Ухвала від 23.10.2025 по справі 335/10322/25

1 УХВАЛА ІМЕНЕМ УКРАЇНИСправа № 335/10322/25 1-кс/335/3603/2025

23 жовтня 2025 року м. Запоріжжя

Слідчий суддя Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , адвоката ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжя клопотання слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської діяльності та службової діяльності слідчого управління Головного управління Національної поліції в Запорізькій області ОСОБА_3 про відсторонення від посади відносно:

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Люцерна, Запорізької області, громадянина України, українця, який має вищу освіту, який проходить службу на посаді заступника начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованого о за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,

- підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.368 КК України,

встановив:

Слідчий відділу розслідування злочинів у сфері господарської діяльності та службової діяльності слідчого управління Головного управління Національної поліції в Запорізькій області ОСОБА_3 , за погодженням з прокурором Запорізької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону ОСОБА_6 звернувся до суду з клопотанням про відсторонення від посади ОСОБА_4 ..

В обґрунтування клопотання слідчий зазначив, що упровадженні слідчого управління ГУНП в Запорізькій області перебувають матеріали кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №62025080100007078, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань від 10 жовтня 2025 року, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 368, ч. 3 ст. 368 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що у зв'язку із збройною агресією РФ проти України, 24 лютого 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про затвердження Указу Президента України «Про ведення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022. 22 травня 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про затвердження Указу Президента України

«Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 17 травня 2022 року № 341/2022, за яким воєнний стан в Україні продовжено з 05 год. 30 хв.

25 травня 2022 року строком на 90 діб.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України», воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 та Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ХІ у зв'язку з військовою агресією РФ проти України з 05 години 30 хвилин 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан строком на 30 днів, який неодноразово продовжувався Указами Президента України та триває до цього часу.

Відповідно до п. 2 Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 (по стройовій частині) № 182 від 10.04.2024 майора ОСОБА_4 призначено на посаду начальника відділення обліку мобілізаційної роботи - заступника начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 , яку він прийняв та приступив до виконання службових обов'язків за посадою 17 квітня 2024 року.

Відповідно до функціональних обов'язків: начальник відділення обліку мобілізаційної роботи - заступника начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 підпорядковується начальнику відділу ІНФОРМАЦІЯ_5 . Під час відсутності начальника відділу ІНФОРМАЦІЯ_5 - виконує його обов'язки.

Під час виконання рішень начальника відділу ЗРТЦК та СП начальник відділення - заступник начальника відділу ІНФОРМАЦІЯ_5 - має право віддавати накази (розпорядження) підпорядкованому особовому складу, від його імені. Про всі віддані накази начальник відділення обліку мобілізаційної роботи - заступник начальника відділу доповідає начальнику відділу.

Заступник начальника відділу ІНФОРМАЦІЯ_5 відповідає за:

організацію мобілізаційної роботи у відділі ІНФОРМАЦІЯ_5 , контроль проведення мобілізації;

організацію ведення військового обліку на території відповідальності відділу;

організацію ведення обліку та призову під час мобілізації офіцерів запасу;

організацію ведення баз даних щодо військовозобов'язаних, резервістів, які підлягають обліку та призначенню за відповідними військово-обліковими спеціальностями та посадам:

організацію ведення баз даних щодо наявності та використання транспортних засобів національної економіки;

охорону державної таємниці;

контроль за технічним станом та готовністю транспортних засобів національної економіки до поставки у військові частини (органи, формування), які комплектуються;

вивчення економічних можливостей на території відповідальності щодо використання їх в інтересах виконання завдань мобілізації;

організацію управління мобілізацією, підготовку та обладнання пункту управління;

підтримання внутрішнього порядку у відділі ІНФОРМАЦІЯ_5 ;

збереження закріплених матеріальних засобів та майна мобілізаційного відділення.

Заступник начальника відділу ІНФОРМАЦІЯ_5 зобов'язаний:

Організувати та контролювати оповіщення та у разі потреби може здійснювати безпосередньо через військових посадових осіб, військовослужбовців, державних службовців, працівників, визначених рішенням начальника відділу ІНФОРМАЦІЯ_5 , оповіщення військовозобов'язаних та резервістів за місцем їх проживання (роботи, навчання тощо) шляхом вручення повісток під їх особистий підпис та/або рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення про їх виклик до відділу ІНФОРМАЦІЯ_5 для оформлення військово-облікових, документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу та здійснювати контроль за їх прибуттям;

організовувати взаємодію з державними органами, підприємствами, установами та організаціями щодо строків та способів звіряння даних списків персонального військового обліку та карток первинного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також їх оповіщення;

організовувати письмове повідомлення державним органам, органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам та організаціям про осіб, які не виконали наказ (розпорядження) начальника відділу ІНФОРМАЦІЯ_5 , підприємств, установ та організацій та не прибули за викликом до відділу ІНФОРМАЦІЯ_5 ;

контролювати розпорядок дня та трудову дисципліну у відділі ІНФОРМАЦІЯ_5 ;

