Справа № 515/1664/25
Провадження № 3/515/2051/25
Татарбунарський районний суд Одеської області
29 жовтня 2025 року м. Татарбунари
Суддя Татарбунарського районного суду Одеської області Луцюк В.О., секретар судового засідання Комерзан Л.І., прокурор Білгород-Дністровської окружної прокуратури Одеської області Лаврека В.В., за участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Приморське Білгород-Дністровського району Одеської області, громадянки України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , яка фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , на момент скоєння правопорушення працювала державним виконавцем Татарбунарського відділу державної виконавчої служби у Білгород-Дністровському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий 31 серпня 2011 року Татарбунарським РВ ГУМВС України в Одеській області, РНОКПП НОМЕР_2 , якій роз'яснені вимоги ст.63 Конституції України та ст.268 КУпАП,
за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді державного виконавця Татарбунарського відділу державної виконавчої служби у Білгород-Дністровському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) та будучи суб'єктом декларування відповідно до п.п. «в» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», у порушення вимог ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, 30 квітня 2025 року, без поважних причин, подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність, за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнала. Зазначила, що дійсно не подала декларації вчасно, просила суворо не карати та призначити їй покарання у вигляді штрафу в мінімальному розмірі.
Прокурор вважає, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, тому просить притягнути її до адміністративної відповідальності та накласти адміністративне стягнення у мінімальному розмірі, встановленому санкцією статті.
Заслухавши учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до такого.
Відповідно до положень ст.9 КУпАП - адміністративним правопорушенням (проступком) визнаються протиправні, винні (умисні або необережні) дії або бездіяльність, які посягають на громадський порядок, власність, права та свободи громадян, а також встановлений порядок управління і які тягнуть за собою застосування адміністративно-правових санкцій.
Стаття 280 КУпАП передбачає, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинене адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Судом встановлено, що відповідно до наказу в.о. начальника Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Р.Возняка № 2590/К від 09 листопада 2020 року державному виконавцю Татарбунарського відділу державної виконавчої служби у Білгород-Дністровському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) ОСОБА_1 присвоєно черговий ранг державного службовця в межах категорії «В» посад державної служби (а.с. 35).
Згідно з наказом в.о. начальника Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Р.Возняка № 2034/К від 21 липня 2021 року ОСОБА_1 призначено на посаду державного виконавця Татарбунарського відділу державної виконавчої служби у Білгород-Дністровському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) з 21 липня 2021 року (а.с. 31).
22 липня 2021 року ОСОБА_1 ознайомлена з посадовою інструкцією державного виконавця Татарбунарського відділу державної виконавчої служби у Білгород-Дністровському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) під особистий підпис (а.с. 32-34).
28 березня 2013 року ОСОБА_1 ознайомлено з обмеженнями, встановленими Законом України «Про запобігання корупції».
Згідно з наказом начальника Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Т. Дудіна № 5248/К від 09 вересня 2024 року ОСОБА_1 звільнено з посади державного виконавця Татарбунарського відділу державної виконавчої служби у Білгород-Дністровському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) з 11 вересня 2024 року за власним бажанням, з припиненням державної служби, на підставі ч. 1 ст. 86 Закону України «Про державну службу» (а.с. 33-41).
Частиною 1 ст.172-6 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з ч. 2 ст. 1 Закону України «Про державну службу», посадова особа державної служби - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов'язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.
Згідно з п. 9 ст. 8 Закону України «Про державну службу» державний службовець зобов'язаний додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції.
Тобто, відповідно до п.п. «в» п.1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією.
Відповідно до ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_1 була зобов'язана подати декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави та місцевого самоврядування, за 2024 рік, до 01 квітня 2025 року. Проте, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, який повинен бути обізнаним щодо обов'язку, способу, та терміну подачі такого типу декларацій, за відсутності поважних причин, подала декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави та місцевого самоврядування, за 2024 рік - 30 квітня 2025 року, що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (а.с. 10-15).
Факт несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларації особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави та місцевого самоврядування, за 2024 рік також підтверджується відомостями з Реєстрів, опублікованих на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції на веб-сайті «nazk.gov.ua» Декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до яких ОСОБА_1 подала декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави та місцевого самоврядування, за 2024 рік 30 квітня 2025 року о 13:07:45 (а.с. 21-28).
Таким чином, ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (декларації особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави та місцевого самоврядування, за 2024 рік).
Поважних причин (неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо), які б об'єктивно унеможливлювали подання ОСОБА_1 декларації особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави та місцевого самоврядування, за 2024 рік у встановлений законом строк, під час розгляду справи не було встановлено.
Ураховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Під час накладення стягнення, як то передбачено ст. 33 КУпАП, враховано характер вчиненого правопорушення, особу правопорушниці, ступінь її вини, майновий стан. Обставиною, що пом'якшує відповідальність, суд приймає визнання вини. Обтяжуючих відповідальність обставин не встановлено.
З метою виховання та запобігання вчиненню ОСОБА_1 нових правопорушень, суд вважає за необхідне накласти на неї адміністративне стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, у виді штрафу в мінімальному розмірі, передбаченому санкцією зазначеної статті.
Крім того, відповідно до ст.40-1 КУпАП підлягає стягненню з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір.
Керуючись ст. 40-1, 283, 284 КУпАП,
Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП з накладенням на неї адміністративного стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн (вісімсот п'ятдесят грн 00 к.).
Стягнення проводити на користь держави за реквізитами: Татарбунарська міська ТГ, отримувач: ГУК в Од.обл./м.Татарбун./21081100, код ЄДРПОУ:37607526, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), номер рахунку:UA388999980313020106000015732, код КДБ:21081100.
Роз'яснити правопорушниці, що у разі несплати штрафу в установлений ст. 307 КУпАП строк, постанова буде надіслана для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем його проживання. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення відповідно до вимог ст. 308 КУпАП з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави (стягувачем є Державна судова адміністрація) у розмірі 605,60 грн (шістсот п'ять грн 60 к.) за реквізитами: стягувач ГУК у м.Києві/м.Київ 22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA9089 99980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини постанови, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці з дня набрання нею законної сили.
Повний текст постанови буде складений, а його копія вручена або надіслана ОСОБА_1 та іншим учасникам справи, не пізніше трьох днів з дня проголошення вступної та резолютивної частини постанови.
Повний текст постанови складено 29.10.2025 р.
Суддя В.О. Луцюк