27 жовтня 2025 р. № 400/4112/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Величка А.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Миколаївський авіаремонтний завод "НАРП", вул. Знам'янська, 4, м. Миколаїв, 54037,
до відповідачаГоловного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Героїв Рятувальників, 6, м. Миколаїв,54005,
провизнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 28.01.2025 №113514290704, №113814290704,
Товариство з обмеженою відповідальністю "Миколаївський авіаремонтний завод "НАРП" (далі по тексту - Позивач) звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Миколаївській області (далі по тексту - Відповідач) про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення від 28.01.2025 №113514290704 та від 28.01.2025 № 113814290704.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що оскаржувані рішення є протиправними, так як відповідач спирається на хибні твердження, коли зазначає в акті перевірки, що надані ТОВ "Миколаївський авіаремонтний завод "НАРП" первинні документи не відповідають фактичному руху активів та реальному характеру здійснення операцій між ТОВ "Миколаївський авіаремонтний завод "НАРП" та контрагентами - постачальниками ТОВ "ПРОМТЕХІНВЕСТ ГРУП", ТОВ "СНГ- КОМПЛЕКТ", ТОВ «ГРУП ІНТРЕЙД»,ТОВ КОМПАНІЯ «АЛНАІР», ТОВ «АНВП «АВІАЛЮКС», ТОВ «ТВК «»ФОРТІС», ТОВ «НВП «СПЕЦСЕРВІС», ТОВ «КВАЗАР-97». Однак, позивач не може нести відповідальність за невиконання своїх контрагентів зобов'язань, адже чинне законодавство не передбачає виникнення у платника податків додаткового обов'язку з контролю за дотриманням його постачальниками правил оподаткування. Всі податкові накладні від контрагентів-постачальників ТОВ "ПРОМТЕХІНВЕСТ ГРУП", ТОВ "СНГ- КОМПЛЕКТ", ТОВ «ГРУП ІНТРЕЙД»,ТОВ КОМПАНІЯ «АЛНАІР», ТОВ «АНВП «АВІАЛЮКС», ТОВ «ТВК «»ФОРТІС», ТОВ «НВП «СПЕЦСЕРВІС», ТОВ «КВАЗАР-97» »відповідно до вимог чинного законодавства, зареєстровані в ЄРПН та не були зупинені відповідачем на стадії реєстрації. Позивач наданими до перевірки первинними документами, даними інвентаризації підтвердив фактичний рух товарів. Всі первинні документи оформлені належним чином. Тому, спірні податкові повідомлення-рішення є протиправними.
Відповідачем подано відзив на позову заяву, відповідно до якого перевіркою позивача встановлено порушення п.198.1, п.198.3, п.198.6 ст.198, п.200.1, абз.в пп. «в» п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, в результаті чого завищено суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду, на 35224 гривні та п.200.1, абз.б) п.200.4 ст.200 ПК України, в результаті чого виявлено відсутність права на отримання бюджетного відшкодування за період жовтень 2024 року та відсутність права на врахування такої суми від'ємного значення при наданні бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку на суму 30 690 грн. п.198.1,п.198.3, ст.198, п.200.1, абз.б) п.200.4 ст.200 ПКУ в результаті чого завищено суму ПДВ, яка підлягає бюджетному відшкодуванню за жовтень 2024 на суму 211000 грн.
Відповідач зазначає, що позивачем документально не підтверджені відомості щодо руху активу, реального характеру здійснення операцій між ТОВ "Миколаївський авіаремонтний завод "НАРП" та ТОВ "ПРОМТЕХІНВЕСТ ГРУП",ТОВ "СНГ- КОМПЛЕКТ", ТОВ «ГРУП ІНТРЕЙД»,ТОВ КОМПАНІЯ «АЛНАІР», ТОВ «АНВП «АВІАЛЮКС», ТОВ «ТВК «»ФОРТІС», ТОВ «НВП «СПЕЦСЕРВІС», ТОВ «КВАЗАР-97, зокрема не надано документальне підтвердження щодо можливості здійснення платником податку зазначених операцій з урахуванням часу, місцезнаходження майна, джерела походження ТМЦ, підтвердження походження ТМЦ, що свідчить про не підтвердження реального вчинення господарських операцій, що стали підставою для формування ТОВ "НАРП" податкового обліку.
ТОВ «ПРОМТЕХІНВЕСТ ГРУП» (код ЄДРПОУ 40080921).ТОВ «НАРП» до перевірки надано договір від 03.07.2024 №77А-24, укладений з ТОВ «ПРОМТЕХІНВЕСТ ГРУП», згідно з яким ТОВ «ПРОМТЕХІНВЕСТ ГРУП» (далі постачальник) зобов'язується поставити ТОВ «НАРП» (далі - покупець) у власність Авіаційне майно (далі - товар), а покупець зобов'язується прийняти і оплатити товар в порядку та на умовах даного договору.
Згідно з даними ЄРПН ТОВ «ПРОМТЕХІНВЕСТ ГРУП» реєструє податкові накладні на адресу ТОВ «НАРП», номенклатури електропіроударник ЕПУ-253 з кодом УКТЗЕД 8807909090. За результатами аналізу даних Єдиного реєстру податкових накладних (далі - ЄРПН) за період з 01.01.2019 по теперішній час придбання ТОВ «ПРОМТЕХІНВЕСТ ГРУП» товарно-матеріальних цінностей (далі - ТМЦ) вищенаведеного найменування та зазначеним кодом УКТЗЕД, в тому числі їх імпорт - відсутній.
