29 жовтня 2025 року м. ПолтаваСправа № 640/20793/18
Полтавський окружний адміністративний суд колегією у складі: головуючого судді - Головка А.Б., суддів - Бевзи В.І. , Костенко Г.В. розглянув у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства "Васильківська сільгоспхімія" до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправними та скасування постанови та розпорядження.
Позивач Приватне акціонерне товариство "Васильківська сільгоспхімія" звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправними та скасування постанови №1177-ЦД-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 29.05.2018 року та розпорядження №853-ЦД-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери від 29.05.2018 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що спірні постанова та розпорядження є протиправними, оскільки реєстрація звіту про результати розміщення акцій є компетенцією самого відповідача; на момент винесення розпорядження законодавство передбачає існування акцій виключно в бездокументарній формі; у невиконанні розпорядження відсутня вина позивача як елемент складу правопорушення; Закон України "Про цінні папери та фондовий ринок" та Порядок № 822 не може бути застосований до правовідносин, пов'язаних з додатковим випуском та розміщенням акцій Відкритого акціонерного товариства "Васильківська сільгоспхімія" у 2006 році.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.12.2018 року відкрито провадження у адміністративній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.01.2019 року зупинено провадження у адміністративній справі №640/20793/18 за позовом Приватного акціонерного товариства "Васильківська сільгоспхімія" до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправними та скасування постанови та розпорядження до набрання законної сили судовим рішенням у адміністративній справі №826/5195/18.
У зв'язку з прийняттям Закону України від 13.12.2022 №2825-IX "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" та на виконання його приписів наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 №399 затверджено Порядок передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, пунктом 14 якого передбачено, що визначення суду для розгляду конкретних судових справ, у тому числі поєднаних судових справ, здійснюється в базі даних шляхом пакетного автоматизованого розподілу судових справ.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 10.03.2025 року адміністративну справу прийнято до провадження. Поновлено провадження у справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 24.03.2025 постановлено судовий розгляд адміністративної справи №640/20793/18 здійснювати колегією у складі трьох суддів.
Представником відповідача наданий до суду відзив на позовну заяву, в якому він просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. В обґрунтування відзиву зазначав, що Приватним акціонерним товариством "Васильківська сільгоспхімія" в порушення вимог статей 28, 35 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" не зареєстровано звіт про результати розміщення акцій - тимчасове свідоцтво про реєстрацію випуску акцій № 31/27/01/06-Т від 09.11.2006 року на суму 1 456 536,00 грн., кількість простих іменних акцій - 5 814 144 штук, номінальна вартість - 0,25 грн., форма існування - документарна. На виконання розпорядження № 2318-ЦД-1-Е від 18.12.2017 року позивачем не подано до центрального апарату Комісії заяви та всіх необхідних документів для реєстрації звіту про результати розміщення акцій та скасування реєстрації випуску акцій. Постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів є правомірною, оскільки штраф застосовано за вчинене порушення, що полягало у невиконанні вимог розпорядження про усунення порушення законодавства.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Приватне акціонерне товариство "Васильківська сільгоспхімія" (код ЄДРПОУ 05489193) зареєстровано юридичною особою.
19.03.2012 року Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку видано свідоцтво про реєстрацію випуску акцій Публічного акціонерного товариства "Васильківська сільгоспхімія" на загальну суму 161 504 грн. у кількості 646 016 штук у бездокументарній формі існування (реєстраційний №127/10/02).
26.10.2016 року Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову №2193-ЦД-1-Е про накладення санкції у вигляді попередження за правопорушення на ринку цінних паперів вимог статті 28 та статті 35 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", а саме: ПАТ "Васильківська сільгоспхімія" не зареєстровано звіт про результати розміщення акцій ПАТ "Васильківська сільгоспхімія" - тимчасове свідоцтво про реєстрацію випуску акцій №31/27/1/06-Т від 09.11.2006 року на суму 1 456 536,00 грн., кількість простих іменних акцій - 5 814 144 штук, номінальна вартість - 0,25 грн., форма існування - документарна.
