Ухвала від 27.10.2025 по справі 727/13463/25

Справа № 727/13463/25

Провадження № 1-кс/727/2965/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 жовтня 2025 року Шевченківський районний суд м. Чернівці в складі:

слідчого судді - ОСОБА_1

при секретарі - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Чернівці клопотання заступника начальника відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Чернівецькій області ОСОБА_3 про відсторонення ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від займаної посади по матеріалам досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12025260000000560 від 17.07.2025 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України,-

за участю:

прокурора - ОСОБА_5 ,

підозрюваної - ОСОБА_4 ,

захисника - ОСОБА_6

ВСТАНОВИВ:

Слідчий звернувся до слідчого судді з клопотанням про відсторонення ОСОБА_4 від займаної посади. Дане клопотання погоджене із прокурором у кримінальному провадженні - прокурором відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України Чернівецької обласної прокуратури ОСОБА_7 .

Посилається на те, що 10.01.2022 розпорядженням № 31-К Чернівецького міського голови ОСОБА_8 призначено генеральним директором комунального некомерційного підприємства «Центральна міська клінічна лікарня» Чернівецької міської (юридична адреса: м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, 226), за трудовим контрактом. Обіймаючи вказану посаду, ОСОБА_8 згідно з ч. 3 ст. 18 КК України та приміткою 1 до ст. 364 КК України був службовою особою, оскільки постійно обіймав в комунальному підприємстві посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій.

11.10.2023 заступник генерального директора ОСОБА_9 звернулася до генерального директора ОСОБА_8 з клопотанням про дозвіл на закупівлю UPS 120кВт з метою забезпечення введення в експлуатацію медичного обладнання - системи рентгенохірургічної для ангіографії Infinix VF-iSP, яке той погодив.

Після чого, ОСОБА_8 , здійснюючи керівництво КНП «Центральна міська клінічна лікарня» Чернівецької міської ради, усвідомлюючи обов'язок забезпечити надання належної, якісної та кваліфікованої медичної допомоги, а також організувати надання підприємством належного, доступного, кваліфікованого медичного обслуговування, розробив злочинний план, направлений на розтрату ввірених йому бюджетних коштів шляхом здійснення публічної закупівлі джерела безперебійного живлення потужністю 120 кВА.

Надалі у невстановлений досудовим розслідування час, однак не пізніше 07.08.2024, ОСОБА_8 , реалізовуючи свій злочинний план, спрямований на розтрату бюджетних коштів КНП «Центральна міська клінічна лікарня» Чернівецької міської ради, будучи при цьому особою, яка є їх розпорядником та яка в силу своїх посадових обов'язків повинна забезпечувати ефективне їх використання, забезпечувати виконання вимог законодавства у сфері публічних закупівель, залучив до своєї протиправної діяльності фахівця з державних закупівель відділу матеріально-технічного забезпечення КНП «Центральна міська клінічна лікарня» Чернівецької міської ради ОСОБА_4 , яка була переведена на цю посаду наказом генерального директора № 19-перев від 08.08.2023 та наказом генерального директора № 102 від 07.08.2023 призначена уповноваженою особою за організацію та проведення публічних закупівель.

ОСОБА_4 уповноважено на організацію та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель, об'єктивний та чесний вибір переможця процедури закупівлі, розгляд тендерної пропозиції учасника, яка за результатами аукціону визначена найбільш економічно вигідною на відповідність вимогам тендерної документації, а також на прийняття рішення про визначення переможця за результатами проведення публічної закупівлі та намір укладення з переможцем договору про закупівлю, у зв'язку з чим в контексті діяльності та функцій уповноваженої особи, яка відповідальна за організацію та проведення процедур закупівель, ОСОБА_4 , як службова особа здійснює організаційно-розпорядчі функції у формі керівництва цією ділянкою роботи КНП «Центральна міська клінічна лікарня» Чернівецької міської ради.

В подальшому, ОСОБА_8 , діючи за попередньою змовою з ОСОБА_4 , будучи службовими особами, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи настання суспільно-небезпечних наслідків та бажаючи їх настання, в умовах воєнного стану, зловживаючи своїми службовими повноваженнями, здійснили розтрату бюджетних коштів на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Астріум» у великих розмірах.

