Справа № 641/4921/25
Провадження № 2/641/2635/2025
Іменем України
28 жовтня 2025 року м. Харків
Слобідський районний суд міста Харкова у складі:
головуючого судді - Кожихової Г.В.,
за участю секретаря судового засідання - Кузьменко О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Харкова цивільну справу в порядку спрощеного позовного провадження за позовом Харківського обласного центру зайнятості в особі Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,
встановив:
Стислий зміст позовних вимог та доводів позивача
03.07.2025 позивач в особі директора Харківського обласного центру зайнятості в особі Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості - Н.Гринь, звернулася до Слобідського районного суду міста Харкова з позовом до ОСОБА_1 про стягнення допомоги по безробіттю в сумі 1 127,96 грн. та судовий збір у сумі 3 028,00 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що ОСОБА_1 (далі - відповідач) звернувся за сприянням у працевлаштуванні до Харківського міського центру зайнятості (на теперішній час - Харківська філія Харківського обласного центру зайнятості), де згідно поданої ним електронної заяви, за допомогою технічних засобів електронних комунікацій, а саме через чат-бот Державної служби зайнятості (https://chatbot.page/oZBkH), від 01.06.2022, йому було надано статус безробітного з відкриттям персональної картки № 203922051300015, та відповідно до абз. 4 п. 3-3 ст. 22, розділу VIII Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності затвердженого наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 06.04.2020 року № 624 (далі - Порядок № 624, який діяв на момент прийняття рішень по особі), призначено допомогу по безробіттю з 01.06.2022 по 25.02.2023, у розмірі встановленому законодавством. Під час подання вищевказаної електронної заяви відповідач підтвердив, що не відноситься до зайнятого населення та через відсутність роботи не має заробітку та інших доходів, самостійно себе роботою не забезпечує, останній був ознайомлений з правами та обов'язками зареєстрованого безробітного та відповідальністю за подання недостовірних даних та документів. Також, в телефонному режимі був ознайомлений з Індивідуальним планом працевлаштування безробітного та зобов'язався повідомляти протягом трьох робочих днів про обставини, що впливають на припинення реєстрації безробітного. Відповідач перебував на обліку у статусі безробітного з 01.06.2022 по 05.07.2022, припинено реєстрацію в центрі зайнятості з 06.07.2022 у зв'язку з відмовою від двох пропозицій підходящої роботи, відповідно до абз. 21 пп. 1 п. 30 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.2018 № 792 (далі - Порядок № 792, якій діяв на момент прийняття рішень по особі). Харківським міським центром зайнятості, згідно заяви про виплату грошової допомоги ОСОБА_1 на поточний рахунок перераховано допомогу по безробіттю за період з 01.06.2022 по 05.07.2022 у сумі 1 161,29 грн. У зв'язку з військовою агресією РФ проти України, робота Харківського міського центру зайнятості, відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 25 квітня 2022 року № 75, була організована у дистанційному режимі. Тому, ОСОБА_1 підбір роботи, надання послуг служби зайнятості, підтвердження наміру шукати роботу та перебувати на обліку в службі зайнятості здійснювались дистанційно за допомогою засобів телекомунікаційного зв'язку, зокрема і телефонним зв'язком. Під час перебування на обліку в службі зайнятості відповідачем не надавались жодні документи, які б підтверджували факт його зайнятості. За результатами обміну даними з Реєстру застрахованих осіб Пенсійного фонду України до Харківського міського центру зайнятості надійшла інформація про перебування у трудових відносинах відповідача з Територіальним центром надання соціальних послуг Слобідського району м. Харкова (код за ЄДРПОУ 22726648) з 02.06.2022, що підтверджувалось наданою підприємством під час перевірки копією наказу «Про прийняття на роботу» від 02.06.2022 № 54/к. Харківським містким центром зайнятості складено акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення від 22.08.2022 № 100/2022. ОСОБА_2 під час перебування на обліку в Харківському міському центрі зайнятості, відносився до категорії зайнятого населення, оскільки перебував у трудових відносинах з Територіальним центром надання соціальних послуг Слобідського району м. Харкова. Під час перебування в центрі зайнятості у статусі безробітного відповідачем не надавались жодні документи, які б підтверджували факт зайнятості. Невиконання відповідачем встановлених законодавством вимог, а саме неповідомлення про те, що він перебуває у трудових відносинах, призвело до безпідставної виплати матеріального забезпечення на випадок безробіття в розмірі 1 127,96 грн., за період з 02.06.2022 по 05.07.2022. Директором Харківського міського центру зайнятості прийнято наказ № 161 від 25.08.2022 про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю ОСОБА_1 в сумі 1 127,96 грн., на підставі якого складено лист-претензію вих. № ХМЦЗ-02-3257 від 26.08.2022 з пропозицією в добровільному порядку сплатити суму боргу яку було направлено відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення. На теперішній час грошові кошти відповідачем не повернуто.