Розпорядженням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26.10.2016 року від №1897-ЦД-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери зобов'язано позивача до 01.02.2017 року усунути порушення вимог статті 28 та статті 35 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок".
22.03.2017 року Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку на підставі акта про правопорушення на ринку цінних паперів від 07.03.2017 року №326-ЦД-1-Е прийнято постанову №366-ЦД-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, згідно якої за несвоєчасне виконання розпорядження від 26.10.2016 року №1897-ЦД-1-Е накладено на позивача штрафну санкцію у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 грн., за правопорушення на ринку цінних паперів вимог статті 28 та статті 35 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", а саме: ПАТ "Васильківська сільгоспхімія" не зареєстровано звіт про результати розміщення акцій ПАТ "Васильківська сільгоспхімія" - тимчасове свідоцтво про реєстрацію випуску акцій №31/27/1/06-Т від 09.11.2006 року на суму 1 456 536,00 грн., кількість простих іменних акцій - 5 814 144 штук, номінальна вартість - 0,25 грн., форма існування - документарна.
Розпорядженням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 22.03.2017 року №309-ЦД-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери зобов'язано позивача до 06.07.2017 року усунути порушення вимог статті 28 та статті 35 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок".
18.12.2017 року Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку на підставі акта про правопорушення на ринку цінних паперів №3086-ЦД-1-Е прийнято постанову №2844-ЦД-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, згідно якої за несвоєчасне виконання розпорядження від 22.03.2017 року №-309-ЦД-1-Е накладено на позивача штрафну санкцію у розмірі 5000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 85 000,00 грн., за правопорушення на ринку цінних паперів вимог статті 28 та статті 35 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", а саме: ПАТ "Васильківська сільгоспхімія" не зареєстровано звіт про результати розміщення акцій ПАТ "Васильківська сільгоспхімія" - тимчасове свідоцтво про реєстрацію випуску акцій №31/27/1/06-Т від 09.11.2006 року на суму 1 456 536,00 грн., кількість простих іменних акцій - 5 814 144 штук, номінальна вартість - 0,25 грн., форма існування - документарна.
Розпорядженням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 18.12.2017 року №2318-ЦД-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери, зобов'язано позивача до 26.03.2018 року усунути порушення законодавства про цінні папери.
29.05.2018 року Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку на підставі акта про правопорушення на ринку цінних паперів №454-ЦД-1-Е прийнято постанову №1177-ЦД-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, згідно якої за невиконання розпорядження від 18.12.2017 року №2318-ЦД-1-Е накладено на позивача штрафну санкцію у розмірі 5000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 85 000,00 грн., за правопорушення на ринку цінних паперів вимог статті 28 та статті 35 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", а саме: ПАТ "Васильківська сільгоспхімія" не подано до центрального апарату Комісії заяви та всіх необхідних документів для реєстрації звіту про результати розміщення акцій та скасування реєстрації випуску акцій.
Розпорядженням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №853-ЦД-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери від 29.05.2018 року, зобов'язано позивача до 03.09.2018 року усунути порушення законодавства про цінні папери.
Не погоджуючись із постановою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №1177-ЦД-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 29.05.2018 року та розпорядженням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №853-ЦД-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери від 29.05.2018 року, позивач звернувся з позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначає Закон України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні".
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Згідно з положеннями статті 2 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється з метою: реалізації єдиної державної політики у сфері випуску та обігу цінних паперів та їх похідних; створення умов для ефективної мобілізації та розміщення учасниками ринку цінних паперів фінансових ресурсів з урахуванням інтересів суспільства; одержання учасниками ринку цінних паперів інформації про умови випуску та обігу цінних паперів, результати фінансово-господарської діяльності емітентів, обсяги і характер угод з цінними паперами та іншої інформації, що впливає на формування цін на ринку цінних паперів; забезпечення рівних можливостей для доступу емітентів, інвесторів і посередників на ринок цінних паперів; гарантування прав власності на цінні папери; захисту прав учасників фондового ринку; інтеграції в європейський та світовий фондові ринки; дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог актів законодавства; запобігання монополізації та створення умов розвитку добросовісної конкуренції на ринку цінних паперів; контролю за прозорістю та відкритістю ринку цінних паперів.