Так, ОСОБА_4 , діючи спільно та за вказівкою ОСОБА_8 , в порушення вищезазначених вимог Закону України «Про публічні закупівлі», зокрема ст. 5 Закону, п. 6 ч. 1 ст. 7, п. 3 ч. 1 ст. 26 Бюджетного кодексу України, Положення про уповноважену особу, посадової інструкції, Примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, всупереч інтересам служби, умисно, не виконуючи свої посадові обов'язки задля досягнення цілей при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату, передбачаючи при цьому настання суспільно-небезпечних наслідків свого діяння, умисно не провела перевірку актуальної на період закупівлі ринкової вартості відповідного предмету закупівлі, а також не направила не менше 3-х письмових запитів цінових пропозицій (електронною поштою) виробникам, офіційним представникам та дилерам, постачальникам конкретного товару, надавачам послуг, не проаналізувала загальнодоступну відкриту інформацію про ціни, що міститься в мережі Інтернет у відкритому доступі, в тому числі на сайтах виробників та/або постачальників відповідної продукції, спеціалізованих торгівельних майданчиках, в електронних каталогах, рекламі, прайс-листах, в електронній системі закупівель «Prozorro» та на аналогічних торгівельних електронних майданчиках, свідомо розуміючи можливість отримання актуальних на період закупівлі цінових пропозицій, при яких буде відсутня можливість завищити вартість предмету закупівлі.

Надалі, усвідомлюючи, що відповідний предмет закупівлі, а саме джерело безперебійного живлення потужністю 120 кВА не є дефіцитним на ринку та у відкритих джерелах наявна повна та актуальна інформація про ціни і характеристики цього товару, розуміючи, що вони умисно не використали всіх передбачених нормативно-правовими актами можливостей для збереження бюджетних коштів від зайвих витрат, ОСОБА_8 , діючи за попередньою змовою з ОСОБА_4 визначили очікувану вартість предмета закупівлі у сумі 1 536 000 грн, після чого ОСОБА_4 за вказівкою ОСОБА_8 підготувала тендерну пропозицію на закупівлю джерела безперебійного живлення потужністю 120 кВА за вказаною очікуваною вартістю, що була суттєво вищою від ринкових цін на такі товари.

У свою чергу ОСОБА_4 , діючи за вказівкою ОСОБА_8 та розуміючи, що ціна на предмет закупівлі значно завищена, 14.08.2024 затвердила тендерну документацію щодо проведення процедури відкритих торгів (з особливостями) і розмістила оголошення про проведення відкритих торгів.

Так, ОСОБА_4 з метою реалізації спільного злочинного із ОСОБА_8 умислу, усвідомлюючи, що організація процедури закупівлі здійснюється із порушенням встановлених норм та вимог, перебуваючи на робочому місці за адресою: м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, 226, 14.08.2024 розмістила в системі електронних закупівель «ProZorro» оголошення про проведення відкритих торгів ID UA-2024-08-14-002251 із визначенням дати подання тендерних пропозицій та проведенням відкритих торгів за предметом закупівлі «ДК 021:2015:31154000-0-Джерела безперебійного живлення» з очікуваною вартістю 1 536 000 грн, усвідомлюючи, що вартість за одиницю відповідного товару є суттєво вищою від ринкових цін.

Надалі 02.09.2024 ОСОБА_4 , діючи за попередньою змовою із ОСОБА_8 , склала звіти про результати проведення процедури закупівель і виконання договору про закупівлю, згідно яких переможцем торгів визнано ТОВ «Астріум» (м. Київ, код ЄДРПОУ 33603690), чия цінова пропозиція складала 1 534 800 грн (вартість ДБЖ потужністю 128 кВА - 1 416 000 грн, монтаж - 80 400 грн, налаштування 38 400 грн), що в свою чергу була суттєво вищою від ринкових цін на такі товари.

В подальшому ОСОБА_8 , який в силу своїх посадових обов'язків повинен забезпечувати ефективне використання бюджетних коштів, забезпечуючи при цьому виконання вимог законодавства у сфері публічних закупівель, усвідомлюючи, що цінова пропозиція, надана переможцем торгів, є суттєво вищою від ринкової, реалізовуючи свій злочинний умисел, направлений на розтрату бюджетних коштів, 02.09.2024 уклав з ТОВ «Астріум» договір на закупівлю № 561, відповідно до якого та додатку № 1 (Специфікації) постачальник зобов'язується поставити, а покупець прийняти та оплатити Джерело безперебійного живлення вартістю 1 534 800, 00 грн з ПДВ.

09.10.2024 згадане ДБЖ потужністю 120кВА було поставлене до підприємства відповідно до видаткової накладної № 143 та того ж дня введене в експлуатацію згідно з актом введення в експлуатацію товару, який підписаний директором ТОВ «Астріум» та генеральним директором КНП «Центральна міська клінічна лікарня» Чернівецької міської ради ОСОБА_8 .