організовувати взаємодію з правоохоронними органами;

організацію звернення в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку, з урахуванням вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку;

організацію взаємодії з ВЛК щодо контролю своєчасного проходження військовозобов'язаними військово лікарської експертизи;

організовувати та проводити індивідуальну підготовку з особовим складом відділу ІНФОРМАЦІЯ_5 ;

організовувати якісне формування та поставку команд та партій військовозобов'язаних та резервістів відповідно до розпоряджень РТЦК та СП;

організовувати інформування про стан військового обліку щороку до 5 січня районну держадміністрацію, виконавчі органи ОТІ та вносити на їх розгляд пропозиції щодо його покращення;

контролювати облік військовозобов'язаних запасу;

організовувати та складати звіти;

вивчати економіку району в межах компетенції адміністративно -територіальної відповідальності, розробляти та узгоджувати з місцевою держадміністрацією, місцевими органами влади заходи, стосовно використання місцевої економіки для задоволення мобілізаційних потреб та забезпечення призову і поставки ресурсів під час мобілізації;

контролювати своєчасність та якість надання звітних документів відділення обліку мобілізаційної роботи;

здійснювати контроль за збереженням матеріальних засобів мобілізаційного відділення;

виконувати додаткові завдання, які, стоять перед відділенням обліку мобілізаційної роботи і не суперечать чинному законодавству України;

обов'язково використовувати державну мову під час виконання своїх посадових обов'язків, не допускати дискримінацію державної мови і протидіяти можливим спробам її дискримінації;

виконувати інші поставлені завдання, пов'язані з виконанням функцій ІНФОРМАЦІЯ_5 , згідно чинного законодавства;

не допускати витоку секретної інформації, яка йому довірена або стала відомою у зв'язку з виконанням службових обов'язків.

Під час виконання заходів з демобілізації людських і транспортних ресурсів:

планувати роботу і здійснювати заходи щодо підтримання мобілізаційної готовності ІНФОРМАЦІЯ_5 під час проведення демобілізації людських і транспортних ресурсів і вимагати їх виконання, своєчасно вносити до планів роботи необхідні зміни, вживати заходів для охорони державної таємниці, забезпечення прихованого управління військами;

здійснювати контроль за постановкою на військовий облік мобілізаційних ресурсів під час переведень Збройних Сил та економіки з воєнного стану на мирний шляхом розформування військ, частин, з'єднань і об'єднань, штабів, установ, допоміжних | підрозділів, звільнення в запас надлишкового особового складу;

організовувати підготовку та своєчасне подання донесень згідно Табелю термінових донесень;

організовувати військовий облік демобілізованих ресурсів, контролювати складання та подання звітних донесень (доповідей) щодо залишків мобілізаційних ресурсів;

проводити заходи по накопичуванню військово-навчених ресурсів відповідно до отриманої цивільної спеціальності та проходження військової служби;

організувати уточнення документів плану проведення мобілізації людських і транспортних ресурсів на території району в межах компетенції адміністративно - територіальної відповідальності.

На підставі викладеного ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді начальника відділення обліку мобілізаційної роботи - заступника начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до примітки 1 до ст. 425 КК України є військовою службовою особою. Крім того, відповідно до примітки до ст. 364 КК України та ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції» ОСОБА_4 є службовою особою.

Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що корупція - це використання особою, зазначеною у частині першій ст. 3 цього Закону, наданих їй службових повноважень чи пов'язаних з ними можливостей з метою одержання неправомірної вигоди або прийняття такої вигоди чи прийняття обіцянки/пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб або відповідно обіцянка/пропозиція чи надання неправомірної вигоди особі, зазначеній у частині першій ст. 3 цього Закону, або на її вимогу іншим фізичним чи юридичним особам з метою схилити цю особу до протиправного використання наданих їй службових повноважень чи пов'язаних з ними можливостей.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», неправомірна вигода - це грошові кошти або інше майно, переваги, пільги, послуги, нематеріальні активи, будь-які інші вигоди нематеріального чи негрошового характеру, які обіцяють, пропонують, надають або одержують без законних на те підстав.

Нормами ст. 22 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особам, зазначеним у частині першій ст. 3 цього Закону, забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов'язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах.

Положеннями ст. ст. 22, 24 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов'язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вимоги для себе чи інших осіб, а у разі надходження пропозиції щодо неправомірної вигоди або подарунка, незважаючи на приватні інтереси, зобов'язані невідкладно вжити таких заходів: відмовитися від пропозиції; за можливості ідентифікувати особу, яка зробила пропозицію; залучити свідків, якщо це можливо, у тому числі з числа співробітників; письмово повідомити про пропозицію безпосереднього керівника (за наявності) або керівника відповідного органу, підприємства, установи, організації, спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції.