Відповідно до частини першої статті 5 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Пунктом 4 частини другої статті 7 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" визначено, що основним завданнями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.
Відповідно до частин першої та п'ятої статті 12 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка виявила факт вчинення юридичною особою правопорушення на ринку цінних паперів, складає акт, який разом з письмовими поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та пов'язаними з таким правопорушенням документами протягом п'яти робочих днів подає уповноваженій особі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка має право застосовувати санкцію за правопорушення на ринку цінних паперів.
Уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про застосування санкції протягом 30 робочих днів після отримання документів, що підтверджують факт правопорушення. Рішення про застосування санкції оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, до якої застосовано санкцію.
Згідно пункту 10 частини першої статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Порядок та строки розгляду Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія) справ про порушення громадянами, посадовими особами та юридичними особами вимог законодавства на ринку цінних паперів, визначають Правила розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджені Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16 жовтня 2012 року №1470 (далі по тексту - Правила №1470).
Відповідно до пунктів 1 та 2 розділу IV Правил №1470 уповноважена особа при виявленні правопорушення виносить постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
Справа про правопорушення порушується з дати винесення постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
Уповноваженою особою про вчинення правопорушення складається акт про правопорушення на ринку цінних паперів.
Про дату, час та місце складання акта про правопорушення на ринку цінних паперів особа, щодо якої порушено справу про правопорушення, повідомляється не пізніше ніж за п'ять робочих днів до дати складання акта.
Акт про правопорушення на ринку цінних паперів складається та підписується не пізніше двадцяти робочих днів з дати винесення постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
Згідно пункту 1 розділу VII Правил №1470 розглянувши справу про правопорушення, уповноважена особа приймає рішення у справі.
Рішення уповноваженої особи у справі оформлюється у вигляді постанови.
Пунктом 3 розділу VII Правил №1470 встановлено, що у справі про правопорушення уповноважена особа приймає одне з таких рішень: 1) про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів; 2) про закриття справи.
Згідно абзацу першого пункту 4 розділу VII Правил №1470 постанова у справі про правопорушення оголошується після закінчення розгляду справи про правопорушення.
Відповідно до пункту 1 розділу XIV Правил №1470 розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери (далі - розпорядження про усунення порушень) виноситься уповноваженою особою за наслідками розгляду справи про правопорушення одночасно з прийнятим рішенням у разі, якщо на момент розгляду справи порушення не усунуто.
Згідно пункту 3 розділу XIV Правил №1470 розпорядження про усунення порушень можуть виносити Голова Комісії, члени Комісії, уповноважені Комісією посадові особи.
Пунктом 5 розділу XIV Правил №1470 визначено, що розпорядження про усунення порушень повинно містити: номер, дату, місце винесення; посаду, прізвище, ім'я та по батькові уповноваженої особи, яка винесла розпорядження; відомості про особу, щодо якої виноситься розпорядження; викладення обставин справи; посилання на нормативно-правовий акт, норми якого порушено; посилання на законодавчий акт, що передбачає можливість винесення такого розпорядження; термін усунення порушень законодавства про цінні папери; термін повідомлення уповноваженої особи про усунення порушень.
Розпорядження про усунення порушень підписується уповноваженою особою, яка його винесла, та скріплюється печаткою.
Як слідує з матеріалів справи розпорядженням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 18.12.2017 року №2318-ЦД-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери, зобов'язано позивача до 26.03.2018 року усунути порушення законодавства про цінні папери.