ТОВ «НАРП» під час перевірки та до заперечень не надано етикетки, паспорти, сертифікати якості виробника на ТЦМ, номенклатура яких зазначена у видаткових та податкових накладних, виписаних ТОВ «ПРОМТЕХІНВЕСТ ГРУП» на адресу ТОВ «НАРП» за період жовтень 2024 року. У зв'язку з цим, не можливо встановити виробника вище перерахованих ТМЦ, спроможність виробника виготовляти їх та джерело походження.
Згідно з інформаційними базами контролюючого органу ТОВ «ПРОМТЕХІНВЕСТ ГРУП» здійснює зовнішньоекономічу діяльність з імпорту з 2019 року по теперішній час: рятувальні жилети, шини, акумулятори, камери гумові тощо. Імпорт товару, який зазначений у виписаних у вересні 2024 року видаткових та податкових накладних, які зареєстровані у вересні 2024 року на адресу ТОВ «НАРП», відсутній. За даними інформації, яка міститься в базах даних контролюючого органу, ТОВ «ПРОМТЕХІНВЕСТ ГРУП» не є підприємством виробником та не декларує придбання чи імпорт ТМЦ, які зазначені у відповідних податкових накладних, виписаних на адресу ТОВ «НАРП». В експрес-накладних наданих до перевірки зазначено, що відправка товару здійснювалась з м. Київ (податкова адреса платника: вул. Підвисоцького, буд. 6-в, м. Київ, 1103), однак інформація щодо наявності у ТОВ «ПРОМТЕХІНВЕСТ ГРУП» складських/виробничих приміщень у м. Києві відсутня.
Відповідно до повідомлення за формою № 20-ОПП підприємство не декларує наявність офісних приміщень, та найманих працівників у штаті - 8 осіб автотранспорту тощо.
ТОВ «НАРП» надало до перевірки первинні документи, які підтверджують фактичний рух активів та мають враховуватись до даних податкового обліку підприємства при декларуванні взаємовідносин з ТОВ "ПРОМТЕХІНВЕСТ ГРУП" у жовтні 2024 року в частині відображення ТОВ "НАРП" податкового кредиту на суму ПДВ 211000,00 грн в декларації з податку на додану вартість за жовтень 2024 року.
Враховуючи вищенаведене, встановлено відсутність руху активу, реального характеру здійснення операцій між ТОВ «НАРП» та ТОВ «ПРОМТЕХІНВЕСТ ГРУП», зокрема встановлено неможливість здійснення платником податку зазначених операцій з урахуванням часу, місцезнаходження майна, джерела походження ТМЦ, підтвердження походження ТМЦ, який свідчить про беззаперечний факт нереального вчинення господарських операцій, що стали підставою для формування ТОВ «НАРП» податкового обліку. Надані під час перевірки документи ТОВ «НАРП» (у т. ч. договір, накладні, прибуткові накладні тощо) не мають силу первинних документів, фактичне здійснення господарської операції щодо реалізації ТОВ «ПРОМТЕХІНВЕСТ ГРУП» ТМЦ на адресу ТОВ «НАРП» - відсутнє. Тобто, фактичне здійснення господарської операції відсутнє, відсутній рух активу, відповідні документи не можуть вважатися первинними документами для ведення податкового обліку, при наявності всіх формальних реквізитів таких документів, що передбачені законодавством. Отже, первинні документи, які складені суб'єктами господарської діяльності на операції, що не несуть доказовості відносно змісту господарської операції не є документами, які можуть бути підставою для відображення в облікових регістрах бухгалтерського та податкового обліку.
ТОВ «НАРП» порушено вимоги п.198.1, п.198.3, ст.198, п.200.1, абз. б) п.200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, що призвело до завищення показників рядків 10.1, 17 (колонка Б) Декларації на суму 211 000,00 грн, до завищення показника рядка 19 Декларації на суму 211 000,00 грн, та, як наслідок, завищення суми ПДВ, яка підлягає бюджетному відшкодуванню за жовтень 2024 року (рядок 20.2 Декларації), на 211 000,00 гривень.
Крім того, у податковій декларації за вересень 2024 року (вх.№9310414996 від 18.10.2024) ТОВ «НАРП» у додатку 1 відображає суму ПДВ в розмірі 74 833,6 грн по операціях з ТОВ «ПРОМТЕХІНВЕСТ ГРУП» з періодом виникнення від'ємного значення травень, червень, липень 2024 року, які включені в дод.2 «Розрахунок суми бюджетного відшкодування та суми від'ємного значення, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (Д2)» податкової декларації за жовтень 2024 року. Вищезазначені суми ПДВ по операціям з ТОВ «ПРОМТЕХІНВЕСТ ГРУП» з періодом виникнення від'ємного значення травень, червень, липень 2024 року (задекларовані в податковій декларації за вересень 2024 року) не підтверджено актом перевірки від 21.11.2024 №19061/14-29-07-04/09794409 щодо законодавства при декларуванні за вересень 2024 року дотримання податкового від'ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету, з урахуванням відповіді на заперечення від 11.12.2024 №25016/6/14-29-07-04-02, за результатами якого контролюючим органом прийнято ППР за формою «В4» від 16.12.2024 №2527114290704 на суму ПДВ 76 334 грн, якою зменшено залишок від'ємного значення по взаємовідносинам з ТОВ «ПРОМТЕХІНВЕСТ ГРУП» на суму ПДВ 74 834 грн та ТОВ «СТЕНКОР» на суму ПДВ 1 500 грн, реальність здійснення операцій з якими платником податків під час перевірки документально не доведено.