Після чого відповідальні особи КНП «Центральна міська клінічна лікарня», які не були обізнані про злочинний умисел ОСОБА_8 , який в силу своєї посади наділений правомочністю оперативного управління бюджетними коштами, на виконання умов договору та видаткової накладеної, на підставі платіжної інструкції № 3739 від 15.10.2024 перерахували з рахунку підприємства UA043204780000026003924880651, відкритого в АБ «Укргазбанк» на рахунок ТОВ «Астріум» НОМЕР_1 , відкритий в АБ «Укргазбанк» бюджетні кошти в сумі 1 534 800 грн (вартість ДБЖ потужністю 128 кВА - 1 416 000 грн, монтаж - 80 400 грн, налаштування 38 400 грн), що суттєво вище ринкових цін на такий товар (джерело безперебійного живлення) на суму 798 895 грн.

Отже ОСОБА_8 та ОСОБА_4 , діючи за попередньою змовою, будучи службовими особами, умисно, протиправно, зловживаючи службовим становищем, незаконно розтратили бюджетні кошти на користь ТОВ «Астріум» на суму 798 895 грн, у великих розмірах, внаслідок чого КНП «Центральна міська клінічна лікарня» Чернівецької міської ради завдано шкоди на визначену суму, яка в двісті п'ятдесят і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян.

22 жовтня 2025 року ОСОБА_4 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.

Беручи до уваги вищевикладене та враховуючи, що підозрювана ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді фахівця з державних закупівель відділу матеріально-технічного забезпечення КНП «Центральна міська клінічна лікарня» Чернівецької міської ради, може незаконно впливати на свідків у кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення; знищити, підмінити чи спотворити документи, що мають значення для кримінального провадження, оскільки перебування ОСОБА_4 на вказаній посаді сприяло вчиненню нею корупційного кримінального правопорушення, пов'язаного із використанням свого службового становища. Просить відсторонити підозрювану від займаної посади.

В судовому засіданні прокурор уточнила клопотання, в частині назви посади підозрюваної ОСОБА_4 , фахівця з публічних закупівель відділу матеріально-технічного забезпечення КНП «Центральна міська клінічна лікарня» Чернівецької міської ради та його підтримала, з підстав викладених в ньому.

Підозрювана та захисник в судовому засіданні заперечували проти задоволення клопотання.

Ознайомившись з клопотанням та доказами, якими воно обґрунтовується, заслухавши думку прокурора, пояснення підозрюваної, захисника, приходжу до наступних висновків.

Встановлено, що 17.07.2025 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12025260000000560 було внесено відомості за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.

22 жовтня 2025 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.

ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні тяжкого кримінального правопорушення, за яке передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк до восьми років.

Підозрювана ОСОБА_4 на даний час займає посаду фахівця з публічних закупівель відділу матеріально-технічного забезпечення КНП «Центральна міська клінічна лікарня» Чернівецької міської ради.

Вважаю, що слідчим у клопотанні, доданих документах та прокурором в судовому засіданні доведено наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_4 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.

Згідно із ч. 1 ст. 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину.

Частиною 2 ст. 154 КПК України передбачено, що відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.

Беручи до уваги вищенаведене та враховуючи, що з клопотання та наданих до нього матеріалів вбачається наявність достатніх підстав вважати, що перебування підозрюваної ОСОБА_4 на посаді фахівця з державних закупівель відділу матеріально-технічного забезпечення КНП «Центральна міська клінічна лікарня» Чернівецької міської ради, сприяло вчиненню нею вказаного корупційного кримінального правопорушення, пов'язаного із використанням свого службового становища, для запобігання спробам незаконно впливати на свідків у кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, приходжу до висновку, що ОСОБА_4 слід відсторонити від займаної посади в межах строку досудового розслідування, оскільки при даних обставинах кримінального правопорушення досягти дієвості кримінального провадження без відсторонення підозрюваної від посади є неможливим.

Доводи сторони захисту про те, що відсторонення підозрюваної ОСОБА_4 від посади матиме негативні, в розумінні п. 3 ч. 2 ст. 157 КПК України, наслідки для інших осіб, слідчий суддя відхиляє, оскільки вказані обов'язки можуть виконуватись особою, яка заміщатиме ОСОБА_4 .

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 110, 154-158, 309 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання задовольнити.

Відсторонити підозрювану ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади фахівця з публічних закупівель відділу матеріально-технічного забезпечення КНП «Центральна міська клінічна лікарня» Чернівецької міської ради до 22 грудня 2025 року.

Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Ухвала слідчого судді може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду протягом 5 днів.

Слідчий суддя ОСОБА_1