Україна
Донецький окружний адміністративний суд
23 жовтня 2025 року Справа№200/5691/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Чекменьова Г.А., розглянувши в спрощеному (письмовому) провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 через представника Малькевича Є.А. звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, в якому просив:
визнати протиправним рішення про відмову у перерахунку пенсії № 914550149930 від 05.06.2025;
зобов'язати повторно розглянути заяву від 29.05.2025 року про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком згідно з частиною 3 статті 114 Закону № 1058 із зарахуванням до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на призначення пенсії згідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», часу перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві з 11.07.2012 по 29.05.2025, та періодів роботи з 04.05.2004 по 08.07.2004, з 08.06.2012 по 11.07.2012.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що при зверненні із заявою про перехід на пенсію за віком на пільгових умовах з пенсії по інвалідності отримав відмову в зв'язку з відсутністю необхідного стажу. Позивач зазначає, що відповідачем протиправно на зараховано до пільгового стажу час перебування на групі інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві, та періоди роботи з 04.05.2004 по 08.07.2004 за професією машиніст підземних установок з повним робочим днем у шахті, з 08.06.2012 по 11.07.2012 за професією електрослюсар підземний з повним робочим днем у шахті. Оскільки інвалідність позивач отримав внаслідок нещасного випадку на виробництві, який трапився під час виконання трудових обов'язків в якості електрослюсаря підземного з повним робочим днем у шахті, даний період повинен бути зарахований до пільгового стажу. Тому позивач вважає, що має право на призначення пенсії.
Ухвалою від 04 серпня 2025 року відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін.
Відповідач у відзиві на позовну заяву просив відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на відсутність пільгової довідки на підтвердження пільгового стажу. За даними електронній пенсійній справі встановлено, що стаж роботи позивача на пільгових умовах складає 12 років 4 місяці 21 день. На підставі цього прийнято рішення про відмову ОСОБА_1 в переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» через відсутність необхідного пільгового стажу роботи.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі фактичні обставини.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), згідно з актом розслідування нещасного випадку на виробництві від 08.11.2022 форми Н-5 отримав професійні травми.
Відповідно до довідки до акту огляду медико-соціальної експертної комісії № 131178 від 11.07.2012 позивачу встановлена ІІІ група інвалідності по причині нещасного випадку на виробництві та, відповідно до протоколу з пенсійної справи з 11.07.2012, призначена пенсія по інвалідності.
Позивачу встановлено 60 % втрати професійної працездатності.
Матеріали справи містять довідки МСЕК про проходження позивачем повторних медоглядів по 02.012.2021.
Позивач звернувся до пенсійного органу з заявою від 29.05.2025 про переведення з одного виду пенсії - по інвалідності на інший відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 914550149930 від 05.06.2025 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії, в зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.
Оскарженим рішенням встановлено, що стаж роботи позивача на пільгових умовах складає 12 років 4 місяці 21 день, що є недостатнім для обраного виду пенсії.
Водночас, в спірному рішенні не вказано про неприйняття якихось спірних періодів чи строку перебування на інвалідності.
Позивач зазначає, що згідно з протоколом розрахунку стажу, форми РС право, не зараховано до пільгового стажу час перебування на групі інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві, та періоди роботи з 04.05.2004 по 08.07.2004 за професією машиніст підземних установок з повним робочим днем у шахті, з 08.06.2012 по 11.07.2012 за професією електрослюсар підземний з повним робочим днем у шахті.
Згідно із записами трудової книжки серії НОМЕР_2 від 25.02.1998 (записи №№ 21-22, 25-26) позивач в спірні періоди з 04.05.2004 по 08.07.2004 працював: машиністом підземних установок з повним робочим днем у шахті в Корпорації «Українській промисловий союз», з 07.12.2009 по 11.07.2012 - гірником по ремонту гірничих виробок підземним з повним робочим днем у шахті ДП «Вугільна компанія «Краснолиманська».
Запис містить підпис відповідальної особи, завірений печаткою.
За даними за формою ОК-5 пільговий період роботи позивача за 2004 рік не зазначено кодом спецстажу, за 2012 рік зазначено кодом спецстажу «ЗПЗ013А1».
Надаючи правову оцінку правовідносинам, суд зазначає, що відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Відповідно до положень статті 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (надалі - Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.
Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачене право громадян на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема, громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом, досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Стосовно правового регулювання спірних відносин суд вказує, що абзацом першим частини 1 статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж - період (строк) протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не менші ніж мінімальний страховий внесок.
Час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до страхового стажу для призначення пенсії за віком, а також до страхового стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.
Аналогічні приписи містить стаття 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Так, частиною п'ятою статті 56 вказаного Закону передбачено, що час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах (статті 13 і 14).
Згідно з частиною 1 статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
За частиною 1 статті 14 Закону № 1788-XII з урахуванням рішення Конституційного Суду№ 1-р/2020 від 23.01.2020, працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.
Вищевказана норма закону кореспондується із частиною 3 статті 114 Закону № 1058-IV працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
За частиною 5 статті 114 Закону № 1058-IV, у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин 2 і 3 цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови, що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.
Перелік робіт та професій, зайнятість на яких протягом 25 років дає право на призначення пенсії незалежно від віку, визначається постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202 «Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років».
Розділом I вказаного Списку включає підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт: усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю).