2) ТОВ «ГРУП ІНТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 41071921). ТОВ «НАРП» під час перевірки наданий договір поставки №74А-21 від 26.02.2021, який укладений з ТОВ «ГРУП ІНТРЕЙД», щодо частин радіо та радіолокаційного обладнання. Податкову накладну, виписану та зареєстровану у квітні 2021 року на суму ПДВ 33 600 грн ТОВ «ГРУП ІНТРЕЙД» на адресу ТОВ «НАРП», згідно з даними ЄРПН, які ТОВ «НАРП» віднесено до складу податкового кредиту за жовтень 2024 року податкової декларації з ПДВ та включено до дод. 2 «Розрахунок суми бюджетного відшкодування та суми від'ємного значення, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (Д2)» податкової декларації за жовтень 2024 року (с.15 акта перевірки). За даними інформації, яка міститься в базах даних контролюючого органу, ТОВ «ГРУП ІНТРЕЙД» не є підприємством виробником та не декларує придбання чи імпорт ТМЦ, які зазначені у відповідних податкових накладних, виписаних на адресу ТОВ «НАРП». Станом на 31.04.2021 по рахунку бухгалтерського обліку 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» кредиторська заборгованість становить 201 600,00 гривень.
ТОВ «НАРП» під час перевірки не надано етикетки, паспорти, сертифікати якості виробника на ТЦМ, номенклатура якого зазначена у видатковій та податковій накладній виписаній ТОВ «ГРУП ІНТРЕЙД» на адресу ДП «НАРП» за період квітень 2021 року. У зв'язку з цим, не можливо встановити виробника вище перерахованих ТМЦ, спроможність виробника виготовляти їх та джерело походження. Відповідно до оборотно-сальдових відомостей по рахунку 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» за квітень 2021 року - жовтень 2024 року рахується кредиторська заборгованість по контрагенту ТОВ «ГРУП ІНТРЕЙД», під час перевірки не надано платіжні доручення/ інструкції щодо перерахування грошових коштів на адресу ТОВ «ГРУП ІНТРЕЙД» за вище перелічені ТМЦ. Відповідно до наявних в ГУ ДПС у Миколаївській області баз даних та вхідної інформації, отриманої й опрацьованої відповідно до ст. 72, 73 і 74 Податкового кодексу України проведено аналіз контрагента-постачальника ТОВ «ГРУП ІНТРЕЙД». ТОВ «ГРУП ІНТРЕЙД» надано податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платникiв податкiв - фiзичних осiб, i сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, подано до ДПІ обліку за ІІ квартал 2021 року працювало - 2 особи , за ознакою « 157» - 1 особа, середня сума нарахованого доходу - 763,43 - 897,75 гривень.
Враховуючи значний обсяг декларування та відображення товарів підприємством (згідно з даними ЄРПН) у квітні 2021 року, при наявності трудових ресурсів 2 особи та без залучення сторонніх організацій, підприємство не спроможне здійснювати господарську діяльність у задекларованих обсягах. Згідно з інформаційними базами контролюючого органу ТОВ «ГРУП ІНТРЕЙД» не здійснює зовнішньоекономічну діяльність з імпорту/ експорту ТМЦ.
За даними інформації, яка міститься в базах даних контролюючого органу, ТОВ «ГРУП ІНТРЕЙД» не є підприємством - виробником. Контролюючим органом 16.06.2021 №26883 прийнято рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку. Отже, виходячи із вищенаведеного, товар вищезазначеної номенклатури, виписаний по документах ТОВ «ГРУП ІНТРЕЙД» у квітні 2021 року на адресу ТОВ «НАРП», не придбавало у своїх постачальників та самостійно не виробляло. Господарська операція ТОВ «НАРП» з декларування номенклатури товарів від ТОВ «ГРУП ІНТРЕЙД» не відбулася у дійсності. Рух активу від ТОВ «ГРУП ІНТРЕЙД» до ТОВ «НАРП» в дійсності не відбувся. Враховуючи вищенаведене, задекларований податковий кредит від ТОВ «ГРУП ІНТРЕЙД» не підтверджений реальністю здійснення господарських операцій у зв'язку з відсутністю реального походження ТМЦ та відсутністю відповідних первинних документів щодо придбання ТМЦ. Таким чином, в зв'язку з тим, що фактичне здійснення господарської операції відсутнє, відсутній рух активу, відповідні документи не можуть вважатися первинними документами для ведення податкового обліку, при наявності всіх формальних реквізитів таких документів, що передбачені законодавством. Отже, первинні документи, які складені суб'єктами господарської діяльності на операції, що не несуть доказовості відносно змісту господарської операції не є документами, які можуть бути підставою для відображення в облікових регістрах бухгалтерського та податкового обліку.
