Рішення від 27.10.2025 по справі 320/3066/20

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 жовтня 2025 року м. Київ справа №320/3066/20

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Жука Р.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Управління соціального захисту населення Обухівської районної державної

адміністрації

про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

І. Зміст позовних вимог

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом Управління соціального захисту населення Обухівської районної державної адміністрації (далі - Управління/відповідач), в якому просить:

- визнати дії Управління соціального захисту населення Обухівської районної державної адміністрації Київської області в частині відмови у заміні ОСОБА_1 посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії на посвідчення нового зразка протиправними;

- зобов'язати Управління соціального захисту населення Обухівської районної державної адміністрації Київської області замінити ОСОБА_1 посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії на посвідчення нового зразка.

ІІ. Виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 . Як зазначає позивач, він в листопаді 2019 року звернувся до відповідача про заміну посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії І на посвідчення нового зразку. Втім, відповідач листом №60/29-4491 від 18 грудня 2019 року відмовив мені в заміні посвідчення, так як було недостатньо часу проживання в с. Трипілля Обухівського району Київської області.

Позивач вважає таку відмову неправомірною та такою, що порушує його права. Зокрема, позивач зазначає, що він в квітні 2011 року отримав посвідчення не за проживання в с. Трипілля, Обухівського району, Київської області, а в зв'язку з своїм захворюванням пов'язаним з аварією на ЧАЕС. Поряд з цим, позивач звертає увагу, що на час навчання він не проживав в м. Києві, що підтверджується довідкою навчального закладу № 38 від 17.03.2020.

Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву у відповідності до приписів статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України не скористався та не надав. Надав до суду заяву, в якій відповідачем було повідомлено, що питання визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, врегульовано законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 № 551 «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян». На виконання пункту 7 вищезазначеної постанови створена комісія Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян (надалі Комісія) до повноважень якої входить встановлення статусу та видача відповідного посвідчення особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи на підставі сформованого пакету документів та подання районних чи міських управлінь соціального захисту населення Київської області. Для підтвердження статусу та видачі посвідчення нового зразка особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії І на підставі посвідчення громадянина, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю 4 категорії Управління мало підтвердити встановлений статус ОСОБА_1 долучивши до його справи дублікат додатку 7 та передати сформовану справу з поданням на розгляд Комісії.

Підсумовуючи відповідач звертав увагу, що Управління не має правових підстав заміни ОСОБА_1 посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії на посвідчення нового зразка такі входить до компетенції Комісії, що унеможливлює виконання Управлінням ух від 08.04.2020 по справі № 320/3066/20.

Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

ІІІ. Заяви (клопотання) учасників справи інші процесуальні дії у справі.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 08.04.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

10.11.2020 відповідачем подано до суду письмові пояснення на виконання ухвали суду від 08.04.2020.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано на розгляд судді Київського окружного адміністративного суду Жуку Р.В.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 23.02.2024 прийнято адміністративну справу №320/3066/20 до провадження. Розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Інших заяв чи клопотань по суті справи учасниками справи до суду не подано.

Частиною п'ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно частини другої статті 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

З урахуванням викладеного, керуючись положеннями частини другої статті 262 КАС України наявні підстави для розгляду справи в порядку письмового провадження.

ІV. Обставини встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

Розглянувши подані сторонами документи, з'ясувавши зміст спірних правовідносин з урахуванням доказів судом встановлені відповідні обставини.

ОСОБА_1 , громадянин України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується паспортом громадянина України, серії НОМЕР_2 , виданим Обухівським РВ ГУ МВС України в Київській області 15.06.2012.

ОСОБА_1 є особою, яка постійно проживає на території посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4) та має право на пільги і компенсації встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для осіб, які постійно проживають або постійно працюють на території зони посиленого радіоекологічного контролю за умови, що вона на 01.01.1993 прожила або відпрацювала у цій зоні не менше чотирьох років, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_3 від 23.02.2010, виданим Київською обласною державною адміністрацією.

01.04.2011 позивачу Київською обласною державною адміністрацією видано посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи серія НОМЕР_1 (категорії 1).

21.11.2019 позивач звернувся до Управління соціального захисту населення Обухівської районної державної адміністрації щодо заміни посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 на посвідчення нового зразка.