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 затверджено Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Порядок № 383).
Порядок № 383 регулює застосування Списків під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року (пункту 3 Порядку № 383).
Згідно з пунктом 2 Порядку № 383, під повним робочим днем слід вважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.
Вимогами пункту 7 Порядку № 383 передбачено, що у разі неритмічної роботи підприємства чи організації підрахунок пільгового стажу здійснюється в такому порядку: загальна кількість днів, протягом яких працівник повний робочий день був зайнятий на роботах із шкідливими умовами праці, ділиться на 25,4 - при шестиденному робочому тижні і на 21,2 - при п'ятиденному робочому тижні.
Пунктом 10 Порядку № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.
Відповідно до статті 62 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 затверджено порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до пунктів 1.7, 1.8 якого, звернення особою за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Днем звернення за пенсією вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви про призначення, перерахунок, відновлення або переведення з одного виду пенсії на інший.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Розділом 2 цього Порядку визначений вичерпний перелік документів, що мають бути подані особою, яка звертається за призначенням пенсії. Відповідно до підпункту 2 пункту 2.1 цього Порядку до заяви про призначення пенсії за віком мають бути додані у тому числі документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі Порядок № 637).
Пунктом 1 Порядку № 637 також визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Згідно з пунктами 1 та 2 вказаного Порядку за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Відповідно до пункту 20 Порядку № 637, в тих випадках, коли у трудовій книжці немає відомостей, які визначають право на пенсію на пільгових умовах чи за вислугою років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств та організацій.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період робот; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка; атестація робочого місця.
Зазначену довідку видає підприємство, установа чи організація, де працювала особа. Якщо підприємство в стадії ліквідації, то уточнюючу довідку надає ліквідатор або його правонаступник на підставі первинних документів за час виконання робіт.
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Трудова книжка позивача містить записи про роботу з 04.05.2004 по 08.07.2004 машиністом підземних установок з повним робочим днем у шахті в Корпопації «Українській промисловий союз», з 07.12.2009 по 11.07.2012 - гірником по ремонту гірничих виробок підземним з повним робочим днем у шахті ДП «Вугільна компанія «Краснолиманська».
Довідка ОК-5 підтверджує роботу, зазначену в трудовій книжці.
Відповідачем належних та допустимих доказів, якими було б спростовано, що позивач працював повний робочий день під землею з 04.05.2004 по 08.07.2004 за професією машиніст підземних установок з повним робочим днем у шахті та з 08.06.2012 по 11.07.2012 гірником по ремонту гірничих виробок підземним з повним робочим днем у шахті, не надано.
Отже спірні періоди роботи з 04.05.2004 по 08.07.2004 та з 08.06.2012 по 11.07.2012 підлягають зарахуванню до пільгового стажу за Списком № 1 та Постанови КМУ № 202.
Стосовно не врахування до пільгового стажу періоду перебування позивача на пенсії по інвалідності суд звертає увагу, що, як зазначено вище, відповідно до абзацу 4 частини 1 статті 24 Закону № 1058-IV час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.
На інвалідності позивач перебував з 11.07.2012, однак відповідачем всупереч частині першій статті 24 Закону № 1058-IV, час перебування на інвалідності не врахований до пільгового стажу позивача, а тому оскаржене рішення відповідача підлягає скасуванню.
При цьому, відповідачем наданий витяг з пенсійної справи позивача від 26.03.2025, в якому зазначений пільговий стаж за Списком № 1 в кількості 24 роки 11 місяців 20 днів.
Враховуючи викладене, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 914550149930 від 05.06.2025 не відповідає обставинам справи та нормам закону, а тому підлягає скасуванню.
Стосовно способу захисту права суд враховує зміст статті 58 Закону № 1058-IV, якою визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.
Згідно з частинами 3 та 4 статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Тому позовні вимоги позивача підлягають задоволенню шляхом визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 914550149930 від 05.06.2025 та зобов'язання повторно розглянути заяву від 29.05.2025 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням висновків суду про зарахування до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статті 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення", часу перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві з 11.07.2012 по 29.05.2025, та періодів роботи з 04.05.2004 по 08.07.2004, з 08.06.2012 по 11.07.2012.
Відповідно до частини 1 статі 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Тому сплачений позивачем судовий збір у сумі 968,96 грн. підлягає стягненню з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача.
Керуючись статтями 2, 139, 241-246, 255, 295-297 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вулиця Гоголя, 34, місто Полтава, Полтавська область, ЄДРПОУ 13967927) про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (ЄДРПОУ 13967927) про відмову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) у перерахунку пенсії № 914550149930 від 05.06.2025.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (ЄДРПОУ 13967927) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) від 29.05.2025 про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, із зарахуванням до спеціального (пільгового) стажу за Списком № 1, що дає право на призначення пенсії згідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», часу перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві з 11.07.2012 по 29.05.2025, та періодів роботи з 04.05.2004 по 08.07.2004, з 08.06.2012 по 11.07.2012.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вулиця Гоголя, 34, місто Полтава, Полтавська область, ЄДРПОУ 13967927) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн 96 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Текст рішення виготовлений та підписаний в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса: http://www.reyestr.court.gov.ua/) відповідно до наявних умов електропостачання та функціонування програмного забезпечення через обставини збройної агресії проти України.
Суддя Г.А. Чекменьов