ТОВ «НАРП» порушено вимоги п.198.1, п.198.3 ст.198, п.200.1, абз. в) п.200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, що призвело до завищення показників рядків 16.1, 17 (колонка Б) Декларації на суму 33 600,00 грн, до завищення показника рядка 19 Декларації на суму 33 600,00 грн, та, як наслідок, до завищення суми від'ємного значення з ПДВ, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду (рядок 21 Декларації) на суму 33 600,00 гривень.
3) ТОВ КОМПАНІЯ «АЛНАІР» (код ЄДРПОУ 40466169). ТОВ «НАРП» під час перевірки наданий договір поставки №61А-24 від 18.06.2024 року, який укладений з ТОВ КОМПАНІЯ «АЛНАІР», щодо будівельних матеріалів. ТОВ «НАРП» до додатку 2 «Розрахунок суми бюджетного відшкодування та суми від'ємного значення, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду» податкової декларації з ПДВ за жовтень 2024 року включає суми ПДВ по взаємовідносинам з ТОВ КОМПАНІЯ «АЛНАІР» (код ЄДРПОУ 40466169) на загальну суму ПДВ 5 625,20 грн з періодом виникнення від'ємного значення липень 2024 року, період складання податкової накладної червень 2024 року (податкова накладна від 26.06.2024 №75) на суму ПДВ 5 625,20 гривень. Однак, ТОВ «НАРП» у додатку 1 до податкової декларації з ПДВ за серпень 2024 року «Відомості про суми податку на додану вартість, зазначені у податкових накладних/ розрахунках коригування до податкових накладних, не зареєстрованих в ЄРПН та про податковий кредит з урахуванням його коригування» включено суму ПДВ «-» 1 624,2 грн по розрахунку коригування кількісних і вартісних показників від 13.08.2024 №3 до податкової накладної від 26.06.2024 №75. Податкова накладна, виписана та зареєстрована у червні 2024 року ТОВ «АЛНАІР» на адресу ТОВ «НАРП», згідно з даними ЄРПН, які ТОВ «НАРП» віднесено до складу податкового кредиту за липень 2024 року податкової декларації з ПДВ, з урахуванням розрахунку коригування (звітний період серпень 2024 року/відображено у декларації серпня 2024 року) на суму ПДВ -1 624,2 грн (с.31 акта). Отже, наявне від'ємне значення по контрагенту - постачальнику ТОВ «НВП «АЛНАІР» становить на загальну суму 24 006 грн, у т.ч. ПДВ 4 001 грн (5 625,20 1 624,20).
ТОВ «НАРП» завищило суму у додатку 2 «Розрахунок суми бюджетного відшкодування та суми від'ємного значення, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду» податкової декларації з ПДВ за жовтень 2024 року на 1 624,2 гривень. ТОВ «НАРП» порушено вимоги п.200.1, абз. в) п.200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, що призвело до завищення показників рядків 16.1, 17 (колонка Б) Декларації за жовтень 2024 року на суму 1624,20 грн, до завищення показника рядка 19 Декларації за жовтень 2024 року на суму 1624,20 грн, та, як наслідок, до завищення суми від'ємного значення з ПДВ, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду (рядок 21 Декларації) на суму 1 624,20 гривні.
Враховуючи вимоги п. 198.1, п.198.3 ст. 198 Податкового кодексу України, господарські операції для визначення податкового кредиту мають бути фактично здійсненими та підтвердженими належним чином оформленими первинними бухгалтерськими документами, які відображають реальність таких операцій, та спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків. В іншому випадку, зокрема, у разі, коли господарська операція не відбулася у дійсності, правові підстави для складання (виписки) та реєстрації податкових накладних відсутні.
Відповідно, складені та зареєстровані у такому випадку податкові накладні, з урахуванням вимог п. 198.1, п. 198.3 ст. 198 Податкового кодексу України не можуть бути підставою для нарахування сум податкового кредиту з ПДВ. Враховуючи, що первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансова звітність, інші документи, що підтверджують показники, відображені у податковій звітності з податку на додану вартість та стали підставою для формування податкового кредиту щодо придбання товару у контрагента - постачальника, не підтвердили факт придбання товарів, а також віднесення сум ПДВ до податкового кредиту є безпідставними, оскільки відсутня господарська операція як певна дія або подія у визначенні абзацу п'ятого ст.1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність Україні», в основі якої має бути дійсний рух певного активу.Якщо ж фактичне здійснення господарської операції відсутнє, відповідні документи не можуть вважатися первинними документами для цілей ведення податкового обліку навіть за наявності всіх формальних реквізитів таких документів, що передбачені законодавством.
ТОВ «НАРП» по операціям з вищенаведеними контрагентами не дотримувалось принципу податкової обачності, даний принцип означає, що платник податку має проявити розумну обережність при виборі контрагента, вибір постачальника і порядок укладення правочинів мають не викликати сумнівів. За звичаями ділового обороту при здійсненні такого вибору суб'єктами господарювання, оцінюються не лише умови правочину та їх комерційна привабливість, але і ділова репутація, платоспроможність контрагента, ризики невиконання зобов'язань та надання гарантій їх виконання, наявність у контрагента необхідних ресурсів (виробничих потужностей, технологічного обладнання, кваліфікованого персоналу) та досвіду.