У період часу з 01 серпня 2022 року по 30 вересня 2025 року, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , проходив військову службу за контрактом укладеним із Міністерством оборони України в особі начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 , строком на три роки. 02.10.2025 ОСОБА_7 , на виконання вимог Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», з метою зарахування на військовий облік надав свої документи до ІНФОРМАЦІЯ_2 , розташованого за адресою: АДРЕСА_2 .

02 жовтня 2025 року ОСОБА_4 , займаючи посаду заступника начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуваючи на своєму робочому місці у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 , розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , в силу покладених на нього обов'язків за посадою, дізнався, що військовозобов'язаний ОСОБА_7 подав до ІНФОРМАЦІЯ_2 документи для взяття його на військовий облік.

Так, з метою реалізації свого злочинного умислу ОСОБА_4 03 жовтня 2025 року приблизно о 17 годині, перебуваючи на своєму робочому місці у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 , розташованого за адресою: АДРЕСА_2 ,під час особистого спілкування з військовозобов'язаним ОСОБА_7 повідомив останньому, що він буде мобілізований до військової частини ЗСУ або поза власним бажанням змушений укласти контракт із Міністерством оборони України та проходити військову службу в ІНФОРМАЦІЯ_2 . При цьому на запитання ОСОБА_7 чи може він бути зарахованим на військовий облік та отримати відстрочку від мобілізації на підставах, передбачених діючим законодавством України, ОСОБА_4 запропонував останньому повернутись додому та обміркувати пропозицію щодо укладання контракту та подальшого проходження військової служби за контрактом.

Цього ж дня, ОСОБА_7 зателефонував своєму знайомому старшому інструктору з комплектування та соціальної підтримки ІНФОРМАЦІЯ_8 - ОСОБА_8 , 07 червня 1993 року ОСОБА_8 ,який знайомий з ОСОБА_4 з проханням допомогти йому у вирішенні питання, щодо взяття його на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_2 .

В невстановлений в ході досудового розслідування час, але не пізніше

03 жовтня 2023 року перебуваючи в невстановленому місці ОСОБА_4 в ході розмови з ОСОБА_8 повідомив останньому, що для вирішення питання, щодо взяття на військовий облік ОСОБА_7 останньому слід передати ОСОБА_4 неправомірну вигоду у суму 2000 доларів США (82548 грн. в гривневому еквіваленті відповідно до офіційного курсу валют станом на 03.10.2025).

Після встановлення зазначеного факту у ОСОБА_4 виник злочинний умисел, спрямований на вимагання та одержання неправомірної вигоди від військовозобов'язаного ОСОБА_7 для себе за прийняття ним, як уповноваженою на виконання функцій держави особою рішення щодо зарахування військовозобов'язаного ОСОБА_7 на військовий облік, до реалізації якого ОСОБА_4 вирішив залучити ОСОБА_8 , як особу, яка має можливість повідомляти ОСОБА_7 висунуті вимоги, щодо одержання від нього неправомірної вигоди за прийняття такого рішення.

03 жовтня 2025 року ОСОБА_8 в телефонній бесіді з ОСОБА_7 повідомив останньому, що йому з метою вирішення питання, щодо зарахування його на військовий облік необхідно знову поспілкуватись з заступником начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 та виконати вимогу, яку він висуне.

Так з метою реалізації свого злочинного умислу ОСОБА_4 , 07 жовтня 2025 року приблизно о 17 годині, перебуваючи на своєму робочому місці у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 , розташованого за адресою: АДРЕСА_2 під час особистого спілкування з військовозобов'язаним ОСОБА_7 повідомив останньому, що він мусить укласти новий контракт із Міністерством оборони України та проходити службу в ІНФОРМАЦІЯ_2 у випадку відмови ОСОБА_7 він не буде зарахований на військовий облік та буде оголошений в розшук як особа, яка не з'явилась до ТЦК та СПза місцем мешкання у встановленому законом порядку з метою зарахування на військовий облік, та в подальшому мобілізований до військової частини ЗСУ.

Після цього, ОСОБА_8 реалізуючи свій намір на здійснення пособництва в одержанні службовою особою - ОСОБА_4 неправомірної вигоди від ОСОБА_7 за прийняття ним, як уповноваженою на виконання функцій держави особою рішення, щодо зарахування військовозобов'язаного ОСОБА_7 на військовий облік, цього ж дня в телефонній бесіді з останнім повідомив йому, що він повинен передати неправомірну вигоду в сумі 2000 доларів США (82681,80 грн. в гривневому еквіваленті відповідно до офіційного курсу валют станом на 07.10.2025) йому для подальшої передачі ОСОБА_4 з метою вирішення питання, щодо взяття ОСОБА_7 на військовий облік.

10 жовтня 2025 року ОСОБА_7 розуміючи, що погрози висловлені ОСОБА_4 , щодо оголошення його в розшук, яка особи яка не з'явилась до ТЦК та СПза місцем мешкання у встановленому законом порядку з метою зарахування на військовий облік та подальшої мобілізації до бойових частин ЗСУ є реальними та йому необхідно передати ОСОБА_8 для подальшої передачі ОСОБА_4 неправомірну вигоди в сумі 2000 доларів США (83012,40 грн. в гривневому еквіваленті відповідно до офіційного курсу валют станом на 31.01.2025), з метою взяття на військовий облік та отримання можливості оформлення відстрочки від мобілізації в установленому законом порядку, звернувся до правоохоронних органів з заявою, щодо вимагання від нього співробітниками ТЦК та СП неправомірної вигоди.