Листом від 18.12.2019 № 60/29-4491 Управління соціального захисту населення Обухівської районної державної адміністрації відмовило позивачу у задоволені відповідної заяви.

Відмова обґрунтована тим, що відповідно до наданої позивачем довідки Трипільської сільської ради Обухівського районну Київської області від 27.11.2019 № 1090 ОСОБА_1 переїхав разом з батьками на постійне місце проживання у село Трипілля Обухівського районну Київської області у 1976 році. При отриманні першого паспортного документу ОСОБА_1 був зареєстрований та постійно проживав з 24.01.1989 у с. Трипілля. З 08.09.2089 по 15.07.19992 ОСОБА_1 вибув на навчання до м. Києва, а з 15.07.1992 і по теперішній час зареєстрований та постійно проживає в с. Трипілля.

Враховуючи викладене вище, відповідач дійшов висновку, що немає підстав підтвердити позивачу статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи 4 категорії, так як станом на 01 січня 1993 року позивач проживав у зоні посиленого радіоекологічного контролю 3 роки і 9.5 місяців. Тому посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії серія НОМЕР_1 від 01.04.2011 видане Київською обласною державною адміністрацією, Управління вважає видано неправомірно та такому, що підлягає вилученню.

Вважаючи дії відповідача в частині відмови у заміні ОСОБА_1 посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії на посвідчення нового зразка протиправними, позивач звернувся до суду.

V. Оцінка суду.

Надаючи правову оцінку обґрунтованості аргументам, суд зазначає наступне.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення визначені та закріплені в Законі України від 28.02.1991 № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон № 796).

За приписами частини 1 статті 1 Закону №796 цей закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв'язання пов'язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.

Відповідно до статті 13 Закону №796 держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов'язується відшкодувати її за: пошкодження здоров'я або втрату працездатності громадянами та їх дітьми, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; втрату годувальника, якщо його смерть пов'язана з Чорнобильською катастрофою; матеріальні втрати, що їх зазнали громадяни та їх сім'ї у зв'язку з Чорнобильською катастрофою, відповідно до цього Закону та інших актів законодавства України.

На державу покладаються також зобов'язання щодо своєчасного медичного обстеження, лікування і визначення доз опромінення учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

Законом України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 27.02.1991 №791а-XII визначено території, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно статті 2 вказаного Закону територія, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, поділяється на зони; зона відчуження - це територія, з якої проведено евакуацію населення в 1986 році.

Постановою Кабінету Міністрів УРСР від 23.07.1991 №106, якою затверджено перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи (додаток № 1), м. Чорнобиль Київської області віднесено до зони відчуження.

Статус осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, їх соціальний захист та гарантії, визначені, зокрема, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-XII (далі - Закон №796-XII).

Статтею 11 Закону №796-XII передбачено, що до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать, крім іншого: евакуйовані із зони відчуження (в тому числі особи, які на момент евакуації перебували у стані внутрішньоутробного розвитку після досягнення ними повноліття), а також відселені із зон безумовного (обов'язкового) і гарантованого добровільного відселення; особи, які постійно проживали на територіях зон безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення на день аварії або прожили за станом на 1 січня 1993 року на території зони безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а на території зони гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років, та відселені або самостійно переселилися з цих територій.

Відповідно до частини другої статті 15 Закону №796-XII підставою для визначення статусу евакуйованих із зони відчуження, відселених і таких, які самостійно переселилися, відповідно до статті 4 Закону є довідка про евакуацію, відселення, самостійне переселення.

Згідно з частиною першою статті 65 Закону №796-XII учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.

Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України (ч. 4 ст. 65 Закону №796-XII).

Відповідно до пункту 4 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.1992 №501 (яка була чинною на час видачі посвідчення позивачу), потерпілим від Чорнобильської катастрофи з числа евакуйованих у 1986 році із зони відчуження і особам, які постійно проживали у зоні безумовного (обов'язкового) відселення з моменту аварії до прийняття рішення про відселення (розпорядження Ради Міністрів УРСР від 28.06.1989 р. № 224), віднесеним до категорії 2, видаються посвідчення сірого кольору, серія Б.

У подальшому, постановою Кабінету Міністрів України №51 від 20.01.1997 затверджено новий Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який регулює правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок №51, який був чинним в період виникнення спірних правовідносин).