Свідченням належної податкової обачності є не лише подання стандартного пакету документів, але й обґрунтування мотивів вибору постачальника та пояснення обставин укладення та виконання договору з контрагентом з урахуванням звичаїв ділового обороту у відповідній сфері. Фактично компанія завжди має бути готова пояснити, чому обрала певного контрагента. Задля цього, компанії використовують внутрішню тендерну процедуру і документацію, яка підтвердить вибір між різних пропозицій від потенційних постачальників. Нереальність первинного постачання (продажу), а також відсутність підтвердження факту реального одержання (купівлі) кожним із підприємств відповідного обсягу ідентифікованого товару від інших продавців або внаслідок власного задекларованого виробництва у перевіряємому та попередніх звітних періодах доказує нереальність одержання (купівлі) саме цього ідентифікованого товару (засвідчує недійсність (неможливість) формування у кожного з цих СГ відповідного активу), а, відтак, його наступного постачання (продажу) кожним суб'єктом господарювання по всьому ланцюгу його документально оформленого нереального руху, включно до останнього по ланцюгу постачання.
З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
В період з 12.12.2024 по 18.12.2024 відповідачем проведена документальна позапланова виїзна перевірка позивача щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за жовтень 2024 року від'ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету, результати якої оформлені актом від 25.12.2024 р. № 19939/14-29-07-04/09794409.
За результатами перевірки встановлено таке порушення: п.198.1, п.198.3, п.198.6 ст.198, п.200.1, абз.в пп. «в» п.200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, в результаті чого завищено суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду, на 35224 гривні та п.200.1, абз.б) п.200.4 ст.200 ПК України, в результаті чого виявлено відсутність права на отримання бюджетного відшкодування за період жовтень 2024 року та відсутність права на врахування такої суми від'ємного значення при наданні бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку на суму 30 690 грн. п.198.1,п.198.3, ст.198, п.200.1, абз.б) п.200.4 ст.200 ПКУ в результаті чого завищено суму ПДВ, яка підлягає бюджетному відшкодуванню за жовтень 2024 на суму 211000 грн
ТОВ «НАРП» не погоджучись з висновками перевірки та, керуючись п. 86.7 ст, 86 Податкового кодексу України, подав заперечення до акту перевірки № 60/ю від 07.01,2025р. Згідно відповіді ГУ ДПС Миколаївській області від 22.01.2025 №842/6/14-29-07-04-02, за результатами розгляду заперечення підприємства на акт перевірки від від 25.12.24 №19939/14 29-07-04/09794409 було прийнято рішення про залишення висновку акту перевірки без змін. Відповідач виніс податкове повідомлення-рішення (надалі - Повідомлення-рішення, ГІПР) від 28.01.2025 №113514290704 щодо завищення суми бюджетного відшкодування в розмірі 211000,00 грн застосованих штрафних санкцій в розмірі 105500,00 грн., від 28.01.2025 №113614290704 щодо відмовлення в бюджетному відшкодуванні ПДВ на суму 30690,00 грн., від 28.01.2025 №113814290704 па суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду в розмірі 35224,00 грн.
Не погодившись з актом перевірки та винесеним на його підставі повідомлення-рішення ТОВ “НАРП», відповідно до статей 55 і 56 глави 4 розділу II ПКУ звернулося із скаргою на податкове повідомлення-рішення від 28.01.2025 №113514290704 щодо завищення суми бюджетного відшкодування в розмірі 211000,00 грн. та застосованих штрафних санкцій в розмірі 105500,00 грн., від 28.01.2025 №113614290704 щодо відмовлення в бюджетному відшкодуванні ПДВ на суму 30690.00 грн., від 28.01.2025 №113814290704 на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду в розмірі 35224.00 гри. до Державної податкової служби України (скарга № 543/ю від 10.02.2025 року). За результатами розгляду поданої скарги, Державною податковою службою України винесено рішення про результати розгляду скарги від 15.04.2024 № 10612/6/99-00-06-01-03-06 відповідно до якого скаргу ТОВ "НАРП» не задоволено, а саме: податкові повідомлення - рішення від 28.01.2025 №113514290704 щодо завищення суми бюджетного відшкодування в розмірі 211000,00 грн, та застосованих штрафних санкцій в розмірі 105500,00 грн., від 28.01.2025 №113614290704 щодо відмовлення в бюджетному відшкодуванні ПДВ на суму 30690,00 грн від 28.01.2025 № 113814290704 на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду в розмірі 35224,00 грн. залишено без змін.
З якими позивач не погоджується та звернувся до суду з позовними вимогами щодо визнання їх протиправними та скасування.
Сума, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду в розмірі 35224 грн складається з не визнання права на податковий кредит за операціями між підприємством та ТOB «ГРУПП ІНТРЕЙД» у жовтні 2024 в сумі 33600 грн. та не визнання права на податковий кредит в сумі 1624 грн по ТОВ «НВП AJIHAIP». Відносно ТОВ «ГРУПП ІНТРЕЙД» до перевірки було надано в повному обсязі всі документи, що мають відповідно до норм ПКУ підтверджувати право Підприємства па податковий кредит з ПДВ. Податкову накладну, виписану та зареєстровану у квітні 2021 року ТОВ «ГРУПП ІНТРЕЙД» на адресу ДП «НАРП», згідно з даними ЄРПН, які ДП «НАРП» віднесено до складу податкового кредиту за жовтень 2024 року податкової декларації з 11ДВ та включено до дод. 2 «Розрахунок суми бюджетного відшкодування та суми від'ємного значення, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (Д2)>> податкової декларації за жовтень 2024 року, ТОВ «НАРП» до перевірки надано прибуткову та видаткову накладну виписану ТОВ «ГРУП ІНТРЕЙД» на адресу ДП «НАРП» у квітні 2021 року, ТМЦ отримано в квітні 2021 року. TOB «НАРП» до перевірки надано Експрес-накладну, щодо транспортування вищеперерахованого ТМЦ на склад ДП «НАРП», а саме: Перевізник - ТОВ «НОВА ПОШТА»; Відправник - ТОВ «ГРУП ІНТРЕЙД»; Одержувач -ТОВ «НАРП»; Адреса відправника -м. Запоріжжя; Адреса доставки м.Миколаїв.