14 жовтня 2025 року о 15 годині 25 хвилин ОСОБА_8 , перебуваючи навпроти будівлі Приморської центральної районної лікарні, яка розташована за адресою м. Запоріжжя вул. Сєдова, 8 та реалізуючи свій злочинний умисел направлений на здійснення пособництва в одержанні службовою особою - ОСОБА_4 неправомірної вигоди від ОСОБА_7 за прийняття ним, як уповноваженою на виконання функцій держави особою, рішення щодо зарахування військовозобов'язаного ОСОБА_7 на військовий облік, одержав від останнього неправомірну вигоду в розмірі 2000 доларів США (83220,40 грн. в гривневому еквіваленті відповідно до офіційного курсу валют станом на 14.10.2025) для подальшої передачі її ОСОБА_4

14 жовтня 2025 року о 20 годині 10 хвилин ОСОБА_4 , перебуваючи в салоні автомобіля «Hyundai Sonata», державний номер НОМЕР_1 , який рухався по вул. Козацькій в м. Вільнянськ, Запорізького району, Запорізької області реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на вимагання та одержання неправомірної вигоди від військовозобов'язаного ОСОБА_7 для себе за прийняття ним, як уповноваженою особою на виконання функцій держави рішення, щодо зарахування військовозобов'язаного ОСОБА_7 на військовий облік, одержав від пособника - ОСОБА_8 неправомірну вигоду в розмірі (83220,40 грн. в гривневому еквіваленті відповідно до офіційного курсу валют станом на 14.10.2025) після чого, того ж дня був затриманий.

Своїми умисними діями ОСОБА_4 вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 368 КК України, а саме: одержання службовою особою неправомірної вигоди для себе за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, будь-якої дії з використанням наданої їй службового становища, поєднане з вимаганням неправомірної вигоди.

14.10.2025, фактично о 20:49 затримано ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_3 , на території блокпоста розташованого поблизу Запорізької обласної клінічної лікарні, під час його спроби втечі від працівників правоохоронних органів.

15.10.2025 було повідомлено про підозру ОСОБА_4 за ч.3 ст.368 КК України.

Наявність обґрунтованої підозри у вчинені ОСОБА_4 інкримінованого правопорушення повністю підтверджується зібраними у кримінальному проваджені доказами: протоколом затримання ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в порядку ст. 208 КПК України від 14.10.2025;протоколом обшуку транспортного засобу Hyundai Sonata, з державним номерним знаком « НОМЕР_1 » від 14.10.2025, та речами які було вилучено під час обшуку, а саме: грошові кошти номіналом 100 доларів США (іноземна валюта) в кількості 2 купюри з серіями-номерами купюр: QB91173263A, LF23259008L, в зім'ятому стані; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу Hyundai Sonata з державним номером знаком « НОМЕР_1 », в корпусі сірого кольору, серія CTM512510 та інше; протоколом огляду місця події від 14.10.2025, складеного в період часу 20:39 - 20:56, в ході якого виявлено та вилучено грошові кошти у кількості 18 купюр номіналом 100 доларів США з серіями-номерами: QB91173259A, QB91173279A, QB91173266A, QB91173217A, QB91173268A, QB91173271A, QB91173260A, FE25430028A, Al73296365C, KB23403478I, KB81631481K, QB91173269A, QB91173267A, QB23080122A, QB23080037A, QB91173264A, QB91173274A, LD50204049C; заявою про вчинення кримінального правопорушення від 10.10.2025 ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_9 ; протоколом допиту свідка ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , від 10.10.2025; протоколом додаткового допиту ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , від 15.10.2025; протоколом видачі грошових коштів ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_9 від 14.10.2025; протоколом видачі грошових коштів ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від 14.10.2025; рапортом старшого оперуповноваженого в ОВС першого оперативного відділу ТУ ДБР розташованого в м. Мелітополі майора ДБР ОСОБА_9 від 15.10.2025; протоколом затримання в порядку ст. 208 КПК України ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від 14.10.2025; іншими матеріалами кримінального провадження.

Таким чином, зібраними під час досудового розслідування доказами встановлено наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_4 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, за вчинення якого законом передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років.

Згідно зі ст.12 КК України, інкриміноване ОСОБА_4 кримінальне правопорушення (злочин), передбачене ч. 3 ст. 368 КК України відноситься, до категорії тяжких злочинів, відповідальність за яке згідно санкції статті передбачена у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна.

Враховуючи те, що кримінальне правопорушення вчинене ОСОБА_4 із використанням ним свого службового становища, орган досудового розслідування обґрунтовано вважає, що перебування на посаді підозрюваного сприяло вчиненню кримінального правопорушення, про що безпосередньо свідчать обставини встановлені в ході досудового розслідування у кримінальному провадженні.

