27 жовтня 2025 року Справа № 580/5916/22
м. Черкаси
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Кульчицький С.О., перевіривши матеріали заяви Управління Державної казначейської служби України у м. Черкасах Черкаської області про зміну способу і порядку виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду в адміністративній справі №580/5916/22 за позовом ОСОБА_1 до Черкаської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
У провадженні Черкаського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Черкаської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 10.04.2023 адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправною бездіяльність Черкаської міської ради щодо неприйняття рішення за результатами розгляду клопотанням ОСОБА_1 від 12.08.2022 про надання земельних ділянок комунальної форми власності у користування на умовах оренди, площею 0,0207 га та 0,0107 га за адресою: АДРЕСА_1 (кадастрові номери 7110136700:04:001:0156 та 7110136700:04:001:0146) під існуючий комплекс будівель і споруд. Зобов'язано Черкаську міську раду (18001, м. Черкаси, вул. Б. Вишневецького, 36, код ЄДРПОУ 25212542) у встановленому законом порядку розглянути клопотання ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) від 12.08.2022 про надання земельних ділянок комунальної форми власності у користування на умовах оренди, площею 0,0207 га та 0,0107 га за адресою: АДРЕСА_1 (кадастрові номери 7110136700:04:001:0156 та 7110136700:04:001:0146) під існуючий комплекс будівель і споруд, та відповідно до вимог ст. 123 Земельного кодексу України прийняти обґрунтоване рішення. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Черкаської міської ради (18001, м. Черкаси, вул. Б. Вишневецького, 36, код ЄДРПОУ 25212542) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 1 500 (одна тисяча п'ятсот) гривень 00 копійок.
Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 10.04.2023 у справі №580/5916/22 набрало законної сили 10.04.2023.
До Черкаського окружного адміністративного суду із заявою звернулось Управління Державної казначейської служби України у м. Черкасах Черкаській області, в якій просить змінити спосіб та порядок виконання виконавчого листа суду від 25.03.2025 по справі № 580/5916/22, а саме на «стягнути з виконавчого комітету Черкаської міської ради за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради (код ЄДРПОУ 38764676) на користь ОСОБА_1 витрати на професійну правничу допомогу у сумі 1500 грн 00 коп.».
Заява мотивована тим, що Виконавчий комітет Черкаської міської ради не обслуговується в Управлінні та не має відкритих рахунків в органах Казначейства, натомість Департамент управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради має відповідні рахунки та відповідні бюджеті призначення, а тому є підстави для зміни способу та порядку виконання рішення суду.
Під час розгляду заяви про зміну способу і порядку виконання судового рішення, суд з'ясував наступне.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 10.04.2023 позов задоволено, зокрема, стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Черкаської міської ради (18001, м. Черкаси, вул. Б. Вишневецького, 36, код ЄДРПОУ 25212542) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 1 500 (одна тисяча п'ятсот) гривень 00 копійок.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» від 21 листопада 2024 року № 4094-IX внесені зміни, в тому числі, до розділу IV Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) «Процесуальні питання, пов'язані з виконанням судових рішень в адміністративних справах» (набули чинності 19 грудня 2024 року).
Зазначений розділ доповнено, зокрема, статтями 381-1, 382-1 - 382-3.
Відповідно до ч. 9 ст. 382-3 КАС України суд розглядає питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення за правилами ст. 378 цього Кодексу.
Згідно із пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №4094-ІХ справи у судах першої, апеляційної та касаційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цим Законом, розглядаються з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності цим Законом.
При цьому, відповідно до частини 3 статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Отже, розгляд заяви про зміну способу і порядку виконання рішення здійснено з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності Законом №4094-ІХ.
За приписами ст. 124, ч. 3 ст. 129-1 Конституції України судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України, а обов'язковість рішень суду визнається однією з основних засад судочинства.
Обов'язковість судових рішень гарантується, згідно з практикою Європейського суду з прав людини, статтею 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод: право на судовий захист було б примарним, якби правова система держави дозволяла, щоб остаточне, обов'язкове судове рішення залишалося недіючим на шкоду одній зі сторін. Якщо органи влади відмовляються виконувати чи затримують виконання судових рішень, гарантії статті 6, якими користується особа на час судової стадії розгляду, втрачають зміст.
Судові рішення, що набрали законної сили, а також ті, що підлягають негайному виконанню, є обов'язковими для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Відповідно до ч. 1 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
За правилами частини третьої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Отже, передумовою для прийняття судом рішення про зміну способу або порядку виконання судового рішення, є наявність обставин, які унеможливлюють або ускладнюють виконання рішення у спосіб чи порядок, які первинно визначені в рішенні суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України Про виконавче провадження рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, визначений Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845.