Причиною не визнання права на податковий кредит є той факт, що контролюючим органом 16.06.2021 прийнято рішення №26883 про відповідність платника податку на додану вартість ТОВ «ГРУП ІНТРЕЙД» критеріям ризиковості платника податку, та прийняття рішень про відповідність контрагентів ТОВ «ГРУП ІНТРЕЙД» критеріям ризиковості, зокрема ТОВ «МІОЛІТ УНІВЕРСАЛ» та ТОВ «ЛАТОНА СТАР».
В акті перевірки відсутні докази та пояснення прив'язки відібраних контролюючим органом постачальників подальших ланок до номенклатури поставок Підприємства, враховуючи, що жодного з цих платників контролюючим органом не перевірено, що суперечить нормам Податкового Кодексу України, адже відповідно до пп. 75.2 п. 75.1 ст. 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, яка, зокрема, проводиться на підставі звітності, регістрів податкового та бухгалтерського облік', первинних документів, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Щодо не визнання права на податковий кредит в сумі 1624 грн по ТОВ «НВП АЛНАІР», Відповідач зазначає, що ТОВ «НАРП» у додатку 1 до податкової декларації з ПДВ за серпень 2024 року включив суму ПДВ - 1624,2 грн по розрахунку коригування кількісних і вартісних показників від 13.08.2024 №3 до податкової накладної від 26.06.2024 № 75 чим завищено позивачем суму у додатку 2 «Розрахунок суми бюджетного відшкодування та суми від'ємного значення, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду» податкової декларації з ПДВ за жовтень 2024 року на 1624,2 гривень. Під час перевірки котролюючим органом встановлено взаємовідносини ТОВ «НАН» з ТОВ КОМПАНІЯ «АЛНАІР» (код ЄДРПОУ 40466169) та наведено в Акті перевірки детальний опис взаємовідносин з посиланням на первинні документи, регістри бухгалтерського обліку.
Контролюючим органом підтверджено, що податкову накладну, виписану та зареєстровану у червні 2024 року ТОВ КОМПАНІЯ «АЛНАІР» на адресу ТОВ «НАРП», на підставі здійснених господарських операцій та згідно даних ЄРПН, які ТОВ «НАРП» законно віднесено до складу податкового кредиту за жовтень 2024 року.
ТОВ «НАРП» до додатку 2 «Розрахунок суми бюджетного відшкодування та суми від'ємного значення, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду» податкової декларації з ПДВ за жовтень 2024 року включає суми ПДВ по взаємовідносинам з ТОВ КОМПАНІЯ «АЛНАІР» (код ЄДРПОУ 40466169) на загальну суму ІІДВ 5625,20 грн. з періодом виникнення від'ємного значення липень 2024 року, період складання податкової накладної червень 2024 року (податкова накладна від 26.06.2024 №75) на суму ПДВ 5625,20 гривень.
ТОВ «НАРП» у додатку 1 до податкової декларації з ПДВ за серпень 2024 року включено суму ПДВ - 1624,2 грн по розрахунку коригування кількісних і вартісних показників від 13.08.2024 №3 до податкової накладної від 26.06.2024 №75, однак це ніяк не впливає на загальну суму розрахунку суми бюджетного відшкодування та суму від'ємного значення, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду» податкової декларації з ПДВ за жовтень 2024 Враховуючи вищенаведене, ТОВ «НАРП» не завищило суму у додатку 2 «Розрахунок суми бюджетного відшкодування та суми від'ємного значення, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду» податкової декларації з ПДВ за жовтень 2024 року на 1624,2 гривень.
Щодо завищення суми від'ємного значення, яка підлягає бюджетному відшкодуванню за жовтень 2024 року на суму 211000 грн. Судом встановлено, що відповідач не визнає права на податковий кредит за операціями між позивачем та TOB «ПРОМТЕХІНВЕСТ ГРУП» у жовтні 2024. Незважаючи на те що відповідно до довідки №20-0ПП підприємство має офісні приміщення та в різний період працювало від 8 до 11 працівників відповідач на стор 27-28 акту приходить до висновку, що під час перевірки не надано етикеток, паспортів, сертифікатів якості виробника в зв'язку з чим не можливо встановити джерело походження, відповідачем встановлено відсутність руху активів, реального характеру здійснення операцій, джерела походження ТМЦ. Відповідач вказує, що первинні документи, які складені суб'єктами господарської діяльності на операції не несуть доказовості відносно змісту господарської операції, не є документами, які можуть бути підставами для відображення в облікових регістрах бухгалтерського та податкового обліку.