Виклад позиції відповідача
Відповідач правом на подачу відзиву не скористався
Процесуальні дії у справі
Ухвалою Слобідського районного суду міста Харкова від 08.07.2025 відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Представник позивача в судове засідання не з'явилася, 28.10.2025 надала до суду заяву, в якій просила справу розглядати без її участі, позовні вимоги підтримує, проти ухвалення заочного рішення не заперечувала.
Відповідач у судове засідання повторно не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи був повідомлений своєчасно і належним чином, про причини неявки суду не повідомив, правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався, будь-яких заяв або клопотань на адресу суду від відповідача не надходило.
За правилами п. 4 ч. 8 ст. 128 ЦПК України днем вручення судової повістки є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Судові повістки, які направлялися судом за зареєстрованим місцем проживання відповідача повернулися до суду, як неотримані відповідачем із зазначенням у довідці про причини повернення «адресат відсутній за вказаною адресою», «за закінченням терміну зберігання» та «вручено особисто 09.10.2025».
Враховуючи, що в судове засідання не з'явились всі учасники справи, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Відповідно до протокольної ухвали суду від 10.02.2025, враховуючи, що в справі є достатні дані про права і взаємовідносини сторін, відповідач належним чином повідомлявся про місце і час судового засідання, суд розглядає справу у відсутності відповідача та згідно з ч. 4 ст. 223 ЦПК України постановляє заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
Фактичні обставини справи, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин
01.06.2022 ОСОБА_1 звернувся до Харківського міського центру зайнятості із електронною заявою про надання статусу безробітного, згідно з якою просив надати йому статус безробітного відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» та підтвердив, що він ознайомлений з правами та обов'язками зареєстрованого безробітного та відповідальністю за подання недостовірних даних та документів (а.с. 5)
01.06.2022 ОСОБА_1 звернувся до Харківського міського центру зайнятості з заявою, в якій просив призначити йому виплату допомоги по безробіттю в розмірі, передбаченому Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (а.с. 6)
01.06.2022 представником Харківського міського центру зайнятості було відкрито ОСОБА_1 персональну картку № НОМЕР_1 , в якій міститься інформація про персональні дані заявника, професійний досвід та освіту, що є підставою пошуку роботи, додаткову інформацію для пошуку роботи, інформацію про останній вид зайнятості, тощо (а.с. 7)
01.06.2022 ОСОБА_1 надано статус безробітного та відповідно абз. 4 п. 3-3 ст. 22, розділу VIII Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності затвердженого наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 06.04.2020 № 624 (далі - Порядок № 624, який діяв на момент прийняття рішення про надання статусу), призначено допомогу по безробіттю з 01.06.2022 по 25.02.2023 (а.с. 12)
Харківським міським центром зайнятості на поточний рахунок ОСОБА_1 перераховано допомогу по безробіттю за період з 01.06.2022 по 05.07.2022 у сумі 1 161,29 грн.
ОСОБА_1 перебував на обліку у статусі безробітного з 01.06.2022 по 05.07.2022, припинено реєстрацію в центрі зайнятості з 06.07.2022 у звязку з відмовою від двох пропозицій підходящої роботи, відповідно до абз. 21 пп. 1 п. 30 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.2018 № 792.
За результатами обміну даними з Реєстру застрахованих осіб Пенсійного фонду України до Харківського міського центру зайнятості надійшла інформація про перебування у трудових відносинах ОСОБА_1 з Територіальним центром надання соціальних послуг Слобідського району м. Харкова (код за ЄДРПОУ 22726648) з 02.06.2022, що підтверджується наданою підприємством під час перевірки копією наказу «Про прийняття на роботу» від 02.06.2022 № 54/к (а.с. 13). У зв'язку з чим Харківським міським центром зайнятості складено акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення від 22.08.2022 № 100/2020 (а.с. 16).
Згідно з наказом директора Харківського міського центру зайнятості № 161 від 25.08.2022 про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю ОСОБА_1 в сумі 1 127,96 грн. за період з 02.06.2022 по 05.07.2022 (а.с 17), на підставі якого складено лист-претензію вих. № ХМЦЗ-025-3257 від 26.08.2022 з пропозицією в добровільному порядку сплатити суму боргу яку направлено ОСОБА_1 , рекомендованим листом з повідомленням про вручення (а.с. 18).
Згідно з наказом Міністерства економіки України від 24.10.2022 № 4132 реорганізовано Харківський міський центр зайнятості шляхом приєднання до Харківського обласного центру зайнятості. Установлено, що Харківський обласний центр зайнятості є правонаступником усіх майнових та немайнових прав Харківського міського центру зайнятості (а.с. 20-21).
Наказом Харківського обласного центру зайнятості № 863 від 15.12.2022 створено Харківську філію Харківського обласного центру зайнятості (а.с. 22).
Мотиви, з яких виходив суд, застосовані норми права та висновки суду
Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового та майнового права та інтересу.
Відповідно до частин 1, 2, 3 ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п. 1 ч. 1 статті 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема, чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються.
