Справа № 727/13462/25
Провадження № 1-кс/727/2964/25
27 жовтня 2025 року м.Чернівці
Шевченківський районний суд м. Чернівці в складі:
слідчого судді - ОСОБА_1
при секретарі - ОСОБА_2
розглянувши в судовому засіданні в залі суду м. Чернівці клопотання заступника начальника відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Чернівецькій області ОСОБА_3 про застосування запобіжного заходу у вигляді застави (матеріали кримінального провадження № 12025260000000560 від 17.07.2025 року) відносно підозрюваної
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Чернівці, громадянки України, з вищою освітою, перебуває в цивільному шлюбі, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , працює в КНП «Центральна міська клінічна лікарня» Чернівецької міської ради, фахівець з державних закупівель відділу матеріально-технічного забезпечення, раніше не судимої.
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України,-
за участю:
прокурора - ОСОБА_5 ,
підозрюваної - ОСОБА_4 ,
захисника - ОСОБА_6
Слідчий звернувся до слідчого судді з клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді застави відносно підозрюваної ОСОБА_4 . Дане клопотання погоджене із прокурором у кримінальному провадженні - прокурором відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України Чернівецької обласної прокуратури ОСОБА_7 .
Посилається на те, що 10.01.2022 розпорядженням № 31-К Чернівецького міського голови ОСОБА_8 призначено генеральним директором комунального некомерційного підприємства «Центральна міська клінічна лікарня» Чернівецької міської (юридична адреса: м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, 226), за трудовим контрактом. Обіймаючи вказану посаду, ОСОБА_8 згідно з ч. 3 ст. 18 КК України та приміткою 1 до ст. 364 КК України був службовою особою, оскільки постійно обіймав в комунальному підприємстві посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій.
11.10.2023 заступник генерального директора ОСОБА_9 звернулася до генерального директора ОСОБА_8 з клопотанням про дозвіл на закупівлю UPS 120кВт з метою забезпечення введення в експлуатацію медичного обладнання - системи рентгенохірургічної для ангіографії Infinix VF-iSP, яке той погодив.
Після чого, ОСОБА_8 , здійснюючи керівництво КНП «Центральна міська клінічна лікарня» Чернівецької міської ради, усвідомлюючи обов'язок забезпечити надання належної, якісної та кваліфікованої медичної допомоги, а також організувати надання підприємством належного, доступного, кваліфікованого медичного обслуговування, розробив злочинний план, направлений на розтрату ввірених йому бюджетних коштів шляхом здійснення публічної закупівлі джерела безперебійного живлення потужністю 120 кВА.
Надалі у невстановлений досудовим розслідування час, однак не пізніше 07.08.2024, ОСОБА_8 , реалізовуючи свій злочинний план, спрямований на розтрату бюджетних коштів КНП «Центральна міська клінічна лікарня» Чернівецької міської ради, будучи при цьому особою, яка є їх розпорядником та яка в силу своїх посадових обов'язків повинна забезпечувати ефективне їх використання, забезпечувати виконання вимог законодавства у сфері публічних закупівель, залучив до своєї протиправної діяльності фахівця з державних закупівель відділу матеріально-технічного забезпечення КНП «Центральна міська клінічна лікарня» Чернівецької міської ради ОСОБА_4 , яка була переведена на цю посаду наказом генерального директора № 19-перев від 08.08.2023 та наказом генерального директора № 102 від 07.08.2023 призначена уповноваженою особою за організацію та проведення публічних закупівель.
ОСОБА_4 уповноважено на організацію та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель, об'єктивний та чесний вибір переможця процедури закупівлі, розгляд тендерної пропозиції учасника, яка за результатами аукціону визначена найбільш економічно вигідною на відповідність вимогам тендерної документації, а також на прийняття рішення про визначення переможця за результатами проведення публічної закупівлі та намір укладення з переможцем договору про закупівлю, у зв'язку з чим в контексті діяльності та функцій уповноваженої особи, яка відповідальна за організацію та проведення процедур закупівель, ОСОБА_4 , як службова особа здійснює організаційно-розпорядчі функції у формі керівництва цією ділянкою роботи КНП «Центральна міська клінічна лікарня» Чернівецької міської ради.
