справа № 361/8092/25
провадження № 3/361/2760/25
22.09.2025
Іменем України
22 вересня 2025 р. м. Бровари
Броварського міськрайонного суд Київської області в складі:
Головуючого судді Скрипка О.В.,
при секретарі судового засідання - Бачинська Л.П.,
за участю прокурора - Даш Ю.М.,
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали справи, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань у Київській області ДСР НП України про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українки, громадянки України, уродженки м.Бровари Київської області, пенсіонерки, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше до адміністративної відповідальності не притягувався,
Відповідно до протоколу №3754 ід 27.06.2025 р., наказом управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Київській області від 31.01.2020 №42-к з 03.02.2020 ОСОБА_1 призначено на посаду начальниці Броварського відділення зазначеного управління.
Згідно з наказом Фонду соціального страхування України у Київській області від 25.01.2021 №13-к з 02.02.2021 ОСОБА_1 звільнено з посади начальниці Броварського відділення управління виконавчої дирекції цього ж Фонду у зв'язку із закінченням строку дії контракту.
Беручи до уваги особову картку працівника ОСОБА_1 , в розділі IV зазначено, що з 03.02.2021 наказом від 02.02.2021 №30 її призначено на посаду в.о. начальниці Броварського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Київській області.
В пункті «додаткові відомості» її особової картки зазначено, що наказом від 01.04.2021 №68-к ОСОБА_1 звільнено з 02.04.2021.
У подальшому наказом від 02.04.2021 №83-к ОСОБА_1 з 05.04.2021 знову призначено на посаду в.о. начальниці Броварського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Київській області.
31.03.2023 ОСОБА_1 звільнено із займаної посади на підстави п. 1 ст. 40 КЗпП України.
Пунктом «и» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону №1700-УІІ визначено, що посадові та службові особи інших державних органів, у тому числі Фонду соціального страхування України та Пенсійного фонду, органів влади Автономної Республіки Крим є суб'єктами, на яких поширюється дія Закону №1700-VII.
Отже, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду в.о. начальниці Броварського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Київській області, діючи від імені Фонду соціального страхування України, реалізуючи надані їй владні повноваження, що тягнуть правові наслідки, відноситься до посадових та службових осіб Фонду соціального страхування України та являється суб 'єктом відповідальності правопорушень, повязаних з корупцією, відповідно до п.п. «и» п. 1 ч.1 ст. 3 Закону України №1700-VII.
У відповідності до статті 1 Закону №1700-VII суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пунктах 4 і 5 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Абзацом 2 ч. 2 ст. 45 Закону №1700-VII визначено, що особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у пп. «а» і «в» п. 2, п. 5 ч. 1 ст. 3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за МИНУЛИЙ рік.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону №1700-VII НАЗК з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти. Нормативно-правові акти НАЗК підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно- правових актів, що зазначено у ч. 5 ст. 12 Закону№ 1700-VII.
Відповідно до підпункту пп. 1 п. 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом НАЗК від 23.07.2021 №449/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 29.07.2021 за №987/36609, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону №1700-VII (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону №1700-УІІ (після припинення діяльності (після звільнення) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Тобто, у ОСОБА_1 з 00:00 год. 01.01.2024 виник обов'язок подати декларацію після звільнення за 2023 рік упродовж часу по 23:59 год. 31.03.2024 (граничний строк).
01.04.2024 в 00:00 год. ОСОБА_1 порушила порядок, передбачений ст. 45 розділу VII «Фінансовий контроль» Закону №1700-VII.
Беручи до уваги те, що ОСОБА_1 у 2023 році була суб 'єктом, на якого поширюються вимоги Закону №1700-VII, то вона повинна була подати щорічну декларацію (після звільнення) до 31.03.2024 р. включно.
Відповідно до публічно доступної інформації, оприлюдненої на офіційному сайті НАЗК (https://portal.nazk.gov.ua), щорічну декларацію після звільнення за 2023 рік ОСОБА_1 подала лише о 16 год. 15 хв. 20.03.2025, тобто несвоєчасно без поважних причин.
Таким чином, ОСОБА_1 , виконуюча обов'язки начальниці Броварського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Київській області, будучи посадовою особою державного органу, являючись суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, згідно з пп. «и» п. 1 ч. 1 ст. З Закону №1700-VII та приміткою до ст. 1726 КУпАП, на якого поширюється дія Закону №1700-VII, в порушення вимог абз. 2 ч. 2 ст. 45 розділу VII Закону №1700-VII, несвоєчасно 20.03.2025, без поважних причин, подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, після звільнення за 2023 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 1726 КУпАП.