Щодо ТОВ «ПРОМТЕХІНВЕСТ ГРУП» до перевірки було надано в повному обсязі всі документи, що мають відповідно до норм ІІКУ підтверджувати право Підприємства на податковий кредит з ПДВ. Контролюючим органом досліджено і підтверджено, податкові накладні, виписані у вересні 2024 року на адресу ТОВ «НАРП» та зареєстровані у вересні 2024 в ЄРПН на загальну вартість 211000,00грн
У контролюючого органу були всі необхідні документи, які відповідно до норм ПКУ підтверджують право на податковий кредит з ПДВ, у зв'язку з чим, контролюючий орган був спроможний в повному обсязі ідентифікувати осіб, що здійснювати приймання ТМЦ. передачу ТМЦ. та їх використання. ТОВ «НАРП» до перевірки надано Експрес-накладні, щодо транспортування вищеперерахованого ТМЦ па склад ТОВ «НАРП», а саме: Перевізник - ТОВ «НОВА ПОШТА»; Відправник - ТОВ «ПРОМТЕХ1НВЕСТ ГРУП»; Одержувач - ТОВ «НАРП»; Адреса відправника - м. Київ; Адреса доставки - м. Миколаїв з пунктом 44.1 статті 44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Відповідно до ст. 1, 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію. Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені.
Відтак, для підтвердження даних податкового обліку можуть братися до уваги лише ті первинні документи, які складені в разі фактичного здійснення господарської операції, якщо вона спричинила реальні зміни майнового стану платника податків. Вимога щодо реальних змін майнового стану платника податків як обов'язкова ознака господарської операції кореспондує з нормами Податкового Кодексу України.
Відповідно до абз. “а» п. 198.1, п. 198.2, п. 198.3 ст. 198 ПК України до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів та послуг. Датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг. Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг.
Згідно п. 200.1, абз “б», “в» п. 200.4 ст. 200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума: б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету; в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Причиною не визнання права на податковий кредит є хибна думка контролюючого органу, про відсутність руху активу, реального характеру здійснення операцій між TOB «НАРП» та ТОВ «ПРОМТЕХІНВЕСТ ГРУП», зокрема встановлено неможливість здійснення платником податку зазначених операцій з урахуванням часу, місцезнаходження майна, джерела походження ТМЦ, підтвердження походження ТМЦ. який свідчить про беззаперечний факт нереального вчинення господарських операцій, що стали підставою для формування ТОВ «НАРП» податкового обліку.
Всі первинні документи, які наведені в акті перевірки, оформлені у відповідності з вимогами Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Мінфіну від 24.05.95 № 88 із змінами та доповненнями, та Закону України від 16.07.1999 № 996-ХІV "Про бухгалтерській облік та фінансову звітність в Україні" із змінами та доповненнями та не визнані контролюючим органом у відповідності до норм законодавства такими, що не мають юридичної сили. Запасні частини, вироби таабо матеріали, проходять на підприємстві два етапи вхідного контролю якості: 1) зовнішній (з перевіркою сертифікатів якості, паспортів виробника, іншої документації) та 2) лабораторний, який встановлює фізико-технічні властивості в лабораторії ТОВ «НАРП». Після цих етапів контролю якості, власне ВТК па перевірені запасні частини (матеріали) виписує «зелені бірки», що підтверджує позитивне проходження перевірки якості отриманих запасних частин (матеріалів) і тільки з «зеленими бірками» запасні частини (матеріалами) можуть бути обліковані на складі та в подальшому використані в ремонті літаків. Під час проведення робіт з ремонту, процес ремонту контролюється представником замовника (делегацією іноземного замовника або управлінням представництва). Перед початком робіт проводиться обстеження (дефектація) літака та його обладнання. На підставі ремонтної документації з виконання ремонтних робіт складається перелік обов'язкових замін, а також замін по дефектації (вузлів таабо агрегатів). Розробляється проект-калькуляція ремонту (таким чином формується ціна ремонту), проект в обов'язковому порядку погоджується з замовником. На підприємстві під кожен ремонт (замовлення, проект) формується «Справа робіт». В «Справі робіт» зберігається вся документація, що стосується саме цього окремого замовлення (проекту): РКМ, сертифікати якості, висновки лабораторних досліджень, вносяться всі виконані роботи (та ким вони виконані) із зазначенням того обладнання, яке встановлено (та ким встановлено). ВТК підписує в присутності військової прийомки та/або делегації іноземного представника документи, які підтверджують факт та якість виконаних робіт, ці документи також приєднуються до «Справи робіт».
В п. 10.4.//1.4 договорів Сторони передбачили умову, що підписанням цього Договору Постачальник/Продавець підтверджує і гарантує, що Товар, який поставляється Покупцю/Замовнику за Договором придбання/виготовлення ним на законних підставах, може вільно відчужуватися або переходити від однієї особи до іншої відповідно до ч.1 cт. 178 ЦК України; Постачальнику/Продавцю не відомі будь-які факти, які б свідчили про незаконність введення в цивільний оборот Товару, що поставляється за цим Договором.
Господарська операція з ТОВ «ПРОМТЕХІНВЕСТ ГРУП» фактично відбулася, підприємство декларувало факт продажу номенклатури товарів на користь ТОВ «НАРП» .