В подальшому, ОСОБА_8 , діючи за попередньою змовою з ОСОБА_4 , будучи службовими особами, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи настання суспільно-небезпечних наслідків та бажаючи їх настання, в умовах воєнного стану, зловживаючи своїми службовими повноваженнями, здійснили розтрату бюджетних коштів на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Астріум» у великих розмірах.
Так, ОСОБА_4 , діючи спільно та за вказівкою ОСОБА_8 , в порушення вищезазначених вимог Закону України «Про публічні закупівлі», зокрема ст. 5 Закону, п. 6 ч. 1 ст. 7, п. 3 ч. 1 ст. 26 Бюджетного кодексу України, Положення про уповноважену особу, посадової інструкції, Примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, всупереч інтересам служби, умисно, не виконуючи свої посадові обов'язки задля досягнення цілей при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату, передбачаючи при цьому настання суспільно-небезпечних наслідків свого діяння, умисно не провела перевірку актуальної на період закупівлі ринкової вартості відповідного предмету закупівлі, а також не направила не менше 3-х письмових запитів цінових пропозицій (електронною поштою) виробникам, офіційним представникам та дилерам, постачальникам конкретного товару, надавачам послуг, не проаналізувала загальнодоступну відкриту інформацію про ціни, що міститься в мережі Інтернет у відкритому доступі, в тому числі на сайтах виробників та/або постачальників відповідної продукції, спеціалізованих торгівельних майданчиках, в електронних каталогах, рекламі, прайс-листах, в електронній системі закупівель «Prozorro» та на аналогічних торгівельних електронних майданчиках, свідомо розуміючи можливість отримання актуальних на період закупівлі цінових пропозицій, при яких буде відсутня можливість завищити вартість предмету закупівлі.
Надалі, усвідомлюючи, що відповідний предмет закупівлі, а саме джерело безперебійного живлення потужністю 120 кВА не є дефіцитним на ринку та у відкритих джерелах наявна повна та актуальна інформація про ціни і характеристики цього товару, розуміючи, що вони умисно не використали всіх передбачених нормативно-правовими актами можливостей для збереження бюджетних коштів від зайвих витрат, ОСОБА_8 , діючи за попередньою змовою з ОСОБА_4 визначили очікувану вартість предмета закупівлі у сумі 1 536 000 грн, після чого ОСОБА_4 за вказівкою ОСОБА_8 підготувала тендерну пропозицію на закупівлю джерела безперебійного живлення потужністю 120 кВА за вказаною очікуваною вартістю, що була суттєво вищою від ринкових цін на такі товари.
У свою чергу ОСОБА_4 , діючи за вказівкою ОСОБА_8 та розуміючи, що ціна на предмет закупівлі значно завищена, 14.08.2024 затвердила тендерну документацію щодо проведення процедури відкритих торгів (з особливостями) і розмістила оголошення про проведення відкритих торгів.
Так, ОСОБА_4 з метою реалізації спільного злочинного із ОСОБА_8 умислу, усвідомлюючи, що організація процедури закупівлі здійснюється із порушенням встановлених норм та вимог, перебуваючи на робочому місці за адресою: м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, 226, 14.08.2024 розмістила в системі електронних закупівель «ProZorro» оголошення про проведення відкритих торгів ID UA-2024-08-14-002251 із визначенням дати подання тендерних пропозицій та проведенням відкритих торгів за предметом закупівлі «ДК 021:2015:31154000-0-Джерела безперебійного живлення» з очікуваною вартістю 1 536 000 грн, усвідомлюючи, що вартість за одиницю відповідного товару є суттєво вищою від ринкових цін.
Надалі 02.09.2024 ОСОБА_4 , діючи за попередньою змовою із ОСОБА_8 , склала звіти про результати проведення процедури закупівель і виконання договору про закупівлю, згідно яких переможцем торгів визнано ТОВ «Астріум» (м. Київ, код ЄДРПОУ 33603690), чия цінова пропозиція складала 1 534 800 грн. (вартість ДБЖ потужністю 128 кВА - 1 416 000 грн., монтаж - 80 400 грн., налаштування 38 400 грн.), що в свою чергу була суттєво вищою від ринкових цін на такі товари.