Згідно з пунктом 6 Порядку №51 особам, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, і віднесеним до категорії 4, видаються посвідчення коричневого кольору, серія В.

При цьому, п. 3 даного Порядку встановлено, що інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, віднесеним до категорії 1, а також учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 р. - незалежно від кількості робочих днів, з 1 липня до 31 грудня 1986 р. - не менше 5, а у 1987 році - не менше 14 календарних днів, віднесених до категорії 2, видаються посвідчення синього кольору, серія А.

Пунктом 10 Порядку №51 встановлено, що посвідчення видається потерпілим від Чорнобильської катастрофи з числа евакуйованих у 1986 році із зони відчуження (в тому числі особам, які на момент евакуації перебували у стані внутрішньоутробного розвитку, після досягнення ними повноліття) і особам, які постійно проживали в зоні безумовного (обов'язкового) відселення з моменту аварії до прийняття рішення про відселення (розпорядження Ради Міністрів УРСР від 28 червня 1989 року №224), - на підставі довідки, виданої Волинською, Житомирською, Київською, Рівненською або Чернігівською облдержадміністраціями (додатки №3 або №4).

З матеріалів справи судом встановлено, що Київською обласною державною адміністрацією позивачу у 2010 році видано посвідчення громадянина, який постійно проживає на території посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4) серії НОМЕР_3 від 23.02.2010.

08 грудня 2010 експертний висновком Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України позивачу встановлено діагноз захворювання - невринома восьмого нерву праворуч. Захворювання пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС.

01.04.2011 позивачу Київською обласною державною адміністрацією видано посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи серія НОМЕР_1 (категорії 1).

Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян» від 11 липня 2018 року № 551 затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян.

Пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 №551 «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншим категоріям громадян» у зв'язку із затвердженням нових зразків посвідчень, передбачено заміну таких посвідчень:

- особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1);

- учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорії 2 і 3) з числа громадян, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт;

- особи, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 2), з числа постраждалих від радіаційного опромінення за інших обставин не з власної вини.

Пунктом 2 Постанови № 551 затверджено нові зразки посвідчень, що видаються особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, громадянам, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, громадянам, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих, дружині (чоловіку) померлого (померлої) громадянина (громадянки) з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (потерпілих), смерть якого (якої) пов'язана з Чорнобильською катастрофою або з участю у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, опікунам дітей (на час опікунства) померлого (померлої) громадянина (громадянки), смерть якого (якої) пов'язана з Чорнобильською катастрофою, згідно з додатками 1-14.

У пункті 7 зазначеної постанови зазначено, що Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям: забезпечити своєчасну видачу посвідчень і вкладок до них; утворити у місячний строк після набрання чинності цією постановою комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, та затвердити відповідне положення; провести до 1 січня 2020 року заміну посвідчень у зв'язку із затвердженням нових зразків посвідчень: особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1); учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорії 2 і 3) з числа громадян, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт; особи, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 2), з числа постраждалих від радіаційного опромінення за інших обставин не з власної вини.

Відповідно до пункту 2 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян №551 (далі - Порядок № 551) посвідчення є документом, що підтверджує статус осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і надає право користуватися пільгами та компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.

Пунктом 3 цього Порядку визначено, що особам з інвалідністю з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких установлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, видаються посвідчення "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" (категорія 1) серії Б синього кольору.

Згідно із пунктом 11 Порядку № 551, посвідчення видаються уповноваженими органами за поданням райдержадміністрацій за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, утворених уповноваженими органами (далі - Регіональні комісії). Посвідчення видаються, зокрема: особам з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких установлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з Чорнобильською катастрофою.

У разі встановлення регіональними комісіями факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії таке посвідчення на підставі рішення цієї комісії підлягає вилученню уповноваженими органами.

Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний строк з дня надходження необхідних документів до уповноважених органів.

Під час заміни посвідчення з однієї категорії на іншу попереднє посвідчення підлягає вилученню уповноваженим органом для подальшого зберігання в особовій справі постраждалої особи.

Таким чином, прийняття рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення віднесено до компетенції Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян.

Розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 08 травня 2019 року № 804 затверджено Положення про комісію з визначення статусу які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян.