Також, досудовим розслідуванням встановлені факти, які дають підстави вважати, що перебуваючи на посаді заступника начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 , підозрюваний ОСОБА_4 може знищити документи пов'язані зі взяттям заявника на військовий облік, які були надані йому ОСОБА_7 , однак не знайдені в ході проведення обшуку у його службовому кабінеті, а також незаконними засобами впливатиме на свідків у вказаному провадженні, та інших учасників кримінального провадження, зокрема на підозрюваного ОСОБА_8 , з яким вони підтримують відносини.

Так, на теперішній час у кримінальному провадженні необхідно допитати ряд свідків з числа військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_2 , які можуть надати свідчення, що мають значення для досудового розслідування і фактично перебувають у безпосередньому підпорядкуванні ОСОБА_4 , що дає йому реальну змогу, шляхом переконання, тиску, погроз вплинути на їх покази у справі. Крім того, враховуючи владні повноваження, які надані ОСОБА_4 , методом впливу на підлеглих військовослужбовців, у разі перебування ОСОБА_4 на займаній посаді, може стати залякування переводом до діючих бойових частин та (або) не нарахування та подальша, як наслідок, не виплата додаткових винагород (премій).

Крім того, перебуваючи на посаді заступника начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 , маючи право підпису і доступ до гербової печатки, з метою спотворення фактичних обставин вчиненого ним кримінального правопорушення та прикриття своєї незаконної діяльності, має фактичну змогу підробити офіційні документи, тим самим вести орган досудового розслідування, прокуратуру і суд в оману, чим утворить ряд обставин, котрі в подальшому буде можливо спростувати лише шляхом проведення судових експертиз, що в свою чергу призведе до затягування досудового розслідування, додаткових процесуальних витрат, витрат на можливі відрядження, тощо. Крім того, перебуваючи на посаді заступника начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 може спотворити інформацію про свідка ОСОБА_7 , яка міститься в єдиній інформаційній базі «Оберіг», шляхом видалення та (або) додавання до інформаційної бази неправдивих відомостей про свідка та його відношення до військової служби.

Відповідно до матеріалів кримінального провадження, по справі допитано осіб, яким відомі обставини, що підлягають доказування під час кримінального провадження, у зв'язку з чим орган досудового розслідування вважає, що немає необхідності у виклику та допиті свідків під час розгляду клопотання у судовому засіданні.

У зв'язку з вищевикладеним, а також беручи до уваги, що в ході досудового розслідування встановлено наявність достатніх підстав, для відсторонення ОСОБА_4 від посади, тобто застосування до нього саме такого заходу забезпечення кримінального провадження, необхідність якого мотивована не лише тим, що підозрюваний, перебуваючи на посаді використав своє службове становище, для вчинення кримінального правопорушення, а й його фактичною можливістю перебуваючи на зазначеній посаді використати своє службове становище, з метою продовження злочинної діяльності, знищення чи підробки документів, які мають суттєве значення для досудового розслідування, а також незаконними засобами вплинути на свідків у зазначеному кримінальному провадженні, які перебувають у його безпосередньому підпорядкуванні.

На підставі викладеного, слідчий просить відсторонити підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від посади начальника відділення обліку мобілізаційної роботи - заступника начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 , строком на два місяці, в межах строку досудового розслідування.

В судовому засіданні слідчий підтримав клопотання в повному обсязі зазначив, що матеріали додані до клопотання містять достатньо підстав для відсторонення підозрюваного від займаної посади та просив його задовольнити .

Захисник підозрюваного ОСОБА_4 - адвокат ОСОБА_5 заперечував щодо клопотання слідчого, просив відмовити в задоволенні клопотання слідчого.

Підозрюваний ОСОБА_4 також заперечував щодо клопотання слідчого, просив відмовити у задоволенні клопотання слідчого.

Заслухавши думку сторін кримінального провадження, дослідивши клопотання, копії матеріалів, якими слідчий, прокурор обґрунтовують доводи клопотання, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання підлягає задоволенню, виходячи з такого.

Слідчим суддею встановлено, що провадженні слідчого управління ГУНП в Запорізькій області перебуває кримінальне провадження, відомості про яке 10.10.2025 року внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №62025080100007078.

15.10.2025 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

16.10.2025 рокуОСОБА_4 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

Статтею 132 КПК України встановлені загальні правила застосування заходів забезпечення кримінального провадження - вони не допускаються, якщо слідчий, прокурор не доведе, що: 1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; 2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; 3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.

Відповідно до положень ст.154 КПК відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування на строк не більше двох місяців.

Положеннями ч.1 ст.157 КПК передбачено, що слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

Слідчий суддя, відповідно до ч.2 ст.157 КПК, при вирішенні питання про відсторонення від посади зобов'язаний врахувати такі обставини: 1) правову підставу для відсторонення від посади; 2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; 3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.