В подальшому ОСОБА_8 , який в силу своїх посадових обов'язків повинен забезпечувати ефективне використання бюджетних коштів, забезпечуючи при цьому виконання вимог законодавства у сфері публічних закупівель, усвідомлюючи, що цінова пропозиція, надана переможцем торгів, є суттєво вищою від ринкової, реалізовуючи свій злочинний умисел, направлений на розтрату бюджетних коштів, 02.09.2024 уклав з ТОВ «Астріум» договір на закупівлю № 561, відповідно до якого та додатку № 1 (Специфікації) постачальник зобов'язується поставити, а покупець прийняти та оплатити Джерело безперебійного живлення вартістю 1 534 800, 00 грн. з ПДВ.
09.10.2024 згадане ДБЖ потужністю 120кВА було поставлене до підприємства відповідно до видаткової накладної № 143 та того ж дня введене в експлуатацію згідно з актом введення в експлуатацію товару, який підписаний директором ТОВ «Астріум» та генеральним директором КНП «Центральна міська клінічна лікарня» Чернівецької міської ради ОСОБА_8 .
Після чого відповідальні особи КНП «Центральна міська клінічна лікарня», які не були обізнані про злочинний умисел ОСОБА_8 , який в силу своєї посади наділений правомочністю оперативного управління бюджетними коштами, на виконання умов договору та видаткової накладеної, на підставі платіжної інструкції № 3739 від 15.10.2024 перерахували з рахунку підприємства UA043204780000026003924880651, відкритого в АБ «Укргазбанк» на рахунок ТОВ «Астріум» НОМЕР_1 , відкритий в АБ «Укргазбанк» бюджетні кошти в сумі 1 534 800 грн (вартість ДБЖ потужністю 128 кВА - 1 416 000 грн, монтаж - 80 400 грн, налаштування 38 400 грн), що суттєво вище ринкових цін на такий товар (джерело безперебійного живлення) на суму 798 895 грн.
Отже ОСОБА_8 та ОСОБА_4 , діючи за попередньою змовою, будучи службовими особами, умисно, протиправно, зловживаючи службовим становищем, незаконно розтратили бюджетні кошти на користь ТОВ «Астріум» на суму 798 895 грн, у великих розмірах, внаслідок чого КНП «Центральна міська клінічна лікарня» Чернівецької міської ради завдано шкоди на визначену суму, яка в двісті п'ятдесят і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян.
22 жовтня 2025 року ОСОБА_4 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.
Під час досудового розслідування встановлено наявність ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України, і в обґрунтування застосування запобіжного заходу щодо ОСОБА_4 покладається необхідність запобігання спробам переховуватись від органів досудового розслідування або суду; незаконно впливати на свідків; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється. Тому просить застосувати до підозрюваної запобіжний захід у вигляді застави.
Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримала.
Підозрювана та захисник в судовому засіданні заперечували проти задоволення клопотання.
Ознайомившись з клопотанням та доказами, якими воно обґрунтовується, заслухавши думку прокурора, захисника, пояснення підозрюваної, приходжу до наступних висновків.
Встановлено, що 17.07.2025 року до ЄРДР внесені відомості за № 12025260000000560, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.
22 жовтня 2025 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.
ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні тяжкого кримінального правопорушення, за яке передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк до восьми років.
Відповідно до ч.2 ст. 177 КПК України, підставою застосування запобіжних заходів є наявність обгрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті, зокрема: переховуватись від органів досудового розслідування та суду, знищити, сховати або спотворити будь-яку з речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчинити інше правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється.
Метою і підставою застосування запобіжного заходу є запобігання спробам переховуватися від органів досудового розслідування та суду, незаконно впливати на свідків, вчинити інше кримінальне правопорушення.
Вважаю, що органом досудового розслідування в клопотанні наведено докази наявності обґрунтованої підозри у вчинені ОСОБА_4 кримінального правопорушення передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення.
В рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Нечипорук та Йонкало проти України» від 21 квітня 2011 року термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення. Вказана позиція відображена, зокрема й в рішенні Суду від 30 серпня 1990 року у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства».
Так, з матеріалів кримінального провадження вбачається, що зазначені у клопотанні обставини підозри ОСОБА_4 можуть мати місце і підтверджуються на цьому етапі розслідування достатньою сукупністю даних та доказів.
Оскільки на даному етапі кримінального провадження не допускається вирішення тих питань, які повинен вирішувати суд під час розгляду по суті, а саме питань, пов'язаних з оцінкою доказів з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, то слідчий суддя на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів лише визначає, що причетність ОСОБА_4 до вчинення кримінального правопорушення, підозра у якому їй повідомлена, є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї обмежувального заходу.
