Ухвала від 28.10.2025 по справі 300/6146/25

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про витребування доказів

"28" жовтня 2025 р. справа № 300/6146/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Панікара І.В.

при секретарі Подольській Т.М.,

за участю:

представника позивача за первісним позовом та представника відповідача за зустрічним позовом: Скіцько С.Ю.,

розглянувши у порядку загального позовного провадження у підготовчому судовому засіданні адміністративну справу за первинним позовом Головного управління ДПС в Івано-Франківській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу та зустрічного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС в Івано-Франківській області звернулося до суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу в розмірі 24000,00 грн.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.09.2025 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи.

До Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов зустрічний адміністративний фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області, за змістом якого просить суд:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 008028/0901 від 12.03.2025.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.10.2025 прийнято зустрічну позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі за зустрічним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення.

Вирішуючи можливість щодо витребування додаткових доказів, суд зазначає наступне.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються відповідно до частини 1 статті 9 КАС України на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 4 статті 9 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Доказами в адміністративному судочинстві є відповідно до статті 72 КАС України будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Предметом доказування згідно з частиною 2 статті 73 КАС України є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Так, за змістом зустрічної позовної заяви позивач вказує на те, що "...Постановою Івано-Франківського апеляційного суду від 15.05.2025 року у справі за апеляційною скаргою ОСОБА_1 встановлено, що у мене на момент перевірки були наявні чинні ліцензії на право здійснення відповідної діяльності, а факти торгівлі без ліцензійного дозволу відсутні. Вказаним рішенням постанову Калуського міськрайонного суду від 20.03.2025 року, якою ОСОБА_1 було визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, скасовано, а провадження у справі закрито за відсутністю в моїх діях складу правопорушення. Таким чином, судом апеляційної інстанції підтверджено правомірність дій ОСОБА_1 та відсутність порушень законодавства про ліцензування (Додаток 8).

Відтак, винесення оскаржуваного подакового повідомлення - рішення суперечить закону, адже як акт, на підставі якого таке винесено, так і рішення суду в адмінстративній справі, підтверджують, що жодних порушень я не вчиняла, в той же час, сам акт є недопустимим доказом...".

Суд звертає увагу, що постанову Івано-Франківського апеляційного суду від 15.05.2025, на яку посилається ОСОБА_1 , до матеріалів зустрічного позову не долучено.

Крім того, у тексті зустрічної позовної заяви не зазначено номер справи, у межах якої така постанова ухвалена, що виключає можливість суду перевірити достовірність зазначених обставин та врахувати їх під час розгляду даної справи.

З метою всебічного, повного та об'єктивного з'ясування обставин справи, доцільно витребувати у ОСОБА_1 належним чином засвідчену копію постанови Івано-Франківського апеляційного суду від 15.05.2025.

Пунктами 3, 7 та 8 статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу. Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали. У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.

Згідно із частиною 2 статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Враховуючи наведене, керуючись статтями 14, 77, 80, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Витребувати у ОСОБА_1 належним чином засвідчену копію постанови Івано-Франківського апеляційного суду від 15.05.2025.

2. Зобов'язати ОСОБА_1 надати визначені пунктом 1 даної ухвали докази протягом п'яти днів з моменту отримання ухвали.

3. Копію цієї ухвали надіслати ОСОБА_1 .

У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені КАС України.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.

Суддя /підпис/ Панікар І.В.