З огляду на стадію кримінального провадження питання щодо достатності доказів, які вказують на вчинення ОСОБА_4 інкримінованого кримінального правопорушення буде розв'язуватись виходячи зі стандарту доказування «обґрунтована підозра».

Оскільки чинне законодавство не розкриває поняття «обґрунтованої підозри», слідчий суддя, враховуючи ст.8 ст.9 КПК, керується усталеною практикою ЄСПЛ, згідно з якою обґрунтованість підозри - це певний стандарт доказування, який означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення ЄСПЛ від 21 квітня 2011 року у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», п. пунктом 175; рішення у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30 серпня 1990 року, п. 32, Series A, N 182). Водночас факти, які викликали підозру, не обов'язково мають бути одного рівня з тими, які необхідні для того, щоб не лише обґрунтувати засудження, а й пред'явити обвинувачення, що є наступною стадією в процесі розслідування кримінальної справи (рішення у справі «Murrаy v.United Kingdom», 14310/88, 28.10.1994, п. 55).

Із клопотання та доданих до нього матеріалів кримінального провадження вбачається, що ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.368 КК України, яке кваліфікується як одержання службовою особою неправомірної вигоди для себе за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, будь-якої дії з використанням наданої їй службового становища, поєднане з вимаганням неправомірної вигоди та відноситься до категорії тяжких злочинів, відповідальність за яке згідно санкції статті передбачена у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна.

Перевіряючи обґрунтованість підозри, слідчий вважає, що дані, які вказують на обґрунтовану підозру, які навіть в сторонньої людини не можуть викликати розумних сумнівів та підтверджується долученими до матеріалів клопотання доказами, а саме: протоколом затримання ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в порядку ст. 208 КПК України від 14.10.2025;протоколом обшуку транспортного засобу Hyundai Sonata, з державним номерним знаком « НОМЕР_1 » від 14.10.2025, та речами які було вилучено під час обшуку, а саме: грошові кошти номіналом 100 доларів США (іноземна валюта) в кількості 2 купюри з серіями-номерами купюр: QB91173263A, LF23259008L, в зім'ятому стані; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу Hyundai Sonata з державним номером знаком « НОМЕР_1 », в корпусі сірого кольору, серія CTM512510 та інше; протоколом огляду місця події від 14.10.2025, складеного в період часу 20:39 - 20:56, в ході якого виявлено та вилучено грошові кошти у кількості 18 купюр номіналом 100 доларів США з серіями-номерами: QB91173259A, QB91173279A, QB91173266A, QB91173217A, QB91173268A, QB91173271A, QB91173260A, FE25430028A, Al73296365C, KB23403478I, KB81631481K, QB91173269A, QB91173267A, QB23080122A, QB23080037A, QB91173264A, QB91173274A, LD50204049C; заявою про вчинення кримінального правопорушення від 10.10.2025 ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_9 ; протоколом допиту свідка ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , від 10.10.2025; протоколом додаткового допиту ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , від 15.10.2025; протоколом видачі грошових коштів ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_9 від 14.10.2025; протоколом видачі грошових коштів ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від 14.10.2025; рапортом старшого оперуповноваженого в ОВС першого оперативного відділу ТУ ДБР розташованого в м. Мелітополі майора ДБР ОСОБА_9 від 15.10.2025; протоколом затримання в порядку ст. 208 КПК України ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від 14.10.2025; іншими матеріалами кримінального провадження.

Приймаючи таке рішення, слідчий суддя виходить з того, що зазначені у клопотанні обставини підозри мають місце та підтверджуються на цьому етапі розслідування достатньою сукупністю даних, які приведені у клопотанні слідчого та доданих матеріалах та з того, що слідчий суддя на даному етапі провадження не вправі вирішувати питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих даних визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї обмежувального заходу.

Так, наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 (по стройовій частині) № 182 від 10.04.2024 майора ОСОБА_4 призначено на посаду начальника відділення обліку мобілізаційної роботи - заступника начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 , яку він прийняв та приступив до виконання службових обов'язків за посадою 17 квітня 2024 року.

Відповідно до функціональних обов'язків: начальник відділення обліку мобілізаційної роботи - заступника начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 підпорядковується начальнику відділу ІНФОРМАЦІЯ_5 . Під час відсутності начальника відділу ІНФОРМАЦІЯ_5 - виконує його обов'язки.

Під час виконання рішень начальника відділу ЗРТЦК та СП начальник відділення - заступник начальника відділу ІНФОРМАЦІЯ_5 - має право віддавати накази (розпорядження) підпорядкованому особовому складу, від його імені. Про всі віддані накази начальник відділення обліку мобілізаційної роботи - заступник начальника відділу доповідає начальнику відділу.