Також суд бере до уваги те, що ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні під час воєнного стану умисного тяжкого корупційного злочину, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 8 років, їй відомі обставини кримінального провадження, вона знайома зі свідками, що в свою чергу свідчить про існування ризиків того, що ОСОБА_4 може переховуватись від органів досудового розслідування або суду; незаконно впливати на свідків.
Вважаю, що прокурором в судовому засіданні доведено, що жоден з більш м'яких запобіжних заходів передбачених ч.1 ст.176 КПК України не може запобігти встановленим в судовому засіданні ризикам передбаченим ст. 177 КПК України, а тому з урахуванням всіх з'ясованих судом обставин, підозрюваній ОСОБА_4 слід застосувати міру запобіжного заходу у вигляді застави.
Пунктом 2 ч.5 ст. 182 КПК України передбачено, що розмір застави щодо особи, підозрюваної чи обвинуваченої у вчиненні тяжкого злочину становить від двадцяти до вісімдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Враховуючи обставини кримінального правопорушення та правову кваліфікацію, за фактом вчинення якого здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, а також беручи до уваги майновий та сімейний стан підозрюваної, також її позитивні характеристики, та інші вищеописані обставини, вважаю за необхідне визначити підозрюваній заставу у розмірі 35 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить суму - 105980 (сто п'ять тисяч дев'ятсот вісімдесят) гривень, оскільки внесення застави саме в такому розмірі може гарантувати виконання підозрюваною покладених на неї обов'язків.
Застосовуючи до підозрюваної запобіжний захід у виді застави, який має бути внесений протягом п'яти днів, вважаю за необхідне відповідно до ст.194 ч.5 КПК України покласти на неї ряд обов'язків.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 177, 178, 182, 193, 194, 196, 205, 309 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання задовольнити частково.
Застосувати до підозрюваної ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді застави в розмірі 35 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить суму - 105980 (сто п'ять тисяч дев'ятсот вісімдесят) гривень, яка може бути внесена як самою підозрюваною так і іншою фізичною або юридичною особою (заставодавцем) протягом п'яти днів на наступний депозитний рахунок:
Одержувач коштів: ТУ ДСА України в Чернівецькій області
Код ЄДРПОУ: 26311401
Банк: Держказначейська служба України, м. Київ
Код банку отримувача: 37567646
Рахунок: UA548201720355279001000008745.
Покласти на підозрювану ОСОБА_4 строком до 22 грудня 2025 року наступні обов'язки:
- прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду;
- не відлучатися за межі Чернівецької області без дозволу слідчого, прокурора або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання;
- утримуватись від спілкування з іншим підозрюваним ОСОБА_8 ;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Роз'яснити ОСОБА_4 що не пізніше п'яти днів з дня обрання запобіжного заходу у вигляді застави вона зобов'язана внести кошти на відповідний рахунок або забезпечити їх внесення заставодавцем та надати документ, що це підтверджує, слідчому, прокурору, суду. Зазначені дії можуть бути здійснені пізніше п'яти днів з дня обрання запобіжного заходу у вигляді застави, якщо на момент їх здійснення не буде прийнято рішення про зміну запобіжного заходу. З моменту обрання запобіжного заходу у вигляді застави, в тому числі до фактичного внесення коштів на відповідний рахунок, вона та заставодавець зобов'язані виконувати покладені на них обов'язки, пов'язані із застосуванням запобіжного заходу у вигляді застави.
Роз'яснити заставодавцю, що ОСОБА_4 підозрюється у вчинені кримінального правопорушення передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, яке передбачає покарання у виді позбавлення волі на строк від п'яти до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Також роз'яснити заставодавцю, що він зобов'язаний забезпечувати належну поведінку підозрюваної, її явки за викликом.
У разі невиконання обов'язків заставодавцем, а також, якщо підозрювана, будучи належним чином повідомлена, не з'явилася за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду без поважних причин чи не повідомила про причини своєї неявки, або якщо порушила інші покладені на неї при застосуванні запобіжного заходу обов'язки, застава звертається в дохід держави та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України й використовується у порядку, встановленому законом для використання коштів судового збору.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду протягом 5 днів.
Слідчий суддя: ОСОБА_1