Згідно з наказом Міністерства економіки України від 24.10.2022 № 4132 реорганізовано Харківський міський центр зайнятості шляхом приєднання до Харківського обласного центру зайнятості. Установлено, що Харківський обласний центр зайнятості є правонаступником усіх майнових та немайнових прав Харківського міського центру зайнятості.
Наказом Харківського обласного центру зайнятості № 863 від 15.12.2022 створено Харківську філію Харківського обласного центру зайнятості.
Згідно з п.п. 2, 8 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення» безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи. Зареєстрований безробітний - особа працездатного віку, яка зареєстрована в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, як безробітна і готова та здатна приступити до роботи.
Законодавство про страхування на випадок безробіття складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", Закону України "Про зайнятість населення" та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері страхування на випадок безробіття, а також міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (далі - страхування на випадок безробіття) - система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
За правилами ч. 2 ст. 43 Закону України «Про зайнятість населення» в редакції, чинній на момент на дату набуття відповідачем статусу безробітного, статус безробітного надається, зокрема особам працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи, за їх особистою заявою (у тому числі поданою засобами електронної ідентифікації) у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування.
Порядок реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, визначається Кабінетом Міністрів України.
Ст. 44 Закону України «Про зайнятість населення» в редакції, чинній на момент на дату набуття відповідачем статусу безробітного, передбачений обов'язок зареєстрованого безробітного інформувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом трьох робочих днів про обставини припинення реєстрації, визначені у частині першій статті 45 цього Закону.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України «Про зайнятість населення» (в редакції, на момент виникнення спірних правовідносин) до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, які навчаються за денною або дуальною формаю здобуття освіти у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищою та вищої освіти та поєднують навчання з роботою.
Відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону України «Про зайнятість населення» відповідальність за достовірність поданих до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного.
21 квітня 2022 року було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо функціонування сфер зайнятості та загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття під час дії воєнного стану», який набрав чинності 07 травня 2022 року.
Пунктом 5-2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про зайнятість населення» (в редакції станом на 07.05.2022) реєстрація безробітного у територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється з підстав, визначених частиною першою статті 45 цього Закону, а також у разі перебування безробітного за кордоном понад 30 календарних днів.
Відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону України «Про зайнятість населення» реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі зайнятості особи.
Пунктами 6, 8 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 13.02.09 №60/62, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за №232/16248, (вказаний нормативно-правовий акт діяв на момент виникнення спірних правовідносин) у разі встановлення центрами зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітного до категорії зайнятих, така особа повинна повернути суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. У разі неповернення коштів у встановлений строк, стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.
Як встановив суд, відповідач перебував у трудових відносинах з Територіальним центром надання соціальних послуг Слобідського району м. Харкова (код за ЄДРПОУ 22726648) з 02.06.2022, що підтверджується наданою підприємством під час перевірки копією наказу «Про прийняття на роботу» від 02.06.2022 № 54/к. Водночас ОСОБА_1 перебував на обліку у статусі безробітного з 01.06.2022 по 05.07.2022 та отримував допомогу по безробіттю за період з 01.06.2022 по 05.07.2022.
Частиною 3 статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (в редакції, чинній на момент на дату набуття відповідачем статусу безробітного) встановлено, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
З огляду на викладене, суд установив, що ОСОБА_1 , маючи статус безробітної особи, своєчасно не повідомив центр зайнятості про перебування у трудових відносинах з Територіальним центром надання соціальних послуг Слобідського району м. Харкова (код за ЄДРПОУ 22726648) з 02.06.2022, що призвело до незаконного отримання ним допомоги по безробіттю у період з 02.06.2022 по 05.07.2022 у сумі 1 127,96 грн.
За таких обставин, позовні вимоги Харківського обласного центру зайнятості в особі Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості про стягнення з відповідача допомоги по безробіттю в сумі 1 127,96 грн підлягають задоволенню в повному обсязі.
Розподіл судових витрат
Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України, а саме, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Оскільки суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі з відповідача на користь позивача підлягають стягненню витрати по сплаті судового збору в сумі 3 028,00 гривень.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 259, 263-265, 268, 280-283 ЦПК України, суд
ухвалив:
Позов Харківського обласного центру зайнятості в особі Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення заборгованостізадовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса; АДРЕСА_1 ) на користь Харківського обласного центру зайнятості (код ЄДРПОУ 03491277) в особі Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості (ЄДРПОУ (ВП) 45149645, адреса; 61013, м. Харків, вул. Шевченка, 137А) суму виплаченої допомоги по безробіттю в розмірі 1 127 (одна тисяча сто двадцять сім) грн 96 (дев'яносто шість) коп.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса; АДРЕСА_1 ) на користь Харківського обласного центру зайнятості (код ЄДРПОУ 03491277) в особі Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості (ЄДРПОУ (ВП) 45149645, адреса; 61013, м. Харків, вул. Шевченка, 137А) судовий збір у розмірі 3 028 (три тисячі двадцять вісім) грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його складення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Відповідно ч. 3 ст. 354 ЦПК України строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення складено та підписано 28.10.2025.
Суддя Г.В.Кожихова