Розпорядження виносилось у зв'язку з порушенням позивачем вимог статті 28 та статті 35 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", а саме: ПАТ "Васильківська сільгоспхімія" не зареєстровано звіт про результати розміщення акцій ПАТ "Васильківська сільгоспхімія" - тимчасове свідоцтво про реєстрацію випуску акцій №31/27/1/06-Т від 09.11.2006 року на суму 1 456 536,00 грн., кількість простих іменних акцій - 5 814 144 штук, номінальна вартість - 0,25 грн., форма існування - документарна.
Згідно часини 2 статті 28 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" (в редакції чинній на момент розміщення цінних паперів) приватне (закрите) розміщення цінних паперів - розміщення цінних паперів шляхом безпосередньої пропозиції цінних паперів заздалегідь визначеному колу осіб.
У разі закритого (приватного) розміщення цінних паперів серед заздалегідь визначеного кола осіб емісія здійснюється за такими етапами: 1) прийняття рішення про закрите (приватне) розміщення цінних паперів органом емітента, уповноваженим приймати таке рішення; 2) у разі відмови власника акцій від використання свого переважного права на придбання акцій, якщо це передбачено умовами закритого (приватного) розміщення цінних паперів, - отримання від нього письмового підтвердження про відмову; 3) подання заяви та всіх необхідних документів на реєстрацію випуску цінних паперів; 4) реєстрація Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку випуску цінних паперів; 5) присвоєння цінним паперам міжнародного ідентифікаційного номера; 6) укладення з депозитарієм договору про обслуговування емісії цінних паперів або з реєстратором - про ведення реєстру власників іменних цінних паперів, крім випадків, коли облік прав за цінними паперами веде емітент відповідно до законодавства або цінні папери розміщуються на пред'явника; 7) виготовлення сертифікатів цінних паперів у разі розміщення
цінних паперів у документарній формі; 8) закрите (приватне) розміщення цінних паперів; 9) затвердження результатів розміщення цінних паперів органом емітента, уповноваженим приймати таке рішення; 10) затвердження змін до статуту, пов'язаних із збільшенням статутного капіталу акціонерного товариства з урахуванням результатів розміщення акцій; 11) реєстрація змін до статуту в органах державної реєстрації; 12) подання Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку звіту про результати закритого (приватного) розміщення цінних паперів; 13) реєстрація Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку звіту про результати закритого (приватного) розміщення цінних паперів; 14) отримання свідоцтва про реєстрацію випуску цінних паперів.
Згідно частини 6 статті 35 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" у разі закритого (приватного) розміщення цінних паперів емітент подає Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку у визначений нею строк звіт про результати закритого (приватного) розміщення. У двотижневий строк після подання емітентом звіту про результати закритого (приватного) розміщення цінних паперів йому видається свідоцтво про реєстрацію випуску цінних паперів.
Таким чином, на момент виникнення спірних правовідносин емісія цінних паперів у разі закритого (приватного) їх розміщення передбачала етапи подання Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку звіту про результати закритого (приватного) розміщення цінних паперів; реєстрація Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку звіту про результати закритого (приватного) розміщення цінних паперів.
Відповідно до частини 10 статті 6 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" обіг акцій дозволяється після реєстрації Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку звіту про результати розміщення акцій та видачі свідоцтва про реєстрацію випуску акцій.
Фактична кількість розміщених цінних паперів зазначається у звіті про результати розміщення цінних паперів, який затверджується органом емітента, уповноваженим приймати таке рішення, та подається Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Сторонами не заперечується, що позивачем було розміщено акції відповідно до тимчасового свідоцтва про реєстрацію випуску акцій №31/27/1/06-Т від 09.11.2006 року на суму 1 456 536,00 грн., кількість простих іменних акцій - 5 814 144 штук, номінальна вартість - 0,25 грн., форма існування - документарна.
При цьому, позивачем не надано до суду доказів виконання ним вимог статті 28 та статті 35 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" (чинних на момент виникнення спірних правовідносин) щодо подання Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку звіту про результати закритого (приватного) розміщення цінних паперів та його реєстрації.