Крім цього, відповідно до протоколу №3753 від 27.06.2025 р., ОСОБА_1 , виконуючи до 31.03.2023 обов'язки начальника Броварського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Київській області, будучи посадовою особою державного органу, являючись суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, згідно з пп. «и» п. 1 ч. 1 ст. З Закону №1700-VII та приміткою до ст. 1726 КУпАП, на якого поширюється дія Закону №1700-VII, в порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 розділу VII та п. 27 розділу XIII Закону №1700-УІІ, несвоєчасно 15.01.2025, без поважних причин, подала декларацію при звільненні особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період неохоплений раніше поданими деклараціями, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 1726 КУпАП.
Відповідно до протоколу №3752 від 27.06.2025 р., ОСОБА_1 , виконуюча обов'язки начальника Броварського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Київській області, будучи посадовою особою державного органу, являючись суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, згідно з пп. «и» п. 1 ч. 1 ст. З Закону №1700-VII та приміткою до ст. 1726 КУпАП, на якого поширюється дія Закону №1700-VII, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 розділу VII та п. 27 розділу XIII Закону №1700-VII, несвоєчасно 15.01.2025, без поважних причин, подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 1726 КУпАП.
Постановами суду від 24.07.2025 р. зазначені матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП об'єднані в одне провадження.
В судовому засіданні особа, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 свою вину у вчиненні інкримінованого адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП визнала.
Прокурор в судовому засіданні вважає доведеною вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, прохав визнати останню винною у вчиненні інкримінованого діяння та накласти на неї стягнення у виді штрафу в межах розміру, передбаченого санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, передбачені ст.ст. 34-35 КУпАП, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
В ході судового розгляду у справи були досліджені письмові матеріали, а саме: протоколи про адміністративне правопорушення №3754 ід 27.06.2025 р., № 3753 від 27.06.2025 р., № 3752 від 27.06.2025 р., рапорт о/у 1-го сектору (протидії корупції) УСР в Київській області І. Тернового щодо несвоєчасного подання декларації особою, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування - ОСОБА_1 , особова картка працівник - ОСОБА_1 , наказ начальника Управління виконавчої дирекції фону у Київській області №108-к від 27.07.2017 р. про призначення ОСОБА_1 на посаду начальника відділу фінансово-економічної діяльності - головного бухгалтера Броварського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Київській області, наказ начальника Управління виконавчої дирекції фону у Київській області №506-к від 12.12.2017 р. про призначення ОСОБА_1 на посаду начальника відділу бухгалтерського обліку та фінансових питань - головного бухгалтера Броварського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Київській області, наказ начальника Управління виконавчої дирекції фону у Київській області №165-к від 31.03.2018 р. про звільнення ОСОБА_1 з посади начальника відділу бухгалтерського обліку та фінансових питань - головного бухгалтера Броварського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Київській області, наказ в.о. начальника Управління виконавчої дирекції фону у Київській області №42-к від 31.01.2020 р. про призначення ОСОБА_1 на посаду начальниці Броварського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Київській області, наказ в.о. начальника Управління виконавчої дирекції фону у Київській області №13-к від 25.01.2021 р. про звільнення ОСОБА_1 з посади начальниці Броварського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Київській області, наказ в.о. начальника Управління виконавчої дирекції фону у Київській області №69-к від 14.03.2023 р. про звільнення ОСОБА_1 з посади в.о. начальника Броварського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Київській області, інформація щодо послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які вчинила ОСОБА_1 у період з 31.12.2023 - 02.06.2025 р.
Враховуючи викладені обставини, суд приходить до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у несвоєчасному без поважних причин поданні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, після звільнення за 2023 рік; у несвоєчасному без поважних причин поданні декларацію при звільненні особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період неохоплений раніше поданими деклараціями; у несвоєчасному без поважних причин поданні щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, тобто у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
При накладенні адміністративного стягнення на ОСОБА_1 суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, обставини справи, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
Обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність порушниці ОСОБА_1 , судом не встановлено.
З урахуванням викладеного, вважаю за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції Закону, за якою вона притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП та п. 5 ч. 2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» слід стягнути з ОСОБА_1 , на яку накладено адміністративне стягнення, судовий збір в розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 гривень.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 221, 283, 284 КУпАП, суд
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП та застосувати до неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить - 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Держави судовий збір в розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 гривень.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено та потерпілим протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Броварський міськрайонний суд Київської області.
Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови і може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з дня набрання нею законної сили.
Суддя: О. В. Скрипка