (або прийому на роботу працівників) здійснюється наказом по стройовій частині у день їх прибуття (прийому на роботу) до військової частини.

Матеріали справи свідчать, що солдат ОСОБА_1 перебуває на військовій службі у Військовій частині НОМЕР_1 з 10.06.2025.

Суд зазначає, що оскаржуваний наказ командира Військової частини НОМЕР_1 є виконаним з моменту зарахування позивача до списків особового складу військової частини.

За змістом частини третьої статті 24 Закону № 2232-XII закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби громадянами України.

Відповідно до пункту 7 Положення № 1153/2008 військова служба закінчується в разі звільнення військовослужбовця з військової служби в запас або у відставку, загибелі (смерті), визнання судом безвісно відсутнім або оголошення померлим.

Підстави звільнення з військової служби за призовом під час мобілізації під час дії воєнного стану визначені пунктом 2 частини четвертої статті 26 Закону № 2232-XII.

Пунктом 233 Положення № 1153/2008 передбачено, що військовослужбовці, які бажають звільнитися з військової служби, подають по команді рапорти та документи, які підтверджують підстави звільнення.

У рапортах зазначаються: підстави звільнення з військової служби; думка військовослужбовця щодо його бажання проходити службу у військовому резерві Збройних Сил України за відповідною військово-обліковою спеціальністю; районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, до якого повинна бути надіслана особова справа військовослужбовця.

Натомість, судом встановлено, що матеріали справи не містять доказів звернення позивача до командування Військової частини НОМЕР_1 із рапортом про звільнення з військової служби.

З аналізу вказаного вище правового регулювання та встановлених обставин у справі слід дійти висновку, що підстави для визнання протиправним та скасування наказу командира Військової частини НОМЕР_1 в частині зарахування позивача до особового складу підрозділу вказаної частини відсутні.

Разом цим, суд встановивши порушення відповідачем ІНФОРМАЦІЯ_11 № 560, відповідно до якого на військову службу під час мобілізації, на особливий період призиваються резервісти та військовозобов'язані, які придатні до військової служби за станом здоров'я та не мають права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», що призвело до протиправного направлення до військової частини НОМЕР_1 для проходження військової служби та як наслідок - незаконне зарахування позивача до списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 , вважає, за необхідне зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 звільнити ОСОБА_1 з військової служби з подальшим виключенням його зі списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 .

Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Зважаючи на встановлені в ході розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.

Керуючись статтями 139, 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_6 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄРДПОУ НОМЕР_7 ) , Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄРДПОУ НОМЕР_8 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати постанову військово-лікарської комісії, оформлену у вигляді довідки військово-лікарської комісії №2025-0609-1606-4005-0 від 09.06.2025, за результатами проведеного 09.06.2025 медичного огляду ОСОБА_1 .

Визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 09.06.2025 №61 в частині призову ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації та направлення для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_1 .

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 звільнити ОСОБА_1 з військової служби з подальшим виключенням його зі списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 .

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 28.10.2025.

Суддя С.С. Бойко