Дане Положення прийнято відповідно до Закону України «Про місцеві державні адміністрації», Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», постанов Кабінету Міністрів України від 02 грудня 1992 року № 674 «Про порядок віднесення деяких категорій громадян до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», від 28 грудня 1992 року' № 731 «Про затвердження Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади», від 11 липня 2018 року № 551 «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян», з метою забезпечення державних гарантій у сфері соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. та інших категорій громадян.

За змістом п.п. 3.1, 3.4, 3.5 п. 3 даного Положення основними завданнями Комісії є: розгляд документів, які відповідно до законодавства є підставою для видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян; прийняття рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян; прийняття рішення щодо вилучення посвідчення у разі встановлення факту його необґрунтованої видачі.

З матеріалів справи вбачається, що 21.11.2019 позивач звернувся до Управління соціального захисту населення Обухівської районної державної адміністрації щодо заміни посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 на посвідчення нового зразка.

Листом від 18.12.2019 № 60/29-4491 Управління соціального захисту населення Обухівської районної державної адміністрації відмовило позивачу у задоволені відповідної заяви.

При цьому, суд звертає увагу, що у поданих до суду письмових поясненнях, відповідач зазначив, що Управління не має правових підстав для заміни ОСОБА_1 посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії на посвідчення нового зразка такі входить до компетенції Комісії.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Тобто, вказане вище свідчить, що відповідачем оскаржуване рішення було прийнято поза межами наданих повноважень.

За вказаних обставин, суд приходить до висновку про визнання протиправними дії Управління соціального захисту населення Обухівської районної державної адміністрації Київської області в частині відмови у заміні ОСОБА_1 посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії на посвідчення нового зразка, у зв'язку з чим відповідна вимога підлягає до задоволення.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання Управління соціального захисту населення Обухівської районної державної адміністрації Київської області замінити ОСОБА_1 посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії на посвідчення нового зразка, суд виходить з наступного.

Як було зазначено вище, згідно з пунктом 11 постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 за №551 посвідчення видаються уповноваженими органами за зареєстрованим або фактичним місцем проживання особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами (далі регіональні комісії).

У відповідності до п.п. 3.1, 3.4, 3.5 п. 3 Розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 08 травня 2019 року № 804 затверджено Положення про комісію з визначення статусу які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, основними завданнями Комісії є: розгляд документів, які відповідно до законодавства є підставою для видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян; прийняття рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян; прийняття рішення щодо вилучення посвідчення у разі встановлення факту його необґрунтованої видачі.

Відповідно до п. 4.4 даного Розпорядження Комісія відповідно до покладених на неї завдань повертає особові справи громадян до управлінь праці та соціального захисту населення районних в місті Києві державних адміністрацій для доопрацювання у випадках виявлення розбіжностей та неточностей в матеріалах особових справ, для повторного винесення на розгляд Комісії у разі усунення виявлених недоліків.

Враховуючи наведене, подані позивачем документи для замінити посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії на посвідчення нового зразка повинні були бути передані відповідачем на розгляд вказаної комісії, чого останнім вчинено не було.

При цьому, відповідач не наділений повноваженнями на розгляд документів, які відповідно до законодавства є підставою для видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Беручи до уваги викладене вище, суд приходить до переконання, що належим та ефективним захистом прав позивача буде зобов'язання Управління соціального захисту населення Обухівської районної державної адміністрації передати на розгляд відповідній Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян заяву ОСОБА_1 щодо заміни посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 на посвідчення нового зразка.

VI. Судові витрати.

Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

У зв'язку із тим, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі Закону України "Про судовий збір", а доказів понесення ним будь-яких інших витрат, пов'язаних з розглядом справи суду не надано, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 132, 139, 143, 242-246, 255, 260-263, 287, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Обухівської районної державної адміністрації Київської області в частині відмови у заміні ОСОБА_1 посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії на посвідчення нового зразка.

2. Зобов'язати Управління соціального захисту населення Обухівської районної державної адміністрації (08700, Київська обл., м. Обухів, вул. Київська, 24, код ЄДРПОУ 03193695) передати на розгляд відповідній Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) щодо заміни посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 на посвідчення нового зразка.

3. В задоволені решти позовних вимог відмовити.

Копію рішення надіслати учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Жук Р.В.