Заступник начальника відділу ІНФОРМАЦІЯ_5 відповідає за:

організацію мобілізаційної роботи у відділі ІНФОРМАЦІЯ_5 , контроль проведення мобілізації;

організацію ведення військового обліку на території відповідальності відділу;

організацію ведення обліку та призову під час мобілізації офіцерів запасу;

організацію ведення баз даних щодо військовозобов'язаних, резервістів, які підлягають обліку та призначенню за відповідними військово-обліковими спеціальностями та посадам:

організацію ведення баз даних щодо наявності та використання транспортних засобів національної економіки;

охорону державної таємниці;

контроль за технічним станом та готовністю транспортних засобів національної економіки до поставки у військові частини (органи, формування), які комплектуються;

вивчення економічних можливостей на території відповідальності щодо використання їх в інтересах виконання завдань мобілізації;

організацію управління мобілізацією, підготовку та обладнання пункту управління;

підтримання внутрішнього порядку у відділі ІНФОРМАЦІЯ_5 ;

збереження закріплених матеріальних засобів та майна мобілізаційного відділення.

Заступник начальника відділу ІНФОРМАЦІЯ_5 зобов'язаний:

Організувати та контролювати оповіщення та у разі потреби може здійснювати безпосередньо через військових посадових осіб, військовослужбовців, державних службовців, працівників, визначених рішенням начальника відділу ІНФОРМАЦІЯ_5 , оповіщення військовозобов'язаних та резервістів за місцем їх проживання (роботи, навчання тощо) шляхом вручення повісток під їх особистий підпис та/або рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення про їх виклик до відділу ІНФОРМАЦІЯ_5 для оформлення військово-облікових, документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу та здійснювати контроль за їх прибуттям;

організовувати взаємодію з державними органами, підприємствами, установами та організаціями щодо строків та способів звіряння даних списків персонального військового обліку та карток первинного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також їх оповіщення;

організовувати письмове повідомлення державним органам, органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам та організаціям про осіб, які не виконали наказ (розпорядження) начальника відділу ІНФОРМАЦІЯ_5 , підприємств, установ та організацій та не прибули за викликом до відділу ІНФОРМАЦІЯ_5 ;

контролювати розпорядок дня та трудову дисципліну у відділі ІНФОРМАЦІЯ_5 ;

організовувати взаємодію з правоохоронними органами;

організацію звернення в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку, з урахуванням вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку;

організацію взаємодії з ВЛК щодо контролю своєчасного проходження військовозобов'язаними військово лікарської експертизи;

організовувати та проводити індивідуальну підготовку з особовим складом відділу ІНФОРМАЦІЯ_5 ;

організовувати якісне формування та поставку команд та партій військовозобов'язаних та резервістів відповідно до розпоряджень РТЦК та СП;

організовувати інформування про стан військового обліку щороку до 5 січня районну держадміністрацію, виконавчі органи ОТІ та вносити на їх розгляд пропозиції щодо його покращення;

контролювати облік військовозобов'язаних запасу;

організовувати та складати звіти;

вивчати економіку району в межах компетенції адміністративно -територіальної відповідальності, розробляти та узгоджувати з місцевою держадміністрацією, місцевими органами влади заходи, стосовно використання місцевої економіки для задоволення мобілізаційних потреб та забезпечення призову і поставки ресурсів під час мобілізації;

контролювати своєчасність та якість надання звітних документів відділення обліку мобілізаційної роботи;

здійснювати контроль за збереженням матеріальних засобів мобілізаційного відділення;

виконувати додаткові завдання, які, стоять перед відділенням обліку мобілізаційної роботи і не суперечать чинному законодавству України;

обов'язково використовувати державну мову під час виконання своїх посадових обов'язків, не допускати дискримінацію державної мови і протидіяти можливим спробам її дискримінації;

виконувати інші поставлені завдання, пов'язані з виконанням функцій ІНФОРМАЦІЯ_5 , згідно чинного законодавства;

не допускати витоку секретної інформації, яка йому довірена або стала відомою у зв'язку з виконанням службових обов'язків.

Під час виконання заходів з демобілізації людських і транспортних ресурсів:

планувати роботу і здійснювати заходи щодо підтримання мобілізаційної готовності ІНФОРМАЦІЯ_5 під час проведення демобілізації людських і транспортних ресурсів і вимагати їх виконання, своєчасно вносити до планів роботи необхідні зміни, вживати заходів для охорони державної таємниці, забезпечення прихованого управління військами;

здійснювати контроль за постановкою на військовий облік мобілізаційних ресурсів під час переведень Збройних Сил та економіки з воєнного стану на мирний шляхом розформування військ, частин, з'єднань і об'єднань, штабів, установ, допоміжних | підрозділів, звільнення в запас надлишкового особового складу;

організовувати підготовку та своєчасне подання донесень згідно Табелю термінових донесень;

організовувати військовий облік демобілізованих ресурсів, контролювати складання та подання звітних донесень (доповідей) щодо залишків мобілізаційних ресурсів;

проводити заходи по накопичуванню військово-навчених ресурсів відповідно до отриманої цивільної спеціальності та проходження військової служби;

організувати уточнення документів плану проведення мобілізації людських і транспортних ресурсів на території району в межах компетенції адміністративно - територіальної відповідальності.