Згідно пункту 7 глави 2 розділу 2 Порядку збільшення (зменшення) статутного капіталу публічного або приватного акціонерного товариства, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 14.05.2013 року № 822, у разі незатвердження у встановлені Законом України "Про цінні папери та фондовий ринок" строки результатів укладення договорів з першими власниками у процесі розміщення акцій органом акціонерного товариства, уповноваженим приймати рішення про затвердження результатів укладення договорів з першими власниками, акціонерне товариство: персонально повідомляє перших власників акцій протягом 5 робочих днів; повертає першим власникам внески, внесені ними в оплату за акції, в порядку та строк, визначені в рішенні про розміщення акцій та у проспекті емісії акцій, але не більше шести місяців з дати закінчення укладення договорів з першими власниками у процесі розміщення акцій, визначеної проспектом емісії; подає до центрального апарату Комісії або її територіальних органів відповідно до делегованих повноважень заяву та всі необхідні документи для реєстрації звіту про результати розміщення акцій та скасування реєстрації випуску акцій.
Суд відхиляє доводи представника позивача про неможливість подання відповідної заяви з усіма необхідними документами через відсутність (не затвердження) проспекту емісії акцій, оскільки позивач мав вчинити всі необхідні дії для подальшої можливої реєстрації звіту про результати розміщення акцій та скасування реєстрації випуску акцій.
Проте, в матеріалах справи відсутні докази, що позивач на виконання розпорядження вичиняв певні дії, направлені на усунення порушення законодавства про цінні папери.
Позивачем не доведено, що ним було вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення порушення законодавства про цінні папери та подальшого його усунення.
Також, в матеріалах справи відсутні докази скасування розпорядження Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 18.12.2017 року №2318-ЦД-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери, яким зобов'язано позивача до 26.03.2018 року усунути порушення законодавства про цінні папери.
Згідно пунктів 8 та 9 розділу ХІV Правил №1470 контроль за виконанням розпорядження про усунення порушень здійснює структурний підрозділ Комісії або структурний підрозділ територіального органу Комісії, про що зазначається у цьому розпорядженні.
У разі невиконання або несвоєчасного виконання розпорядження про усунення порушень уповноважена особа застосовує відповідну санкцію та у разі необхідності виносить нове розпорядження.
Відповідно до пункту 1 розділу ХVII Правил №1470 за правопорушення на ринку цінних паперів, зазначені у статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", до юридичних осіб застосовуються фінансові санкції, передбачені цією статтею.
Пунктом 8 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" встановлено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таким чином, постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів на підставі пункту 8 статті 11 закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в України" приймається, серед іншого, за невиконання або несвоєчасне виконання розпоряджень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку та є заходом контролю за виконанням виданих відповідачем розпоряджень.
Докази виконання розпорядження Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 18.12.2017 року №2318-ЦД-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери у визначені терміни, а саме до 26 березня 2018 року та докази повідомлення уповноваженої особи Комісії про виконання розпорядження з наданням підтверджуючих документів до суду не надано та в матеріалах справи відсутні.
З урахуванням аналізу вищезазначених норм законодавства про цінні папери та вивчення матеріалів справи, беручи до уваги правомірність прийняття розпорядження, невиконання якого у визначені терміни стало підставою для прийняття оскаржуваної постанови, суд дійшов висновку, що постанова №1177-ЦД-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 29.05.2018 року прийнята відповідачем з дотриманням вимог чинного законодавства та скасуванню не підлягає.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку прийняті спірні постанова та розпорядження на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, а тому у задоволенні позовних вимог Приватного акціонерного товариства "Васильківська сільгоспхімія" слід відмовити повністю.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
Відмовити в задоволенні позову Приватного акціонерного товариства "Васильківська сільгоспхімія" (вул. Васильківська, 76, с. Безпятне, Васильківський район, Київська область, 08629; код ЄДРПОУ 05489193) до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (вул. Князів Острозьких, 8, корпус 30, м. Київ, 01010; код ЄДРПОУ 37956207) про визнання протиправними та скасування постанови та розпорядження повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя А.Б. Головко
суддя суддя В.І. Бевза Г.В. Костенко