Відповідно до п. 3 Порядку рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів.
Пунктом 6 Порядку встановлено, що у разі прийняття рішення про стягнення коштів стягувач подає органові Казначейства в установлений зазначеним органом спосіб: заяву про виконання такого рішення із зазначенням реквізитів банківського рахунка, на який слід перерахувати кошти, або даних про перерахування коштів у готівковій формі через банки або підприємства поштового зв'язку, якщо зазначений рахунок відсутній; оригінал виконавчого документа; судові рішення про стягнення коштів (у разі наявності); оригінал або копію розрахункового документа (платіжного доручення, квитанції тощо), який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 22 Бюджетного кодексу України головними розпорядниками бюджетних коштів за бюджетними призначеннями, визначеними рішеннями про місцеві бюджети можуть бути виключно місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників.
Відповідно до ст. 28 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні до відання виконавчих органів міських рад належать власні повноваження, зокрема щодо забезпечення виконання місцевого бюджету, а також: здійснення в установленому порядку фінансування видатків з місцевого бюджету.
У заяві про зміну способу виконання судового рішення Управління Державної казначейської служби України у м. Черкасах Черкаській області зазначило, що Виконавчий комітет Черкаської міської ради (код ЄДРПОУ 04061547) не обслуговується в Управлінні та не має відкритих рахунків в органах Казначейства. Станом на 14.08.2025 виконавчий лист Черкаського окружного адміністративного суду від 25.03.2025 у справі № 580/5916/22 в частині стягнення з виконавчого комітету Черкаської міської ради на користь ОСОБА_1 витрат на професійну правничу допомогу у сумі 1500 грн 00 коп. залишається не виконаним, враховуючи те, що в Управління відсутні механізми стягнення коштів з боржника виконавчого комітету Черкаської міської ради, який не має відкритих рахунків в органах Казначейства.
Суд з'ясував, що система органів місцевого самоврядування в місті Черкасах має певні особливості, які полягають в розподілі повноважень Черкаської міської ради та її виконавчого комітету між відповідними структурними підрозділами виключно департаментами/ управліннями Черкаської міської ради, які визначені головними розпорядниками додатком № 3 рішення міської ради Про бюджет Черкаської міської територіальної громади на 2025 рік (2357600000) від 24.12.2024 № 70-3. І саме департаменти/управління, як юридичні особи головні розпорядники (розпорядники) бюджетних коштів Черкаської міської ради та її виконавчого комітету, мають відкриті рахунки в органах казначейства та обслуговуються в Управлінні.
З метою виконання судових рішень відповідно до статті 129-1 Конституції України рішенням Черкаської міської ради від 28.03.2024 № 55-9 затверджено Програму забезпечення виконання судових рішень на 2024-2025 роки. Відповідальним виконавцем Програми забезпечення виконання судових рішень на 2024-2025 роки визначено Департамент управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради.
Також рішенням Черкаської міської ради від 22.05.2025 № 79-3 Про внесення змін до рішення Черкаської міської ради від 28.03.2024 № 55-9 Про затвердження Програми забезпечення виконання судових рішень на 2024-2025 роки внесені відповідні зміни до Програми та доповнено додаток 1 до Рішення. Виконавчий лист Черкаського окружного адміністративного суду від 25.03.2025 у справі № 580/5916/22, виданий на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 10.04.2023 щодо стягнення з виконавчого комітету Черкаської міської ради (код ЄДРПОУ 04061547) на користь ОСОБА_1 витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 1500 грн., включено до Програми забезпечення виконання судових рішень на 2024-2028 роки (позиція 22 Рішення 81-5).
Таким чином, оскільки відсутня можливість стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1 витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 1500 грн у зв'язку із відсутністю відповідного рахунку, з якого можливе стягнення, однак такий рахунок наявний у Департаменту управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради, тому є підстави для зміни способу виконання рішення суду.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 241, 243, 248, 256, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Заяву Управління Державної казначейської служби України у м. Черкасах Черкаській області про зміну способу і порядку виконання рішення суду задовольнити.
Змінити спосіб та порядок виконання рішення суду від 10.04.2023 у справі № 580/5916/22, в частині стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Черкаської міської ради на користь ОСОБА_1 витрат на професійну правничу допомогу шляхом стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради (18001, м. Черкаси, вул. Байди Вишневецького, 36, код ЄДРПОУ 38764676) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) витрат на професійну правничу допомогу у сумі 1500 грн 00 коп.
Ухвала набирає законної сили в порядку та в строки, що передбачені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції в порядку та в строки, що передбачені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Сергій КУЛЬЧИЦЬКИЙ