ТОВ «ПРОМТЕХІНВЕСТ ГРУП» є платником ПДВ з 2015 року, декларує наявність офісного приміщення в м. Києві та найманих працівників у штаті - 8 осіб. Та обставина, що в нього відсутнє складське приміщення у м. Києві жодним чином не може свідчити про не спроможність цього товариства виконувати свої зобов'язання з постачання товарів. ТОВ «НАРП» надало до перевірки первинні документи, які підтверджують фактичний рух активів та мають враховуватись до даних податкового обліку підприємства при декларуванні взаємовідносин з ТОВ «ПРОМТЕХІНВЕСТ ГРУП» у жовтні 2024 року в частині відображення ТОВ «НАРП» податкового кредиту на суму ПДВ 211000,00 грн. в декларації з податку на додану вартість за жовтень 2024 року.
Суд вказує, що єдина умова для позбавлення платника податків права на податковий кредит визначено пунктом 198.6 статті 198 Г1КУ. і це відсутність факту реєстрації постачальником податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Зокрема, відповідно до пункту 198.6 статті 198 ПКУ не відносяться до податкового кредиту' суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 ПКУ. Податкові накладні, отримані з Єдиного реєстру податкових накладних, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту (абзац 111 пункту 198.6 статті 198 ПКУ).
Разом з тим нормами пунктів 201.1 та 201.10 статті 201 Податкового кодексу України вбачається обов'язок для платника податку - продавця товарів/послуг при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг в установлені терміни скласти податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/нослуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту (абзац 2 пункту 201.10 статті 201 ІІКУНорми податкового законодавства не ставлять право платника податків на врахування витрат при визначенні податкового кредиту в залежність від дотримання податкової дисципліни його контрагентом.
Сам по собі факт порушення постачальником товару вимог податкового законодавства не може бути підставою для висновку про порушення покупцем товару вимог ПК України в частині формування податкового кредиту за умови, якщо не встановлено фактів, які свідчать про його обізнаність щодо протиправної поведінки свого контрагента та про узгодженість дій між ними.
Відтак, на етапі реєстрації податкової накладної контролюючий орган повинен перевірити накладну на відповідність вимогам податкового законодавства, а її реєстрація підтверджує те, що податкова накладна була складена платником ПДВ за реальною операцією.
Податкові накладні по угодах з контрагентами, зазначеними в акті перевірки, складені та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, тому вони для покупця таких товарів/послуг є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Чинне законодавство не ставить умову виникнення бюджетного відшкодування ПДВ у залежність від стану податкового обліку його контрагентів (тим більше контрагентів його контрагентів), фактичного знаходження їх за місцем реєстрації та наявності чи відсутності основних фондів.
Позивач не може нести відповідальність за невиконання його контрагентами своїх зобов'язань, адже чинне законодавство передбачає виникнення у платника податків додаткового обов'язку з контролю за дотриманням його постачальниками правил оподаткування, а саме, платник не наділений повноваженнями податкового контролю для виконання функцій, покладених на податкові органи, а тому не може володіти інформацією відносно виконання контрагентом податкових зобов'язань. Відтак, за умови не встановлення податковим органом наявності замкнутої схеми руху коштів, яка б могла свідчити про узгодженість дій позивача та його постачальників для одержання незаконної податкової вигоди, останнє не може зазнавати негативних наслідків внаслідок діянь інших осіб, що перебувають поза межами його впливу.
Не підтвердження операцій за ланцюгом постачання, податкова інформація про порушення податкової дисципліни, допущені контрагентом платника податків або третіми особами у відносинах з контрагентом, не є свідченням нереальності господарських операцій, за умови їх підтвердження належними і допустимими первинними документами, як підставами формування бухгалтерського обліку.
Податковий орган наділений такою сукупністю повноважень, належна реалізація яких надає можливість виявити податкові правопорушення, допущені контрагентом при здійсненні своєї господарської діяльності, та притягнути саме його до відповідальності, що охоплюється принципом індивідуальної відповідальності платника податків.
Отже, позивач надав всі необхідні первинні документи, які підтверджують реальність господарських операцій, тоді як відповідач прийняв спірні податкові повідомлення-рішення необґрунтовано.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, обов'язок доводити правомірність свого рішення лежить на суб'єкті владних повноважень.
У даній справі відповідачем не доведено правомірність висновків акту перевірки і, відповідно, законність прийнятих на його підставі податкових повідомлень-рішень.
У зв'язку з викладеним, позов належить задовольнити.
Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач надав платіжну інструкцію № 516 від 27.04.2025 про сплату судового збору в сумі 5 275,86 грн, що й підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Миколаївський авіаремонтний завод "НАРП" (вул. Знам'янська, 4, м. Миколаїв, 54037 код ЄДРПОУ 09794409) до Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Героїв Рятувальників, 6, м. Миколаїв, 54005 код ЄДРПОУ 44104027) задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Миколаївській області від 28.01.2025 №113514290704 щодо завищення суми бюджетного відшкодування в розмірі 211000,00 грн. та застосованих штрафних санкцій в розмірі 105 500,00 грн.; від 28.01.2025 № 113814290704 на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду в розмірі 35 224,00 грн.
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Героїв Рятувальників, 6, м. Миколаїв, 54005 код ЄДРПОУ 44104027) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Миколаївський авіаремонтний завод "НАРП" (вул. Знам'янська, 4, м. Миколаїв, 54037 код ЄДРПОУ 09794409) судові витрати в розмірі 5 275,86 грн.
4. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя А.В. Величко