Таким чином ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді начальника відділення обліку мобілізаційної роботи - заступника начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до примітки 1 до ст. 425 КК України є військовою службовою особою. Крім того, відповідно до примітки до ст. 364 КК України та ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції» ОСОБА_4 є службовою особою.

Зі змісту клопотання вбачається, що в матеріалах кримінального провадження наявні достатні ризики того, що перебування ОСОБА_4 на вказаній посаді безпосередньо сприяло вчиненню ним тяжкого злочину, відтак, є достатні підстави вважати, що перебуваючи на цій посаді, ОСОБА_4 зможе знищити документи пов'язані зі взяттям заявника на військовий облік, які були надані йому ОСОБА_7 , однак не знайдені в ході проведення обшуку у його службовому кабінеті, а також незаконними засобами впливатиме на свідків у вказаному провадженні, та інших учасників кримінального провадження, зокрема на підозрюваного ОСОБА_8 , з яким вони підтримують відносини.

Крім того, на теперішній час у кримінальному провадженні необхідно допитати ряд свідків з числа військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_2 , які можуть надати свідчення, що мають значення для досудового розслідування і фактично перебувають у безпосередньому підпорядкуванні ОСОБА_4 , що дає йому реальну змогу, шляхом переконання, тиску, погроз вплинути на їх покази у справі. Крім того, враховуючи владні повноваження, які надані ОСОБА_4 , методом впливу на підлеглих військовослужбовців, у разі перебування ОСОБА_4 на займаній посаді, може стати залякування переводом до діючих бойових частин та (або) не нарахування та подальша, як наслідок, не виплата додаткових винагород (премій).

Крім того, перебуваючи на посаді заступника начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 , маючи право підпису і доступ до гербової печатки, з метою спотворення фактичних обставин вчиненого ним кримінального правопорушення та прикриття своєї незаконної діяльності, має фактичну змогу підробити офіційні документи, тим самим вести орган досудового розслідування, прокуратуру і суд в оману, чим утворить ряд обставин, котрі в подальшому буде можливо спростувати лише шляхом проведення судових експертиз, що в свою чергу призведе до затягування досудового розслідування, додаткових процесуальних витрат, витрат на можливі відрядження, тощо. Крім того, перебуваючи на посаді заступника начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 може спотворити інформацію про свідка ОСОБА_7 , яка міститься в єдиній інформаційній базі «Оберіг», шляхом видалення та (або) додавання до інформаційної бази неправдивих відомостей про свідка та його відношення до військової служби.

При цьому слід зазначити, що ризиком у контексті кримінального провадження є певна ступінь можливості, що особа вдасться до вчинків, які будуть перешкоджати досудовому розслідуванню та судовому розгляду. При визначенні ризиків закон не вимагає неспростовних доказів того, що підозрюваний однозначно, поза всяким сумнівом, здійснюватиме відповідні дії, однак вимагає обґрунтування, що віна має реальну можливість їх здійснити.

Отже ризики, які дають достатні підстави слідчому судді вважати, що підозрюваний може здійснити незаконними засобами вплив на свідків, знищити чи підробити речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, слід вважати наявними за умови достатньої їх ймовірності.

На переконання слідчого судді, потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи підозрюваного, про який ідеться в клопотанні слідчого, оскільки існує обґрунтована підозра щодо вчинення ОСОБА_4 кримінального правопорушення у сфері службової діяльності. Крім цього, досудове розслідування не завершене.

Також враховуючи те, що відсторонення ОСОБА_4 від посади необхідне для запобігання можливій протиправній поведінці підозрюваного відповідний ступінь втручання є розумним і співмірним із завданнями цього кримінального провадження.

На переконання слідчого судді, завдання, для виконання якого слідчий звернувся з цим клопотання, зокрема, запобігти вчиненню підозрюваним дій, передбачених ст.157 КПК України, може бути виконане саме шляхом відсторонення підозрюваного ОСОБА_4 від займаної посади.

З огляду на зазначене, слідчий суддя вбачає підстави для відсторонення підозрюваного ОСОБА_4 від займаної посади з метою подальшого уникнення перешкоджанню проведенню повного судового розгляду кримінального провадження в межах строку досудового розслідування, тобто до 16.12.2025 року.

Керуючись ст.ст. 154-158 КПК України, слідчий суддя ,-

УХВАЛИВ:

Клопотання слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської діяльності та службової діяльності слідчого управління Головного управління Національної поліції в Запорізькій області ОСОБА_3 про відсторонення від посади підозрюваного ОСОБА_4 - задовольнити.

Відсторонити підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від посади начальника відділення обліку мобілізаційної роботи - заступника начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 , в межах строку досудового розслідування, тобто до 16 грудня 2025 року.

Ухвала підлягає негайному виконанню.

Копію ухвали вручити слідчому, підозрюваному, а також направити для відома до ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Запорізького апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя: ОСОБА_1